Candida SPP faringiala

15-09-2015
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
De o luna de zile am acid la sotomac ( am gastrita acuta ) si de cand am acid ma doare foarte rau gatul si ma ustura.Cand am fost la control ORL mi sa dat antibiotic ( gentamicina si augumentin )pentru ca am facut puroi in gat si mi-au recoltat probe pentru exudatul faringian si mi-a iesit Candida SPP si la antifungigrama toate au iesit rezistente la1 ciuperca.Pentru stomac iau tratament dar nu ma ajuta deloc avand in continuare dureri de stomac, acid si senzatie de balonare si o apasare in piept.Gatul ma deranjeaza, ma ustura, ma mananca si ma furnica si imi curge o secretie din nas in gat si pe esofag sunt plina de secretie.Tot timpul cand fac acid la stomac fac si iritatii in gat care mi-au fost tratate cu antibiotice de fiecare data de medicul ORL-ist.Aceste simptome pot fi de la Candida?Cum pot sa ma tratez de Candida SPP?
3 comentarii
0
15-09-2015, ora 16:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este logic ce srii despre legatura dintre problemele de la stomac si cu senzatiile care le simti la nivelul gatului
2 NU cauta diagnostice pentu Gat..
nu te ajuta la nimic
3 cauza problemelor.. intradevar este refluxul gastro-esofagian..si alimentatia incorecta
cauta alt medic care stie sa trateze bolile gastro-intestinale s care stie sa reomande si tratamente naturiste si regimuri alimentare
fiindca NU se vindeca niciodata o problema gastricanumia cu cateva pastile
4 exista sute de sfaturi la acest subiect pe forum
0
15-09-2015, ora 17:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O dieta candida tii ? Cauta pe net articole.
Asta se inmulteste la anumite alimente.
Probiotice iei ?
0
15-09-2015, ora 17:51
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Multumesc pentru raspuns..nu am luat tratament pentru candida si nu tin regim..tin regim pentru acid det o luna de zile (mananc numai fierturi: supe, orez, cartofi)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •