Cancerigen?

29-01-2007
rozemmy
Nu este medic/terapeut
rozemmy
Va rog sa ma ajutati
Sora mea are 35 de ani, de un anumit timp(poate 1 an) avea o bobita in crestetul capului, care in ultimele saptamini a inceput sa creasca si sa o manince. Matusa mea de 63 de ani prezenta in acelasi loc o bobita mult mai mare si acum trei saptamini si-a operat-o. Problema este ca din analize a iesit, ca este cancerigen. Nu stiu ce sa recomand sorei mele, ce analize sa isi faca, cit mai repede, oare dintr-o analiza de singe nu reiese daca in organism sunt modificari de acest gen?
Va rog din suflet, sa ma ajutati!
2 comentarii
0
14-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nici o analiza de sange nu este sigura in acest caz. Este recomandabila (desi, in absenta unui consult, luati aceasta recomandare sub titlu de inventar) exereza chirurgicala si biopsia. Mai pe romaneste, aceasta inseamna ca se scoate buba si se examineaza la microscop interiorul ei.
0
15-02-2007, ora 00:00
rozemmy
Nu este medic/terapeut
rozemmy
Va multumesc foarte mult pentru pt. raspuns si pt. sfat. Ne-am facut foarte multe griji, si adevarul este ca ne e frica in continuare. "Bubita" nu este inca foarte mare, dar cred ca totusi o operatie este recomandabila.
Intrebarea noastra de baza este, : sa o opereze acum sau sa mai astepte, sau este adevarata zicala in cazul nostru" cu cit mai repede, cu atit mai bine"?
Dvoastra ce parere aveti?

Va multumesc f.f. mult. incaodata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.