Candida

08-02-2016
AliB
Nu este medic/terapeut
AliB
Buna tuturor.
La inceputul acestui an am avut niste dureri pelvine, gen anexita. Am mers la medic si am luat trimiteri pt ecografie generala si control ginecologic. Intre timp, dupa menstruatie si fara tratament, durerile au disparut. Insa surpriza!!! La cateva zile dupa controlul ginecologic m-am pomenit cu o secretie alba, branzoasa, si mancarimi in zona genitala, mai exact pe labiile mici si la intrarea in vagin. Verificand mai bine, am observat ca aceasta secretie (sau ce o fi ea) era foarte multa, localizata chiar la intrarea in vagin de o parte si de alta. Acum ma duc iar la ginecolog peste cateva zile. Nu am avut niciodata astfel de secretie si vreau sa descopar ce a declansat-o deoarece pare a fi candida. Sotul meu are si el niste pete micute rosii pe penis. Asa ca am luat fiecare actiune din ultimele saptamani pt a-mi da seama ce s-a intamplat: 1. Dupa ecografia generala am fost la cosmetica si m-am epilat. 2.Acasa m-am spalat cu gel pt igiena intima (pe care il folosesc de mult timp si nu am intampinat nicio problema din cauza lui) si m-am dat cu putina crema de galbenele pentru a calma pielea. E posibil ca aceasta sa fi ajuns si in vagin, deoarece am avut contact in acea seara. 3. A doua zi am fost la ginecolog unde am facut control (nu ma durea nimic) si transvaginala (la eco generala s-a vazut o formatiune in uter si mi s-a recomandat transvaginala). Dr a spus ca am chist Naboth nu in uter, ci pe col. Acesta nu face probleme, nu e cazul sa intervin, nu afecteaza viata sexuala si nici o eventuala sarcina. 4. Dupa transvaginala m-am sters cu un servetel umed iar acasa m-am spalat ca de obicei si am avut ar contact seara. 5. Pentru ca am avut apa calda oprita, m-am spalat in cadita de dus (pe care am spalat-o inainte cu Cif si am clatit-o cu apa (rece)) sau intr-un vas pe care il folosesc de obicei cand simt nevoia de inca o spalare a zonei genitale, seara. 6. Important: cu o seara inainte i-am pus sotului in acelasi vas apa calda cu sare pentru picioare, pt ca acuza dureri stand mult in picioare la serviciu. Mentionez ca se spalase inainte pe picioare cu sapun ce-i drept normal, Dove (fara un ph neutru). 7. In aceeasi zi am gatit legume la cuptor (sfecla rosie, cartofi, pastarnac, telina, morcovi si ciuperci) cu carne de porc. 8. A doua zi am gatit spaghete cu ciuperci. (imi plac ciupercile mult, deci am mancat cam mute ciuperci vreo 2 zile).
Cam astea au fost actiunile inainte sa descopar chestia branzoasa din vagin, pe care nu am mai avut-o niciodata pana acum.
Va rog sa ma sfatuiti, care credeti ca ar putea fi cauza? Nu am facut ceva anormal. Recunosc, mananc multe dulciuri (dar nu am mancat mai multe acum decat de obicei). Ma gandesc intr-una la salonul de cosmetica, la crema de galbenele, la servetelul folosit dupa eco transvaginala, la vasul sau cadita pe care le-am folosit (poate nu le-am igienizat cum trebuia), la ciupercile din mancare...
Va rog mult, macar o parere!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •