Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala | Forumul Medical ROmedic

Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

344 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 11 12 ÃŽnainte ›
0
11-03-2012, ora 12:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista perfectiune in medicina, nici siguranta si nici macar un singur test cu fidelitate de 100%. de aceea orice informatie medicala trebuie contextualizata deplin, altfel nu prea are valoare.
0
12-03-2012, ora 12:26
danezu50
Nu este medic/terapeut
danezu50
Ptr. STIDEM
1) ai continuat cu Zoladex pe timpul R/T?
2) ai intrat cu psa 3, 2 in R/T.Sti ca asta este valoarea de referinta pe care inca nu ai atinso intr-un an de zile. Este exceptional dupa mine, R/T a functionat. Raulduke ne poate raspunde.
3)cu putinta cum a fost pr timpul pauzei de casodex? ce varsta ai?
0
12-03-2012, ora 14:10
danezu50
Nu este medic/terapeut
danezu50
pt. Raulduke:atunci cind propui unui pacient trat. hormonal intermitent pe timpul pauzei pacientul nu mai ia niciun medicament horm.( ma refer la zoladex si casodex)????
0
12-03-2012, ora 20:54
STIDEM
Nu este medic/terapeut
STIDEM
pt.Danezu50
1.am 60 de ani
2. am facut zoladex si pe durata cat a fost intrerupt casodex şi pe durata RT si fac si in prezent: testosteron 0, 440 deci îşi face efectul.
3. casodex a fost suspendat la dublarea psa: valoarea cea mai mică atinsă cu TH a fost 1, 28 după care atunci cand a ajuns la 2, 6 s-a scos casodex şi a continuat să crească pana la 3, 2 când am intrat la RT (la pct 3 cred că m-ai întrebat cum a fost psa pe durata întreruperii casodex.. aşa este??)
4. s-ar putea să-ţi coată casodex la intrarea pe RT pentru a putea măsura efectul RT.
5. ziceai ceva că eu să scot prostata... nu mai e cazul pentru că eu am avut invazie locoregională (vezicală) deci a fost prinsă vezica, focarul fiind şi învezică nu numai în prostată dar a fost iradiat şi peretele bazal al vezicii.
0
12-03-2012, ora 22:19
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Buna seara, Tatal meu( 66 ani) a fost diagnosticat in martie 2010 cu Adenocarcinom de prostata PSA 40 ng/ml scor Gleason 8. Pana la stabilirea disgnosticului clar, mai intai au fost descoperite metastazele osoase ( doua mase tumorale osteolitice- sacral drept si pubian stang). Tratamenul oncologic a inceput cu Androcur si Bonefos, rezultatele fiind vizibile foarte rapid ( mai exact la o luna au disparut durerile iar PSA a ajuns la 4). Timp de 1 an PSA a fost 0.1- 0.4, dar apoi a inceput sa creasca dupa cum urmeaza
martie 2011 - PSA 4
Iunie 2011- PSA 9.4
medicul oncolog schimba medicatia cu Yonistib si Bondronat
septembrie 2011 PSA 8.45, Testosteron 7.9
In noiembrie este recomandata operatia de orhiectomie ( dupa ce tata a fost certat ca nu a facut-o pana acum, in conditiile in care nimeni nu a recomandat-o)
Primul medic urolog abordat refuza operatia pe motiv ca cancerul este hormonorezistent. Recomanda radiografie de bazin si hemoleucograma.
Rezultatele au fost:
Radiografie bazin si coloana:
Bazin: demineralizare ramuri ischiopubiene bilateral
artroza coxo- femurala
Coloana: demineralizarea corpilor vertebrali Leziuni de osteofitoza si pensari posterioare L5- L1
Analize sange: Fosfataza Alcalina- 80.5 U/L
La insistentele medicului oncolog am apelat si la al doilea medic urolog care a efectuat operatia.
Evolutia post- operatorie buna.
Medicatia a ramas aceeasi cu acelasi dozaj.
Problema noastra este ca incepand din noiembrie au reaparut durerile osoase, tot in zona inghinala. Tata spune ca nu sunt la fel ca in 2010, adica nici la fel de mari si acum spune ca il tine mai mult si nu pre ii da voie sa mearga. Durerea nu cedeaza la Tramadol, dar cedeaza cu antiinflamatoare, de asemenea este "plimbareata" ( cum spune el) cand in zona inghinala, cand la genunchi.
Medicul oncolog spune ca sigur e vorba de o afectiune reumatismala pentru ca tratamentul oncologic isi face efectul.
Medicul de familie da din umeri, dar spune ca reumatologul nu are ce sa ne faca.
Medicul cardiolog spune ca ar fi indicata o scintigrafie osoasa ( pe care oncologul refuza sa o recomande )
Stiu ca diagnosticul e crunt, sanse de vindecare nu sunt, dar va rog sa ma cosiliati cu privire la conduita optima. Exista sanse sa poata fi reduse durerile? Ce pot face pentru a- ajuta? Acum ia Arcoxia si Mydocalm, iar cand face pauza de Arcoxia supozitoare cu diclofenac ( sub acest tratament tot schioapata dar se poate deplasa). Cat timp se poate asa? Multumesc!
0
13-03-2012, ora 08:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt multe de zis aici, solutii cu siguranta sunt, dar de prima intetie, o sa te intreb urmatoarele 2 lucruri:

1 - cat este PSA in momentul de fata ?
2 - acele prime 2 metastaze osoase, cum au fost diagnosticate initial ?


PENTRU DANEZU: tratamentul hormonal intermitent presupune ca in perioadele de pauza sa nu se administreze NICI zoladex NIC casodex (daca acestea sunt medicamentele folosite).
0
13-03-2012, ora 08:57
danezu50
Nu este medic/terapeut
danezu50
pt. STIDEM. la punctul 3 asa este m-am referit la perioada fara casodex, cum a fost?
am citit pe net ca sunt Dr. care spun ca R/T nu-si face efectul decat atunci cind PSA sare cu 2
unitati peste val. de ref. (3, 2 in cazul tau), nu conteaza timpul (1 an, 2ani).Raulduke stie si ne poate spune.
tratamentul horm. poate sa micsoreze radacinile canceroase din vezica, uretra si asa vad eu posibila prostatectomia.
Raulduke stie si ne poate spune.
pt marijn am citit pe net ca la PSA 40 sunt 50%sanse sa se formeze depuneri de celule maligne prin alte parti. cu trat. se opresc depunerile ulterioare. durerea nu se muta de colo colo, doar cea reumatismaka face asa.
Am vazut ca fosfataza alcalina este 80. mie imi spune ca nu s-a dus im oase si ca scintiografia nu are rost, poate doar ca punct de plecare pt. evolutia urmatoare. Raulduke stie si ne poate spune mai multe.
0
13-03-2012, ora 09:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
danezu: pot sa raspund la orice intrebare, daca o formulezi corect si unitar; nu imi pot permite sa tin compuneri aleatoare pe forum, nu mi se pare nici constructiv. altfel, despre merjin, te rog, lasa-l putin sa ne clarifice lucrurile si sa vedem si noi dpdv oncologic unde sta acum, si dupa ce ne facem o idee, discutam mai mult. dar pana atunci, te rog, nu il bruia !
0
13-03-2012, ora 14:19
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Buna ziua,
Metastazele osoase au fost descoperite in urma unui examen CT la bazin. El a mers mai inta la medicul reumatolog pentru dureri osose. ( afectiunea prostatei a fost asimptomatica ) A urmat biopsia ambelor metastaze osoase dupa care cel de-al treilea laborator anatomo-patologic a concluzionat ADK prostatic. Celelate organe au fost investigate prin examen echografic si radiologic, nefiind evident nimic. Analiza pentru PSA va fi facuta luni, abia atunci are programare. Nu a putut veni la spital pana acum pentru ca locuieste intr- zona afectata de caderile abundente de zapada.
Va multumesc mult!
0
13-03-2012, ora 14:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce zice bultinul histopatologic de la examenul pieselor de biopsie din presupusele metastaze osoase ?
0
13-03-2012, ora 18:01
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Laborator de anatomie patologica 1
Tesut tumoral (p. moi +t. osos) sacru
Fragmentele examinate evidentiaza mase tumorale carcinomatoase, unele cu necroza centrala. Printre mase tumorale se remarca fragmente de tesut osos sub forma de lamele neregulate cu incarcare inegala de calciu.
Tesut tumoral parti moi corp pubian stang
Fragmentele prelevate evidentiaza lamele osoase printre care se remarca mase tumorale de dimensiuni variate, mase cu aspect solid si nuclei tumorali polimorfi cu atipii.
Aspectele histopatologice pledeaza pentru o metastaza carcinomatoasa ( A se cauta prostata, pulmon)

Laborator de anatomie patologica 2
Biopsia contine tesut conjunctiv cu infiltratie de carcinom slab diferentiat cu focare cribriforme si arhitectura solida sau trabeculara.
IHC (1202/21408)
Citokeratina7- negativ in tumora
Citokeratina20- negativ in tumora
PSA - pozitiv difuz in tumora
Aspectele morfologice sunt concludente pentru o metastaza de adenocarcinom prostatic slab diferentiat ( G4+5)

Laborator de anatomie patologica 3
Carcinom Cribriform (G3) asociat cu plaje de carcinom nediferentiat ( G5)
Scor Gleason 8
0
13-03-2012, ora 21:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. lucrurile stau cam asa:
- unul dintre cele mai importante lucruri acum este o REEVALUARE ONCOLOGICA; aceasta trebuie sa includa dozarea de PSA (pentru ca nu a mai fost lucrat de cam multa vreme si nu stim care e evolutia lui), dar dupa parerea mea, daca s-au reiterat durerile osoase, trebuie sa faca din nou un examen CT de pelvis si bazin, care sa fie comparat cu cel initial, spre a se vedea daca respectivele tumori nu au crescut cumva in dimensiuni;
- de asemenea ar fi foarte important sa faca o scintigrafie osoasa, spre a se face un bilant al tuturor metastazelor osoase eventuale, chiar si cele asimptomatice; asta e important, si chiar daca nu e chiar critic sau esential, totusi eu l-as intreba pe oncolog DE CE E ASA DE FERM IMPOTRIVA UNEI SCINTIGRAFII; ma rog, poate considera ca se descurca si fara;
- daca se atesta o progresie a leziunilor osoase la nivelul bazinului, care dau durerile in cauza, ar trebui sa fie luata in discutie RADIOTERAPIA pe zonele dureroase;
- de asemenea, daca nu a facut, mai ales, trebuie sa faca un medicament numit Zometa, din clasa bifosfonatilor, care e destinat tot impotriva metastazelor osoase strict; asta desigur daca nu exista contraindicatii de genul insuficienta renala severa, alergie la substanta sau hipocalcemie;
- in concomitenta trebuie sa fie ajustata si medicatia de durere, lucru care poate fi facut si de medicul de familie; ce functioneaza deja este foarte util; poate ca doza de tramadol este prea mica; ce as recomanda eu este TRAMADOL + ARCOXIA + MYDOCALM/ALGOCALMIN, toate la doze incrementate, pana isi fac efectul, iar daca nu, o treapta superioara; atentie la efectele secundare gastrice ale antiinflamatoarelor, protectia gastrica cu ceva de genul OMEZ este necesara!
- in functie de evolutia PSA se pot lua in discutie si trecerea la alte tipuri de tratament sistemic, ulterior, dupa ce sunt controlate durerile, de genul SCHIMBAREA TRATAMENTULUI HORMONAL (daca mai e loc de ceva) sau chiar CHIMIOTERAPIA.

asteptam sa ne spuneti ce veti vorbi cu oncologul si cat este PSA-ul. la ce spital/oncolog mergeti ?
0
14-03-2012, ora 10:24
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Va multumesc mult pentru raspuns,
noi mergem in Iasi, nu stiu daca este relevant numele medicului, dar as prefera sa nu il spun in mod public. Medicatia este orala pentru la la debutul tratamentului oncologic tatal meu era tratat cu Sintrom pentru o afectiune cardiaca ( daca este nevoie va voi descrie diseara afectiunea cardiaca- pe baza documentelor medicale). Acum ia Asperter in loc de Sintrom.
Va voi tine la curent cu evolutia!
O zi buna!
0
19-03-2012, ora 16:33
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Buna ziua,
Revin cu rezultatele investigatiilor de astazi pentru tatal meu.
Radiografie bazin
Solutie de continuitate la nivelul ramului iliopubian stang
- fractura patologica - leziuni sec. ram ilio- ischio- pubian stang

Analize sange
Uree - 62
Wbc - 11.9
RBC- 3.75
HGB- 10.5
HCT- 34.2
MCHC- 30.8
PSA- 100

An scris doar valorile anormale.
Am dicutat cu medicul oncolog si ca solutie a spus ca ve incepe tratamentul cu Zometa.
Atat!
Nu stiu daca e mult sau putin, nu stiu la ce sa ma astept concert.
Imi doresc foarte mul sa aiba o viata cat mai aproape de normal. Atat cat ma e.
Nu vreau sa incarc mesajul cu detalii emotionale, asa ca o sa ma opresc aici.
O proble mare e ca tata nu isi cunoaste diagnosticul si jongleza cat de mult se poate.
Va multumesc!
0
24-03-2012, ora 11:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. totusi, tratamentul cu zometa nu este suficient in etapa asta, este un medicament care se adreseaza strict problemei osoase. mi-e greu sa cred ca oncologul nu are in plan si ceva in plus pe langa zometa, macar in viitor. v-a spus ceva de RADIOTERAPIE ? eventual de CHIMIOTERAPIE ? sau poate alte variante de tratament hormonal... deci ? de asemenea faptul ca tatal nu stie ce boala are, este un lucru negativ.
0
24-03-2012, ora 12:51
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns!
Luni, imediat ce am intrat in posesia rezultatelor am mers la medicul oncolog, care mi-a spus ca vor incepe tratament cu Zometa imediat ce am acordul mediucului ortoped si cardiolog. A mai spus ca acesta este singurul tratament si ca spera ca sub Zometa sa scada PSA. Nu a spus nimic de Radioterapie. Mercuri am mers cu acordul scris al medicilor iar doamna asistenta a spus ca de obicei doamna doctor schimba tratamentul hormonal. Luni va veni tatal meu pentru perfizia cu Zometa. Voi mai incerca sa vb cu oncologul sa vad ce spune avand in vedere ca mai are toane. ( va pot da multe exemple de genul acesta dar nu e loc aici). Va voi transmite ce a spus.
Daca puteti, ati putea sa imi spuneti la ce reactii adverse sa ma astept?
E bine tolerat sau nu medicamentul?
Sa manance sau nu inainte de a primi medicatia?
Sa incerc sa vb si cu alt oncolog pentru o a doua opinie? mi-e cam teama sa consult pe altcineva in acelasi oras.
Imi cer scuze pentru multitudinea de intrebari dar ultima saptamana m-a debusolat total, mai ales ca replica medicului cardiolog a fost " Ce mai vrei si asa a trecut de media de suptavietuire pentru metastaze osoase". Eu vreau sa fac cat de mult se poate si de aceea stresez cu intrebari!
Sanatate!
0
30-03-2012, ora 08:08
danezu50
Nu este medic/terapeut
danezu50
STIDEM ce ai facut la Cluj?
0
30-03-2012, ora 10:16
alinr78
Nu este medic/terapeut
alinr78
Buna ziua, am si eu nevoie de niste sfaturi, am sa va descriu situatia tatalui meu de 63 ani.
In dec 2011 a facut ceva miscari gresite pe o scara si a inceput sa aiba dureri la sold(am zis ca sa atins un nerv). in Ianuarie si februarie durerile continua(dureri reumatice, zapada frig). Luna aceasta facem o radiografie la sold nu se vede mare lucru, doar niste pete inchise, mergem la RMN la Timisiara, aseara vine razultatul:
"Dezvoltare tumoral neomogena voluminoasa cu priza de SDC iv neomogena la nivel pubo-ischio-acetabular stanga cu extensie in partile moi adiacente fara invazia spatiului articular. Mic epansament lichidian intraarticular coxo-femural bilateral. Vezica urinara fara leziuni parietale sau edulumenale. Prostata neomogen hipertrofiata gradul III cu priza de SDC iv neomogena si dezvoltare tumorala neomogena a lobului stang cu infiltrarea tesutului adipos adiacent. Glande seminale de aspect normal. Minime linfadenopatii inghinale cu dimensiuni de pana la 1, 5 cm. Multiple posibile determinari secundare la nivelul ambelor aripioare sacrate si de aproximativ 2 cm diametru pe versantul iliac al articulatiei sacro-iliace stangi."
Dupa cate imi dau seama treaba este nasoala rau!

Ce trebuie facut in continuare?
Cat este de grav?

Va multumesc!
0
30-03-2012, ora 15:13
alinr78
Nu este medic/terapeut
alinr78
Am fost azi la oncolog, maine facem PSA si luni alte analize. incepem si tratament cu zometa.
Incep sa mai prind un pic de curaj.
0
30-03-2012, ora 20:59
STIDEM
Nu este medic/terapeut
STIDEM
Pt.danezu50
Am folosit Casodex (reintrodus) şi în 28 de zile s-a obţinut o scădere a p.s.a. de la 2, 74 la 2, 3. S-a considerat că mai pot merge încă 2 luni cu casodex până la data cand merg la Cluj să fac şi zoladex-ul iar atunci vom vedea..!
mulţumesc pentru întrebare!!! zile bune!!! Ai intrat la rt??
0
31-03-2012, ora 01:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
alinr78, ce descrii tu este foarte probabil un cancer de prostata cu metastaze osoase. stadiul este IV fara posibilitati de vindecare. totusi in aceasta boala exista metode bune si utile de tratament, care pot nu doar sa amelioreze simptomele pentru mult timp ci si sa prelungeasca supravietuirea chiar ani buni. asta va stii oncologul sa faca.

o PUNCTIE PROSTATICA are facuta ? asta se face de catre urolog.
0
31-03-2012, ora 09:30
danezu50
Nu este medic/terapeut
danezu50
STIDEM la iradiere ma duc in august sau septembrie ; spuneai ceva despre accelerator liniar la Cluj, te-ai dus cu bilet de trimitere te-au programat, ai PLATIT ceva ?
In Bucuresti este o policlinica (spital poate) se numeste ONCOFORT dar costa. Cauta-l pe net si vei vedea preturi

imi pare bine ca mai putem discuta asa.Zile bune si tie
0
31-03-2012, ora 16:33
STIDEM
Nu este medic/terapeut
STIDEM
Pt..danezu50
Eu m-am uitat la preţurile de la firma de care vorbeai şi la 38 de şedinţe câte am făcut eu, vorbesc de radioterapie externă ingvinală ar fi trebuit să plătesc 33.560 ron. Eu am făcut la cluj pe lista de şteptare, trebuia să se pună în funcţiune acel accelerator 2 în septembrie 2010 şi să intru pe la jumatatea lui septembrie 2010. S-a întârziat punerea în funcţiune dar am fost printre primii pacienţi ai acelui sistem(aparat) de iradiere. Am început pe 17 ianuarie 2011, până pe 9 martie 2011. Am stat în gazdă, puteam să stau şi în spital dar am avut condiţii excelente în oraş aproape gratis, la o cunoştinţă. Cât despre costuri... n-am plătit nici o consultaţie şi nici o şedinţă.
În ceea ce te priveşte mi-am amintit aseară după ce am dat drumul mesajului că vei face numai în august dar n-am mai revenit cu alt mesaj.Personal nu mi-aş fi putut permite suma indiferent ce s-ar fi întâmplat cu mine. Asta e sunt lucruri pe care ti-le poţi permite şi lucruri pe care nu. Asta-i viaţa. Dacă psa-ul tău stă pe loc n-ai motive de îngrijorare... va fi bine. Cu stimă.
0
01-04-2012, ora 12:15
alinr78
Nu este medic/terapeut
alinr78
pt.RaulDuke
Multumesc pentru raspuns, acum dupa impactul initial parca ne-am mai revenit si incepem sa ne luptam cu boala.
oncologul a zis sa nu mergem inca la urolog pana nu mai facem niste investigatii, intre timp a venit si PSA 243, (nu am vazut valori asa ridicate).
Luni 02.04. facem toate analizele si va mai tin la curent.
Ce insemna o punctie prostatica? Oncologul a zis ca in funtie de rezultate ne trimite si la Cluj.

Va multumesc!
0
01-04-2012, ora 17:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se face transrectal, nu e o chestie dureroasa sau complicata. se face cu anestezie, desigur, este chiar mai simpla ca o colonoscopie. prin colon se face o ecografie a prostatei si astfel se ghideaza un ac care trece de mai multe ori prin tumorile/tumoarea vizibila; procedura aduce niste tesut care e studiat la microscop pentru certificarea si detalierea diagnosticului. nu trebuie sa va faceti cine stie ce griji pentru asta !
0
04-04-2012, ora 22:27
karmen_vali
Nu este medic/terapeut
karmen_vali
pentru RaulDuke:

Buna seara.
Nu v-am mai scris demult, unchiul meu a facut intre timp operatia de PROSTATECTOMIE RADICALA, la Cluj, prin criogenare.
Va reamintesc ca a descoperit adenom carcinom de prostata, PSA valoare aprox 12, a facut scintigrafie osoasa si RMN si nu avea nimic decat la prostata. S-a decis pentru operatie.
Inainte de operatie, a luat tratament Casodex, o pastila pe zi. PSA-ul scazuse in 2 luni la 1.73.
Dupa operatie, timp de o luna nu a mai luat deloc Casodex.
Inainte de a merge la consultatia de dupa operatie la Cluj a refacut PSA-ul si era 1.80. La o luna si jumatate dupa operatie.
Este normal? Stiu ca valoarea PSA-ului se incadreaza intre 0 si 4, dar ma asteptam sa scada si sa se apropie de "0" dupa operatie.
Doctorul urolog i-a recomandat sa reia Casodex-ul timp de 2 luni, pana la urmatoarea consultatie.
As dori sa stiu parerea Dvs.
Tratamentul hormonal il va lua acum in ce scop? Sa mentina PSA-ul la valoarea normala? Sa-l scada spre "0"?
Il va lua toata viata?
Ce ar trebui sa faca de acum incolo? Ce ma sfatuiti?
Va multumesc in avans pentru timpul acordat si pentru sfaturi.
0
04-04-2012, ora 22:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca am prea putine informatii la dispozitie pentru a putea sa-ti dau un raspuns informat. pentru asta am nevoie sa stiu stadiul TNM initial, valorile PSA de-a lungul timpului (la momente cheie in evolutie), scorul GLEASON, in ce a constat interventia chirurgicala, si aceste lucruri fixate cumva cronologic, pentru a putea avea o imagine clara a intregului caz; de asemenea descrierea (macar concluziile) ultimelor investigatii imagistice...

sumar vorbind: omul MAI ARE VREUN REST DE PROSTATA PE LOC ?
0
05-04-2012, ora 08:50
karmen_vali
Nu este medic/terapeut
karmen_vali
Multumesc pentru raspuns.

Revin cu detaliile cazului: unchiul meu de 62 ani, in toamna a observat ca nu mai urineaza la fel de mult si simtea ca ar mai avea de urinat. A mers la urologie in Braila, unde pe 21.09.2011 a fost trimis la analize de sange: 

PSA = 12.43 
Free PSA = 10.6. 

Indicandu-i-se biopsie, s-a dus la Spitatul Militar din Bucuresti, la urologie, unde i s-a cerut sa repete analiza si sa faca un ecograf abdominal. 
Pe 11.10.2011 rezultatele au fost: 

PSA = 11.87 
Free PSA = 8.93,  

iar la ecograf prostata avea dimensiunile de 48, 52, 51 mm. 

Cu noile analize, s-a dus din nou la Spitalul Militar si a fost sfatuit de medicul urolog sa faca o punctie pentru biopsie. 
Rezultatul a venit luni, 19.12.2011: adenom carcinom al prostatei, grad Gleason 2, 3, 4 - scor 7. 

Dupa vizita la oncolog i s-a prescris medicamentatie pentru hormoni, si la 2 saptamani dupa tratament rezultatuil PSA-ului a fost de 4.44. 

Apoi a facut cele doua analize: scintigrafia osoasa si RMN: 

1. rezultat imagistic (RMN) ficat, cai biliare, colecist, pancreas, splina, rinichi, suprarenale - fara modificari de semnal, de tip patologic. La nivel pelvin - prostata de 55/44/40 mm, cu structura heterogena, prezentand in lobul drept un nodul neomogen de circa 17/20 mm. Capsula prostatica apare cu contur neregulat, dar continuu. 
Hipersemnal T1 fat-sat si T2 fara priza de contrast, in zona periferica posterioara a lobului drept (hemoragie subacuta?). 
Fara ascita, fara adenopatii abdomeno-pelviene. 
Concluzii: Nodul tumoral prostatic drept. 

2. rezultat al examenului scintigrafic osos "whole body": 
- neomogenitate de captare a radiotrasorului osteotrop la nivelul coloanei vertebrale cervico-dorso-lombare, cu zone focale moderat hipercaptante la nivel cervical C5-C6, toracal mediu T7 si inferior T11, lombatr inferior L4 si L5, hemicorp stang; 
- moderata hiperfixare a radiotrasorului la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiilor capulohumerale, coate, RCC; 
- arie hipercaptanta maxilara bilaterala (patologie alveolo - dentara?); 
- arie focala hipercaptanta la nivelul platoului medial al genunchiului drept - proces inflamator activ. 
Concluzii: Aspectul scintigrafic este sugestiv pentru prezenta de modificari degenerativ/inflamatorii vertebrale si poliarticulare. 

Mentionez ca este clinic sanatos, nu are nici o alta boala. 

Urmare a vizitei la dr. oncolog, i s-a recomandat operatia. 
Pe care a facut-o la Cluj, pe 7.02.2012, prin criogenare. Interventia s-a facut pe sub scrot.
I s-a inghetat tot continutul prostatei, dar a ramas in interior doar membrana prostatei.
Pentru ca nodulul canceros era bine localizat in interiorul prostatei (i s-a facut un RMN si la Cluj, inainte de operatie).

Astept cu multumiri raspunsul Dvs.
0
05-04-2012, ora 09:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este absolut improbabil ca PSA-ul sa scada la zero dupa o interventie prin crioterapie. scaderea la 0 a PSA (sau valori nedetectabile) se asteapta numai dupa interventia chirurgicala clasica (eventual robotica), numita PROSTATECTOMIE RADICALA. in cazul de fata nu s-a facut asa ceva, este o procedura foarte noua despre care se stiu putine si nici care este evolutia asteptata a PSA-ului. in orice caz, este improbabil sa fie la fel ca la prostatectomia radicala. are avantaje in termeni de efecte adverse, toleranta, poate fi aplicata la cazuri unde bolnavii sunt mai batrani sau mai bolnavi, dar are dezavantajul ca nu indeparteaza TOT TESUTUL prostatic tinta si atunci riscul de recidiva este, intuibil, mai mare. cu toate acestea este o procedura buna care da rezultate.

avand in vedere interventia prin crioterapie recenta, trebuie urmarita evotia PSA. valoarea minima dupa tratament se va considera "nadir" si cu aceasta se va compara evolutia lui pe viitor (daca creste, pentru eventuala recidiva, etc). totusi daca nu ati vazut un oncolog, este o greseala, iar o vizita la oncolog este obligatorie. de pilda daca ati fi vazut un oncolog, dupa parerea mea s-ar fi luat in discutie si tratamentul cu Zoladex (dau castrare chirurgicala), asta chiar de la operatie incoace, sau chiar dinainte, chiar fara Casodex.

ati vazut un oncolog ? ce v-a zis ?
0
05-04-2012, ora 09:38
karmen_vali
Nu este medic/terapeut
karmen_vali
Nu a fost la oncolog dupa operatie.
Operatia s-a facut pe 7.02.2012, a stat o luna in spital, si acum pe 3.04.2012 a fost la primul control postoperatoriu.
Acum i s-a spus de catre profesorul urolog de la Cluj, sa continue tratamentul cu Casodex.
Astazi ajunge acasa si-l voi trimite la oncolog.
Va tin la curent referitor la concluziile oncologului si tratamentul recomandat.

Multumesc din suflet.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
344 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 11 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compostul de ciuperci cu vitamina E suprimă tumorile maligne în cancerul de prostată
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • ȘtiinÈ›a arată cum alimentaÈ›ia bogată în grăsimi favorizează răspândirea cancerului
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  •