Cancer la san - carcinom ductal invaziv

08-01-2014
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Buna ziua,
Mama a fost la biopsie(punctie) la cluj, ieri a primit rezultatele exacte
Diagnosticul este : CT2H1M0 stadiul II B

tumora mamara dr clinic M, BI-RADS 5

Macro: trei fragmente de 1, 5, 1, 6 si 2, 2 cm lungime
Micro: S-au examinat 3 fragmente de punctie biopsie de dimensiuni corespunzatoare macroscopiei (43 mm liniari) infiltrate de carcinom invaziv NST (carcinom ductal invaziv) cu grad Nottingham II (G histologic 3, G nuclear 2, G mitotic 2) fara CDIS.
Nu se evidentiaza in materialul examinat invazie tumorala angio-limfatica si nici perineurala.
Necroza este in 25% din suprafata de sectiune, calcificari absente
Stroma prezinta fibrohialinizare abundenta, reactie inflamatorie limfocitara minima.
Receptori hormonali:
(+)Expresie semnificativa a RH (10% celule tumorale marcate)
Tumora (componenta invaziva) : E=90% int. + ; P=85% int. +
Martori interni (glanda netumorala) : E si P=pozitivi
Ki67=40%
Her2=0
Scor Her2: 0

Urmeaza maine sa mearga la medic oncolog pentru a stabili inceperea chimio.

Imi puteti spune mai multe despre diagnostic? Prognostic pe baza celor de mai sus? Ce sanse reale mai are?

Din ce am citit e bine ca her2=0 dar restul sunt rau spre foarte rau...asta doar din ce am mai citit pe net. Ma poate lamuri cineva cat de grav e, ce sanse are? Multumesc.
25 comentarii
0
08-01-2014, ora 03:50
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Uitandu-ma mai bine pe scrisoarea medicala vad ca defapt stadiul e CT2N1Mx (Mx sau M0...nu se intelege prea bine, mai degraba Mx)
0
08-01-2014, ora 10:12
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Nu vreau să mă bag prea tare peste medicina alopată dar, cancerul de sân se poate trata cu plante şi reţeta se personalizează pentru fiecare pacientă. Este adevărat că chimioterapie este o povară pentru ficat, dar să vedem rezultatele acesteia după care reevaluăm situaţia. Până atunci vă stau la dispoziţie in continuare. multă sănătate!
0
08-01-2014, ora 11:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu se poate trata nici cu plante nici cu reflexoterapie nici cu gemoterapie nici cu masaj nici cu magie neagra sau de niciunfel!

stadiul este IIB din punct de vedere clinic, deci deja destul de avansat. cu toate astea, are o sansa buna de vindecare, dar cu tratament complex. la ora actuala "state of the art" ar fi sa inceapa chimioterapie, dupa care sa se reevalueze tumora si sa se faca o rezectie, fie printr-o mastectomie conservatoare, fie daca tumora nu a scazut suficient, printr-una radicala, adica de scoatere a intregului san. dupa asta cu siguranta va avea nevoie sa faca radioterapie pe san si zonele ganglionare si apoi hormonoterapie pana la cel putin 5 ani.
toate cele de mai sus le spun sub rezerva ca nu mi-ai spus nimic despre niste examene imagistice care sa arate daca exista sau nu metastaze, de exemplu daca are o ecografie de ficat cel putin si o radiografie pulmonara, daca nu chiar un CT (computer tomograf) de torace si abdomen sau daca are dureri osoase, obligatoriu o scintigrafie osoasa + daca are ceva modificari pe analizele de sange.
de asemenea in genul acesta de intrebari e util sa incepi cu ce ai discutat deja cu medicii/oncologii, ce intrebari le-ai adresat lor si ce lamuriri ai primit si ce nu ai inteles.
0
08-01-2014, ora 12:51
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Este foarte adevărat ce spuneţi dumneavoastră. Decizia aparţine totdeauna pacientului
0
08-01-2014, ora 14:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
perfect adevarat! medicii pot cel mult sa faca recomandari pe care sa le prezinte cat doresc/pot de credibil.
0
09-01-2014, ora 18:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Vad ca ia primit numai raspunsuri stricte la ceea ce ai intrebat.
In calitate de pacient eu te sfatuiesc sa discuti deschis cu medicul care o are pe bunica ta in tratament si sa il intrebi deschis ce sanse de vindecare sunt, cat se traieste fara tratament si cat cu tratament, ce inseamna tratamentul, cat dureaza si cel MAI IMPORTANT DACA POATE AVEA O VIATA NORMALA PE TIMPUL TRATAMENTULUI. Medicul care o trateaza este cel mai in masura sa raspunda la aceste intrebari.
Eu inainte sa fac chimioterapie am stat de vorba cu alti pacienti la spitalul unde mergeam asta ca sa-mi fac o idee pt ca nu toti pacientii raspund la fel la acelasi tratament si nu toti au aceleasi simptome, conteaza foarte mult varsta, ce alte boli are, organismul fiecaruia, optimismul, tonusul, ajutorul celor din jur si multe multe altele.
0
10-01-2014, ora 20:26
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
A facut azi mama doua ecografii, mai exact:

ecocardiografie+doppler color
rezultate:
echografie cord:
Aorta ascendenta = 34 mm
Aorta la crosa = 28 mm
Aorta descendenta = 24 mm
Aorta la inel = 21 mm
Valva aortica tricuspa, supla, deschidere 19 mm, inchidere centrala
AS= 42 mm
VS = 41/20 mm, fara tulburari de cinetica segmentara la momentul examinarii, fractie de ejectie peste 65%
Disfunctie diastolica de tip relaxare alterata
VD = 25 mm, eficient
SIV = 11/16 mm PPVS = 10/15
Valva tricuspida normala
Valva pulmonara normala
Septe intacte
Fara lichid in pericard
VCI=nedilatata
Concluzii:
VS eficient
Fractie de ejectie peste 65%
Disfunctie diastolica de tip relaxare alterata (cord hiperkinetic)


Ecografie generala:
Ficat: ecostructura omogena, usor hiperecogen, fara leziuni focale, diametrul AP al LS = 8 cm
VP in hil = 10 mm, CBP = 3 mm
Colecist: transonic, fara modificari de pereti sau continut
Pancreas: hiperecogen, partial vizibil, 30/15 mm diametre AP cap/corp
Aorta abdominala: 19 mm diametrul
Rinichi drt: 10, 5 cm, sinus hiperecogen, ip 18 mm mediorenal
Rinichi stg: 11/5, 2 cm, sinus hiperecogen, IP 19 mm mediorenal
Splina: ecostructura omogena, 10, 3/4 cm
Vezica uricanara: transonica, in semirepletie
Uter: unomogen, 9, 5/3, 4 cm
Ovare imprecis delimitate
Concluzii:
Steatoza hepatica usoara

Au mai gasit o bronsita la plamanul drept pe langa cele de mai sus, dar nici vorba de metastaza

Joi saptamana viitoare va incepe prima sesiune de chimioterapie
Oncologul spunea ca va face 8 sesiuni de chimio, din care 4 rosii si 4 albe.nu am inteles la ce se refera, care e diferenta intre chimioterapie rosie si alba, daca ma poate lamuri cineva.
Multumesc.
0
11-01-2014, ora 13:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt 2 scheme de chimioterapie care se fac succesiv: primele 4 cicluri contin doua citostatice, de obicei ciclofosfamida si doxorubicina (care e rosie), iar apoi imediat se fac, tot la 3 saptamani, inca 4 cicluri cu un singur citostatic, de obicei docetaxel.
0
02-05-2014, ora 23:28
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Miercuri a facut a sasea sesiune de chimioterapie
Mai jos e fisa cu "rezultatele" primate la externare dupa tura 6 (practic rezultatele sunt dupa 5 ture, a sasea a facut-o in ziua respectiva)

Diagnostic externare:
Carcinom ductal invaziv mamar CSE drt cT4bN0M0 luminal B her 2 neg, 4 x EC + 2 x TXT neoadjuvant

Diagnostice secundare externare: - camp gol

Epicriza:

Revine la ciclul 2 Taxotere. IP 1, CP cst, fara acuze Obiectiv tu de 40 mm vs 80 mm, mai moale. Analize Vn. A suportat bine chimioterapia
Se admin ciclul 2 Taxotere 140 mg fara tox acute

La analize medicale:

Biochimie, singurele in afara limitelor normale scrise pe foaie:

GGT 53 (normal 5-36)
GLUC 118.5 (normal 74-106)

Hematologie, singurele in afara limitelor normale scrise pe foaie:

PDW 16.9 (normal 6.0 - 10.0)
MPV 11.7 (normal 7.4 - 10.4)
RDW-SD 46.4 (normal 35.1 - 46.3)
MONO# 0.97 (normal 0.0 - 0.7)
EO# 0.52 (normal 0.0 - 0.4)
MONO% 9.8 (normal 0.0 - 8.0)
LYMPH% 24.9 (normal 25 - 38)
EO% 5.3 (normal 0 - 4)

Va rog sa imi spuneti o parere despre rezultatele de pana acum, oncologul pare optimist dar as mai vrea o a doua opinie bazat pe cele scrise mai sus

Va multumesc.
0
03-05-2014, ora 09:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si eu sunt tot optimist. are de facut deci inca 2 serii din acest taxotere (docetaxel), dupa cum am zis si in discutia de mai sus. daca tolereaza bine si tumora s-a micsorat putin sau si-a redus consistenta, e de bine si trebuie sa faca toate ciclurile. apoi va fi operata (se va vedea cum in functie de cum arata tumora atunci) si apoi va face radioterapie si hormonoterapie. lucrurile arata favorabil.
0
23-05-2014, ora 23:50
aurora05
Nu este medic/terapeut
aurora05
Buna seara,
Cu cateva luni in urma am detectat un nodul la sanul stang.
- Am facut mamografie si ecografie (formatiune intens hipoecogena, cu contur neregulat, spiculiform 4, 2/2, 8/3 cm, fara microcalcificari suspecte intra- sau perilezionale, adenopatii axilare cu caracter inflamator).
- Mi s-a facut punctie iar rezultatul biopsiei este urmatorul:

Histopatologic:
- mici fragmente din tesut mamar cu arhitecturi extins remaniate prin proliferare tumorala maligna de tip carcinom invaziv, complexe arhitecturale trabeculo-alveolare si microtrabeculare, alcatuite din celule neoplazice discoezive, avand nuclei adesea mari si nucleolati, frecvent excentrici, cu rare mitoze atipice (4/10HPF, ob.40x0.65) si citoplasme vacuolare, infiltrand haotic si in pattern vag targetoid o stroma fibrotica bine reprezentata, parcelar hialinizata, slab infiltrata inflamator; depozite hematoxilinofilice (microcalcificari) absente.

Imunohistochimic:
- Caderina E fara reactie membranara in celule tumorale invazive (control intern pozitiv)
- ER pozitiv nuclear, de intensitate variabila, in aprox. 85% din celule tumorale invazive (intensitate de imunocolorare: inalta-20%; medie-40%; slaba-25%)
- PR pozitiv nuclear, de intensitate variabila, in aprox. 15% din celule tumorale invazive (intensitate de imunocolorare: inalta-5%; medie-5%; slaba-5%)
- C-erbB2 f. slab pozitiv membranar discontinuu in aprox. 10% din celule tumorale invazive (scor IHC: 0/1+)
- Ki67 pozitiv nuclear in aprox. 25-30% din celule tumorale invazive

Concluzii:
- biopsie maligna (categorie B5b-EBSP/2006): carcinom invaziv mamar, tip lobular, varianta pleomorfa si alveolara, moderat diferentiat (G2), cu imunofenotip ER+ PR slab+ Her2-
- scor pt grading histologic tumora invaziva: 7 (Ft=3, P=3, M=1)

Mentionez ca am probleme cardiace (fibrilatie atriala in antecedente, hipertensiune), un diabet tip 2 (ultima valoare a glicemiei 131), mi s-a extirpat vezica biliara in urma cu 20 ani.

Din discutia cu medicul chirurg inaintea biopsiei am inteles ca ar trebui sa fac un tratament cu citostatice urmat de o operatie la san si apoi alt ciclu de citostatice, eventual radioterapie.

As dori daca e posibil raspunsuri in ceea ce priveste:
1. gravitatea cancerului meu mamar,
2. ce analize sau investigatii ar trebui sa mai fac,
3. care ar fi schema de tratament potrivita
4. ce citostatice ar fi mai indicate avand in vedere starea mea de sanatate
5. daca exista sanse de recidiva dupa toata schema de tratament
6. daca exista sanse de vindecare

Multumesc anticipat si doresc multa sanatate tuturor.
0
20-06-2014, ora 03:39
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Buna ziua,
In 30 iunie e programata operatia, in 25 iunie se vor face ct/mamografie/analize etc

Doctorul chirurg spunea ca el ar recomanda masectomie si fara radioterapie ulterior, cu operatie si la zonele ganglionare dar tot fara radioterapie dupa.

Doctorul oncolog la ultima sesiune de chimio spunea ca recomanda operatie locala, fara masectomie, cu radioterapie ulterior si in functie de ct spunea ca posibil sa nu fie nevoie de operatie la zona ganglionara.

Pana sa se efectueze CT/mamo dumneavoastra ce ati recomanda? sau recomandarea corecta se poate face doar dupa ce primim rezultatele ct/mamo?

Multumesc
0
20-06-2014, ora 09:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buggsbunny29: ce as recomanda sigur este sa se scoata si ganglioni! numai asa se poate spune daca au fost sau nu invadati/daca sunt inca invadati si deci care este prognosticul. daca tumora nu s-a redus semnificativ, atunci optiunea principala este mastectomia totala (adica scoaterea intregului san), daca s-a micsorat foarte tare, poate fi scos doar unsector (operatie conservatoare); despre asta cred ca doar chirurgul e in masura sa vorbeasca; ganglioni in schimb trebuie scosi fara niciun dubiu ! CT-ul de inainte de operatie trebuie comperat cu cel de dinainte de chimioterapie!

aurora05:
1. cancerul e intotdeauna o problema serioasa; totusi exista solutii, iar "gravitatea" lui nu stiu cum poate fi apreciata; tot ce pot sa-ti spun este ca, daca nu exista semne de metastaze, atunci boala este vindecabila!
2. inainte de toate lipsesc informatii critice: cum sunt ganglionii axilari la palpare ? s-a facut o ecografie axilara ? o punctie cu ac fin din ganglionii suspecti ? ar trebui facute. apoi, daca sunt ganglioni invadati, ar fi utila o scintigrafie osoasa, mai ales daca ai niste dureri osoase; de asemenea o ecografie cardiaca si o evaluare completa cardiologica, inainte de tratament; in definitiv poate fi util si un RMN de sani si aproape sigur un CT de torace si abdomen. din pacate insa toate investigatiile din lume nu au nicio valoare decat in mainile unui medic care sa le recomande, iar aici cel mai indicat este oncologul. de geaba te gandesti la investigatii de una singura.
3. sunt mai multe scheme citostatice utile aici, dar sunt mai multe probleme, 2 dintre care eu as aminti:
a - problemele tale cardiace, care contraindica (probabil) folosirea unuia din citostaticele foarte utile aici, numit doxorubicina; riscul e mare.
b - faptul ca ai un cancer "lobular", varianta ceva mai rara (decat cel "ductal") si despre care nu exista la fel de multe informatii, dar care pare sa raspunda ceva mai prost la chimioterapia facuta inainte de operatie. francezii, cel mai des, in aceasta situatie recomanda operatia inca de la inceput, o operatie fie conservatoare (daca tumoare e mica si bine localizata) sau chiar mastectomia totala, cu scoaterea ganglionilor si ulterior chimioterapie, radioterapie si hormonoterapie.
numai oncologul poate transa si decide in aceasta problema.
4. aceleasi, cu exceptia doxorubicinei! ea este fie contraindicata, fie, daca medicii opteaza sa o foloseasca, trebuie monitorizata atent functia cardiaca.
5. da.
6. da.

mult succes!
0
13-07-2014, ora 04:51
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Operatia a reusit se pare, saptamana viitoare vom merge pentru rezultatul examenului histologic (sper ca nu spun prostii, analiza tesutului scos in urma operatiei)

Chirurgul ne-a spus ca operatia a decurs bine dar ca a fost cam sangeroasa, exprimarea a fost la modul unde atingea incepea sa curga sange, si ca a scos aproximativ 10-12 ganglioni si nu doar cei doi ganglioni care au aparut ca fiind maligni la CT. (de siguranta sa nu fi fost afectati si ei totusi)

Operatia a fost conservatoare (nu masectomie) dar a spus chirurgul ca a scos si destul tesut sanatos, de siguranta sa nu fi ramas celule cancerigene in apropiere.

A mai spus ca probabil va urma radioterapie de la inceputul lunii august, probabil 5 saptamani x 5 zile pe saptamana. Am comandat din SUA produsul http://www.waterjel.com/professional-products/radiaderm-radiation-relief/duplicate-of-radiaderm-advanced-skincare-system-with-lactokine/ in speranta ca o va ajuta sa tolereze mai usor arsurile aferente radioterapiei (daca stiti produsul o parere ar fi bine venita)

O mare dilema. Eu mi-as dori ca la inceputul lunii Noiembrie sa mai faca un CT, pentru linistea mea mentala, sa stiu ca nu are metastaze. Ce parere aveti? Ar fi prea devreme pt inca un CT?

mentionez ca de cand a inceput toata...perioada asta, a facut un singur CT, cel de dinainte de operatie. Nu a facut CT inainte de chimio, ci doar mamogragie/radiografie si analize de sange, plus biopsia.

O radiografie mi se pare (doar mie, recunosc ca doar din ce am citit pe net spun asta) ca ar detecta doar daca e vorba de o tumoare/formatiune canceroasa de dimensiuni considerabile, pe cand CT-ul ar avea o precizie mai mare, detectand formatiunile mult mai mici

Astept sfatul dumneavoastra in aceasta privinta, daca undeva in Noiembrie ar merge facut un CT sau doar radiografie si mamografie + analize de sange.

Mai mentionez ca RMN nu se poate face, acum 3 ani a fost operata la mana in urma unei cazaturi ce s-a soldat cu ruperea a doua oase, si acum in mana are o tija/placa metalica
0
13-07-2014, ora 09:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sfatul meu este sa gasiti un oncolog cu care sa va intelegeti si pe ale carui recomandari sa le urmati, si sa nu incercati sa faceti lucruri, cum ar fi investigatii sau mai stiu eu ce, din proprie initiativa, caci mai mult ca sigur veti face greseli cu consecinte posibil foarte grave! ca atare ideea cu CT-ul din noiembrie trebuie discutata cu oncologul si nu sa va apucati sa va substituiti voi judecatii medicale (doar daca nu cumva sunteti si voi medici, sau chiar oncologi).
despre produsul din SUA: la fel, vorbiti cu radioterapeutul inca de la inceput! in nici un caz sa nu va apucati sa-i dati cu crema aia (sau ce o fi) inainte de sesiunile de iradiere, adica sa o puna pe masa cu crema aia data pe piele, caci poate fi un dezastru! vorbiti cu medicul si nu mai faceti inventii !
revino cu rezultatele analizei histopatologice si cu sumarul investigatiilor si tratamentelor facute pana acum, in ordine cronologica, atunci cand le vei avea pe toate !
0
13-07-2014, ora 14:14
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
produsul pentru radioterapie a mai fost folosit de o matusa, la recomandarea medicului ei oncolog acum mai putin de un an. nu se da inainte de radio, ci dupa terminarea sedintei si inca o data seara. eram curios daca ati recomanda altceva sau e suficient acela.

cu siguranta nu vom face de capul nostru, de aceea va si ceream parerea. In situatia de fata, dumneavoastra personal cand ati recomanda urmatorul ct? la ce interval? e clar ca e necesar

despre oncologul nostru...e poate cel mai ok din oras, a facut exact ce spuneati si initial ca ar trebui facut (adica intai chimio si abia apoi operatie si radio, in ordinea asta)

ma ingrijoreaza doar ca inainte de inceperea chimio nu a facut CT ci doar radiografie, in un mesaj anterior chiar dumneavoastra spuneati ca ar trebui comparat CT de dinainte de operatie cu CT dinainte de chimio, practic nici nu v-ati pus problema sa nu se fi facut CT inainte de inceperea tratamentului

Tocmai de aia va intreb din nou. Personal, ati recomanda CT in noiembrie/decembrie sau abia la anul?

Investigatiile si tratamentele de pana acum...a facut biopsie/mamografie/radiografie inainte de inceperea chimio, a facut 8 sesiuni de chimio 4 rosii 4 albe, apoi ct/mamografie, apoi operatie in 30 iunie, acum mai are inca un tub de dren de la operatie si urmeaza miercuri saptamana viitoare sa primim rezultatul analizei histopatologice, chirurgul ne-a zis ca in principiu oricum va recomanda si radioterapie incepand cu luna august

inainte de fiecare sedinta de chimio si inainte de operatie evident a facut analize de sange, cu rezultate mereu bune (din spusele oncologului)
0
13-07-2014, ora 14:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
acum nu mai vad nicio utilitate tomografiei, nici pentru urmarirea la distanta, in situatia in care nu apar alte suspiciuni clinice de metastaze. nu cred ca este necesara.
0
15-07-2014, ora 12:21
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
Am primit rezultatul examenului histopatologic, chirurgul a zis doar ca trebuie sa faca radioterapie si nimic altceva, oncologul e in concediu in perioada asta, rog o parere

Examen histopatologic:
diagnostic histopatologic: Macroscopic:
1) Sector CSE (fir lung ora 12 si fir scurt ora 15)
Sector mamar de 13/12/4 cm, marcat cu fire la ora 12 si ora 15; la sectionare se observa o formatiune tumorala imprecis delimitata, albicioasa, stelata, consistenta crescuta, de aproximativ 5/2 cm cu zone de fibroza peritumorala;Marginea de rezectie profunda (cea mai apropiata) la 1, 5 CM
11497-98-TU11499-Margine de rezectie profunda 11500-502-limitele sectorului

2)Axila multiple fragmente de tesut adipos cu dimensiuni cuprinse intre 2 cm si 8 cm
11503-511-ggl axilari

3) Varful axilei - multiple fragmente de tesut adipos (11512)

Microscopic:
Piesa de mastectomie din care au fost efectuate multiple sectiuni si in care se observa o formatiune tumorala cu structura unui carcinom lobular infiltrativ solid (G II), inconjurat de celule cu atipii postterapeutice, intr-o stroma fibroasa cu hemoragie (pleomorfism accentuat postterapeutic), fara componenta de neoplazie intralobulara "in situ", fibroelastroza periductala prezenta.

Se observa emboli tumorali intravasculari. Tesutul adipos peritumoral din limitele sectorului nu contine celule maligne, cea mai apropiata limita trece la 1, 5 cm de tumoara.

Din cei 40 de limfonodului izolati din tesutul adipos al axilei, cu dimensiuni intre 1 si 10 mm, peste 20 prezinta masive metastaze de carcinom lobular.

Concluzie: Carcinom Lobular infiltrativ solid G II

ypT3N3aV1
M8520/3


Nelamuriri:
cei 20 de noduli cu metstaze, sunt din ce a scos el sau da de inteles ca ar mai fi ramas la axila? Cat de grava e mentiune "masive mestaze de carcinom lobular"?

Pana acum ni s-a spus mereu ca e carcinom ductal, acum e mentionat carcinom lobular infiltrativ. e mai grav/mai rau decat cel ductal?

mentiunea de la final...T3N3aV1 nu o inteleg. T3 e dimensiunea tumorii, (desi la ct/mamografie de dinainte de operatie a reiesit ca e 2.5 / 2.2 cm), N3 numarul de ganglioni axilari afectati, dar V1 nu inteleg...M era pentru metastaze la distanta, V ce e?

Per total, cat de rau e? ce speranta mai avem?

Va multumesc
0
15-07-2014, ora 14:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este posibil sa co-existe si ductal si lobular. V1 inseamna exact asta: invazia tumorii in vasele mici din jur. din pacate si asta si stadiul avansat T3N3, deci si numarul mare de ganglioni, si faptul ca nu a scazut cine stie ce dupa chimioterapie, indica un risc mare de recidiva, chiar spre 50%. desigur ca trebuie completat tratamentul cu radioterapie si hormonoterapie. nu ar strica nici o noua imunohistochimie din piesa de la operatie. aveti programare la radioterapie ? daca e nevoie de oncolog fix acum, poate nu ar strica sa va duceti la altul...
0
15-07-2014, ora 17:29
aurora05
Nu este medic/terapeut
aurora05
Detalii la intrebarile dl dr RaulDuke de la pct 2:
a)- ganglionii axilari normali la palpare
b)- ecografia axilara:axile (dr/st) libere, fara adenopatii decelabile
c)- nu s-a facut punctie din ganglioni
d)- nu am dureri osoase
e)- am facut ecocardiografie inainte de punctie si de tratament citostatic (M, 2D, Doppler pulsat, CW, Color):
VS(s) 36;
VS(d) 43;
VD 26; Ao inel 19
SIV 12;
SIA intact; Ao la jonctiune 36
AD 29; FeVS 60%
Arie AD cm218cm2;
- minima calcificare de inel mitral posterior; calcificare noddulara minima la niv. peretelui posterior al aortei ascendente supravalvulare; HVS concentrica minima
- concluzii- cavitati: dim normale, libere
- cinetica: normala pereti VS;
- valve: insuficienta mitrala usoara, ateromatoza valvulara aortica fara semnificatie hemodinamica, insuficienta aortica usoara, insufucienta tricuspidiana usoara fara HTP
- functie sistolica: normala VS
- functie diastolica: tulburari de relazarediastolica VS (relaxare intarziata);

f) - CT la 2 saptamani dupa prima serie de citostatice pt torace si abdomen superior:
- sechela micronodulara in segm anterior al LSD
- micronodul subpleural diam 3mm in segm postero-bazal al LIS cu substrat incert - de monitorizat
- fara leziuni nodulare pulmonare
- densificare cu aspect retractil (fibrotic) cca 6 mm la nivel paracardiac in lobul mediu, ce asociaza ingrosarea segm caudal al scizurii oblice drepte, cu fine benzi de fibroza pleuropulmonara si o bula de emfizem subpleurala diam 12mm;
- banda de fibroza in LIS
- calcificari ale cartilajelor traheale inf si bronsice bilateral (pana la nivel segmentar);
- fara epansamente fluide pleurale sau pericardice;
- imagini limfoganglionare cu centru lipomatos la nivel prevascular (8mm) fereastra aorto-pulmonara (12/6mm), pertraheal superior (7/5mm), intracarinar (8/6mm);
- leziune stelata iodofilacu diam aprox 28/8/20mm la nivelul glandei mamare stangi (de corelat cu investigatiile specifice);
- imagini limfoganglionare axilare bilaterale, cu centru lipomatos (fara semnificatie certa patologica) de 13/9mm diam;
- vase mari mediastinate omogen opacificate, de calibru normal;

- ficat cu dim normale, contururi regulate si structura omogena, fara PLIH; fara dilatatii de CBIH/CBEH;
- colecist absent;
- splina, glande suprarenale si rinichi cu astect CT in limite normale;
- pancreas cu distrofie lipomatoasa la nivel cefalo-uncinat, fara alte particularitati;
- imagini limfoganglionare lombo-aorticemijlocii cu diam axului scurt de max 4mm (fara semnificatie patologica);
- fara lichid de ascita;
- modificari degenerative ale col vertebrale toraco-lombare;
- fara modificari focalizate de structura osoasa cu caracterde determinari secundare


Detalii la pct.3:
a). am inceput deja tratamentul citostatic cu farmorubicin, ciclofosfamida si 5floruracil - am facut 3 serii si in functie de rezultat e posibil sa mai fac inca 3 serii cu doua variante (una tot la 3 saptamani sau alta cu alte substante in 12 serii la fiecare saptamana);
- sunt putin speriata pentru ca prima luna (prima serie + 1 saptamana din cea de-a doua am avut un rau continuu (ameteli puternice cu greata si stare de slabiciuna marcata
- la 10 zile de la prima administrare mi-au scazut leucocitele (in urma unei imbolnaviri la plamani - pleurezie interstitiala) la 1000 si Tr la 53000 dar dupa un tratament cu factor de crestere si antibiotice au ajuns in trei zile L=5000 si Tr=365000;
- la 10 zile dupa a doua serie de citostatice am facut o enterocolita iar analizele aratau l=3300 oar Tr=273000; apoi bruc starea s-a ameliorat si urmatoarele 2 saptamani au fost suportabile spre bine;
- ieri am facut a treia serie de citostatice si ma astept ca la sfarsitul saptamanii starea mea sa se degradeze din nou - sper sa-mi revin totusi.
- la examenul clinic se pare ca nodulul de la san nu mai e asa dur ca inainte de inceperea tratamentului cu citostatice.


Intrbari:
1.- in urma detaliilor de mai sus sunteti de aceeasi parere privind schema de tratament deja inceputa?
2. - in urma cu doi ani la un examen cardiologic mi s-a recomandat si o ecografie la tiroida, cu toate ca hormonii tiroidieni erau normali; am facut ecografia si a reiesit ca am un macronodul 7.9/4.2mm fara vascularizare centrala sau periferica si un altul 4.8/2.3mm vascularizat in perifarie la lobul drept si un micronodul 3.8/2.3 nevascularizat la lobul stang. Sunteti de parere ca are trebui sa fac o noua investigatie si la tiroida?
4. - tot in urma cu doi ani mi s-a recomandat de asemenea si un examen ginecologic la care doctorului i s-a parut ca vede un nodul dar trebuia sa continui investigatia, ceea ce nu am facut. Sunteti de parere ca trebuie sa reiau aceasta investigatie de asemenea?
4. - e oare posibil sa am cancer si la tiroide, si la san si genital?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Numai bine va doresc,
aurora05
0
15-07-2014, ora 18:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. da. poate sa adaugi un medicament care nu se compenseaza, pentru greata. se numeste EMEND si se da din farmacie cu reteta simpla, dar e destul de scump, cateva sute de lei pentru o serie de chimioterapie. daca ai terminat cu farmorubicina, nu mai e indicat.
2. asta e alta problema, nu te pot ajuta. recomand sa tii legatura cu endocrinologul!
3. da.
4. nu prea are rost intrebarea asta, ma tem. teoretic oricare dintre noi poate avea cancer la aproape orice organ in orice moment. asta nu inseamna ca e si probabil.

numai bine !
0
15-07-2014, ora 23:36
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
@raulduke: chirurgul ne-a indicat sa mergem la radioterapie direct, stiind ca oncologul e in concediu. Maine va merge mama la radioterapeuta pentru programare, speram sa putem incepe radioterapia efectiv de la inceputul lunii august (ar fi prea tarziu? )

De asemenea oncologul se intoarce in 4 august din concediu, avem programare la el atunci. Se poate astepta pana atunci? sau considerati ca ar fi urgenta o consultatie la alt oncolog?

" nu ar strica nici o noua imunohistochimie din piesa de la operatie."
Asta de la cine trebuie cerut? de la chirurg? oncolog? radiolog?


Ce am mai putea face sa reducem riscul de recidiva? Suntem dispusi la orice, orice sfat care credeti ca ar ajuta.
0
16-07-2014, ora 00:21
buggsbunny29
Nu este medic/terapeut
buggsbunny29
alte intrebari:

din ce cunoastem acum, in momentul de fata mama mai are cancer sau momentan a fost scos tot si exista doar risc de recidiva?

de asemenea, recidiva de care spuneati e probabil sa apara in san sau poate sa apara in oricare alt organ? exista posibilitatea ca peste cateva luni sa ne trezim direct cu metastaze la ficat sau plamani?
0
16-07-2014, ora 00:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU ca pacient vreau sa va intreb ceva omeneste: IN LOC SA TRAITI ALATURI DE CEI DRAGI VA GANDITI DACA, DE CE, SI NU ASTA TREBUIE SA FACETI. TRAITI NU VA MAI CHINUITI SINGURI CU DACA, daca va avea ghinionul ca mine sa se mute si pe alte organe o veti rezolva atunci, NU VA MAI CHINUITI SINGURI CA NU MERITA.
SANATATE LA TOTI.
0
16-07-2014, ora 09:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imunohistochimia poate sa v-o indice cel mai bine oncologul. v-am spus: iradierea trebuie facuta in maxim 6 luni de la interventia chirurgicala, deci cu siguranta ca e destul timp si august nu e prea tarziu pentru a incepe. mai trebuie sa inceapa si tratament hormonal, iar pentru asta tot oncologul trebuie vazut si e perfect ok pe 4 august. la fel si planul de urmarire la distanta, tot de el va fi condus. boala se considera eradicata complet macroscopic si tratamentul este menit sa scada riscul de recidiva, adica sa ucida acele celule care nu pot fi detectate prin nicio investigatie. din pacate acest risc, cum am zis, e mare in acest caz si da, exista posibilitatea unei recidive fie locale fie prin aparitia directa a metastazelor. totusi, cu tratament, acest lucru poate sa nu se intample.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.