Cancer ovarian

05-01-2011
kara97
Nu este medic/terapeut
kara97
Buna tuturor!
Sunt noua pe forum si as avea nevoie de niste sfaturi de la vei care se confrunta sau s-au confruntat cu problema numita "cancer". Pe scurt, bunica mea de 73 de ani a fost diagnosticata acum 10 ani cu cancer ovarian, stadiul IIIb. A fost operata imediat fiindu-i scos uterul etc. A urmat seria de citostatice recomandata in astfel de cazuri si pentru o perioada a fost bine. A incercat o gramada de tratamente cam cu tot ce s-a putut, inclusiv cu Nicolit. A baut o gramada de ceaiuri, sucuri de legume si a luat o multime de suplimente, printre care Cartilagiu de rechin etc. Periodic monitoriza situatia bolii cu markerul CA125 care a fost in limite normale pana la inceputul anului 2009, cand cancerul a recidivat. In ianuarie 2009 a fost operata la Spitalul Floreasca, medicul spunand ca a facut tot ce a putut. Dupa operatie a urmat cateva sedinte de chimioterapie pana in luna iulie 2009. A facut o pauza de 2 luni, iar in septembrie markerul a aratat ca este ceva in neregula, fiind peste limita normala. Din pacate, in ianuarie 2010 a fost nevoie de inca o operatie, la Spitalul Fundeni de data aceasta, fiind operata chiar de un chirurg oncolog. Acesta a indepartat mai multi ganglioni care erau deja atinsi de cancer si a rezecat o bucata din intestinul gros. A urmat iar tratamentul cu citostatice pana in luna iulie, dar boala a lovit din nou. A reinceput de 3 luni citostaticele dar markerul iese tot peste limita normala, respectiv este 60. NU stim ce sa mai facem. De ce chimioterapia nu mai da roade? De ce dupa doua operatii si atatea sedinte de chimioterapie cancerul nu da inapoi? Mentionez ca nu mai mananca carne decat foarte rar, bea ceaiuri (Antitumoral si hepatic), si a luat si Noni pastile si Astragalus de la care s-a simtit foarte bine. Are vreo legatura faptul ca boala a recidivat cu faptul ca a inceput sa ia NONI si Astragalus?
Bunica mea nu arata ca un om bolnav, nu este slaba, are pofta de mancare, doarme bine, a tinut tot postul dinainte de Craciun. Sper din suflet sa nu se ajunga iar la operatie ca nu stiu cate mai poate suporta.
Momentan este tratata de un medic oncolog de la Fundeni, de care nu suntem prea multumiti.
Astept sfaturi din partea celor care s-au confruntat cu astfel de probleme. Chiar daca are 73 de ani imi doresc sa o mai am langa mine cat de mult se poate.
Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
18-03-2011, ora 21:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
spune-mi te rog ce face BUNI?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.