Candida bucala care nu trece

07-01-2013
ioana01eu
Nu este medic/terapeut
ioana01eu
Buna ziua,

Sufar de candida bucala de vreo 10 zile (din cauza unui inhalator pentru tuse). Am incercat sa ma badijonez cu glicerina boraxata, violet de gentiana, bicarbonat alimentar, ca apa de gura folosesc Corsodyl. Dar nu trece sub nicio forma.

Sunt ovo-lacto vegetariana, dar in aceasta perioada nu am mancat decat orez cu legume. Am o stare de slabiciune, ma doare ingrozitor capul si mi-e foarte foame. Iar infectia tot nu trece. Ce as putea sa mananc, cu ce as putea sa ma badijonez ca sa treaca?

Multumesc.
5 comentarii
0
07-01-2013, ora 11:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
incearca cu PLANTAGINGIVAL..
citeste despre.pe Gooogle
sanatate
atentie!
laptele si prdusele lactate,
intretin infectia...si chiar daca-ti trece..poate revenii
0
07-01-2013, ora 15:30
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
glicerina neboraxata simpla in care pisati 2 pastile de nistatina, si dati de 2-3 ori pe zi. in plus poate nu strica o doza de fluconazol... dar asta poate sa zica un dermatolog...
0
21-03-2013, ora 16:32
delil@h
Nu este medic/terapeut
delil@h
Daca ti-e foame e posibil sa ai o hiper aciditate gastrica ce favorizeaza candida. Du-te la un gastroenterolog, fa un examen cu bariu. Eu asa am descoperit sursa problemei. Prima oara am fost la ORL, de acolo m-a trimis la gastroenterolog, analiza pt Helicobacter Pylori mi-a iesit negativ, insa la examenul cu bariu mi-a gasit ulcer duodenal si aciditate mare. Tin sa precizes ca nu m-a durul deloc stomacul, dar aveam o senzatie de foame, adica de la aciditatea mare. Orl-istul mi-a spus ca degeaba iau antimicotice atata timp cat am aciditate, imi nenorocesc ficatul fara rost. Bea multa apa ca sa diluiezi, cel mai bine pune si cate o lingurita de bicarbonat, ca sa alcanizezi ph-ul. Tinctura de propolis e Dumnezeu pe pamant pt mine, glicerina boraxata cu nistatina, eu mai iau controloc si gaviscom prescrise de gastroenterolog.
In concluzie: ORL, gastroenterolog, analiza scaun (eu am facut si la sange) Helicobacter Pylori, Examen cu bariu sau endoscopie.
Sper sa fi fost de folos si sanatate multa!
0
23-03-2013, ora 21:19
donica
Nu este medic/terapeut
donica
incearca propolis fara alcool, propolis solid, gargara cu apa cu sare si bicarbonat, rasina de conifere
poti incerca si urinoterapia, poti face gargara cu prima urina partea din mijloc, pentru oboseala si dureri de cap bei in fiecare dimineata urina proprie iti vei reveni imediat in aceeasi zi.
0
26-12-2015, ora 10:01
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Cum sa nu va fie foame daca ati mancat numai orez cu legume? Cititi siteurile pentru bebelusi care fac mereu afte in gura acolo sunt remedii scrise de medici si mancati proteine ca ajungeti la septicemie. Daca ciuperca care creeaza aftele ajunge masiv in tesuturi si n-aveti bariera data de imunitate e grav. Mancati. Evitati sexul oral pana si dipa vindecare. Daca aveti la nivel oral sigur aveti si in alte parti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: