Cancer plamani la 25 de ani ?

16-03-2014
maryussimi
Nu este medic/terapeut
maryussimi
buna seara ma numesc Marius si am 25 de ani..am o durere/junghi toracic de radiaza din spate pana umar(nu tot timpul) si coboara usor catre partea opusa coloanei..este o durere ce o am de vreo 3 ani de zile nu o am zilnic dar o am foarte des in sezonul rece si vara cand mai stau in curent, durerea nu este foarte mare dar deranjanta iar teama mea este sa nu am cancer la plamani, , si da fumez cam de 8 ani nu mult sunt zile in care fumez doar 2, 3 tigari altele in care fumez un pachet..in medie cam 8-10 tigari..intrebarea mea este se poate sa am cancer la plamani chiar daca sunt tanar ???(spun asta pentru ca stiu ca el apare la varsta mai mari ) nu tusesc, respir normal, nu am sange in saliva, de slabit nu am slabit ci dimpotriva chiar m-am ingrasat (inainte eram foarte slab 65 kg la 1m80 inaltime acu am 92 kg) imi trece cu aflamil sper ca spun corect si midocalm dar dupa un timp reapar cateodata chiar si dupa cateva zile, de obosit obosesc sunt hipertensiv pe sistem nervos de la o sperietura din copilarie am ramas cu ea..pot sa zic ca ma simt bine, , dar durerea asta ma omoara si nu in sensul ca e foarte mare ci ma sperie ingrozitor..si dupa cum v-ati dat seama imi e foarte frica sa merg la radiografie de teama ca imi va da un diagnostic precum cancerul pur si simplu nu am curajul..de pe la 16 ani au inceput ca mici intepaturi dupa care m-a lasat si reaparut ca junghiuri in urma cu trei ani..am o viata cam sedentara mananc prost si stau mult timp in pat(sunt dezvolator web si lucrez pe laptop) sport nu mai fac de mult timp deoarece imi e teama ca sunt hipertensiv..sper ca am dat destule detalii sa primesc cel putin o ideea din partea dvs daca nu este cu suparare..va multumesc mult
1 comentarii
0
01-10-2019, ora 18:11
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cel mai probabil durerea este de la coloana vertebrală, e posibil să aveți scolioză și cifoză. Faceți sport ca să scădeți în greutate, altfel aveți risc să deveniți hipertensiv. O viață cu alimentație sănătoasă și efort fizic susținut reduce riscul de hipertensiune. Și faceți o radiografie pulmonară, cel mai probabil nu este nimic la plămâni, ci la coloană. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.