Candidoza bucala. AJUTOR

07-06-2008
tiberiux
Nu este medic/terapeut
tiberiux
Buna!
Va rog, am nevoie de ajutor!
Am 22 de ani si de 3 zile iau ampicilina pentru un abces dentar, iar azi dimineata cand m-am trezit am observat limba alba, acoperita de o substanta branzoasa, care, la periere, s-a mai dus. M-am gandit la candidoza bucala. Am intrat in panica si am mers la spital, insa mi s-a spus ca trebuie sa merg la medicul de fam sau la ORL, pt ca nu e o urgenta. Este sambata. Toate cabinetele sunt inchise. Asa ca am mers la farmacie unde mi s-a recomandat Nistatina de 3 ori pe zi si Glicerina Boraxata. Insa, am inteles ca Glicerina Boraxata e toxica. Va, rog, ma puteti ajuta cu un sfat? E bun tratamentul primit? Oricum luni voi merge la medic, insa, pana atunci ce ma fac? Mentionez ca de 2 saptamani folosesc apa de gura cu clorhexidina, insa de azi, de cand am primit tratamentul cu Glicerina Boraxata, am intrerupt folosirea apei de gura. Stiu ca nu am procedat bine, nemergand, intai la medic, insa fiind sambata nu aveam ce sa fac. Ofarmacie e singurul loc in care am putut apela.
Va rog, un sfat!
3 comentarii
0
07-06-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
cine ti-a spus ca glicerina e toxica daca se da si la copii mici adica f mici din primele zile de viata? glicerina e pt ciuperca ce iese in gura deci nu e toxica e chiar inofensiva pt sanatate.si da tratamentul e f bun.eu am avut si te pune sa faci o analiza in git si acolo o sa confirme ca ai candida in git si ce antibiotice sa iei.deci nu cred ca poate sa-ti dea ceva in plus sa iei.se face trat 10 zilesi daca nu iti trece mai iei.crezi ca farmacista era nebuna sa-ti dea ceva otravitor?tu ce zici?sanatate.
1
08-06-2008, ora 00:00
Shallow_me
Nu este medic/terapeut
Shallow_me
Nu stiu daca "toxic" e cuv potrivit, insa poti sa-ti spun ca mie dr dermatolog mi-a spus ca la farmacie sa solicit ca glicerina folosita in acest amestec cu nistatin sa nu fie boraxata, ci glicerina simpla. Eu sunt in a 8-a zi de tratament cu aceasta solutie (dupa ce am facut in prealabil alte 10 zile de tratament cu diflucan) si tot nu am scapat de candidoza. Sper ca tu sa ai mai mult succes, iar daca intre timp gasesti vreun remediu mai bun in caz de nereusita cu glicerina let me know please. Sanatate!
0
13-06-2008, ora 00:00
Doka
Nu este medic/terapeut
Doka
incercati sa clatiti gura cu bicarbonat de sodiu alimentar dizolvat in apa fiarta si racita.1 lingurita la o cana de apa.
iar pt cel ce fol apa de gura cu clorhexidina, sper ca ti s-a spus ca dupa 3 saptamani tre sa faci pauza pt ca coloreaza dintii.e fff bun dezinfectant, de electie pt flora din parodontopatii, dar are si efectul asta secundar.intreaba dr
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: