Cancer ovarian cu recidiva | Forumul Medical ROmedic

Cancer ovarian cu recidiva

08-10-2011
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In anul 2005 am facut o anesectomie stanga iar rezultatul a fost chistadenomseros papilifer borderline.Am inceput chimioterapia dar am trimis lamelele si la Victor Babes unde rezultatul a fost diferit(doar chistadenom seros papilifer).Asa ca am intrerupt citostaticele si nu am mai facut operatia pentru histerecomie.In 2008 luna noiembrie am descoperit un alt chist pe ovarul drept.M-am operat in ianuarie 2009 (histerectomie totala, anesectomie dreapta si omentectomie) iar rezultatul a fost adenocarcinom seros stadiul 2a si G2.Am facut 8 sedinte de citostatice.In mai anul acesta operand o eventratie au fost gasite 6 metstaze in zona iliaca satanga(erau situate pe aorta iliaca, ureter si intestin)S-a curatat cat s-a putut si am inceput iar citostaticele.La prima serie am facut carboplatin cu sindaxel iar acum la cea de a doua serie fac sindaxel cu gemzar (am facut alergie la carboplatin la ultima sedinta din anul 2009).Au inceput dureri in umarul drept, uneori durerea este si sub brat cu iradiere spre san.Daca fac treaba cu mana apar durerile dupa care mi se umfla si palma.Mi s-a spus ca este efectul tratamentului.In general in prima saptamana dupa chimioterapie am dureri de cap, de oase dar care treptat se mai atenueaza.Problema cu mana o am in permanenta si chiar daca iau antiinflamatoare tot nu dispare.Ce ar puta fii, pentru ca m-am palpat si sub brat nu se simte nimic, doar durere daca apas.
48 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
08-10-2011, ora 17:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce rost are sa intrebi pe internet "ce ar putea fii" ? chiar daca gasesti oameni care pot sa aiba idei foarte bune, tot nu vei rezolva nimic. asta se rezolva doar prin colaborare cu medicii tai, incepand de la medicul de familie pana la medicul oncolog si chirurg.
cauzele, desigur, pot sa fie o sumedenie. de la foarte multe lucruri care nu au legatura cu cancerul, si la care nu voi face referire, caci nu e domeniul meu, pana la inclusiv probleme legate de boala ta pe care ai descris-o mai sus.
cand au inceput durerile ? ce altceva te mai supara ? cat dureaza ? ce caractere au ? cand apar, cand trec ? in ce faza esti cu tratamentul citostatic ? cand ai facut si ce arata ultima data un scan de ficat (CT/RMN sau macar ecografie) ? ce zic analizele cele mai recente, in special despre transaminaze? cati ani ai ? ce alte boli mai ai ?
in fond, cel mai important lucru este urmatorul: ai vorbit cu medicii tai legat de problema asta ? ce zic ?
legandu-ma strict de boala ta oncologica, as recomanda o investigatie de ficat... cel putin initial si, desigur, o radiografie a respectivului umar.
0
08-10-2011, ora 17:59
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Durerile de umar au inceput din ianuarie.Erau rare iar dr. de familie mi-a recomandat antiinflamatoare considerand ca este o problema reumatica.Din luna iunie cand am inceput citostaticele s-au accentuat ca durere si sunt aproape in permanenta insotite uneori de o senzatie de arsura.Acum o sa merg la a cincea sedinta, dr. oncolog mi-a recomandat sa fac 6 sedinte dupa care voi face un CT cu fereastra de os.Pana in prezent transaminazele sunt in limitele normale.Mentionez ca am o boala polichistica a ficatului iar la CT din luna martie a cestui an nu s-a evidentiat nimic anormal(nici macar acele metastaze depistate la operatia din luna mai).Chisturile au dimensiuni de 1-1, 5-2, 5 cm si sunt biliare fara alte modificari.La analizele ce se fac inainte de citostatice singura problema este ca au crescut putin trombocitele iar calcemia a atins limita maxima, in rest celelalte sunt normale.Va multumesc pentru raspuns.
0
08-10-2011, ora 18:02
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Am 46 de ani.Boala polichistica am depistat-o acum 6 ani si intotdeauna analizele ficatului au fost bune.Acum la citostatice iau lagosa pentru protectie(asa am luat si in 2009 la cealalta seria la recomandarea dr.)
0
09-10-2011, ora 12:25
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Sincer imi pare rau ca s-a creat o astfel de disputa.Eu personal cred in doctorii oncologi si in tratamentul recomandat.
0
09-10-2011, ora 13:48
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Am un chist pe ovarul drept, CA 125 are valoarea 81. Ginecologul zice ca e cancer ovarian.
pentru ca ati trecut prin asta poate puteti sa ma ajutati, sa imi spuneti daca este sigur asta.
sunt speriata, nu am copiii si mi s-a spus ca imi vor fi scoase ambele ovare si chair totul daca boala este avansata.
Va rog, un raspuns!
0
09-10-2011, ora 14:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nimeni nu iti poate spune "sigur" daca asta sigur e! asta se spune numai dupa o interventie chirurgicala cu biopsie si examen anatomopatologic. totusi prezenta unui chist, CA 125 marit (chiar si numai cat e la tine) si alte elemente clinice stabilesc o suspiciune foarte mare si iti recomand investigatii suplimentare si sa iei in considerare operatia, si asta cat mai repede!
mult noroc si asteptam vesti cat mai curand !
0
09-10-2011, ora 14:48
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Multumesc pentru raspuns.
Maine voi merge la Bucuresti(eu sunt din provincie)la Institutul Oncologic. Am facut deja programarea.
Voiam sa stiu si o alta parere, ca doctorul meu m-a speriat rauuuuuuuu!
Multumesc!
0
09-10-2011, ora 15:51
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Pentru Flory - Mergeti la medic si faceti ceea ce va recomanda.Eu in noiembrie 2008 cand mi-a aparut chistul am avut 54 markerul CA 125. Nu m-am operat imediat, am amanat pana in ianuarie 2009 din cauza unor probleme si consider ca nu am facut bine deoarece tumora in acest interval de timp a crescut si mi-a invadat si trompa.Asa ca sa nu amanati intalnirea cu medicul pentru ca este in favoarea dvs.Multa sanatate.
0
09-10-2011, ora 16:22
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Ylla, as dori sa imi dai mai multe detalii despre operatia ta. Unde te-ai operat, ce diagnostic ai avut, daca operatia a fost clasica sau cu laparoscopul, daca mai poti face copii.
Te rog!
Multumsc mult!
0
09-10-2011, ora 16:24
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Scuze.
Acum am vazut ca tu ai deschis subiectul asta!!!!!!!!!!!!!!
sunt cam zapacita de cand am aflat.
parca nu mai sunt eu. scuzeeeeeeeeeeeee
0
09-10-2011, ora 16:37
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Si eu sunt din provincie.M-am operat la spitalul Colentina in capitala (in 2009 si 2011).Prima data m-am operat la mine in oras si operatia a fost clasica cand mi- a fost scos doar chistul cu ovarul stang.In 2009 s-a scos uterul si celalalt ovar cu tumora plus omentul.Tratamentul chimioterapic il fac la Institutul oncologic Fundeni.
0
09-10-2011, ora 16:55
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Maine merg si eu la Institutul Fundeni pentru un diagnostic precis. Imi este cam frica de ceea ce voi auzi, dar trebuie. Imi doream foarte mult un copil, dar se pare ca nu voi avea parte. Am 31 de ani si imi pare un diagnostic greu pentru varsta asta, dar nu as fi prima. Cazuri in familie nu am avut de niciun fel de cancer. Se pare ca eu voi fi prima, din pacate.
Imi dau seama de durerea prin care ai trecut si te admir pentru curajul cu care ai luptat.
sper sa fiu la fel de puternica ca tine.
0
09-10-2011, ora 17:22
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Pentru Flory -Trebuie sa fii puternica.Poate nu este cancer, mie mi s-a spus ca acest marker poate creste usor si in cazul unui chist benign.In cazul meu nu a fost asa.Acum aveam metastaze iar markerul era 8, 4.Asa ca eu consider ca doar rezultatul anatomopatologic este cel mai concludent.Daca rezultatul pe care-l vei primi confirma cancerul sa nu intri in panica, considera ca este o boala ca orice boala si sa ai credinta ca te vei vindeca.Trebuie multa vointa si putere ca sa depasesti momentul.Nici eu nu am avut cazuri in famile.Copii nu am putut avea, am incercat si daca nu s-a putut am adoptat o fetita care acum implineste 14 ani si sunt tare fericita si multumita.Ma rog sa suport tratamentul in continuare si sa ma vindec ca sa o pot creste.Trebuie sa fii foarte optimista si sa te incurajezi singura ca poti invinge boala.Multa bafta la doctor si sa vii cu vesti bune.
0
09-10-2011, ora 17:27
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
multumesc pentru incurajari!
o sa te anunt diagnosticul.
sanatate si tarie!
0
11-10-2011, ora 19:23
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Buna, Ylla. Am fost ieri la control. Doctorul m-a trimis sa fac un CT abdominal- pelvin si se pare ca nu e chiar asa rau. Am un chist de 6 cm pe ovarul drept care trebuie operat, dar in rest totul e bine. Doctora care a facut CT-ul a zis sa stau linistita ca sunt bine. Stiu ca doar dupa indepartarea chistului si biopsia lui mi se poate confirma sigur ca nu e cancer, dar sunt mai linistita.
peste 2 saptamani voi face operatia.
Iti multumesc pt incurajari si iti voi comunica ce am mai facut.
0
11-10-2011, ora 19:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam rezultatele ! fii pregatita la orice, dar stai si perfect calma intre timp! iti uram numai bine!
0
11-10-2011, ora 22:06
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
O sa ma rog pentru tine ca totul sa fie bine si sa treci usor peste operatie.Daca esti optimista si cu mult curaj, o sa vezi ce usor o sa treci peste tot.Vointa de a reusi te va ajuta sa te recuperezi foarte repede.Multa sanatate si te astept cu vesti foarte bune.
0
07-11-2011, ora 17:28
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
buna Ylla. am facut operatia, mi s-a expirpat ovarul drept. diagnosticul este: tumora ovar cu evolutie imprevizibila si necunoscuta. s-a facut biopsia in timpul operatiei si doctorul a zis ca nu a fost nevoie sa scoata mai mult, desi imi dadusem acceptul. se pare ca tumoarea a fost benigna. biopsia din timpul operatiei se pare ca e 99% sigura.
astept totusi rezultatul biopsiei in decembrie. pe biletul de iesire scrie: se deceleaza chist ovar drept voluminos de 7|5 cm, continut chocolatiu, imflamatie pelvina, ovar stang microchistic se practica anexectomie drapta laparoscopica, cu evolutie favorabila postoperatorie.
eu ma simt f bine.
astept raspunsul tau. dar si parerea domnului doctor.
multumesc mult.
0
07-11-2011, ora 21:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
felicitari ! cel putin pentru moment, lucrurile arata favorabil ! asteptam si noi vesti suplimentare de la tine atunci cand o sa ai. numai bine!
0
25-11-2011, ora 17:44
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Ma bucur mult pentru tine.Sunt convinsa ca rezultatul la biopsie va fi bun.Multa sanatate.Eu am reusit sa fac si cea de a sasea sedinta de chimioterapie si urmeaza sa merg la tomograf.Nu ma simt prea bine dar ma rog sa fie un rezultat bun ca sa nu mai fie nevoie sa continui tratamentul.
0
06-12-2011, ora 21:37
Flory Dinica
Nu este medic/terapeut
Flory Dinica
Buna Ylla! sunt convinsa ca vei fi bine. Esti o femeie puternica si curajoasa. Iti multumesc pentru sfaturile date, m-au ajutat foarte mult.
Sanatate multa si incredere in tine si in D-zeu.
Sarbatori fericite!!!!! P.S. Si pt domnul doctor!
0
07-12-2011, ora 16:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
La multi ani !
0
09-12-2011, ora 14:13
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Multumesc pentru urari si eu va doersc sarbatori frumoase si linistite alaturi de cei dragi.Am reusit si am facut markerii CA125, CEA.AFP si CA19-9 care sunt in limite normale.La CT nu se evidentiaza nimic tumoral, doar cativa ganglioni milimetrici in zona pelvina fara aspect tumoral.Mi-a aparut dupa citostatice si un ganglion supraclavicular dreapta dar fara aspect tumoral.Mi s-a spus ca sunt usor mariti de la tratamentul citostatic.Singura problema care a aparut la Ct este o colectie seroasa de 4.5 pe 1.5 cm in grasimea subcutanata pe linia alba cicatriceala postoperatorie. Multa sanatate si La multi ani!
0
10-12-2011, ora 00:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si tie !
0
01-01-2012, ora 16:40
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Doresc un sfat.Din timpul tratamentului citostatic mi-a aparut o durere la umarul drept care deja imi limiteaza miscarea mainii.Am luat antiimflamatoare la durere la recomandarea dr.Cu toate acesta au inceput dureri la coloana, coaste.coate, genunchi, glezne.Efectiv ma doare tot corpul cand ma misc.Dimineata imi este mai bine dar dupa pranz durerile se accentueaza si incepe calvarul.Nu mai suport sa iau tablete si am incercat cu unguente dar nu ma ajuta.Mi se pare ca traiesc un cosmar.CT si markerii mi-au iesit bine iar eu nu mai pot de dureri osoase.
0
01-01-2012, ora 17:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai ce medic te-a vazut si ce investigatii ai facut ? si care ti s-a spus ca este sursa acestor dureri si de catre cine ? pe internet cu siguranta nu vei afla raspunsul... si nici un sfat mai bun decat trebuie sa primesti de la medicul de familie nu cred ca vei gasi. asta e rostul medicului de familie.
o scintigrafie osoasa ai facut vreodata ?
0
01-01-2012, ora 17:31
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
CT l-am facut cu fereastra de os si nu s-au evidentiat modificari osoase.Dr. de familie mi-a recomandat antiinflamatoare la durere.Scintigrafie osoasa nu am facut.In cazul acesta o sa merg iar la oncolog.In decembrie mi-a zis ca analizele si Ct sunt bune iar durerile sunt efectul secundar al tratamentului si ca ceea ce mi-a recomandat dr. de familie este bine.Multumesc pentru raspuns si va doresc un an plin de impliniri profesionale si personale.Un an nou fericit si bogat.
0
01-01-2012, ora 18:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, si tie la fel si astea, dar ramane totusi problema cu durerile tale!
ce ANUME citostatice ai facut si cate/pe ce perioada ?
cand ANUME au inceput durerile si cum au evoluat ?
cati ani ai si ce alte boli mai ai ?
cred ca scintigrafia trebuie facuta... daca durerile persista, pentru ca trebuie elucidata cauza, daca nu cel putin exclusa prezenta metastazelor osoase, oricat de improbabile ar fi acestea.
ce medicatie iei MOMENTAN pentru durere si in ce doze ?
0
01-01-2012, ora 19:17
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In 2009 am facut 8 sedinte cu sindaxel si carboplatin pentru adenocarcinom seros ovarian drept cu invazie in tesutul paratubar drept. stadiul llA pTNM:pT2NxMx, am avut si atunci dureri de oase dar acceptabile care dupa tratament s-au mai atenuat dar nu au disparut in totalitate.Anul trecut in aprilie la Ct a rezultat o eventratie si un fragment tisular fara aspect tumoral, marker normal(CA128=8.4).In mai m-am operat si surpriza a fost ca acel fragment tisular a fost metastaze din adenocarcinom ovarian seros.Am reinceput tratamentul cu sindaxel si gemzar(la ultima sedinta din 2009 am facut alergie la carboplatin).Dupa inceperea citostaticelor durerile s-au accentuat in special umarul drept si bazin.Treptat s-au extins la coloana iar acum si la articulati si coaste.M-am cocosat, nu pot sta dreapta cand incepe durerea.In Noiembrie am facut cea de a sasea sedinta dupa care s-a recomandat reevaluare.Markerii(CEA, AFP, CA125, CA19-9) au fost in limita normala.Ct a iesit fara modificari de structura osoasa, fara determinari secundare, prezenti doar ganglioni milimetrici nespecifici retroperitoneali(interaortocavi, periaortici, iliaci comuni).Varsta este 47 ani iar alt problema pe care o am este o boala polichistica hepatica.La ultimul Ct chisturile erau intre 6mm pina la 28mm, prezente in ambii lobi evocand probabil chiste hepatice benigne fara dilatatii de cai biliare intra si extra hepatice.Boala polichistica am descoperit-o in 2005 in urma unui ecograf dupa care au fost confirmate si de CT facut in Bucuresti.Datorita menopauzei au aparut tulburari de ritm cardiac pentru care iau Betalog de 50mg. si preductal( seara si dimineata)Pentru dureri am luat ibuprofen(1 tableta de 400mg de 2 -3ori pe zi), ketonal(cand nu iau ibuprofen) si diclofenac crema.Alte medicamente nu iau
0
01-01-2012, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in NOIEMBRIE anul 2011 ?
deci: 8 sedinte de sindaxel cu carboplatin in 2009.
reoperatie in mai 2010 pentru recidiva
apoi din iunie 2010 (banuiesc) - iarasi chimioterapie cu sindaxel si gemzar - cate serii ? cand a fost ultima?
in noiembrie- CT (ce regiuni?) si markeri normali. markerii au fost vreodata mari ? cand e urmatoarea programare la oncolog ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
48 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.