de 4 zile am inceput sa am mancarimi in zona genitala, usturimi, rosata, secretia a devenit ciudata | Forumul Medical ROmedic

de 4 zile am inceput sa am mancarimi in zona genitala, usturimi, rosata, secretia a devenit ciudata

03-09-2012
ioanaion
Nu este medic/terapeut
ioanaion
Buna ziua!acum 4 zile am inceput sa am mancarimi in zona genitala, usturimi, rosata, secretia a devenit ciudata, groasa, branzoasa cu un miros mai ciudat.stiu ca si mamei mele tocmai i-a recidivat si se lupta cu aceasta ciuperca(am aflat intre timp ca ea a scapat), probabil din negrijenta am luat si eu(la baie, nu stiu).ideea e ca am facut dragoste neprotejat cu iubitul si are si el sintomele(rosata si mancarimi, uneori usturimi pe penis).nu am avut cum sa ajung la medic, am cerut sfatul unui farmacist si mi'a dat Canesten crema...am urmat 'tratamentul' 2 zile...iubitul aproape ca a scapat, nu mai ustura deloc si rosata app. ca a disparut, la mine insa se pare ca mai e de munca...deoarece in anumite momente'penibile de altfel'nu stiu cum sa ma scarpin mai repede, crema pare buna, timp de cateva ore bune simt ca nu mai am nimic, insa dupa incepe calvarul...sa nu mai spun ca am menstruatia neregulata si luna aceasta nu a aparut deloc(testul de sarcina a iesit negativ)ce ar fi de facut??(tratament, ceva, orice imi este de ajutor) in afara unui control pe care deocamdata nu am cum sa il fac(sunt plecata la tara la bunici)..
3 comentarii
0
04-09-2012, ora 12:56
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sa iei o pastila de Flucovim 150 azi si inca una peste 7 zile, iar intre timp sa aplici crema pe zona externa daca este iritata. Pentru interior te sfatuiesc sa faci spalaturi cu Tantum Rosa timp de cateva zile. Fierbi apa, o racesti, o amesteci cu tantum rosa si te speli in interior cu irigatorul.
Daca nu ai posibilitatea sa faci spalaturi interioare, atunci ia doar pastila. Vei observa schimbari in bine dupa numai cateva ore.
0
04-09-2012, ora 15:36
ioanaion
Nu este medic/terapeut
ioanaion
o sa iau si pastiluta si spalaturile cu tantum rosa.Multumesc foarte mult!cu iubitul ce sa fac?continua si el crema??mie frica sa nu'i apara din nou, sa iau si eu din nou de la el si sa incepem iar...continua si el crema canesten inca o sapt ??
0
04-09-2012, ora 17:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Puteti lua unul de la altul daca nu sunteti vindecati. Foarte rar se manfiesta candidoza la barbati, ma suprinde ca are simptome.
Sa ia si el o pastila de Flucovim 150.
Daca tot nu trece ( desi ar trebui) atunci sa mergeti la medic. De foarte multe ori candidoza recidiveaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: