Candida albicans gat

11-04-2009
florin08
Nu este medic/terapeut
florin08
Buna! In urma unei pneumonii si a mai multor raceli am aflat ca am candida, peretii laterali ai gatului sunt de un rosu foarte aprins. Doctorita mi-a prescris fluconazol 1 pastila de 50 mg la 2 zile. Deja am luat 4 pastile si nu am observat nici o ameliorare. Ce imi recomandati sa fac? Mentionez ca am facut efort fizic si sapt trecuta am terminat tratamentul cu roacutanne.
25 comentarii
0
11-04-2009, ora 21:36
florin08
Nu este medic/terapeut
florin08
am uitat sa zic ca de o zi mi-au aparut eruptii pe corp ale pielii(un fel de cosurii rosii) si totodata o durere usoara de cap.
0
12-04-2009, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candida.. este o micosa si se caracterizeaza cu depuneri albicioase pe limba si pe mucoasa cavitatii bucale..
Rosu pe lateralul faringelui.. seamana mai mult cu o faringita iritativa..
Trebue sa faci multa gargara.. cu bicarbonat de sodiu..
sa ei Tantum verde tab de supt,.
sa badijonezi mucoasa cavitatii bucale cu ului de catina.
sa tii regim alimentar..fara acru, rece, acidulat si condimentat!
sa consumi multe bauturi calde si apa plata 2-3 litri pe zi!
0
19-07-2009, ora 11:51
sageata
Nu este medic/terapeut
sageata
am candida albicans in gat de 10-11 ani si nu pot scapa de ia sub nici-o forma, am facut toate analizele(tranzit barital, examen lingual examen faringian)la spitalul clinic sfanta maria la conf.dr codrut sarafoleanu.diagnosticul a fost faringolangita cronica candidoza orofaringiana.am urmat un tratament cu nizoral 200 mg si lanzap dar degeaba rezultate slabe am mai luat tratamentul o data dar tot la fel ma ustura in git si am expectoratii de mucus albicios si tusesc necontrolat deranjandui pe cei din jur.Ce sfaturi puteti sa-mi dati sau ce tratament pot sa urmez sa scap de o povara de atatia ani.Cu mult respect pentru dumneavoastra.
0
20-07-2009, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci investigatii si tratament la Gastrologie..
in paralel tratament pentru imunitatea generala si locala.
0
20-03-2010, ora 12:42
dandreea
Nu este medic/terapeut
dandreea
am candida orala si am avut si vaginala.candida vaginala mi-a trecut dar cea orala nu.am facut tratament cu klion ovule 10 zile si flucovim 150mg 8 zile.am inteles ca flucovim 150mg este foarte tare dar la mine nu a avut nici un efect.ce altceva as putea sa iau?doctorii recomnada atat de multe medicamente dar eu as vrea sa stiu care e cel mai bun.
0
21-03-2010, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste mai sus.
0
26-05-2010, ora 14:09
Clarion
Nu este medic/terapeut
Clarion
Buna! Am fost diagnosticat cu candida bucala in urma unu esudat faringian.Medicul de familie mi-a prescris flucozonale duo si flucovim.(prima saptamana cu flucozonale duo-1 pastila pe zi- nu am simtit schimbari in starea mea, dar a 2a saptamana cu flucovim-tot 1 pastila pe zi- pot spune ca simptomele mi s-au redus, dar nu au disparut).Am simptome de seara pana diminteata, nu ma prea lasa sa ma odihnesc (tot trebuie sa merg la baie si sa "scuip" scuzati-mi limbajul).Domnule Valeriu vreau sa stiu daca mai faceti vreo precizare in afara de ce ati spus mai sus.(Am cerut mamei bicarbonat de sodiu sa fac gargara, si acum am cumparat si Tantum Verde).Am sa incerc sa tin un oarecare regim si sa beau multe lichide.Va rog mai dati-mi sfaturi. Precizez ca si eu am rosu in gat dar tind sa cred ca din cauza ca tot inghit des si incerc sa expectorez lichidul.
0
26-05-2010, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru deminuarea secretiilor.. ACC 200, 3 pe zi
exclus laptele din alimentatie
inhalatii si gargara
0
31-05-2010, ora 21:48
maria1963
Nu este medic/terapeut
maria1963
De cca. 1 luna am simtit ca parca mi-as pierde vocea, de 3-4 zile am o sezatie de parca mi-as fi ars limba si cerul gurii cu un lichid clocotit (parca ar fi anesteziata), astazi am fost la medicul de familie care s-a uitat la mine-n gura folosind o lanterna si a constatat ca am pete mici albicioase la baza limbii, mi-a spus ca am o ciuperca fara sa-mi spuna numele acesteia, in schimb mi-a trecomadat 3 medicamente:
1. TERBINAFINE(A)
2. EFICEF
3. LANZUL
2/zi timp de 10 zile.
Credeti ca ar trebui sa merg la un consult de specialitate pentru investigatii sau iau medicamentele prescrise si atat?
De la ce credeti ca as fi putut sa ma imbolnavesc? este molipsitoare?
Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat
Cu stima Maria
0
31-05-2010, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca problemele din faringe sunt secundare si ca origine problema este mai jos.., pancreas, colecist, duaden, stomac., poate intestine..
trebuie sa faceti investigatii la Gastrologie.
0
13-02-2011, ora 17:44
Minodoru
Nu este medic/terapeut
Minodoru
Am urmat un tratament cu Symbicord, Teotard si Spiriva dupa un timp am inceput sa tusesc am eliminat spiriva din tratament si tusea persista.in urma unui exudat faringial a reiesit ca am candita albicans de 14 zile iau nizoral tusa inca mai persista si elimin un lichid urat mirositor, limba este incarcata cu toate ca folosesc glicerina si fac gargara cu bicarbonat si ceai de musetel.Ce imi mai puteti recomanda ??
0
13-02-2011, ora 17:47
Minodoru
Nu este medic/terapeut
Minodoru
Am uitat sa precizez ca a aparut si o scadere in greutate ne mai avand pofta de mancare !
0
13-02-2011, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va recomand sa mergeti la un medic ORL.. la consult
deasemenea sa faceti un tranzit baritat esofagian
0
21-11-2011, ora 23:05
alexovi
Nu este medic/terapeut
alexovi
Buna ziua Dr.doctor va rog sa ma ajutati si pe mine de un an si jumatate ma tot doare gatul mai ales la ingitire salivei si din contra cand mananc nu na doare de loc si nu am probleme la ingitirea de alimente dar am senzatia in permanenta de git iritat si uscat si uneori dureri de cap am fost la ORL de mai multe ori si am facut exudat si a iesit candida am tratato cu fluconazol nistatina flucovin si solutie nistatina borax si anestezina local am repetat testul si nu a mai iesit candida dar problema este ca pe mine ma doare in continuare gatul si am saliva alba si densa si nu mai stiu ce sa fac acum la ultimul consult ORL mi sa spus sa fac alt exudat lam facut si nu a iesit nimic dar in partea stinga pe gat a aparut ceva nodul mic si ma dore toata partea stanga a gatului la palpare medicul ORL a spus ca lui nu ii pune nici un semn de ingrijoreare pentru ca sa facut aces nodul de la o raciala sau o nevralgie glaofaringiana mia dat Bioparox spery.Dar pe mine ma ustura si ma doare in continuare.Astept raspuns VA MULTUMESC
0
22-11-2011, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa folosesti Bioparox acum. contine antibiotic si provoaca candidoza locala
dar problema la tine nu este locala
acea candidoza bucala si faringita atrofica.. este legata de o problema la tractul digestiv
faci tranzit baritat esofagian si consult la gastrologie
0
22-11-2011, ora 15:31
alexovi
Nu este medic/terapeut
alexovi
VA MULTUMESC MULT AM SA FAC CONSULTUL LA GASTROLOGIE...STIMA
0
11-09-2014, ora 12:05
nicohol25
Nu este medic/terapeut
nicohol25
Buna ziua.Daca m-ati putea ajuta cu un sfat, o concluzie pentru problema mea as fi foarte recunoscatoare.Azi dimineata m-am trezit cu o durere de gat atunci cand inghiteam, m-am spalat pe dinti si dupa m-am uitat in oglinda si am observat ca mi-a aparut ceva ca un fel de a doua limba mult mai mica in spatele limbii chiar la intrarea in gat..nu stiu exact cum sa explic dar ideea e ca nu ma doare cand inghit acum, ma doare doar cand casc si am senzatia tot timpul ca am ceva in gat...mi-am facut o poza si daca a-ti dori sa va uitati un pic la ea dati-mi o adresa de mail va rog..daca nu as dori un sfat.Multumesc
0
11-09-2014, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dai clicx pe fvaleriu si acolo gasesti adresa mea personala pe hotmail
cu siguranta este vorba despre papilom a lueteisi poate fi scos foarte usor cu radiofrecventa
nu trece prin medicatie
cauza poate fi un reflux gastro-esofagian in somn care a iritat zona
0
15-12-2014, ora 00:16
roxiroxana
Nu este medic/terapeut
roxiroxana
Buna seara. Am si eu o problema de vreo 2 luni jumate mi se tot imflameaza gatul.. Am fost la medicul de familie mi-a dat ceva tratament fara antibiotic dar nu mi-a trecut..am fost si la ORL acum cateva zile si mi s-a spus sa fac un exudat iar acum astept dupa rezultat, si mi s-a dat ciprinol de 500 2/zi pana vin rezultatele..Ceea ce ma supara e ca am observat ca am in gat o parte mai umflata sa zic asa care merge de la jumatatea gatului in sus spre nas, am si niste secretii in nas care imi curg in gat nu pot sa le elimin pe nas, mi se si infunda de multe ori... Ceea ce ma supara cel mai tare e acea umflatura din gat care e rosie cu pete albe-galbene. Medicul ORL a zis ca nu e puroi. Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns, un sfat, o indrumare.
0
15-12-2014, ora 00:29
roxiroxana
Nu este medic/terapeut
roxiroxana
Am uitat sa Precizez ca am limba mai umflata de ceva timp si pete albe pe ea... Si simt ca am un nod in gat, dificultate la inghitire uneori... Si am o senzatie de lipsa de aer (asta cred ca e de la lipsa de magneziu si calciu ). Va rog ajutati-ma.
0
15-12-2014, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum gasesti sute de mesaje unde excplic ca majoritatea problemelor din gat.. sunt din cauza alimentatiei incorecte, , si a problemelor gastro intestinale.. care direc sau indirect influenteaza limba si faringele
2 faci si o radiografie SAF.. sa vezi daca nu este o sinuzita care dreneaza spre posterior si acele secretii din sinus irita faringele
0
18-12-2014, ora 14:43
roxiroxana
Nu este medic/terapeut
roxiroxana
Ok va multumesc.. Au venit rezultatele de la exudat si nu e nici candida nici streptococ.. Am sa incerc la gastrologie si o radiografie SAF. Multumesc
0
24-02-2015, ora 23:46
monicuta13
Nu este medic/terapeut
monicuta13
Buna ziua,
De mai bine de o luna si jumatate ma confrunt cu unele probleme ale gatului si solicit o parere din partea dumneavoastra.
Initial am fost racita, in special m-au fost afectate caile respiratorii, durere in gat, simptomele specifice racelii.Am tratat raceala, toate bune si frumoase, in schimb, la scurt timp am inceput sa am probleme la inghitire.Simteam ca mancarea nu se duce in totalitate in esofag si ca o parte ramane, existand pericolul sa intre in trahee; simteam nevoia sa tusesc, aveam impresia ca ma inec.
Am mers de urgenta la medicul ORL-ist care mi-a recomandat analize+exudat+baritat eso-gastro-intesinal si pastilute de no-spa pana cand ies analizele.
Zis si facut, am urmat pasii, analizele au iesit bune, fara probleme de tiroida, helicobacter pylori, insa a iesit la analize o ciuperca, mai exact candida albicans.
La baritat a iesit reflux esofagian, fara hernie hiatala si fara alte modificari morfologice.
Am urmat un tratanent cu nistatina pentru candida, insa gatul meu tot nu este in regula.Ma doare in gat, simt ca este o mica rana acolo si durerea se intensifica daca vorbesc tare sau mult si se extinde uneori spre ureche.De inghitit pot sa inghit acum.Sunt foarte speriata sa nu fie ceva grav, desi cred ca s-ar fi vazut la control si la baritat.Parca este un punct care ma doare mai tare, situat undeva pe beregata, in partea dreapta, dar in acelasi timp, simt o tensiune si la corzile vocale. Posibil sa nu se fi vindecat candida?
Sa repet exudatul?Va multumesc frumos!
0
25-02-2015, ora 08:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum sunt sute de postari cu multe sfaturi...despre
1 regimul alimentar corect in acest caz
2 tratamentul naturist pentru reflux ( care defapt iti arde faringele si provoaca acele simptome)
3 despre tratamentele locale a faringelui...
cu aerosoli, inhalatii, aromoterapie, gargara, uleiuri, spreiuri si tab de supt
0
07-10-2018, ora 12:47
Raluca C
Nu este medic/terapeut
Raluca C
Buna ziua, domnul doctor! Ma pute-ti ajuta cu niste sfaturi va rog frumos? Am o candidoza(ciuperca) in gat de 2 ani, am fost la medic anul trecut, mi-a dat un preparat si sa fac gargara cu bicaronat; imi trecuse doar ca, cred ca nu am tratat-o suficien iar aceasta a recidivat. Acum fac gargara cu bicarbonat doar si incerc sa am grija in ceea ce priveste alimentatia pentru a o putea vindeca. Am aflat de curand ca albastrul de metil poate vindeca candidoza; imi puteti spune va rog frumos daca il pot folosi si cum? Imi da mari bataie de cap aceasta candidoza(ciuperca) si este foarte incomoda si nu mai suport durerile in gat la inghitire si gatul uscat. Spune-ti-mi, va rog, cum as putea sa o vindec! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.