Cancer plamani la 25 de ani ?sunt disperat

16-03-2014
maryussimi
Nu este medic/terapeut
maryussimi
buna seara ma numesc Marius si am 25 de ani..am o durere/junghi toracic de radiaza din spate pana umar(nu tot timpul) si coboara usor catre partea opusa coloanei..este o durere ce o am de vreo 3 ani de zile nu o am zilnic dar o am foarte des in sezonul rece si vara cand mai stau in curent, durerea nu este foarte mare dar deranjanta iar teama mea este sa nu am cancer la plamani, , si da fumez cam de 8 ani nu mult sunt zile in care fumez doar 2, 3 tigari altele in care fumez un pachet..in medie cam 8-10 tigari..intrebarea mea este se poate sa am cancer la plamani chiar daca sunt tanar ???(spun asta pentru ca stiu ca el apare la varsta mai mari ) nu tusesc, respir normal, nu am sange in saliva, de slabit nu am slabit ci dimpotriva chiar m-am ingrasat (inainte eram foarte slab 65 kg la 1m80 inaltime acu am 92 kg) imi trece cu aflamil sper ca spun corect si midocalm dar dupa un timp reapar cateodata chiar si dupa cateva zile, de obosit obosesc sunt hipertensiv pe sistem nervos de la o sperietura din copilarie am ramas cu ea..pot sa zic ca ma simt bine, , dar durerea asta ma omoara si nu in sensul ca e foarte mare ci ma sperie ingrozitor..si dupa cum v-ati dat seama imi e foarte frica sa merg la radiografie de teama ca imi va da un diagnostic precum cancerul pur si simplu nu am curajul..de pe la 16 ani au inceput ca mici intepaturi dupa care m-a lasat si reaparut ca junghiuri in urma cu trei ani..am o viata cam sedentara mananc prost si stau mult timp in pat(sunt dezvolator web si lucrez pe laptop) sport nu mai fac de mult timp deoarece imi e teama ca sunt hipertensiv..sper ca am dat destule detalii sa primesc cel putin o ideea din partea dvs daca nu este cu suparare..va multumesc mult
5 comentarii
0
17-03-2014, ora 16:46
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Asa cum descrieti durerea pare mai degraba o nevralgie intercostala decat o afectiune pulmonara, mai ales ca se amelioreaza la antiinflamatoare si se accentueaza in sezonul rece si vara la curenti de aer. Sfatul meu este sa mergeti sa faceti o simpla radiografie pulmonara.
Astept sa-mi spuneti rezultatul, cu siguranta va fi unul linistitor pentru dumneavoastra.
Multa sanatate !
0
17-03-2014, ora 17:46
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARIUS uitate bine la poza mea si o sa vezi o persoana normala..
eu te sfatuiesc sa lasi frica in fata laptop-ului pe canapea si sa faci o radiografie pulmonara sau MICRO si atunci vei stii sigur ce sa faci.
Revenind la poza mea vezi ceva anormal???????????????????
este: am cancer din decembrie 2008 cu multe metastaze ( cinci in diferite organe) si urmez tratament chimioterapie, si asta nu ma impiedicat sa traiesc sa am copii, sa am o viata normala dar IMPORTANT este sa aflii daca esti bolnav si sa faci tot posibilul sa te vindeci sa nuti consumi energia ca sa deduci daca ai o boala sau alta ci sa o folosesti sa te vindeci daca esti bolnav sau sa traiesti fericit daca nu esti. Boala nu ataca in functie de varsta sa stii eu am avut prima tumora pe rinichi la varsta de 32 de ani, si acest tip ataca persoane barbatesti peste 50 de ani.
TE ASTEPT CU UN RASPUNS.
0
17-03-2014, ora 23:58
maryussimi
Nu este medic/terapeut
maryussimi
multumesc pentru raspuns doamna Dr. stavar angelica chiar azi mi-am facut radiografie si da este o nevralgie intercostala, plamanii sunt ok..chiar in momentul in care scriam aici pe forum mi-am zis in gand ca totusi sunt barbat si am 25 de ani nu ma pot purta ca un copil si sa merg la o radiografie in cazul in care doamne fereste era ceva macar stiam din timp si totusi se mai putea face ceva..tocmai ca eu nu sunt un fricos dar pur si simplu intr-o seara urmaream un documentar despre cancer la plamani si era devastator si oarecum acest simptom cu durerea in spate ce radiaza in umar si faptul ca tot mai multi tineri fac cancer ma facut sa ma panichez la maxim si nu aveam pur si simplu curaj sa o radiografie..cred ca am avut un fel de blocaj chiar nu imi explic ce sa intamplat cu mine acu sunt foarte fericit ca sunt bine din punct de vedere al plamanilor am luat tratament pentru nevralgie si sper sa fie bine..o sa imi fac si o radiografie la coloana sa vedem poate e totusi ceva si acolo..eu muncesc de mic copil la numai 13 ani descarcam tiruri de piese auto foarte grele chiar si pt varsta mea de acum + ca stateam mai mereu in curent si peste tot unde am lucrat am stat in curent amenajari interioare sau descarcat vata de sticla in vagoane..tocmai din acest motiv m-am dedicat sa invat singur tot ce trebuie unui programator web de frica sa nu ma imbolnavesc foarte tale in acele medii nu tocmai prietenoase..daca ma puteti sfatui cu inca ceva..eu sunt hipertensiv iau tratament cu nebilet si aspenter si pur si simplu simt nevoia sa fac sport..macar sa alerg putin sa mau dau jos din kg pt ca ma ingras mai ales iarna..dar imi e teama..inima este cel mai important organ care poate ceva intr-o secunda si am zis sa fiu prudent..doctora mea de familie chiar ma incurajat sa fac pentru ca miscarea ar face bine la hipertensiune dar chiar nu stiu ce sa fac..imi e dor sa alerg putin..sa ma joc cu o minge..cv nu sa exagerez dar sa simt ca traiesc cum s-ar spune..e foarte plictisitor sa nu faci nimic..decat munca..si somn..multumesc frumos o seara buna
0
18-03-2014, ora 00:02
maryussimi
Nu este medic/terapeut
maryussimi
Marton imi pare rau ca treci prin asta si totusi sunt onorat ca un om cu atata putere care lupta cu cancerul de 6 ani mi-a raspuns la intrebarea si nelinistea mea..sa iti traiasca copilasii si sa dea dumnezeu sa te bucuri de ei pana la adanci batraneti..sper din tot sufletul sa te faci bine si sa fi exemplu si pentru ceilalti care devastati de gandul ca au aceasta boala renunta sa mai lupte..din partea mare ai tot respectul..multa sanatate
0
18-03-2014, ora 00:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
PUTEREA mea ma ajutat ca in trei luni de tratament de chimio tumora sa scada cat acrescut in doua luni si sa suport cu stoicism efectele secundare ale chimio.
SANATATE TUTUROR

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.