Candida bucala intestinala.. de vreo patru saptamani

27-03-2012
gicanumircea
Nu este medic/terapeut
gicanumircea
Este o poveste destul de lunga, asa ca am sa incerc sa o scurtez.
De vreo 4 saptamani tot simteam ca o 'jena' in gat, iar acesta se usca destul de rapid.
In urma cu 3 saptamani, intr-o dimineata, m-am trezit foarte speriat si panicat, cu ameteli si dureri de cap.Vazand ca aceste simptome nu se dau batute, m-am pus in pat sa ma culc, insa cand m-am trezit eram alb tot, transpirat si o durere insuportabila de cap.Am fost la spital unde dupa analizele de sange am primit diagnosticul de deshiratare.Am inceput sa ma hidratez, insa a 2-a zi cand m-am trezit abia ma mai tineam pe picioare.Am plecat spre un alt spital.Dupa analize de sange si o perfuzie mi s-a spus ca probabil am o viroza respiratorie si am luat amoxacilina si paracetamol.Intre timp au aparut scaunele diareice si gatul in ce in ce mai rosu si uscat(fara dureri etc), si frisoane(fara febra).Nemultumit fiind de diagnostic am mers la medicul de familie care mi-a spus ca este posibil sa am o enterocolita si mi-a dat gentamicina injectabila si tetraciclina.Cum lucrurile nu isi reveneau deloc, am fost la un medic internist, unde am facut un ecograf si am primit diagnosticul de enterocolita.Mi-a dat norfloxacin.Simptomele fiind din ce in ce mai rele(scaune alcatuite doar dintr-un tesut care plutea in toaleta, gat uscat in continuare si foarte rosu, frisoane cat cuprinde etc), am mers din nou la spital unde am stat internat peste noapte pentru investigatii amanuntite.Am facut ecograf de 2 ori, analize de sange si urocultura, si am stat la perfuzii timp de 5 ore.A 2-a zi toate erau identice, nici o schimbare.Doctorul mi-a zis ca 90% nu am nimic, dar poate 10% am vreo meningita ceva, asa ca am plecat la spitalul de boli infectioase.Aici mi s-a recomandat sa iau doar smecta si saprosan timp de 10 zile, iar daca scaunele moi continua sa fac o coprocultura.Intre timp am inceput tratamentul cu smecta si saprosan, scaunul si-a revenit, insa celelalte simptome au persistat.Intre timp am ajuns la psiholog pentru ca toti mi-au zis ca nu am nimic, deci am crezut ca sunt eu nebun, insa intre timp am observat ca limba mea se colorase in alb/maroniu.Am facut coprocultura unde a iesit candida, si exudat faringean unde a iesit negativ, insa doctorul mi-a spus sa revin peste 2 saptamani sa vedem, poate creste vreo ciuperca.Am fost la ORL, unde doctorul mi-a confirmat ca este vorba despre o canida si am inceput tratamentul.Acesta include:4xnistatin/zi, vitamina A 25 de picaturi de 2 ori pe zi, Orofar capsule moi de 4 ori pe zi.Deja iau tratamentul de 5 zile, iar astazi ar fi ultima zi de nistatin.Stomacul si-a mai revenit putin in sensul ca scaunele nu mai sunt moi, insa tot ma mai deranjeaza, iar gatul este in continuare foarte rosu, iar limba este alba.Intrebarea mea ar fi urmatoarea, oare candida am facut-o de la antibioticele aministrate, sau aceasta era dinainte(ea fiind cea care mi-a indus toate aceste probleme)?Sunt destul de speriat si de demoralizat in aceste momente.Avand in vedere ca am facut atatea analize de sange, ecografe, urocultura, coprocultura etc, este oare posibil ca aceasta candida sa imi dea durerile de cap, ametelile, frisoanele, stari de anxietate, scaunele diareice, sau vina de fapt sa fie dintr-o alta parte?Mi s-a spus sa revin la coprocultura la o saptamana dupa tratament deoarece in cauza canidei nu ies celelalte rezultate corect, este adevarat?Am deja 5 zile de tratament, insa gatul si limba mea sunt la fel(nu mananc nimic dulce, acru, lapte).In cat timp trece aceasta ciuperca si cat este de grava aceasta boala?


Multumesc mult si o zi cat mai placuta.
6 comentarii
0
27-03-2012, ora 21:04
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
candida poate aparea si de la antibiotece. adevarat!
0
28-03-2012, ora 09:57
ioanaluca
Nu este medic/terapeut
ioanaluca
un eco abdominal care ma pus pe ganduri?
Am facut un eco abdominal si mi-a iesit econgenitate hepatica usor steatozica.As dori sa stiu ce inseamna, ce trebuie sa fac incontinuare.
0
08-05-2012, ora 21:12
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
ioanaluca
problema este destul de grea pentru a urma sfaturi de pe net, mergeti l internist, dieta si tratament.
0
08-05-2012, ora 21:25
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
pentru gicanumircea
ma mira ca ati luat atatea antibiotice care strica flora intestinala fara sa fi facut o coprocultura, cum prescriu medicii de la dv. antibiotice puternice gen gentamisica fara a avea o analiza?diagnostic enterocolita vazuta la ecograf? nu se poate asa ceva.
hemocultura sa fiti sigur ca nu-i meningita si coprocultura, dar numai la 10 15 zile dupa ultimul tratament cu antibiotice altfel rezultatul analizelor pot fi influentate.
in perioada cat ati luat atatea antibiotice degeaba ati mai facut coprocultura posibilitatea de a iesi negativa era foarte mare cel mult o candida de la antibiotice
CANDIDA NU TRAIESTE SINGURA, INTOTDEAUNA ESTE SI UN ALT AGENT PATOGEN CARE CREEAZA MEDIU DE HRANA PENTRU CANDIDA, PARAZITII INTESTINALI SUNT SI EI IMPLICATI IN APARITIA CANDIDOZEI SI MAI SUNT MULTE DESIGUR VA URMA SA LE DEPISTATI.
SA NU UITATI, PANA O SA DEVENITI OM BATRAN, PRIMELE SEMNE DE DIAREE FACETI COPROCULTURA, duceti analizele in doua trei locuri, nu toti laborantii sunt corecti.

fara sex oral
0
08-05-2012, ora 21:28
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
sa nu uit, fara sex oral.
0
22-07-2013, ora 12:12
marianghita
Nu este medic/terapeut
marianghita
teai facut bine?...si eu am aceas problema mai putin candidoza bucalasi am luat fluconazol de 200 si pt un timp imi trecea si se regenera inapoi dupa c nu am mai luat...medicii imi zic k nu am nimica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • MIT: Deshidratarea nu apare iarna
  • Evită să te hidratezi cu băuturi carbogazoase!
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ne plac băuturile carbogazoase?
  •