Candida sistemica

08-01-2013
zeita86
Nu este medic/terapeut
zeita86
Buna ziua,

Am fost la ginecologie pentru un consult din cauza ca periodic am scurgeri alb branzoase, mancarimi, usturimi si arsuri in zona genitala. De asemenea am mancarimi in cerul gurii, gat si urechi de cand ma stiu. Am si o tiroidita autoimuna in faza incipienta cu TSH normal. Sunt tratata in momentul de fata cu tulburari de anxietate-atacuri de panica cu cipralex si xanax, pentru ca in decembrie am avut o slabiciune brusca, nu m-am mai putut ridica din pat, nu am mai putut nici sa vorbesc, spasme, insomnii, frica inexplicabila, tahicardie samd. De asemenea iau supradyn, vigantol 14 picaturi / saptamana si vagostabyl pentru tremuraturi ale inimii.
Medicaul ginecolog a zis ca s-ar putea sa am candidoza sistemica si mi-a dat Omicral 100mg mie si partenerului: 2 pastile X 2 /zi separat pentru fiecare separat, iar mie mi-a mai dat niste ovule seara 10 zile.
Am vazut in prospect ca nu e bine de luat omicralul cu alprazolam. Eu iau xanax care e pe baza de alprazolam un sfert dimineata si una serara.
As vrea sa stiu daca doza de 2 dimineata, 2 seara timp de 2 zile este corecta ? Daca cu Xanax si restul medicamentelor pot sa-l iau? Daca ar mai trebui sa fac si alte investigatii, caci am vazut ca, candidoza sistemica poate sa dea in soc septic.

Multumesc!
1 comentarii
0
05-12-2014, ora 13:01
Anikas68
Nu este medic/terapeut
Anikas68
Buna ziua
Si eu m-a confrunt cu aceeasi problema cred ?! Eu nu scap de candida vaginala care se manifesta dupa cum stim cu mancarimi si usturimi greu de suportat ;la mine persista problema de 7-8 ani cred ;am incercat toate tratamentele posibile si vad ca revin simptomele dupa o luna, , , Eram curioasa daca a dat roade tratamentul expus de tine zeita86 ;Daca da ar fi bine sa dai un semn pozitiv in sensul asta ;Este posibil ca totul sa inceapa din intestine :cum se spune m-ai corect, eliminarea cauzei este primul pas.Dar la mine nu a reactionat cum ar trebui, pesemne nu m-am tinut si de capul sotului meu.;si sa-l tinem corect amandoi ;Am m-ai facut si Papanicolau +examen secretie complet, unde culmea scrie ca nu am nici o cultura de fungi.In schimb la exudatul faringian a iesit pozitiv...


Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.