Candida? sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Candida? sau altceva?

06-11-2013
Simplueu
Nu este medic/terapeut
Simplueu
Buna ziua,
In data de 22 septembrie 2013 am avut un contact sexual neprotejat...apoi contact protejat cu aceeasi persoana.

Din motive de siguranta dupa 10 zile de la primul contact sexual cu acea persoana am fost la dermavenerologie pentru analiza - spre siguranta mea.:
ADN Chlamydia trachomatis Negativ
Ex. microscopic colorat Frecvente epitelii superficiale
Rare PMN
Absent Neisseria gonorrhoeae
Absent Trichomonas vaginalis
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col Culturi in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene
Cultura fungi - negativa

Mycoplasma/Ureaplasma- culturi Mycoplasma hominis: absent
Ureaplasma spp: absent


Cele de mai sus sunt rezultatele analizelor realizate la o clinica privata din Bucuresti.

In urma cu 2-3 saptamani mi-a aparut pe penis - pielea dupa dupa decalotare, putin mai jos de capul penisului cateva punctulete rosii cu urme de iritatie pe langa ele si cu usturime la stergere agresiva cu prosopul.

In prima faza am dat cu spirt si ustura destul de tare. Dupa cateva zile mi-a mai ramas doar un punctulet rosu.

M-am tot informat si in cele din urma mi-am cumparta Clotrimazol in speranta ca dispare - am 5 zile de aplicare.

Ieri mi-am cumparat si un Diflucan- doza unica ( citisem pe net ca e bun in cazul candidei ).

Nu ma ustura cand urinez ( parca doar o senzatie minora ), nici cand ejaculez...Dupa masturbare simt in zona 'atei' o senzatie de gadilatura dar cred ca o fi de la frictiune.

Se poate sa am candida dat fiind faptul ca mi-a aparut punctuletul acela? sau o fi altceva. Ca sincer alte analize n-as m-ai face ca sunt destul de costisitoare- clinici private.

Mentionez ca de ceva timp 3-4 luni am o durere la testiculul stang, durere pe care o simt mai mult cand il pipai..Am citit ca poate fi de la hainele stramte. In ultima perioada durerea e putin mai accentuata.

V-as fi recunoscator pentru un raspuns desi povestea e destul de lunga.

Cu multumiri!
2 comentarii
0
06-11-2013, ora 22:25
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
VDRL-TPHA plus Chlamydia. Incercati-le si pe astea. Nu mai luati tratamente dupa ureche, observ ca toate analizele v-au iesit negative. NU aveti de ce sa luati Diflucan, in analize fungii v-au iesit negativi, deci nu poate fi vorba de Candida. Poate fi o simpla iritatie cauzata de un produs de igiena pe care-l folositi. Analizele pe care le-ati facut au fost facute dupa ce v-a aparut iritatia?
0
07-11-2013, ora 16:59
Simplueu
Nu este medic/terapeut
Simplueu
VDRL-TPHA plus Chlamydia - ce sunt?.. Eu stiu ca Chlamydia e o infectie.

Azi am fost sa-mi iau teste de sange pentru hepatita B si C si HIV - pentru maxima siguranta a mea.

Iritatia a aparut dupa analize.

O sa ma reprogramez la medic pentru a-i explica simptomele pe care le am acum ( putina usturime dupa urinare - in zona
"atei" asa cum o numim noi. ).

Mai observ ca punctuletul s-a cam dus dar pielea e, dupa parerea mea, dupa decalotare, pielea de sub cap rosie ( nu excesiv dar este ).

Nu stiu ce ar putea fi atat timp cat analizele sunt negative.

Sa nu fie si cativa pitici pe care ii am eu:))

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: