Cancer ovarian seros

27-03-2009
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In ianuarie am facut histeroctomie totala cu anesectomie si omentectomie pentru o tumora pe ovarul drept.Stadiul este 2a.Fac chimioterapie din februarie si acum am au aparut dureri la baza abdomenului in dreapta.De fapt simt usturimi, arsuri si intepaturi puternice.Am fost la control la dr. care m-a operat si la palpat nu s-a observat nimic anormal, doar la ecograf mi s-aspus ca sunt anse postoperatorii.As dori sa stiu ce sunt acestea sau daca trebuie sa fac si alte investigatii pentru ca durerea se inteteste si imi este teama sa nu apara in acea zona metastaze.
1 comentarii
0
28-03-2009, ora 20:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu au cum sa apara metastazele pentru ca faci chimioterapie.Durerea apare pentru ca in acea zona tesutul a fost afectat atat prin operatia propriu-zisa, cat si prin chimioterapie.Durerea este legata de cicatricea postoperatorie, de inflamatia inca prezenta in locul de unde au fost scoase tesuturile afectate ; s-au produs lezari ale radacinilor nervoase, comprimarea altor nervi prin reunirea tesuturilor ramase.Durerea este normala, in special la locul operatiei in timpul si dupa chimioterapie.Durerea este si exacerbata psihic prin natura situatiei.Dar pentru durerea ce o ai medicul de familie poate prescrie antalgice si calmante"Ansele postoperatorii " se refera la bridele si aderentele ce se produc intre ansele intestinale si locurile cu inflamatie deja prezenta.Trebuie sa ai rabdare caci toate acestea vor trece si te vei simti mai bine.Numai bine!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.