Cancer la stomac cu metastaze in ficat

135 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
24-09-2011, ora 15:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, my friend. cum zici tu atunci! nu te obliga nimeni sa apelezi la el...
poate o sa-ti mai treaca dupa ce te vei mai accepta situatia asta noua care nu e vina nimanui. cancerul nu e vina nimanui.
0
26-09-2011, ora 10:51
florianu
Nu este medic/terapeut
florianu
corect, cancerul nu e vina nimanui, in schimb monumentala ignoranta, mediocritatea, lipsa de bun simt a "autostivuitorilor" medici romani, pune capac peste orice boala, fie ea cat de nemiloasa.

ps. morala si lipsa de alternativa in fata bolilor ma obliga sa apelez la medici - asta insa nu le da dreptul sa se joace dea Dumnezeu.
0
26-09-2011, ora 12:34
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
sper ca nu va lua si medicina exemplul cfr-ului unde au inceput sa apara accidente "demonstrative" pentru nevoia de salarii mai mari si pastrarea locurilor de munca..
aceeasi situatie am trait-o si eu cu mama..un chirurg de la elias ne-a spus in urma unui tomograf ca formatiunie aparent tumorale nu ar fi metastaze..dupa operatie a spus ca sunt metastaze dar le-a rezecat pe toate.iar in biletul de iesire erau mentionate 5 formatiuni scoase, la tomograf erau 7 iar una din tumorile scoase (chiar cea mai mare) nici macar nu fusese depistata la tomograf.

aici tine de etica, zic eu. mama e de profesie asistent medical dar daca nu stia nimic despre medicina poate nici nu mergeam atunci sa facem operatia.
0
26-09-2011, ora 21:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
au fost discutiile astea ?
florianu are toate motivele sa fie trist si suparat, vis-a-vis de noua veste extrem de neplacuta cu care se confrunta. insa totusi asta nu atarna greu in judecata unui sistem medical si nici macar a eticii si valorii profesionale a unei singure persoane.
florianu, clarifica-ti intai tie si apoi spune-ne si noua, de dragul exteriorizarii, unde a fost chirurgul "mediocru" si "ignorant" si "lipsit de bun simti" si unde a gresit asa tare ?
0
26-09-2011, ora 23:21
galia1
Nu este medic/terapeut
galia1
despre cazul meu am scris mai inainte acum vroiam numai sa precizez ca nu im toate tarile din UE se plateste pentru operatii si ca 500 de euro nu e chiar asa putin.Am fost operata in 2006 la stomac(GIST)o operati nu atit de simpla mi sa inlaturat stomacul complet, splina, fieria si glandele suprarenale si nu am platit nici un ban.In acea perioada nu eram nici regular aici in tara eram in negru.Cu parere de rau a trecut in metastaza la ficat.Acum de 13 luni fac tratament cu clivec.O cutiepe 30 zile costa 3487 euro, dar mi le dau gratuit.in acesti 5 ani am fost operata inca de 2 ori, ultima oara acum 2 luni la fel tot gratuit.As vrea macar lumea sa stie ca nu e peste tot tot cu bani.Si as diri sa intreb daca cineva a facut tratament cu aloe si daca a avut ceva efect?
0
27-09-2011, ora 08:17
florianu
Nu este medic/terapeut
florianu
raulDuke, dupa cum spuneam, ingnoranta este maxima...atat virtual cat si face-to-face: se pare ca din tot ce am scris pana acuma nu a-ti citit nimik, decat partea cu banii care a fost retinuta si combatuta exemplar.
sa aveti o viata placuta si ferita de probleme ca ale noastre...
0
27-09-2011, ora 08:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, galia1, daca parerea ta despre banii in medicina este ca "ce se vede/da din mana = ce se plateste" inseamna ca nu ai nici cel mai elementar habar despre cum functioneaza sanatatea si asigurarile. tu consumi/ai consumat tratament de zeci de mii de euro poate, pana acum, si singurul lucru la care te gandesti este ca "nu ai platit". evident ca nu ai platit, nici nu POTI sa platesti si putini dintre cei care sunt bolnavi de lucruri ceva mai serioase isi permit sa plateasca "din mana". in schimb fie ca ai TU o asigurare foarte buna, fie ca are altcineva pentru tine, serviciile medicale TOT se platesc, iar pretul nu viariaza prea tare, cel putin in lumea civilizata.
in romania se fac interventii, proceduri si tratamente pentru mult mai multi bani decat contributia totala la sistemul de sanatate romanesc inca din 1999, si ca atare e normal sa existe lipsuri enorme.
medicina fara bani, nu conteaza de unde vin, nu exista! iar io iti zic despre cum e la noi, caci momentan lucrez aici, dar stiu si cum e in franta, caci am colegi pe care ii vizitez acolo, si in UK, foarte vag si in suedia, am fost si in statele unite, chiar in contact cu spitale de acolo si am oarecare termeni de comparatie. daca in romania se contribuie cu 2 lei la sanatate, atunci cand te duci la doctor ai parte de servicii de 2 lei. poti sa cresti asta oarecum "platind" din buzunar. dar garantii e firesc sa nu existe.
0
27-09-2011, ora 16:11
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
florianu, imi pare rau pentru diagnosticul drastic! Sa speram ca tratamentul oncologic va da roade. Totusi, nu stiu ce s-a intamplat. De obicei explicatii despre rezultate nu se dau la telefon pentru ca pot aparea confuzii. Mai stiu cazuri in care medicii au notat/format gresit numarul de telefon sau au inteles gresit numele si le-au dat apartinatorilor vesti proaste la telefon desi nu era cazul. Poate asa s-a intamplat in situatia de fata, doar ca exact invers. Cred ca oricine in lume ar fi preferat sa primeasca vesti proaste care sa se infirme ulterior decat sa se intample ce s-a intamplat cu voi.
Cat despre bani, nu trebuia sa-i dati nici 1 euro daca erati nemultumiti de serviciile lui.
0
24-10-2011, ora 15:57
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Buna ziua!

v-am mai scris despre problemele medicale ale mamei pe acest forum..a terminat acum 3 saptamani seria de 6 citostatice administrate in urma descoperirii unor metastaze in tesuturile moi. dupa seria de citostatice a facut un CT si se pare ca a mai ramas o tumora (inainte de tratament avea 2.1 mm, acum are 1.8 mm)..medicul care o are in evidenta a hotarat sa o opereze pentru rezectie..problema ar fi ca ca e destul de prost amplasata...e in sectorul VII al ficatului, undeva intre ficat si un nerv a carui denumire imi scapa acum. imi puteti spune cate ceva despre interventie.mie mi se pare destul de complicata...
ar putea urma o perioada de liniste pentru ea acum?.e speriata de o eventuala noua cura cu citostatice si uneori spune ca nu vrea sa mai continue...
0
24-10-2011, ora 18:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, ce conteaza acum este ca daca exista O SINGURA METASTAZA in ficat si chirurgul POATE sa o opereze, asta confera niste sanse foarte bune pe termen lung, chiar o sansa veritabila de vindecare. din pacate e greu de spus daca se indica sa ia o pauza de la tratament, chiar si dupa o asemenea operatie chiar de succes, dar lucrurile arata mult mai bine decat daca acest lucru n-ar fi fost tehnic posibil sau daca ar exista ramasite ale bolii si prin alte locuri din organism. poate ca dupa o eventuala operatie care sa scoata metastaza, cu o perioada suplimentara de tratament citostatic, urmata de lipsa altor semne de recidiva, oncologul poate decide si sa acorde o pauza de la tratament, in conditii de siguranta.
asa sper sa fie si cazul. mult succes!
0
25-10-2011, ora 15:00
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
exista aceasta posibilitate si in cazul in care metastazele de care vb mai devreme sunt o recidiva a bolii descoperita cu 5 ani in urma (tratata atunci cu radioterapie si operata)? am uitat ieri sa amintesc de acest lucru
0
25-10-2011, ora 19:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. cu aceleasi mentiuni cum am spus mai sus.
0
26-10-2011, ora 08:06
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Multumesc pentru raspuns..am sa revin cu detalii pe parcurs
0
17-11-2011, ora 00:00
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
Din momentul in care orice om aude ca are cancer, tot universul se schimba.
De aici si nebunia de a crede tot. Doctorii sunt si ei oameni. Recunosc faptul ca nivelul de pregatire al unora nu este indeajuns de bun pentru rolul pe care il atribuim in momentul interactiunii cu el. De multe ori aceste este cel de vindecator, de magician care are cheia perfecta pentru ce avem noi nevoie. Din pacate nu suntem intr-un film american in care supereroul isi schimba hainele si salveaza lumea. Suntem intr-o lume total diferita si extrem de reala.
Cum corpul nostru este o masinarie extrem de complexa vindecarea, rareori vine dintr-o singura parte. Pana si o raceala, pentru a scapa de ea necesita alte actiuni: sa ai grija mai mare cum te imbraci, ce faci, ce bei etc. Astfel cancerul necesita o abordare mult mai complexa.
Am stat de vorba cu multe persoane care s-au vindecat si am vazut la toate ceva in comun: s-au implicat activ in viata lor si au prins taurul de coarne. Desi la inceput nu parea sa aiba vreo legatura cu diagnosticul au inceput sa isi faca prin toate ariile vietii curatenie si au devenit constanti cu anumite obiceiuri bune: unii au inceput sa faca sport regulat, altii sa se roage, altii sa se puna pe ei pe locul intai in viata lor pentru a le putea oferi mai mult familiilor lor (pentru a ii ajuta pe cei din jurul lor, mai intai trebuie sa se ajute ei insisi) etc.
Unul dintre motivele pentru care scriu aceste lucruri este pentru ca am vazut persoane care s-au bazat 100% doar pe un tratament...si au plecat din planul fizic.
Cancerul este un semn de alarma ca viata bolnavului are nevoie de schimbari majore in diverse arii.
Semnalul de alarma pe care il trag este ca pe langa a gasi medicul care sa va inspire incredere este nevoie de a urma indeaproape tratamentul prescris si neaparat de a gasi pe cineva sau ceva care sa va ajute sa va rezolvati problemele din viata voastra pe care le-ati lasat deoparte atata timp, cum ar fi grupuri de suport atat pentru bolnavii de cancer cat si pentru apartinatori.
0
17-11-2011, ora 00:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si deci concret, ce sa facem anume ?
0
17-11-2011, ora 00:17
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
exista 3 mari resurse la care poate apela orice persoana:
1.medical
2.corp/minte/suflet
3.energetic
0
17-11-2011, ora 00:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
banuiesc ca 1. se refera la mersul la medic. dar 2 si 3, concret, ce inseamna ? cum apelezi concret la energetic, de pilda ?
0
17-11-2011, ora 00:18
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
si mai concret, pot fi grupurile de suport "Aleg Viata".
0
17-11-2011, ora 00:23
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
2. Minte/corp/suflet
-on your own: poti incepe sa iti constientizezi starile/gandurile/actiunile tale si sa le filtrezi, dand curs doar celor care iti aduc un stare pozitiva(in loc sa te enervezi in trafic pentru ca este verde si nu a plecat nimeni de la stop, sa ramai calm; in loc sa te intrebi "de ce eu a trebuit sa am cancer" sa te intrebi "ce imi transmite corpul meu prin aceste modificari?")
-alaturi de un coach/psiholog etc

3.energetic
-corpul nostru, materia inseamna energie. in momentul in care un organ s-a imbolnavit, nivelul de energie ii scade dramatic. Ce poti face este sa apelezi astfel de terapeuti (atentie mare ce tip de energie folosesc)
0
17-11-2011, ora 00:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
materia inseamna energie ? cum e asta ? eu am invatat la scoala (ba chiar in clase destul de mici) ca MISCAREA inseamna energie, mai degraba decat materia.
despre partea cu constientizarea si etc... deci presupui ca bolnavii de cancer NU isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile ? sunt niste oameni inconstienti sau cum ?
iar respectivii coaches/psihologi care te ajuta sa faci lucrurile astea, ei au niste experiente supraumane ? detin adevaruri superioare, pe care pot sa le impartaseasca ? corpul celui care are cancer "transmite" mesaje pe care stiu psihologii si coachii sa le traduca ?
0
17-11-2011, ora 01:16
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
le iau pe rand.
1. materia inseamna energie
Poate am facut pasul prea mare in explicatie. Corect miscarea inseamna energie. Daca ne uitam la orice fiinta / obiect la nivel molecular, atomii sunt in continua miscare= energie.

2. presupui ca bolnavii de cancer NU isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile? sunt niste oameni inconstienti sau cum ?
Nu plec de la premisa ca ei nu isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile. Fiecare stie cel mai bine ce este in curtea lui. Tocmai de aceea ca sa poti sa repari o masina, trebuie sa stii ce e este defect. nu te apuci sa schimbi roata din fata dreapta, daca are probleme cu motorul. Cand ma refer la contientizarea anumitor aspecte, ma refer la nivel superior de cunoastere de sine. Cu totii avem anumite stari/ganduri de care nu suntem deloc constienti si care nu ne ajuta deloc.

3. coaches/psihologi care te ajuta sa faci lucrurile astea, ei au niste experiente supraumane ? detin adevaruri superioare, pe care pot sa le impartaseasca ?
Nu stiu in ce masura esti familiar cu ce face un coach, ce face un psiholog si care este diferenta dintre ei.
Oricat de diferiti ar fi, ei nu detin adevarul. nu este rolul lor sa faca asta (desi cei care braveaza pretind ca stiu tot.) Rolul lor este sa il ajute pe om sa gaseasca solutii la problemele lui. Asta este pe foarte scurt ce fac ei. Nu trebuie sa detina experiente supraumane.

4. corpul celui care are cancer "transmite" mesaje pe care stiu psihologii si coachii sa le traduca ?
O intrebare foarte buna. Unii stiu sa le traduca, altii nu. Cu siguranta orice psiholog/coach profesionist cu un nivel de experienta ridicat nu va veni cu propria lui realitate, adica cu propria lui "citire". In toate interventiile il vor determina pe cel din fata lor sa invete sa le descifreze.
0
17-11-2011, ora 12:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tot ce scrii tu aici... e foarte... cum sa zic... profund :D e scris adanc, daca vrei si, la fel, daca iti place caragiale :D
in schimb ce vreau eu sa stiu este, iarasi, concret, cum ajuti tu un om care are cancer ? orice om poate fi ajutat, e drept, dar de catre cineva care poate face CEVA pentru el. ce poti face tu pentru un asemenea om ? daca se poate sa faci referire la strict ceva legat de problema oncologica, ar fi minunat, pentru ca da, sa ajuti un om poate sa insemne inclusiv sa-i cari valizele de la gara, dar nu cred ca despre asta discutam.
0
19-11-2011, ora 22:32
AlegViata
Nu este medic/terapeut
AlegViata
O sa iti raspund scurt si la obiect.
Programul Aleg Viata are doua directii: Informare si Interventie.
daca vrei mai multe detalii poti vedea si pe site-ul nostru: www.alegviata.ro
0
20-11-2011, ora 14:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu te gandi ca nu l-am vazut! insa tot nu vad rostul lui. partea cu "informare" o inteleg foarte bine, doar asta incerc sa fac si eu aici. in ce consta insa "interventia", asta nu reusesc sa patrund.
0
14-03-2012, ora 21:33
hurjei
Nu este medic/terapeut
hurjei
Buna ziua. Tatal meu in varsta de 42 de ani a fost operat, anul trecut in aprilie de tumoare maligna pe capul pancreasului si in ficat si stomac. Acum face citostatice si alaturi, urmeaza un tratament naturist. Ceea ce as avea nevoie sa imi spuneti este ceea ce ii este permis sa consume sau ce tratament l-ar putea ajuta.(mentionaz pana acum a cosumat carne de pasare, fara grasimi, fructe si legume, totul bio). Inca o problema ar fi faptul ca partea dreapta a corpului este mai umflata in zona stomacala si nu stim exact de la ce, desi medicul nu i-a spus nimic in legatura cu acesta. Multumesc anticipat.
0
14-03-2012, ora 23:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca vorbim de diagnosticul de cancer (eventual adenocarcinom) de cap de pancreas cu invazie in ficat, deci o extensie foarte mare cu invazie locala cel putin, daca nu si metastaze, probabil ca ai fost si tu ca si tatal tau informata ca prognosticul vital este totusi unul foarte rezervat. in orice caz, din alte considerente decat cele chirurgicale, nu are nicio restrictie alimentara. singura mentiune este fata de cantitatea pe care o mananca. nu este recomandat sa manance mese in cantitati mari. in schimb, calitativ vorbind, poate sa manance ABSOLUT ORICE, ca un om obisnuit, ba chiar absolut ce ii place si are chef, cand are pofta. nu exista nici un beneficiu in a-l chinui si a-i interzice lucruri pe care le doreste, in schimb este foarte neplacut si descurajant, lucrurile acestea ti le spun ca oncolog.
depsre aspectul cu "partea dreapta a corpului este mai umflata" aici nu inteleg prea bine ce vrei sa zici, nici cu "zona stomacala"... nu pot sa te ajut cu vreo informatie. care a fost rezumatul ultimei discutii cu medicul ? ce tratament face ? a facut iradiere ? de asemenea trebuie sa stii ca tratamentul "naturist" are cel mult un impact psihologic si atat, existand riscuri ca el de multe ori sa fie daunator.
0
19-03-2012, ora 20:00
hurjei
Nu este medic/terapeut
hurjei
La ultima discutie cu medicul sau oncolog i s-a spus ca este bine si ca rezultatele analizelor sunt din ce in ce mai bune. Nu a facut iradiere, acum face citostatice cate o doza pe saptamana sau mai des, mai rar, in functie de cum stabileste medicul(ex: a facut 3 sedinte in 3 saptaman si urmeaza peste 2 saptamani umatoarea sedintai). V-am intrebat de naturiste pentru ca par a avea efect pozitiv deoarece s-a simtit din ce in ce mai bine, si parul este in continua regenerare(ii cade imediat creste altul), cat despre alimente nu poate consuma orice (ex: portocale, mineole, acidul, sosurile ii provoca dureri de stomac), iar medicul nu i-a spus ce poate consuma. De la un timp el s-a ingrasat considerabil, insa in partea dreapta a corpului, in zona terminala a ficatului unde a avut si acel furtun la operatie, este mai umflata decat in mod normal, chiar si fata de partea stanga.
0
20-03-2012, ora 23:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stii cumva ce tratament chimioterapic urmeaza ? mai des de odata pe saptamana cu siguranta nu face. gemcitabina ? de asemenea este foarte importanta evolutia markerilor, incepand de la prima lor dozare.
0
21-03-2012, ora 18:48
hurjei
Nu este medic/terapeut
hurjei
da, gemcitabina face.prima doza a fost de 6g si a scazut treptat pana la 2 g. Daca imi permiteti va pot da rezultatele primelor analize dupa operatie, care sunt 93iunie 2011): Hemoleograma 6.1 10³; Hgb 13.9; Hct 42g; Plt 360 10³ ; VSH 20mm;
rezultatele ultimelor analize(27februarie2012) : creatinina serica 0.88; Fosfataza alcalina 84; Glicemie 100; Hemoleucograma 8.5 10³ ; HGB 16.8 ; HCT 43g; plt 260 10³ ; TGOC 26; TGP 23; Uree serica 35; VSH 10.
Observ ca unele valori s-au schimbat, ce inseamna acest lucru? Inca o intrebare, ce pastile sau cu ce se pot ameliora durerile de stomac, pentru ca de ceva timp il doare foarte tare?
Va multumesc frumos de amabilitate.
0
24-03-2012, ora 10:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inseamna nimic, nu sunt modificate semnificativ. despre pastile pentru dureri de stomac, ma tem ca asta nu se poate recomanda pe internet ci numai in urma unei consultatii medicale, care nu poate fi in nici un caz inlocuita de o discutie pe internet, fie ea si cu doctor House. adresati-va medicului de familie !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
135 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.