Cand se poate face intreruperea de sarcina?

22-11-2008
Andreea2003
Nu este medic/terapeut
Andreea2003
Menstruatia pe luna trecuta a fost in data de 11 Octombrie, iar luna aceasta nu a venit. Mentionez ca s-a intamplat un accident cu prezervativul. In data de 12 Nov. in timpul zilei am facut un test de sarcina care a iesit negativ, apoi pe 13 Nov. am facut alt test de sarcina dar dimineata care a iesit tot negativ.Pe 17 Nov. am fost la ginecolog care dupa contol mi-a spus ca in uter nu este semn de sarcina, iar la ecograf nu se vede nimic, si ca este prea devreme ca s-ar putea sa fie o sarcina incipienta dar este undeva pe trompe si nu a coborat in uter. Nu a excul nici ideea de amenoree secundara, dar mi-a spus sa revin dupa 10 zile, sa vedem dc. se confirma sarcina.Eu nu am greturi, sanii au fost tari cu o saptamana inainte de data la care trebuia sa imi vina ciclul, apoi s-au inmuiat si nici nu mai sunt durerosi.
Eu as dori sa-mi spuneti cand se poate face chiurej?Mai exact la cat timp dupa ce trebuia sa imi vina menstruatia, sa nu merg degeaba la doctor si sa spuna sa mai astept o saptamana.Sunt din mprovincie si imi este destul de greu sa ajung in orasul unde este doctorul.
Oare am facut testele prea devreme?(pe prospect scria ca se pot face cu 3 zile inainte de venirea menstruatiei).
4 comentarii
0
22-11-2008, ora 11:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testele de sarcina sunt deja sugestive la 2 saptamani de la contactul presupus fertil si devin de incredere deplina la 3 saptamani dupa acesta. Daca, respectand conditiile de mai sus si folosind urina de dimineata, testul a iesit negativ, este aproape sigur ca nu aveti motive de a recurge la solutia finala a avortului.
0
24-11-2008, ora 00:26
Andreea2003
Nu este medic/terapeut
Andreea2003
Am mai facut pe 23 Nov. dimineata un test si tot negativ a iesit, apoi dupa cateva ore mi-a venit si CM.
Am scapat de stres.
0
30-03-2009, ora 20:14
bambybum
Nu este medic/terapeut
bambybum
Sunt sperita rau si as dori un raspuns sincer trebuia sa-mi vina menstruatia pe 23 martie 2009 si nu a mai venit, as dori sa stiu exact daca pot sa ma duc in perioada asta sa fac intrerupere de sarcina.Va rog un raspuns daca se poate, as vrea sa stiu daca nu cumva este prea devreme sau cat trebuie sa mai astept.Stiu sigur ca e vorba de sarcina toate testele si tot ce trebuia sa-mi confirme ca e vorba de sarcina sau dovedit a fi pozitive
0
30-03-2009, ora 20:18
bambybum
Nu este medic/terapeut
bambybum
As dori sa stiu daca saptamana asta adica 30.03.09-05.04.09 pot sa ma duc sa fac intrerupere de sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul