Candida - o boala normala? | Forumul Medical ROmedic

Candida - o boala normala?

24-05-2008
mih
Nu este medic/terapeut
mih
In urma unui tratament cu antibiotice acum 4 ani am ramas cu o problema:candida.O tratez dar cam la 6 luni reapare.Am citit undeva ca netratata candida duce la probleme mai grave. Ce pot sa fac?Ultimul doctor la care am fost(in Madrid) a spus ca, candida e o boala normala si sa nu ma ingrijorez.
46 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Candida albicans este o ciuperca ce face parte din flora normala, saprofita a organismului; imbolnaviri, candidozele, apar in anumite circumstante: tratamente indelungate cu antibiotice, imunitate scazuta( exista numeroase afectiuni care scad imunitatea); o sugestie: folositi pentru igiena locala intima un gel special de la farmacie, cum ar fi Lactacyd; apa de gura dupa periajul dintilor dimineata si seara;pentru a creste imunitatea, preparate pe baza de Echinaceea si, eventual, Cantastim, un imunomodulator produs de Institutul Cantacuzino;Numai bine
0
26-05-2008, ora 00:00
puiutz_zapacit
Nu este medic/terapeut
puiutz_zapacit
Buna ziua! Am si eu o mare problema: am o candida mai veche de 10 ani si nu mai pot sa scap de ea. Pot sa spun ca ma simt foarte rau din acest motiv:candida, am dureri abdominale, gaze abdominale, indigestii, constipatie, alergii multiple la alimente, oboseala anormala, nervozitate nejustificata, ameteala, depresie, rateuri de memorie, insomnie, minte incetosata, dureri de cap, pofta de dulce, infectii urinare/vaginale, pierderea interesului pentru sex, mincarime anala si vaginala, psoriasis, infectii la unghiile de la picioare, ochii iritati. Va rog mult sa ma ajute si pe mine cineva care poate sa imi recomande un tratament ceva ca nu mai pot sa suport. Mentionez ca am mai luat diferite tratamente cu Nistatin-pastile, Clotrimazol sau Cervucid-ovule si spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si apa cu bicarbonat dar fara nici un rezultat. Multumesc mult.
0
26-05-2008, ora 00:00
mih
Nu este medic/terapeut
mih
La mine cel mai bun rezultat(adica a reaparut problema cam dupa 8 luni) a fost dupa LOMEXIN 600 si FLUCORIC 150.Dar in cazul tau este mai grav, sper sa nu ajung si eu la fel.Am citit undeva ca ar trebui redusa cantitatea de zahar consumata si in schimb sa mananci usturoi si iaurt?¡
0
27-05-2008, ora 00:00
elena_d
Nu este medic/terapeut
elena_d
Buna ziua! Mi-am facut si eu testul la secretie si as vrea sa stiu daca am ceva, pentru ca la doamna doctor o sa merg abia peste o saptamana si nu prea mai am rabdare.
Celule epiteliale poligonale- frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 70%
Celule epiteliale rotunde - rare
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
Leucocite - frecvente
Hematii - absente
Trichomonas vaginalis- absent
Levuri- frecvente, unele inmugurite, hife, pseudohife - prezente
Flora microbiana:
-bacterii Gram negativ - frecventi
-bacterii Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein)
Comentarii finale: probe biologice: secretie- stare corespunzatoare

Va multumesc!
0
13-11-2008, ora 20:42
ana hodman
Nu este medic/terapeut
ana hodman
va rog frumos sa imi explicati si mie ce inseamna limfocite cu aspect polimorf limfomonocite.
0
16-12-2008, ora 08:39
ghesoiu
Nu este medic/terapeut
ghesoiu
buna ziua am si eu o intrebare:dak am o secretie branzoasa, abundente si apare exact dupa ciclul menstrual si am si mancarimi, este vorba de candidoza?...daca da ce as putea sa iau ca sa o tratez?astept raspuns cat mai urgent...va multumesc
0
26-03-2009, ora 13:54
kidda_anissima
Nu este medic/terapeut
kidda_anissima
una, numele meu este ana si de 6 zile mi am dat pierce in limba. Ca in orice caz, limba s a umflat. De cateva zile am o chestie albicioasa pe limba, adica pur si simplu papilele mele gustative s au schimbat radical. In loc sa fie roz, sunt albe-galbui si se simt mult mai aspre ( am doar pe deasupra limbii asa). Din cate am auzit de la prietena care mi a dat pierce ul aceasta chestie se datoreaza anti-imflamatorului pe care l-am luat ( AULIN) si ca n am de ce sa mi fac griji. Dar de doua zile n am mai luat aulin si situatia nu se schimba. Deobicei de mi se intampla sa observ asta dimineata, iar seara sa nu mai fie asa. Eu presupun ca este candida, deoarece am vazut o imagine in manualul de biologie cu o limba afectata, dar in stare mult mai rea decat a mea. Este interzis sa fumezi dupa ce iti dai pierce ul in limba? Cand am citit ce s a scirs mai sus, eu am imunitatea scazuta si am avut foarte multe perioade in care m am tratat cu antibiotice, perioade foarte lungi si perioade in care chiar am stat si in spital. Nu stiu ce sa fac ca sa scap...Va rog ajutati ma!!! Am mare nevoie, iar daca stiti vreun tratament sau vreo idee spune ti mi!
0
05-05-2009, ora 01:22
Mihai213
Nu este medic/terapeut
Mihai213
In primul rand as vrea sa salut pe toata lumea! Am o problema si va rog sa imi spuneti ce ar putea fi. Acum 1 luna ma durut testiculul drept, la efort a inceput sa ma doara, am fost la urolog, mi-a facut o ecograma sau nu stiu exact cum ii spune, sa uitat pe un monitor la testicul, penis, splina, etc, mi-a facut si un control de prostata si totul a fost ok, a spus ca de la efort sa deplasat putin, mi-a dat antibiotic, ceva anti-inflamator si vitamine, nu mai am nici o problema acum! Dar cam de 1 saptamana..poate si mai bine, nu stiu exact..am o scurgere din penis, cateodata este mai albicioasa iar in timpul zilei cand patesc este incolora..ca si urina, si parca ma ustura umpic dupa ce urinez! Nu am bube sau vreo roseata pe penis, nu miroase urat, odata am vazut pe capul penisului ceva, dar nu stiu ce era, ori era albeatza aceea care sa uscat, dar sa dus daca am dat cu degetul! Nu se pune problema de igiena.

va rog sa ma ajutati pentru ca nu pot ajunge decat in 2 zile la medic! va multumesc mult
0
06-05-2009, ora 19:25
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
mie candidoza cu care ma lupt de patru ani mi-a trecut cu ibc 10-vaccin de la institutul cantacuzino.nu e scump-cam 27 de lei, doar ca se face doar primavara si vara.
0
06-05-2009, ora 19:26
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
primavara si toamna...scuze...
0
05-08-2009, ora 08:49
gabitzu_bitzu
Nu este medic/terapeut
gabitzu_bitzu
Buna ziua!
am si eu o intrebare. acum un an am facut tratament pt candidoza.. acuma vad ca mi'au revenit simptomele. dar se poate ca aceasta ciuperca sa'mi afecteze menstruatia? deka mi'a intarziat 8 zile peste cele 28 si ma ingrijorez.
multumesc!
0
10-08-2009, ora 19:12
paulaemilia
Nu este medic/terapeut
paulaemilia
buna fetelor.sunt emilia 22 ani casatorita de un an.acum o luna m-am luptat cu o candidoza vaginala.dupa un tratamnt de 4 zile cu ovule lomexin si tablete falvin(fenticonazolo nitrato)nu sm reusit sa scap de ea.ajunsa in italia disperata am consultat aici o doctorita foarte amabila care i-a dat de cap:6 ovule de ganazolo(principiu activ econazolo) si crema externa pt k aveam mncarimi si iritatii, travocort(diflucortolone), spalaturi vaginale cu econazolo sunt in farmacii exact pt asa ceva cu pompita, iar inainte de fiecare ciclu i a 22 zi un ovul de fenticonazol timp de 3 luni pt a nu mai lasa sa apara aceasta candidoza.deasemenea la sf fiecarui ciclu o spalatura vaginala cu acel econazolo.mi-a mai dat traament de constipatie pt k mergeam la baie la 4 5 sau chiar o sapt, iar acest factori ajuta la aparitia candidozei.deocamdata ma simt bine dupa cele 6 zile de tratament.sper sa va fiu de foflos cu informatiile mele.va pup.acum astept sa raman cu un bebe in burtica.o sa va anunt and raman insarcinata!!succes
0
17-08-2009, ora 10:19
lilica1983
Nu este medic/terapeut
lilica1983
Buna ziua. Tratez candida de 1 an si jumatate. Doar doua saptamani la 2 luni ma pot bucura de o relatie sexuala buna. Anul viitor am nunta si mai apoi vreau sa fac un copil. Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru ca ma afecteaza psihic iar viata de cuplu e la pamant. Am incercat toate tratamentele posibile la cei mai buni doctori din iasi si am cheltuit o groaza de bani si timp. Am auzit ca ar fi un vaccin c-fort 1000000 sau unul produs de Institutul Cantacuzino. Daca stiti ceva va rog sa-mi spuneti si mie. Nu se poate sa fie atat de greu. Doar nu e sida. Va multumesc.
0
18-09-2009, ora 17:22
cristhiana
Nu este medic/terapeut
cristhiana
buna.ma confrunt cu niste probleme ciudate in ultimul timp, dupa un contact sexual, mi-au aparut senzatii groaznic de suportat usturime la urinat, macarime, durere la ovarul drept si am o scurgere alba dar rar care nu miroase.e stanjenitor, puteti sa-mi spuneti despre ce ar fi vorba?
0
19-09-2009, ora 17:54
paulaemilia
Nu este medic/terapeut
paulaemilia
salut
si eu ma confrunt cu aceeasi probleme si mie mi-a zis la fel o doctorita din italia ca aceasta candida exista la toate femeile dar ca la unele se manifesta iar la altele nu.acum sunt insarcinata si inca mai apare aceasta candida dar nu e un pericol pt bebe.sanatate la toate va pup
0
22-09-2009, ora 13:46
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Pt candida cel mai bun tratament este igiena si folosirea cu regularitate a irigatorului pt spalaturi intravaginale, ovulele prescrise de medic si un control de rutinain fiecare an + o ecografie transvaginala
0
02-10-2009, ora 21:44
lovely_girl
Nu este medic/terapeut
lovely_girl
buna, am si eu o mica problema si nu prea m-a lamurit nimeni inca :( Am fost la doctor si in urma unor investigatii mi-a spus ca am candida si o rana pe col pt care mi s-a dat ca tratament septovag si cervugid 10 zile dupa care sa fac o colposcopie. Dupa acea colposcopie mi-a dat acelasi tratament inca 3 luni fara a mai face vre-o analiza sa vada daca mai am candida sau nu si ce mi se pare mie curios.candida si rana pe col se trateaza cu aceleasi ovule?
0
01-12-2009, ora 17:45
symu
Nu este medic/terapeut
symu
buna
acum am aflat niste rezultate:
celule epiteliale poligonale -relativ recvente
celule epiteliale rotunde - rare
leucocite- frecvente
hematii- absente
trichomonas vaginalis -absente
levuri- frecvente
inmugurite- prezente
hife, pseudohife - prezente
Flora bacteriana normala


Ce sfat imi dati?
0
21-12-2009, ora 11:38
Vevio
Nu este medic/terapeut
Vevio
Salut. Banuiesc ca eu si partenerul avem candida, numai ca eu am aproape 18 ani si nu pot spune mamei mele sau doctorului ginecolog pentru ca aceasta il cunoaste. Am acele simtome de un an si am luat mai mult tratamente naturiste si se calmase, acum doua zile am luat de la farmacie Gynofort, si mi-a priit, prietenul meu a luat flucovim si crema lomexin crema, avand usturimi si pielea din jurul penisului uscata si niste punctulete rosii pe cap. E bun flucovimul pentru el? am citit pe internet ca fluconazolul e bun, dar a luat deja pastila, ce poate sa se intample, e grav, am citit pe prospect ca ramane 50% din pastila. ce fac? va rog sa imi raspunde-ti urgent nu stiu ce sa mai fac, mi-e foarte frica. Va multumesc mult
0
21-12-2009, ora 21:24
paulaemilia
Nu este medic/terapeut
paulaemilia
salut vevio.sunt emilia casatorita si am aceleasi probleme.(si sotul la fel)nu se intampla nimic si noi am facut acelasi tratament la inceput dar dupa a revenit din nou candidoza.de 6 luni ne luptam cu ea si dupa maxim 2 luni reapare.incearca sa te speli cu apa si bicarbonat(o lg de bicarbonat intr-un litru de apa), sa eviti sapunurile parfumate, protej-slipurile, iar cand esti singura sa stai cat mai dezbracata de chilot.astea au fost indicatiile medicilor dupa ce am vizitat vreo 4 ginecolegi(romania si italia)acum sunt insarcinata si am aceeasi problema.ultima data sotul a folosit econazol crema iar eu ecocilin pe baza de lactobacilius(ca sa intareasca flora vaginala impotriva bateriilor-ovule).dar cum dupa 2 luni a revenit acum am crema vaginala micostop iar sotul continua cu aceeasi cremade econazol.iar tu stai linistita ca in afara de mancarimi usturimi si secretii, nu poti pati nimic grav.e o problema care o au toate femeile la unele se agraveaza k la noi, la altele nu.am mai citit si eu ca acum este la institul catacuzino un vaccin, cica singurul remediu pentru ciuperca asta care se face in mana doar toamna si primavara.sunt f multe femei care se confrunta cu problema asta si la toate revina dar se pare ca vaccinul asta e bun.din ce mi-au zis medicii, trebuie sa iti dai seama care e cauza de la care a aparut problema la tine:anticonceptionale, constipatie, igiena neadecvata, alimentatie proasta -prea multe dulciuri, sau ai luat-.o de undeva.parerea mea e ca la mine totul s.a intamplat la mare!dar nu se stie.sper sa iti fie de folos ce ti-am scris!sa va iubiti mult si multa fericire.emilia
0
22-12-2009, ora 10:21
Vevio
Nu este medic/terapeut
Vevio
Iti multumesc mult pt raspuns paulaemilia! Vad ca a inceput sa ii treaca si lui problemele si se simte mai bine. Eu a doua zi dupa ce am luat Gynofort nu mai aveam nimic. Imi era frica de faptul ca e prea periculos daca il iau (din cauza pretului, comparativ cu alte doctorii), dar "m-a vindecat" pt ceva vreme. Nu stiu exact cauza, am o igiena foarte buna, sunt tipicara in ce produse de lenjerie intima si imbracaminte imi iau(bumbac 100%), pt ca nu suport altfel de materiale. anticonceptionale nu iau, probabil din alimentatie, degeaba incerc eu sa mananc sanatos, numai ca mananc si multe dulciuri. In ultima vreme am redus cantitatea lor, si mananc mult iaurt si beau multe ceaiuri. M-a calmat multa vreme unguentul de galbenele:)... va pup :D...
TOTUL E BINE CAND SE TERMINA CU BINE
P.s oricum peste ceva vreme fac 18 ani si prima oprire e la ginecolog :))... ms mult pentru sfaturi! Ti pup
0
06-01-2010, ora 00:04
an-k 1
Nu este medic/terapeut
an-k 1
am si eu o problema, va rog sa ma ajutati, sunt disperata si mi-e frica sa merg la medic!Acum 4 ani am ramas insarcinata si, o data cu sarcina, si-a facut aparitia si candida.Am renuntat la sarcina si mi-am tratat problema ivita, insa nu am mai revenit pt inca un control.Perioada tratamentului a fost crunta, usturimi la urinare si nu numai, miros insuportabil, dureri abdominale, etc. Dupa 2 sapamani mi-a disparut brusc, insa in cateva luni aceeasi problema.Unguente, antibiotice dupa ureche si spalaturi m-au salvat inca o data.De cateva luni, mai exact 5 luni, o data cu schimbarea partenerului a reaparut insa diferit:scurgere branzoasa, fara miros, fara culoare, durere in timpul actului sexual, bubite care se aseamana cu cosurile, insa zona din jurul lor, pe un diametru mic, este tare si au ceva alb in interior.Exceptand aceste bubite, simptomele sunt ale candidei, iar sotul meu prezinta usturime, bubite mici, rosii, disconfort!Va rog ajutati-ma, sunt disperata!
0
06-01-2010, ora 15:03
paulaemilia
Nu este medic/terapeut
paulaemilia
ciao an-k1.nu stiu ce sa zic de bubitele tale nu am mai auzit de asa ceva pana acum.si eu sunt insarcinata si am aceeasi probleme, o mai tratez iar apare iar o tratez si tot asa pana nasc sa vedem atunci ce ii mai facem.eu o am de 8 luni si de 6 luni sunt insarcinata.eu zic sa consulti din nou un ginecolog sa faci un tampon sa vezi daca e vorba despre aceeasi problema.succes
0
10-01-2010, ora 21:22
vivianna
Nu este medic/terapeut
vivianna
buna. as avea si eu o intrebare daca stie cineva. prezint candida de 1 an jumate , diagnostic verificat prin alaziza la laborator si am incercat toate variantele cu LOMEXIN si altele mentionate mai sus de ceilalti utilizatori ai forumului, si splalaturi vaginale cu TANTUM ROSA si cu BICARBONAT ; dupa care mi-a trecut o luna si in urmatoarea mi-a revenit la fel poate si mai agresiva. Nu stie cineva un medicament care functioneaza intr-adevar ? Vaccinul ibp 10 de la institultul Cantacuzino ti-l face medicul ginecolog? si trece definitiv ?
Cat despre modul de viata nu ma abat de la nici una: igiena foarte atenta, nu imi plac dulciurile, am avut un singur partener de viata, nu iau anticonceptionale, doar ata ca atunci cand am fost mica pana la 15 ani luam antibiotice la greu pentru ca ma inbolnaveam si de 6-7 ori pe an. Se poate sa fie de atunci; daca da ar fi trebuit sa apara demult pentru ca am 25 de ani
multumesc
0
22-01-2010, ora 15:43
mititik
Nu este medic/terapeut
mititik
buna. am si eu o intrebare...ca toti cei de pe forum...am 21 de ani...de la 13 ani mi-a aparut candida in urma unor tratamente indelungate cu antibiotice.am luat nistatina si unele unguente locale si nu mi-a trecut.acu 2 saptamani am fost la un control si mi-a d at Doamna doctorita sa iau.gynofort doza unik 3 zile...ovule viviflor...ovule gyniel.in plus mi-a zis sa iau fluconazol comprimate de 150 mg... am inceput tratamentul cu gynofort si viviflor.si intr-adevar dupa atatia ani...ma simt normal.fara mancarimi...fara senzatia de arsura jos.acu am terminat ovulele viviflor si trebuie sa incep cu gyniel. de asemenea i-a dat prietenului meu fluconazol 150mg astfel...1/4/7/7iar in plus i-a dat unguent lomexin sa se de-a dimineata si seara.in zilele acestea...problema e ca eu am luat din 3 in 3 zile pana acu comprimatele de fluconazol.dar nu stiu exact daca le iau bine...pentru ca nu reuseste nici o farmacista sa desluseasca ce a scris acolo Doamna doctorita. si sa nu uit sa va zic ca cel mai important e un sapun special cu care sa ma spal jos inainte sa-mi pun ovulele...betadine.
va multumesc
0
25-01-2010, ora 22:09
elyza92
Nu este medic/terapeut
elyza92
am si eu o ontrebare...am fost la ginecolog si mi-a sp ca am candida si mi-a dat antibiotice si mi-a trecut.in schimb dpa ce am terminat tratamentul a inceput sa imi curga din anus o secretie mai groasa(gen infectie).oare e o reactie la medicamente?sau ce poate fi?ajutati-ma va rog ca sunt disperata
0
19-02-2010, ora 15:12
monysisi
Nu este medic/terapeut
monysisi
buna paulaemilia din ce am inteles tu esti in italia la fel si eu dar la fel ca tine am si eu aceeasi problema candida si ma supara rau cum as putea sa iau legatura cu tine pt mai multe informatii legate si de medici ginecologi din italia(mentionez ca sunt din padova)
0
19-02-2010, ora 15:24
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
din experienta mea:

aveam candida, o tratam cu pastile, ovule, creme, etc. disparea dupa un timp reaparea... innebunisem!! pana cand un doctor mi-a zis ca e posibil la mine sa fie la nivel sistemic: cavitate bucala, intestine, vagin si practic trebuie actionat pe toate cele trei planuri pt reechilibrarea florei ( intestinale, vaginale) mi-a recomandat tratament cu iaurt in cantitati industriale aproape o galetusha de iaurt pe zi sau cat de mult pot! si iaurt aplicat pe labii cand exista senzatia de usturime.

sunt 10 ani de cand n-am mai avut probleme desi imi facuse existenta un calvar!! nu stiu daca functioneaza si la voi dar macar merita incercat, rau nu are ce sa faca!
0
28-02-2010, ora 20:58
paulaemilia
Nu este medic/terapeut
paulaemilia
ciao monysisi, scrie-mi daca vrei -*.ciaoo





(*modificat de administrator)
0
11-03-2010, ora 15:10
avene
Nu este medic/terapeut
avene
Buna ziu.Am in gura ceva..ca niste brobonite?E posibil sa vie candida?Mentionez ca iau ROACUTANE
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: