Candida+ streptococcus | Forumul Medical ROmedic

Candida+ streptococcus

04-12-2015
Mihai599
Nu este medic/terapeut
Mihai599
Buna seara ! Ma numesc Mihai si ma confrunt cu o candidoza de ceva timp luata de la prietena mea in urma unui tratament cu antibiotice.Recent mi-am facut la Urolog o recoltare de secretie uretrala si mi-a iesit cam asa :
'Prezent Streptococcus agalactiae (grup B)
Cultura fungi - prezent Candida spp
Tulpina: Streptococcus agalactiae (grup B)'

Dupa ce ma spalasem de 5 zile cu sapun de bebelusi la recomandarea medicului, pana urma sa soseasca rezultatul analizei, bubitele rosii initiale de cap cam disparusera dar candida cu siguranta inca este prezenta. Domnul Doctor mi-a recomandat ca DOAR daca rabufnesc bubitele sa folosesc tratamentul pentru cele 2 probleme: (1.Glicerina boroxata cu nistatina 2. Betadine pentru 10 zile ) doar in cazul in care imi rabufnesc bubitele ; si daca nu, sa continui sa ma spal cu sapunul.
Cand l-am intrebat de ce sa nu incep tratamentul in ziua urmatoarea, din moment ce problemele sunt inca prezente, el mi-a spus ca nu recomanda..
Intrebarea mea e : Si daca bubitele alea nu rabufnesc niciodata, sa continui sa ma spal cu sapunul ? Ceea ce nu cred ca imi va rezolva problemele. Sau sa incep acest tratament de pe acum? Va multumesc !!
2 comentarii
0
06-12-2015, ora 18:59
Mihai599
Nu este medic/terapeut
Mihai599
Imi raspunde si mie cineva, va rog, chiar nu stiu ce sa fac...?
0
08-12-2015, ora 06:10
Mihai599
Nu este medic/terapeut
Mihai599
Un raspuns va rog..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •