Cancer la san sau nu? (analize incluse) Apreciez orice fel de ajutor, va rog!

01-04-2013
adeline1007
Nu este medic/terapeut
adeline1007
Buna ziua,

As aprecia enorm de mult ajutorul oricarui medic sau persoana cu cunostiinte despre acest subiect.

In august anul trecut am descoperit un nodul la sanul drept. Am facut o ecografie, in urma careia mi s-a spus ca nu este necesara scoaterea nodului deoarece exista posibilitatea ca acesta sa dispara de la sine (ca aparitia nodulilor este des intalnita la persoane de varsta mea - 22 de ani) si ca trebuie doar monitorizat sa nu creasca.

Rezultatele primei ecografii:
Tegument si tesut gras subcutanat cu aspect normal.
Glanda mamara ecodensa omogena.
La intersectia cadranelor superioare, la 4 cm de areola, formatiune solida, bine delimitata, hipoecogena, relativ omogena, slab vascularizata, cu axul lung paralel cu tegumentul, cu diametrul transvers 2.04 cm, antero-posterior 0.91 cm, longitudinal 1.56 cm - aspect ce sugereaza fibroadenom mamar.
Fara adenopatii axilare drepte.

In martie anul acesta am facut inca o ecografie pentru a vedea stadiul nodulului (stiam ca nu a disparut pentru ca inca il simteam). Si astfel am aflat ca s-a marit si mi-a fost recomandat sa ma operez.

Rezultatele ecografiei nr.2 : Diametru transvers = 2.02 cm, antero-posterior = 1 cm, longitudinal = 2.12 cm

M-am operat acum 10 zile. Dupa operatie mi s-a spus ca in spatele acestui fibroadenom a fost gasit inca o tumore mica (care nu aparuse nicaieri pe ecografii) si mi s-a spus decat ca este suspecta si ca vor face niste analize.

Astazi am primit rezultatul analizelor:

'
MACRO:
Tumora 1 cu diametrul de 2/1.5 cm; incapsulare - da; consistenta - medie; culoare - alb rozata.
Tumora 2 cu diametrul de 0.5 cm; incapsulare - da; consistenta - medie; culoare - alb rozata.

MICRO:
1. criostat tumora 1: - dubla proliferare : fibroadenom intra si pericanalicular asociat cu hiperplazie adenomatoasa glandurala atipica
Urgent parafina - pentru diagnosticul diferential cu un carcinom glanduloform bine diferentiat.
2. posteriostat; 3. parafina: - fibroadenom intra si pericanalicular, hiperplazie adenomatoasa difuza
4. parafina tumora 2: - fibroadenom cu stroma laza mixomatoasa

NOTA: Pentru tumora 1 se recomanda teste IHC suplimentare.
'

Este adevarat ca in momentul in care se cer teste IHC nu mai exista sansa ca tumoarea sa fie benigna?
Sunt sanse sa fie cancer? Daca da, este in prima faza doar, si implicit 100% sanse de vindecare?

Apreciez orice fel de ajutor, deoarece nu am primit raspunsuri foarte clare pana acum si innebunesc de griji pana la rezultatele testelor IHC (peste o saptamana).

Va multumesc mult!
4 comentarii
0
01-04-2013, ora 21:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansele sunt inca foarte mari ca tumora este benigna, respectiv fibroadenom. teoretic exista sanse sa fie si cancer, dar intr-adevar un stadiu incipient si vindecabil.
0
01-04-2013, ora 22:06
eas
Nu este medic/terapeut
eas
Eu nu sunt medic dar am citit de nevoie destul in domeniu. In primul rand da-mi voie sa te felicit pentru ca la o varsta atat de frageda ai fost atat de atenta cu sanatatea ta si ai actionat atat de bine. Deocamdata ai fost diagnosticata doar cu o forma precanceroasa respectiv acea "hiperplazie adenomatoasa glandulara atipica", adica ceva care in timp putea sa evolueze in cancer dar nu era obligatoriu sa o faca. Totodata se verifica daca nu cumva e vorba de fapt de un "carcinom glanduloform bine diferentiat" care ar fi deja cancer. La aceasta se refera diagnosticul diferential. Ca sa intelegi un exemplu mai simplu ar fi sa zicem ca ai fost diagnosticata cu apendicita dar se verifica daca nu cumva e vorba de fapt de peritonita. Testele IHC se cer intr-adevar de obicei pentru diagnosticul de cancer dar se cer si pentru diagnosticul diferential cum e cazul tau. De asta n-ai primit raspunsuri clare pana acum. Daca e cancer, ceea ce sincer personal ma indoiesc data fiind varsta ta, ar fi un cancer in situ cu sanse de supravietuire la 5 ani (ca pe atat au urmarit) de 93%. Sursa site-ul breastcancer.org pe care ti-l recomand. Aia cu 100% nu stiu de unde o scot ziaristii. Oricum pe viitor trebuie sa-ti urmaresti sanii in continuare si sa-ti cauti un medic bun. Deocamdata incearca sa nu-ti face griji suplimentare pentru ca si daca-ti faci si daca nu-ti faci tot acolo ajungi. Ce-o fi o fi o sa vezi atunci cum stai si ce ai de facut. Ajunge zilei grija ei. Sanatate si sa dea Domnul sa fie bine.
0
01-04-2013, ora 22:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca este de preferat ca unei persoane de 22 de ani sa nu-i mentionam, criptic, de notiuni precum "sanse de supravietuire la 5 ani", oricat ar parea ele de "favorabile", mai ales cand notiunea respectiva este folosita intr-un spectru de boli dintre care, dupa toate aparentele, nu pare sa o afecteze vreuna. daca intelegi...
0
03-04-2013, ora 00:49
adeline1007
Nu este medic/terapeut
adeline1007
Va multumesc enorm de mult amandurora pentru informatii si sustinere. Mi-ati mai alungat o parte din griji. Sanatate tuturor!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.