Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala | Forumul Medical ROmedic

Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

06-04-2011
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Buna seara,
tatal meu, 66 de ani a fost diagnosticat cu cancer la prostata : adica adenocarcinom acinar prostatic, cu pattern cribriform si glandular fuzat de crestere, in focare confluente si izolate; scor histologic gleason 8 ; 4+4. Pe langa rezulatul biopsiei, in urma unui RMN am costatat ca are metastaza osoasa : la coloana si oasele bazinului; pana acum 2 saptamani nu-l durea nimic; poate prostata din cand in cand...a fost programat la operatie de prostata saptamana viitoare insa nu inteleg in ce consta operatia; oncologul mi-a vorbit de o castrare -scuzati ca nu stiu termenul medical-dr urolog nu mi-a spus nimic si as dori sa aflu mai multe amanunte inainte sa merg sa discut cu el. Tata se simte in continuare bine; au inceput durerile de coloana - oricum este programat la iradiere, insa dupa operatie... daca ma puteti ajuta cu orice informatie m-ar putea ajuta...
multumesc
344 comentarii 12 ..... 11 12 ÃŽnainte ›
0
06-04-2011, ora 22:53
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Am uitat PSA-ul ; PSA total 125; PSA free15, 6
0
07-04-2011, ora 10:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e foarte clara treaba: standardul de tratament in cazul tatalui tau consta in CASTRARE. asta, dpdv al urologului, consta in indepartarea chirurgicala a testiculelor, pentru ca ele secreta niste hormoni care stimuleaza cresterea tumorii de prostata. este "standardul de aur" in aceasta boala.
totusi lucrurile astea trebuiau sa va fie destul de clare in momentul in care vi s-a propus asa ceva si ati mai fost si programat. nu cred ca tatal tau vrea sa se trezesca din operatie fara testicule, fara sa fi stiut dinainte.
alta problema e ca pe el ar trebui sa-l vada si un medic ONCOLOG, pentru ca, asta doar ca sa stii tu, sunt si alternative NECHIRURGICALE la aceasta castrare chirurgicala, indicate in cazul tatalui tau.
0
11-04-2011, ora 15:19
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Din pacate tatal meu este convins ca prin operatie va scapa ceea ce nu prea este adevarat. Are ff mare incredere in urolog. Voi incerca sa-i explic ce se va intampla... si-l voi lasa sa aleaga...L-a vazut deja un oncolog si va merge si la altul...
0
11-04-2011, ora 19:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in definitiv e decizia lui. numai sa fie bine informat!
0
19-04-2011, ora 11:23
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
tata s-a operat si se simte foarte bine; tonusul si moralul sunt foarte bune; acum va trebui sa vedem unde vom incepe si cine ne va stabili tratamentul in continuare... inainte de operatie, i s-a recomandat radioterapie, 2 saptamani pentru coloana vertebrala;
metastazele lui osoase sunt multiple coloana, bazin, coaste, cap insa nu are decat mici dureri de spate...
As dori sa stiu mai multe despre tratamentele pentru metastaze osoase ca sa stiu ce intrebari sa-i pun dr...si sa stiu ce sa-i explic tatalui meu ;
Vreau sa stiu de asemenea daca din regimul alimetar trebuie scoasa carnea si in ce consta acest regim alimentar..
0
19-04-2011, ora 11:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oncologii nu se ocupa cu regimuri si diete pentru ca acestea nu s-a dovedit ca imbunatatesc supravietuirea sau calitatea vietii. de fapt de multe ori scad calitatea vietii.
iradierea se poate face pe zonele dureroase si chiar are efect. de asemenea probabil ca medicul ii va recomanda si un tratament cu un medicament din clasa bifosfonatilor, cele mai bune studii le are Zometa dintre astea. acest medicament impiedica remodelarea osoasa si progresia metastazelor osoase.
in cazul metastazelor osoase multiple, simptomatice, mai exista un tratament care din pacate nu e disponibil in romania, cel putin din cate stiu eu. el totusi este standard in situatia asta, in tari cum ar fi USA. acesta consta in injectarea de izotopi radioactivi in sangele pacientului. suna groaznic dar de fapt efectele secundare sunt mai mici decat in cazul citostaticelor, iar rezultatele sunt superioare iradierii prin fascicul extern in ce priveste controlul aparitiei de noi zone dureroase si controlul durerii a mai multor situsuri dureroase simultan, lucruri pe care iradierea clasica nu le poate face.
totusi daca il iei pe doctor cu asemenea chestii e posibil sa nu fi auzit de asa ceva si sa sa enerveze, macar putin :D dar fa-i o surpriza totusi, mai ales daca e oncolog sau radioterapeut :)
mult noroc! sa ne scrii !
0
21-04-2011, ora 00:10
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
Buna amalia66.
Sunt intr-o situatie relativ asemanatoare cu a ta. Tatal meu, 63 ani, a fost diagnosticat cu cancer la prostata (ADKP), scor gleason 8 (4+4), psa 107. Stadierea TNM nu a fost precizata de nici unul din cei doi medici urologi care l-au investigat pe tatal meu. Nici tomografia si nici scintigrafia nu au identificat metastaze, dar nici nu au exclus in totalitate existenta acestora. La ultimul control medicul urolog a zis ca tumoarea este mare si ca este foarte posibil sa fi depasit capsula prostatica (invazie/extensie locala). A recomandat castrarea (orhiectomie) si pe 14 aprilie tatal meu a fost operat. Acum, la cateva zile dupa operatie, tatal meu se simte relativ bine. Singurul tratament pe care l-a primit este Casodex 50mg o pastila pe zi. La externare am intrebat medicul urolog despre tratamentul pentru oase. A zis ca inca nu este cazul, dar nu m-a convins - unii medici prescriu Zometa chiar daca nu sunt metastaze osoase tocmai pentru ca acest medicament intareste sistemul osos si-l apara de aparitia metastazelor. Oricum, medicul urolog a tinut sa precizeze ca prescrierea tratamentului trebuie facuta de catre medicul oncolog. Nu am fost la nici un medic oncolog pana acum dar va trebui sa o facem cat mai curand.
Referitor la intrebarile tale, din cate am citit pe acest forum si pe altele, Zometa este cel mai des folosit in tratamentul metastazelor osoase.
Despre regimul alimentar pentru cancerul de prostata am citit cateva variante dar concluziile sunt cam aceleasi:
- alimente care fac bine: legume si fructe crescute intr-un mediu cat mai natural (de la tarani) si consumate proaspete (neprocesate) - cele mai indicate: nuci, seminte de dovleac uscate, salata, brocoli, varza alba si mai ales cea rosie, pepenele rosu, rosiile (singurele legume care sunt considerate chiar mai bune daca sunt procesate sub forma de suc de rosii sau bulion dar fara conservant), strugurii negrii, mure, zmeura (fructele si legumele cat mai colorate), portocale, mere, uleiul de masline, painea neagra;
- alimente care NU fac bine: carnea grasa, carnea tocata, mezelurile, uleiul de floareasoarelui (in general grasimile animale si vegetale si chiar produsele pe baza de lapte nedegresat), dulciurile, alimentele sarate, alimentele condimentate.
In cazul tatalui meu sper sa nu fie in stadiu metastatic, desi am citit undeva ca daca PSA-ul este peste 50 se considera ca fiind in stadiu metastatic. Voi ce parere aveti?
Chiar mai sper ca, in urma orhiectomiei si a tratamentului, tumoarea sa regreseze si poate chiar sa devina operabila.
As fi luat in calcul si radioterapia care in alte tari da rezultate foarte bune, dar am inteles de la medicul urolog ca in Romania nu e o solutie viabila: tehnologia este veche si probabil nici medici radioterapeuti buni nu prea avem.
Astept parerile si sugestiile voastre pe cazul tatalui meu, si/sau experiente ale voastre din cazuri similare.
Amalia66 asteptam vesti.
Multa sanatate tuturor si Paste fericit.
0
22-04-2011, ora 01:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
parerea mea este ca un urolog va fi mereu ingradit si marginit cand va fi confruntat cu evaluarea unui caz de cancer, si de asta cred ca trebuia sa vezi un oncolog concomitent cu urologul, si poate chiar inainte de orhiectomie.
fara indoiala ca un medic care se respecta DA O STADIALIZARE TNM unui cancer, caci altfel e la fel de lipsit de profesionalism ca si mancatul literelor din cuvintele care formeaza diagnosticul.
faptul ca la peste 50 PSA un cancer de prostata s-ar considera metastatic mi se pare cel putin indoielnic.
faptul ca nu s-a exclus existenta metastazelor si ca nu s-a pus un stadiu TNM este o piedica majora in fata alegerii celui mai bun tratament.
faptul ca s-au folosit scuze puerile pentru nerecomandarea iradierii intr-un caz potential nemetastatic mi se pare o abatere grava de la standardul romanesc care e intocmit chiar de cel mai mare urolog din tara.
faptul ca ia casodex dupa orhiectomie mi se pare un fel de frectie la picior de plastic.
Zometa nu se face fara evidentierea sau macar suspiciunea inalta de metastaze osoase, altfel are si el efectele lui adverse.
concluzie: multe abateri de la standard si chiar potentiale erori, date de faptul ca nu ai consultat si un oncolog bun. chirurgul, repet, stie bine sa taie si sa coasa, e un tehnician excelent, dar lui trebuie sa ii spui cand si ce are de operat, operatia fiind doar una din multele felii posibile in cazul unui cancer.
bafta oarba in continuare! sa ne mai scrii !
0
22-04-2011, ora 13:42
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
@RaulDuke
Dpdv teoretic ai dreptate, insa realitatea romaneasca este cu totul si cu totul alta. Eu am gresit tocmai pentru ca am citit despre modul "ca la carte" de abordare pentru cancerul de prostata si am crezut ca se si aplica in Romania. Dar necunoscand realitatea, tatal meu a ajuns de la PSA 30 la PSA 107, timp in care eu am sperat ca medicul urolog sa faca STADIALIZAREA TNM, urmand sa alegem tratamentul in concordanta cu STADIALIZAREA TNM. Pentru a ma face inteles voi detalia pasii parcursi:
- Spre sfarsitul lunii noiembrie 2010 tatal meu a fost internat la Buzau (acolo locuieste) pentru o bronsita acuta. Cu aceasta ocazie, pentru ca urina des, i s-a recoltat sange pentru determinarea PSA-ului si i s-a spus sa revina "peste 10 zile cand va sosi rezultatul". Rezultatul a sosit in decembrie 2010: PSA 30.6. Tot in decembrie 2010 am repetat PSA-ul la privat: rezultatul a fost PSA 24. La acel moment nu stiam nimic despre cancerul de prostata. Am hotarat sa facem investigatii "mai serioase" la Bucuresti dupa sarbatori.
- In ianuarie 2011, la spitalul Militar din Bucureti, i-au facut analizele de sange (PSA 36) si biopsia. Ni s-a spus sa venim peste 3 saptamani pentru rezultatul biopsiei.
- In februarie 2011 am primit rezultatul biopsiei: ADKP, scor Gleason 8 (4+4). Medicul mi-a zis: "cel mai probabil va trebui sa-i scoatem prostata". Intre timp m-am documentat, si am citit despre STADIALIZAREA TNM pe care ma asteptam sa o faca.
- Pe 01.03.2011 tatal meu a revenit la spitalul militar. Au repetat analizele de sange si urina, tuseu rectal, ecografie abdomen si pelvis. Medicului urolog i-am spus ca dorim sa facem RMN, la care mi-a raspuns: "multe vreti voi sa faceti". Medicul chirurg m-a abordat si m-a intrebat daca suntem de acord cu prostatectomia. Eu citisem ca la PSA peste 20 si la scor gleason peste 7 nu se recomanda prostatectomia, iar tatal meu la acel moment nu prea dorea sa se opereze. Am spus ca nu suntem hotarati si ca vom reveni cu o decizie. Cand am facut referire la STADIEREA TNM, medicul chirurg mi-a spus ca nici o investigatie nu e concludenta si ca doar la operatie se poate determina o STADIERE corecta. Intentionau sa-i faca scintigrafia dar doar daca am fi fost de acord cu operatia, insa pentru ca nu ne-am dat acordul pentru operatie, nu au mai facut scintigrafia, replica medicului fiind: "noi nu ne jucam cu analizele". La acel moment nu stiam regula ca nu se accepta internarea unui pacient de doua ori in aceiasi luna. Eu ma gandeam ca mergem acasa, mergem si la un medic oncolog, ne consultam in familie, si daca ne hotaram pentru operatie revenim peste o saptamana. Abia la externare ne-au spus ca nu ne mai pot interna in luna martie. Dupa externare am primit si rezultatul PSA-ului de la acea recoltare de sange: PSA 39.
- Avand in vedere ca la spitalul Militar nu mai puteam merge in luna martie, am incercat sa mergem la spitalul Panduri, dar: "stati ca nu se poate saptamana aceasta"..., "stati ca medicii urologi sunt la o conferinta internationala"..., abia pe 11.04.2011 am reusit sa-l internez pe tatal meu la Panduri. Intre timp am facut CT si scintigrafie osoasa in sistemul privat.
- La spitalul Panduri, soc... PSA-ul a iesit 107 (in decurs de o luna aproape s-a triplat). Medicul urolog de la Panduri a facut tuseul rectal si a zis ca tumoarea este pe toata prostata si ca probabil exista invazie locala. Ne-a prezentat ambele variante pentru acest stadiu: orhiectomie sau tratament hormonal. Recomandarea lui a fost orhiectomia pentru ca: tratamentul medicamentuos are mai multe efecte adverse decat orhiectomia; in general pacientii cu orhiectomie au "mers" mai bine decat cei cu tratament medicamentuos; tratamentul medicamentuos, desi e compensat 100% putem intampina probleme in a-l obtine gratuit, caz in care ar costa aproape 1000 RON.
In acest punct nu mai era timp de investigatii suplimentare, de stadiere, de amanare pe motiv ca vrem si parerea unui oncolog. Am ales orhiectomia.
Cam acesta este firul evenimentelor de pana acum.
Citeam pe un forum din SUA, pe un caz asemanator cu al tatalui meu, toate investigatiile si analizele necesare stadierii TNM au durat 10 zile. La noi, dupa 4 luni de incercari mi-am luat adio de la stadiere - mai bine nu stiam despre ea. Cred ca daca mai luptam pentru aceasta stadiere inca vre-o 2-3 luni o puteam obtine de la autopsie.
Sfatul meu pentru cei care citesc acest forum este: SA SE INCEAPA TRATAMENTUL MEDICAMENTUOS CAT MAI REPEDE. Astfel veti evita problemele datorate amanarilor neprevazute care in Romania sunt foarte frecvente. Chiar daca veti face prostatectomie sau radioterapie, tratamentul medicamentuos nu va incurca cu nimic, ba dimpotriva, am citit ca tratamentul medicamentuos reduce dimensiunile prostatei cu pana la o treime, deci va va ajuta la prostatectomie sau radioterapie.
Astept parerile / reactiile voastre.
0
22-04-2011, ora 16:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai da, treaba a fost abordata prost pe de o parte datorita sistemului cretin romanesc, pe de o parte disperarii dumneavoastra nejustificate si a faptului ca v-ati apucat sa luati decizii citind de pe internet, neavand pregatire medicala, dar cel mai nasol a fost faptul ca nu v-a vazut un oncolog IMEDIAT DUPA CE ATI PRIMIT DIAGNOSTICUL DE CANCER.
statistic vorbind un cancer de prostata omoara bolnavul IN APROXIMATIV 5 ANI de la aparitia metastazelor, iar la modul global cam in jur de 11 ani de la diagnosticarea initiala, deci este absolut improbabil ca o temporizare de zile pana la chiar luni a tratamentului l-ar fi afectat. dublarea PSA-ului nu se coreleaza nici cu progresia bolii nici cu durata de supravietuire nici cu nimic.
din punctul meu de vedere inclusiv acum trebuie vazut de un oncolog. daca nu exista metastaze s-ar fi impus cel putin iradiere locala, daca nu chiar si o operatie. restul este "water under the bridge" dar faptul ca nu ati consultat un oncolog, mai presus de orice, s-ar putea sa fi periclitat alegerea optima a unui tratament.
mult succes pe viitor!
0
28-04-2011, ora 14:17
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
In sfarsit am cat de cat un tratamet: radioterapie :incepe de luni si dureaza 2 saptamani, concomitent va face chimioterapie cu Zometa( sau alt biofosfat daca nu se gaseste) si cu ceva hormoni pentru prostata; nu am retinut pentru ca vorbea foarte repede dr oncolog! Ma intreb daca nu este prea mult si radioterapie si chimioterapie in acelasi timp???? sper sa-i reziste organismul !
0
28-04-2011, ora 19:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e vorba de chimioterapie, caci Zometa nu este citostatic. Zometa este un bifosfonat menit sa incetineasca distructia osoasa si progresia metastazelor din oase. abordarea cu radioterapie si tratament hormonal concomitent mi se pare perfect justa! ce tratament hormonal face ? suna cunoscut oricare din urmatoarele: zoladex, casodex, eligard, flutamida... ? cam ce doze ?
0
29-04-2011, ora 08:52
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Multumesc pentru raspuns ca ma mai luminez si eu... tratamentul pentru prostata il va face cu flutamida ; cum spuneam, incepe saptamana viitoare: luni ii va lua analizele si va face prima sedinta de radioterapie, marti vom lua reteta, vom cumpara medicamentele si ne vom intoarce in spital pentru a incepe tratamentul medicamentos si vom face deasemenea sedinta de radioterapie; nu stiu inca doza si nici cat timp dureaza ca nu mi-a prescris-o; va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa-i cumpar si alte medicamente, pentru greata, vitamine...care sa-l ajute ! Multumesc
0
29-04-2011, ora 10:45
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
As dori sa stiu si cum este administrata Zometa, cate zile si cam cat dureaza o perfuzie ca sa stiu cat timp va sta tata pe fotoliu din spital! Flutamida am vazut ca sunt pilule deci nu este nicio problema!
0
29-04-2011, ora 18:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
personal nu sunt pentru flutamida sau casodex, acestea fiind inferioare castrarii. mai degraba in standard si recomandarile de grad I ale ESMO este tratamentul cu ceva de genul Zoladex odata pe luna.
Zometa se pune in perfuzie, se face odata la 3 saptamani sau o luna, dureaza 15 minute, nu sunt probleme cu ea. poate sa scada calciul seric, lucru pentru care doctorul poate sa aleaga sa nu faca Zometa cand calciul este scazut sau sa va recomande un tratament cu calciu/vitamina d. mai poate avea o serie de efecte adverse destul de rare, intoleranta, etc, se gasesc pe net. una nou descoperita insa, la folosirea pe termen lung, este asa-numita osteonecroza mandibulara. asta inseamna ca uneori apar distructii si necroze osoase la nivelul mandibulei sau maximarului, dupa folosirea pe termen lung a Zometa, care pot da durere si supainfectii si care pot impune oprirea tratamentului cu Zometa, investigatii de tipul CT sau IRM local si chiar interventii stomatologice/chirurgicale.
despre medicatia de greata... asta ii va recomanda medicul in functie de necesitate, fie in preventie fie in tratament, din multiplele medicamente pe care le are la dispozitie pentru asta. nu trebuie sa facem recomandari de medicamente pe net pentru ca nu putem tine locul medicilor din realitate sau al consultului medical.
vitaminele... cum nu ajuta asa nu strica, cel putin studiile nu au dovedit nimic in directia asta, deci recomandarile pot fi facute doar in functie de ce nevoie identifica tot mediul lui si... de ce bani sunteti dispusi sa dati pe preparate din acestea.
0
03-05-2011, ora 12:56
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
Referitor la tratamentul medicamentuos asociat orhiectomiei.
Exista notiunea de "blocada androgenica maxima" (denumiri echivalente: "blocada androgenica totala", "blocada androgenica completa").
Testosteronul "hraneste" atat prostata cat si tumoarea canceroasa. Testosteronul provine de la testicule (90 - 95 %) si restul (5 - 10 %) de la glandele suprarenale. Prin orhiectomie (castrare chirurgicala) problema testosteronului de la testicule este rezolvata. Mai ramane de rezolvat blocarea testosteronului provenit de la glandele suprarenale. Aceasta blocare se face prin unul din medicametele de tip antiandrogen: flutamida, nilutamida, bicalutamida (casodex).
Deci "blocada androgenica maxima" se realizeaza prin castrare + antiandrogen. Castrarea poate fi chirurgicala (orhiectomie), sau medicamentuoasa (prin administrarea de medicamente de tip analogi LHRH, cum ar fi zoladex-ul).
Iata cateva link-uri unde puteti citi despre blocada androgenica:
http://www.romedic.ro/cancerul-de-prostata/tratament
http://www.scribd.com/doc/52318365/CANCERUL-DE-PROSTATA
http://www.medicultau.com/patologia-chirurgicala-urologica/cancerul-de-prostata/tratamentul-cancerului-de-prostata-in-faza-metastatica.php
@Amalia66:
In concluzie cred ca tratamentul tatalui tau cu flutamida este corect, la fel si cel cu casodex al tatalui meu.
Nu inteleg de ce RaulDuke considera ca dupa orhiectomie aceste tratamente sunt "un fel de frectie la picior de plastic", si de asemenea, de ce recomanda zoladex (zoladex este analog LHRH si face castrare medicamentuoasa care nu mai are sens dupa castrarea chirurgicala).
0
03-05-2011, ora 23:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru ca dupa parerea mea nu merita sa castrezi un om, orice ar fi, mai ales in fata faptului implinit al existentei metastazelor, deci imposibilitatea vindecarii.
simplu: standardul in cancerul de prostata metastatic este HORMONOTERAPIA. in cazul unui gleason peste 7 cu alti factori inclusi, lumea merge pe blocada androgenica totala prin, de exemplu ZOLADEX plus CASODEX. e drept ca zoladex poate fi inlocuit, teoretic, si de castrare chirurgicala, dar nu intra in standardul in vigoare si personal nu prea cunosc (nu stiu daca sunt) studii care sa compare zoladex cu castrarea, intru cat nu ai cum sa obtii un dublu orb si nici bolnavii nu prea se inghesuie pe ramul cu castrarea chirurgicala (de altfel statistic doar 17% din bolnavi, cand li se prezinta clar optiunile, aleg castrarea chirurgicala). casodex in monoterapie nu se recomanda, fiind sigur inferior castrarii chirurgicale. Zoladex in monoterapie este o varianta foarte buna.
cu "frectia la picior de plastic" ma refer la faptul ca nu prea exista studii care sa sustina castrare chirurgicala plus casodex, iar odata indusa o suprimare hormonala chirurgicala majora, sa mai vii si cu efectele secundare ale bicalutamidei fara sa stii care sunt beneficiile... poate e prost spus "frectie la picior de lemn" dar oricum mi se pare cel putin fantezist.
stiu ca multe lucruri suna valabil si corect dpdv stiintific, odata ce ai impresia ca ai patruns datele problemei, dar nu mai traim in era deciziilor luate la bunul plac si imaginatia medicului, traim in era medicinei bazate pe dovezi, cu trialuri si studii clinice. altfel e riscant sa actionezi si in cel mai bun caz nu stii ce ai facut.
pentru prostata in romnia e simplu, cautati pe net ghidul de tratament, care e un fel de lege, facut tocmai de Prof. Dr. Sinescu, si o sa va clarificati.
0
06-05-2011, ora 09:33
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Avem o saptamana de radioterapie pentru oasele bazinului si mi s-a spus ca actioneaza si asupra prostatei. Flutamida nu au vrut sa o inceapa in acelasi timp cu radioterapia asa ca ramane sa incepem tratamentul dupa inca o saptamana. CE nu am inteles eu este cat timp dureaza tratamentul cu flutamida... de la dr am inteles ca va lua 3 pastile /zi dar nu mi-a spus cat timp-
Am facut prima doza de zometa si tata se simte mai bine- de cand a inceput radioterapia avea dureri mari de genunchi desi la genunchi nu are metastaza. Insa dupa zometa i-a trecut.
Am refacut si PSA-ul si a iesit 5.72 ceea ce este o mare reusita stiind ca am plecat de la 150.
Daca se simte bine si este optimist totul este bine!
0
06-05-2011, ora 21:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
flutamida va lua mereu. asta daca nu se schimba in alt tip de tratament analog.
0
23-05-2011, ora 17:54
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
In cazul tatalui meu, la o luna dupa orhiectomie PSA-ul a iesit 1.79. A luat zilnic casodex 50mg 1/zi si ia in continuare.
Nu face radioterapie - nu am luat inca o decizie in acest sens. Oncologul recomanda radioterapia - zice ca radioterapia impreuna cu hormonoterapia au rezultate mai bune decat hormonoterapia singura. Insa urologul a zis sa nu facem nimic altceva deocamdata.
Cam la o saptamana de la operatie au aparut usturimi la urinare, mai ales noaptea. Dupa vre-o zece zile durerile au disparut. Totusi urineaza la fel de des ca inainte.
Bufeurile de caldura si transpiratia sunt destul de dese si deranjante. Oncologul a zis ca medicamentele speciale pentru bufeurile de caldura au alte efecte secundare, motiv pentru care nu le recomanda - a zis ca poate lua extraveral pentru ca mai atenueaza aceste bufeuri de caldura.
Alte efecte secundare ale orhiectomiei nu au aparut. Cele mai importante ar fi scaderea densitatii osoase (osteoporoza) si anemia (scaderea numarului de globule rosii din sange). Pentru ambele probleme exista tratamente dar nu stiu cum e mai indicat: a se lua tratament preventiv, sau a se lua abia cand apar aceste efecte secundare?
Revin la radioterapie. In cazul tatalui meu, intrucat nu s-au identificat metastaze dar nici nu s-au putut exclude in totalitate, oncologul a zis ca ar fi util un RMN toraco-lombar si un CT pulmonar. Oncologul a spus ca, daca nu sunt metastaze, sunt chiar sanse curative prin radioterapie.
Referitor la hormonoterapie. Se pare ca s-au obtinut rezultate foarte bune prin TRIPLA TERAPIE HORMONALA INTERMITENTA. Aveti ceva detalii, link-uri, despre acest subiect?
0
23-05-2011, ora 19:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
singura sansa de vindecare o ofera interventia chirurgicala asupra prostatei. se numeste PROSTATECTOMIE RADICALA. a facut aceasta operatie ?
apoi... ce intelegi prin TRIPLA hormonoterapie ? nu sunt familiar cu aceasta notiune, desi lucrez in domeniu. despre "intermitenta"... inca studiile sunt in desfasurare, nu se recomanda INCA terapia hormonala intermitenta, desi e foarte probabil ca in viitor asa sa fie.
0
23-05-2011, ora 20:05
amalia66
Nu este medic/terapeut
amalia66
Tatal meu a facut 2 saptamani de radioterapie/accelerator, pentru zona bazinului, a lua prima doza de zometa si a inceput tratamentul cu flutamida; trebuie sa revina pe 30 mai sa-i faca a doua doza de zometa si daca rezultatele sangine ii permit, va reincepe pe 6 iunie inca doua saptamani de radioterapie. El se simte bine cu exceptia diareei cauzata, se pare, de radioterapie...in rest se trezeste ff des noaptea ca sa urineze si a scapat de bufeurile de caldura si de transpiratie de cand l-am dus la tara.
0
24-05-2011, ora 12:24
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
Nu a facut prostatectomie radicala. A facut orhiectomie si ia casodex. Doar atat deocamdata.

"TRIPLA TERAPIE HORMONALA INTERMITENTA" - asa am numit-o eu.
In engleza am intalnit urmatoarele denumiri echivalente:
- "intermittent triple hormonal blockade";
- "intermittent triple androgen blockade";
- "triple intermittent androgen deprivation therapy" (abrevierea este IADT3).

Consta in:
- o perioada se administreaza concomitent toate cele 3 tipuri de medicamente hormonale: analog LHRH (leuprolide sau goserelin) + antiandrogen (flutamide sau bicalutamide) + finasteride (inhibitor de 5-alpha-reductaza);
- se intrerupe tratamentul cu analog LHRH si antiandrogen si se continua o perioada doar cu finasteride;
- se repeta cele doua etape.

Iata doua link-uri:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11306729
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18163939

Iata cateva link-uri de pe un forum (din SUA cred). Aici user-ul IADT3since2000 (Jim) este un caz care, de la diagnosticarea cancerului de prostata avansat in anul 2000 si pana azi, nu a urmat decat terapia hormonala, mai exact "triple intermittent androgen deprivation therapy". Sunt mai multe persoane cu cancer de prostata avansat, sau chiar metastatic, care au urmat terapia tripla hormonala intermitenta si care au obtinut rezultate bune si chiar foarte bune:
User greggeva, subiect "Triple Hormone Therapy Research":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=704175
User Gleason9, subiect "Thinking of triple hormone therapy":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=768427
User IADT3since2000, subiect "Hormonal blockade off-period (holiday) in need of help: thalidomide":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=574500
User IADT3since2000, subiect "Ready for vacation from triple blockade - mostly good test results, but a concern too":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=743852
User IADT3since2000, subiect "Vacation from triple hormonal blockade going extraordinarily well!":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=754946
0
24-05-2011, ora 21:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
finasterida nu s-a demonstrat ca adauga nici un beneficiu la blocada androgenica totala. cat despre tratamentul intermitent, ti-am spus ca el e inca in faza de studiu si certificare, nu este standard de tratament, deci nu vei gasi nici un medic care sa aplice asta inafara unui studiu clinic. mai zi-mi odata stadiul TNM al bolii tatalui tau, ce tratament a facut pana cum si ce face fix in momentul asta, te rog !
0
25-05-2011, ora 14:00
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
18.01.2011 - PSA 36; punctie biopsie prostata - rezultat: adenocarcinom al prostatei scor Gleason 8(4+4).
-
01.03.2011 - PSA 39; ecografia abdomen si pelvis releva o prostata cu volum 59cm3, contur neregulat, ecostructura neomogena; am cerut temporizarea interventiei chirurgicale (prostatectomiei).
-
28.03.2011 - CT abdomino-pelvin: diverticul vezical; amprenta vezicala posterioara data de lobul prostatic median hipertrofic; arie cu forma neregulata, de aproximativ 30mm, hipocaptanta, vizibila posterior la nivelul prostatei cu dezvoltare predominent la nivelul lobului stang; posibila interesare a celulelor seminale de partea stanga; fara adenopatii tumorale intra sau retroperitoneale; fara leziuni osoase sugestive pentru determinari secundare vizibile la nivelul pieselor scheletice cuprinse in planul de examinare.
-
12.04.2011 - Scintigrafie osoasa: reactie osteogenica arc costal anterior drept -posttraumatic; aspectul scintigrafic al modificarilor vertebrale sunt sugestive pentru prezenta unui substrat degenerativ inflamator fara a putea exclude in totalitate si prezenta unor leziuni secundare in curs de constituire; modificari degenerativ-inflamatorii poliarticulare.
-
11.04.2011 - Radiografie toracica: imaginile hilare si desenul peribronhovascular accentuat catre ambele baze; cord, aorta in limite normale.
-
11.04.2011 - PSA 107.76 (aproape triplu fata de cel din 01.03.2011 care a fost 39).
12.04.2011 - Incepere tratament cu Casodex 50mg 1/zi.
14.04.2011 - Operatia de castrare (orhiectomie).
-
17.05.2011 - PSA 1.79
-
Singurul tratament este cel cu Casodex inceput pe 12.04.2011. Continua acest tratament. Medicul urolog a zis ca, de regula, acest tratament se ia timp de doi ani de zile.
Dupa cum se poate observa nu s-a facut stadierea TNM. Pe externarea de dupa orhiectomie scrie: "Clinic cu invazie locala".
0
25-05-2011, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
frumos istoric ! nu pot sa nu apreciez efortul... buna treaba !
din ce vad eu aici baietii au avut o abordare ca de stadiu IV, adica metastatic prin prezenta metastazelor osoase, ceva de genul T3 probabil, N0 si M1 prin metastaze osoase, ceea ce e greu de spus, intr-adevar, dupa cum arata scintigrafia, dar posibil, iar ei trebuiau sa ia o decizie terapeutica. eu nu as fi procedat NEAPARAT asa, dar ce au facut ei pare perfect justificabil si absolut valabil si, din cate vad, cel putin cu privire la PSA, cu rezultate bune.
acum mai conteaza si care e simptomatologia lui curenta, daca s-a mers pe ideea ca exista metastaze osoase, de ce nu i s-a dat si un bifosfonat (bonefos sau zometa), daca are dureri mari de oase sau nou aparute, cum mai urineaza el, etc.
probabil in decizia lor intiala a jucat un rol si varsta lui, starea generala si ce alte boli asociate mai are.
0
27-07-2011, ora 11:36
marin111
Nu este medic/terapeut
marin111
Am revenit cu noutati.
Eu scriu pe acest forum, atat pentru a afla parerea altora despre cazul tatalui meu, cat si pentru a transmite altora experienta prin care trecem sperand ca-i va ajuta daca se vor afla in situatii similare.
Pana acum tatal meu nu a avut dureri de oase, dar de cateva zile il doare un sold. In investigatiile anterioare (scintigrafie osoasa si tomografie abdomino-pelvina) nu au fost evidentiate metastaze de nici un fel. La intrevederea anterioara cu medicul oncolog, cand nu aparuse inca durerile de sold, i-am zis sa-i prescrie ceva tratament pentru prevenirea osteoporozei - am zis macar calciu si vitamina D, daca nu se poate prescrie un bifosfonat. Medicul oncolog nu a vrut sa prescrie nici un fel de tratament, in schimb a zis sa refacem analizele uzuale de sange - le-am refacut si au iesit bune.
Acum, dupa aparitia durerilor la sold, tatal meu a mers la medicul de familie care i-a prescris ketonal pentru ameliorarea durerilor. Durerile de sold pot fi de la aparitia metastazelor osoase, sau de la aparitia osteoporozei. Referitor la posibilitatea aparitiei metastazelor osoase am sunat la medicul care a facut acum 3 luni scintigrafia, si acesta mi-a spus ca repetarea scintigrafiei este recomandat a se face la interval de 6 luni, si mi-a sugerat urmatoarele ivestigatii in aceasta ordine:
- radiografie la bazin pentru depistarea unor eventuale accidente (cazaturi sau lovituri);
- densitometrie osoasa DEXA pentru depistarea osteoporozei;
- RMN toraco-lombar pentru depistarea matastazelor osoase.

In acest punct incepe TRAGICOMEDIA sistemului medical romanesc.
Am transmis aceste informatii medicului de familie si acesta a zis ca nu el este in masura sa dea trimitere pentru aceste investigatii, ci el va da trimitere catre medicul oncolog urmand ca acesta sa dea trimiterile catre aceste investigatii.
Am mers la medicul oncolog, acesta a fost de parere ca n-ar trebui sa fie vorba de metastaze osoase din moment ce tomografia si scintigrafia de acum 3-4 luni au fost OK, iar analizele recente au iesit bine. TotuÅŸi a zis ca este de acord cu DEXA, dar ca nu el este in masura sa dea trimitere la DEXA ci un medic endocrinolog. A mai zis ca, in functie de rezultatul la DEXA, va da trimiterea la RMN toraco-lombar.
Acum pasii de urmat sunt:
- reintoarcerea la medicul de familie pentru a primi trimitere catre medicul endocrinolog;
- mers la medicul endocrinolog pentru a primi trimitere la DEXA;
- programare la DEXA;
- efectuare DEXA;
- reintoarcere la medicul endocrinolog cu rezultatul de la DEXA. Daca din investigatia DEXA reiese ca este osteoporoza, medicul endocrinolog va prescrie tratament pentru osteoporoza. Daca din DEXA nu reiese ca ar fi osteoporoza vezi pasii de mai jos...
- mers la medicul de familie pentru a primi trimitere catre medicul oncolog;
- mers la medicul oncolog pentru a primi trimitere la RMN;
- programare la RMN;
- efectuare RMN;
- reintoarcere la medicul oncolog cu rezultatul de la RMN
.

Teoretic toti acesti pasi trebuie facuti chiar de pacient... pacient BOLNAV DE CANCER... UNEORI CU METASTAZE.
E clar ca sistemul medical actual ii trimite in pamant. Doar cei cu bani si / sau relatii se pot descurca.

Referitor la medicul de familie, am uitat sa precizez ca si aici este tot cu programare si ca nu are dreptul decat la doua trimiteri/consultatii pe parcursul unei luni calendaristice.
Referitor la efectuarea de investigatii gratuite prin CAS, acestea se fac doar cu programare si sunt doar cateva la inceputul fiecarei luni calendaristice pana la epuizarea fondurilor alocate pentru acea luna.

Imi pare foarte rau pentru cei care citesc aceste randuri si au probleme similare cu alte tatalui meu.
Daca nu s-au lovit pana acum, se vor lovi cu siguranta in viitor.
Nu am scris aceste randuri pentru a-i "dezarma" si mai rau, ci pentru a le aduce la cunostinta ce ii asteapta, sa fie foarte atenti la modul cum pun problema, sa nu amane de pe o zi pe alta, iar cei care au posibilitatea sa-si faca investigatiile in sistemul privat.
Defapt cred ca statul asta a si intentionat prin introducerea acestor regului... sa faca omul sa renunte singur... sau sa-l trimita in sistemul privat... astfel vor face economie la buget.
0
27-07-2011, ora 13:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, imi pare rau pentru ce li se intampla tuturor bolnavilor de cancer in general si pentru toti care au de a face cu birocratia romaneasca, insa te asigur ca totul tine de perspectiva.
ce zici tu aici este absolut banal, cu privire al circuitului si efectuarii recomandarilor/investigatiilor si asa mai departe. daca intr-adevar esti FOARTE BOGAT si iti permiti sa platesti TOTUL din mana, da, poti sa rezolvi unele lucruri putintel mai repede, dar nu foarte multe, in nici un caz totul.
sa stai la coada nu zic ca e placut, nu zic ca e nici macar normal, numai ca asta se intampla peste tot, inclusiv in europa si chiar tari foarte bogate ca franta sau tarile scandinave. e absolut iminent. romanii care platesc asigurare medicala sunt putini si cei care platesc, platesc oricum foarte putin, dar de beneficiat si de consumat, consuma toti foarte mult. e doar firesc sa nu existe de toate pentru toti.
nu va descurajati si continuati parcursul, pentru ca nu e doar singurul disponibil ci si cel mai bun in conditiile actuale. nu incercati sa luati decizii medicale singuri, fara sa va pricepeti, caci va veti face rau! de asemenea cu mersul in diverse locuri omul se obisnuieste si ajunge nu doar sa se priceapa si sa parcurga mai repede totul, ci face parte si din terapia ocupationala a acestei boli. e o conceptie gresita ca "cine are cancer tre sa stea numai in pat nemiscat". scopul marii majoritati a terapiilor in cancere este continuarea unei vieti cat mai normale.
succes la toata lumea!
0
29-07-2011, ora 22:07
nicuvoicu50
Nu este medic/terapeut
nicuvoicu50
Pentru marin111: M-a impresionat rigoarea ta ptr actele medicale, ptr gasirea unui tratament, ptr documentatie si pregatirea ta. Sunt si eu un bolnav operat insa fara norocul de a mi se scoate toata tumoarea. A mai ramas putin, cateva grame, cu scor Gleason 7 sau 8 si sunt in tratament hormonal cu Goserelin si Bicalutamida. Am citit despre tratamentul triplu hormonal intermitent. Cu engleza mea am inteles ca dupa un tratament triplu hormonal median de 13 luni s-a trecut numai pe finasteride si, pana in prezent nu a fost reluata tripla. Este adevarat? Cu rigoarea ta, te rog sa citesti din nou si sa imi spui daca gresesc.
-*

Pentru RaulDuke: lucrezi in sistemul medical? Ce anume?

(*modificat de admin)
0
30-07-2011, ora 11:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, sunt medic. pentru clarificari despre situatia ta trebuie sa imi spui mai multe despre diagnostic, stadiu, cand ai fost operat, ce s-a intamplat ulterior, in ce stadiu se afla boala acuma, cand ai instituit tratamentul, etc, pentru a-ti putea spune mai multe detalii.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
344 comentarii 12 ..... 11 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compostul de ciuperci cu vitamina E suprimă tumorile maligne în cancerul de prostată
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • ȘtiinÈ›a arată cum alimentaÈ›ia bogată în grăsimi favorizează răspândirea cancerului
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  •