Cancer la colon si citostatice

10-03-2009
x-men1971
Nu este medic/terapeut
x-men1971
Buna seara!
Daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la situatia tatalui meu va raman tuturor profund recunoscator.
Are 61 ani si a fost diagnosticat cu tumoare la colon pe 18.11.2008. La 04.12.2008 a fost deja operat iar pe 13.12.2008 externat. Mentionez ca inainte de operatie a facut un RMN din care a rezultat ca toate organele interne sunt sanatoase. La sfarsitul lunii Ianuarie 2009 in urma unui control i s-a descoperit o "pata" pe ficat de circa 15mm. Restul analizelor au iesit foarte bune. Medicii de la Bacau au recomandat tratamentul cu citostatice, dar pe raspunderea in totalitate a tatalui meu deoarece in 1998 a suferit un pre-infarct iar in 2000 inca unul. In afara de asta mai are si un anevrism al arterei abdominale dar care in timp s-a calcifiat. Credeti ca este riscant tratamentul cu citostatice tinand cont de problemele cu inima si cu anevrismul? Astept raspuns! Multumesc anticipat si va doresc tuturor de pe acest forum sanatatea pe care o doresc si pentru tatal meu.
44 comentarii 12 Înainte ›
0
11-03-2009, ora 19:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Citostaticele actioneaza asupra celulelor tumorale distrugandu-le, dar si asupra celulelor normale, netumorale.Astfel pot afecta si inima, rinichii, sistemul nervos etc..Dar dupa incetarea terapiei cu citostatice aceste celule normale isi revin rapid .Asta se intampla in cazul in care inima este normala si pacientul nu are alte probleme.Dar din moment ce tatal are deja probleme cardiace si vasculare, citostaticele pot dauna provocandu-i tulburari de coagulare cu complicatii severe.Iradierea zonei hepatice nu se poate face? Sau extirparea chirurgicala a acelei metastaze unice?Numai bine!
0
16-03-2009, ora 21:55
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
Buna seara!
Nu prea stiu cum sa incep. Sunt intr-o stare deplorabila. Da' sa incep cu inc
0
16-03-2009, ora 22:46
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
deci: sotul meu, in varsta de 41 de ani a fost operat pe 14 faebr. 2008 la Buc. de tumora maligna gr. 4 la colon, cu metastaze hepatice. Formatiuni localizate pe lobul mic al ficatului cu dimensiunea (cea mai mare) de 45mm. Din aprilie am inceput tratamentul cu citostatice la Cluj, la un prof. dr. foarte bun, unde mergem din 3 in 3 sapt. La primul ct efectuat dupa 3 luni de tratam. s-a constatat o scadere a formatiunilor cu 50%, la al doilea cu 25% fata de precedentul iar la urmatorul ct "fara modificari numerice sau dimensionale". Ce am omis sa spun e ca sotul meu (dragostea mea- un om deosebit, am recunoscut-o dintotdeauna!) nu a avut nici un simptom inainte de diagnosticare, aveam o relatie f. frumoasa, o casnicie reusita, 2 baieti reusiti, premianti (cls. xi si iv). El n-a fumat niciodata, nici macar de curiozitate, esta un anti alcool, femei, hobby-uri si tot ceea ce mi-ar fi facut rau. Pt. toti cunoscutii suntem considerati o fam model.Si chiar suntem!!
Problema care a aparut n-a schimbat cu nimic povestea noastra de dragoste (cum ne place noua sa spunem: ca traim o frumoasa poveste de dragoste de peste 18 ani!)
Dar.. ii este f. rau dupa tratam... foarte.. o sapt. aproape nu se ridica din pat...vomita intruna...nu mananca nimic...medicam. pt combaterea acestor stari nu-si mai fac efectul...nici nu le mai ia..
Insa dupa ce trece aceasta perioada, reintra totul in normal. se simte excelent, mananca de dimineata pana seara (si nu numai!), iesim, ne plimbam, mergem la petreceri (vs. 8 martie), dansam- ne potrivim de minune in toate, ne completam perfect.
Nu stiu cat va dura tratam. E groaznica perioada de dupa. Uneori ne gandim sa renuntam la terapie. Tocmai a facut sedinta 17 joia trecuta. Dr. spune ca e important sa-si faca efect si nu neaparat reactiile adverse. Dar e cumplit si nu pot sa-l ajut fizic nicicum. As dori sa stiu daca cineva a mai facut asa de multe sedinte.El e un luptator, un optimist, imi spune mereu ca va fi bine...eu plang mult...mult... plange si inima mea...
Mi-e tare greu...nu stiu daca ma poate intelege cineva...
Nu accept formulari de genul 'fii tare!" El a fost cel tare, cel puternic si indraznesc sa cred ca va mai fi.
Poate e cineva in masura sa-mi raspunda. De "naturisti" care vor sa-si vanda marfa am avut parte. Suntem reticenti la acestea, insa nu pot spune ca nu am incercat. Folosim produse apicole, sucuri naturale zilnic (sfecla rosie, grepfruit, portocala si telina, uneori mai inlocuim cate un fruct cu morcov si mar), plus Cordiceps si Chitosan periodic
Imi cer scuze pt "dimensiunea" comentariului.
Dar, daca voi mai scrie veti intelege (poate) ce mi se-ntampla.Astept! Sanatate tuturor! O spunem asa de usor si semnifica atat de mult...
0
23-03-2009, ora 18:56
bruneta37h
Nu este medic/terapeut
bruneta37h
Buna, miha. aceeasi problema o am si eu pt mama mea,.este a 15 cura cu citostatice si se simte rau in timpul tratamentului si nimeni nu-ti spune nimic,.pur si simplu continuu,.sunt disperata,.si mama mea ia cordiceps,...ganoderma,.si era fff bine dar acum din cauza abuzului de citostatice e rau,...daca cineva stie sa ne dea raspunsuri va rugam s-o faca.
0
26-03-2009, ora 23:38
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
Buna! Multumesc ca mi-ai scris. Raspund cu intarziere pt. ca suntem in perioada buna si profitam cat putem de mult de ea. Azi e ziua sotului meu, implineste 41 ani, a fost o zi superba, cu mult soare - afara si in sufletele noastre. Mai sunt cateva zile de "bine" care vor trece mult prea repede. Dupa care urmeaza calvarul. Ne consolam cu ideea ca va fi din nou bine. TREBUIE!
Spune-mi, te rog, unde face mama ta tratamentul? Unde a fost operata?
Daca te pot ajuta in vreun fel, nu ezita sa-mi spui.
Astept un semn de la cineva care a trecut peste sedinte cito (multe la numar!) si acum e bine. TREBUIE sa existe cineva.
Poate ne mai ajuta si vreun domn doctor cu vreo sugestie. Multumesc anticipat tuturor.
0
27-03-2009, ora 21:57
bruneta37h
Nu este medic/terapeut
bruneta37h
Buna, intru mai rar pe aici,..daca nu ma gasesti intra pe mess,...acelasi id ca aici, sunt multe de spus.
0
30-03-2009, ora 08:18
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
O sa intru...seara... Multumesc!...
0
30-03-2009, ora 17:55
clau-erik
Nu este medic/terapeut
clau-erik
Buna, sunt prima oara pe acest forum.
Si eu am probleme cu sotul meu 36 ani, care in urma cu 2ani a fost diagnosticat cu o polipoza rectosigmoidiana a fost operat, i s-a facut colectomie totala iar diagnosticul a fost neoplazie rectosigmoidiana.Pana acum o luna totul a fost in regula cand si-a facut analiza de markeri tumorali care i-au iesit foarte mariti.In urma unui control tomografic s-a constatat ca are o tumora de 3cm pe ficat si infiltratii tumorale pe abdomen cea mai mare fiind de 10 cm.acum face citostatice a terminat al4lea ciclu in cluj.Peste 2 saptamani urmeaza evaluarea iar apoi ar trebui operat sa-i scoata tumora de pe ficat.Suporta foare rau citos. poate e cineva care sa-mi dea un sfat nu mai pot sant terminata psihic si nu stiu incotro sa ma indrept.Ce sa mai zic de el, vrea sa renunte la tot.
0
30-03-2009, ora 18:30
clau-erik
Nu este medic/terapeut
clau-erik
Poate ne ajuta cineva cu un sfat cum ar trebui sa procedam, parerile sunt impartite cum ca n-ar trebui sa se opereze ca e inutil, dar as vrea sa-l ajut enorm.Sant distrusa nu mai pot ! Aceasta boala se mosteneste, copilul meu l-a mostenit are14 ani si anul trecut am fost nevoita sa-l operez si pe el.Mi-e foarte greu sa trec peste toate astea de doi ani numai prin spitale, dar ma rog la dumnezeu sa-mi tina copilul sanatos.Va multumesc si sper ca se va gasi cineva care sa-mi dea raspuns la intrebarile mele poate un medic...as vrea sa vb. cu tine miha daca intri deseara ms.
0
31-03-2009, ora 14:57
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
pentru sanatatea colonului :aloe vera gel+active probiotic cu 6 specii bacteriene.
0
08-04-2009, ora 16:37
ave
Nu este medic/terapeut
ave
Buna ziua,
Mama mea de 64 ani a fost diagnosticata cu cancer colon stadiul IV si operata de doctorul Mihnea Ionescu de la Fundeni si daca stie cineva ceva de doctorita Adina Croitoru, cu ea o sa inceapa evaluarea si apoi citostaticele.Stie cineva cum e ca medic?Este tot de la Fundeni.
0
08-04-2009, ora 20:38
x-men1971
Nu este medic/terapeut
x-men1971
Pt. AVE
Tatal meu a fost operat in dec.2008 tot de conf.Mihnea Ionescu. La primul control la inceputul lunii februarie 2009 a fost trimis de conf.Mihnea la d-na dr. Adina Croitoru. Acesta a spus ca trebuie facute neaparat citostatice dar sunt riscante din cauza unui anevrism abdominal si a problemelor de inima de care sufera tatal meu si sa ceara si parerea medicilor de la Bacau. Acestia au spus la fel ca sunt riscante citostaticele. La inceputul lunii martie 2009 am fost cu tatal meu din nou la control la Fundeni. Conf.Mihnea Ionescu a spus ca operatia si colonul sunt in regula si sa mergem din nou la d-na dr. Adina Croitoru. De aceasta data d-na dr. s-a cam suparat pe motiv ca de ce nu a inceput tratamentul cu citostatice din luna februarie si ca anevrismul abdominal nu pune nici un fel de probleme in acest tratament. L-a trimis pe tatal meu si la o alta d-na dr. cardiolog si care a confirmat ca tratamentul cu citostatice trebuie inceput neaparat. Prin spital cat am stat am intrebat multa lume despre d-na dr. Croitou si am aflat lucruri bune. Dar de ce pentru tatal meu la primul control a spus una si la al doilea a spus alta nu stiu, nu am reusit sa inteleg. Oricum tatal meu a inceput tratamentul cu citostatice chiar a doua zi dupa
ce ne-am intors de la Bucuresti. La ora asta are facute deja doua sedinte si se simte foarte bine si sper sa se faca bine. Trebuie sa faca inca patru sedinte, cate una la doua saptamani, dupa care sa faca din nou un RMN si sa mearga la control la Fundeni.
Mentionez ca tatal meu a fost diagnosticat in dec.2008 cu cancer la colon stadiul I-II.
Sanatate multa!
0
27-04-2009, ora 11:06
ave
Nu este medic/terapeut
ave
Pt PopaAdrian17
Multumesc pt raspuns.Mama a inceput citostaticele cu dr. Adina Croitorul, face cate 2 zile la 2 saptamani, dar dr. ne-a spus ca e greu de controlat boala.Tatal dvs. cum face cura de citostatice, la ce interval de timp?Mamei i-a spus ca o sa faca 12 sedinte adica 3 luni.Dar imi e foarte frica de evolutia bolii.Urmeaza tatal un tratament naturist?
Sanatate multa!
0
29-08-2009, ora 22:14
cri27
Nu este medic/terapeut
cri27
pr Miha bc Cum se simte sotul tau acum? Si tatal meu trece prin acelasi lucru si innebunesc cand vad cum se chinuie cu citostaticele. Cate sedinte de perfuzii a facut sotul tau? Noi suntem abia la a 2 a. La ce medic la Cluj mergeti?
Sanatate multa tuturor!!!!!!!!!
0
01-09-2009, ora 21:04
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
Buna, cri27, si scuze de intarzierea raspunsului.
Momentan sotul meu e bine. Am fost saptamana trecuta la Cj la tratament, la a 23-a sedinta!!! Primele 5-6 sedinte le-a suportat foarte usor, fara reactii adverse. Insa dupa aceea a inceput sa-i fie rau foarte tare.
Dupa tratament nu poate manca ABSOLUT nimic cam 3 zile. Bea doar apa, multa apa (cate 6 l/zi) si vomita de cate 7 ori /zi. Dupa care incet-incet isi revine, atat de bine, incat aproape ca uita starile astea. Doar ca trec cele 3 saptamani foarte repede si mergem din nou.
Dar, important e ca merge spre bine, trebuie sa avem rabdare si credinta in Dumnezeu, si totul va fi bine.
Sunt oameni care au reusit si asta trebuie sa ne incurajeze si sa mergem inainte.
Dr la care mergem e dl. Ciuleanu. -*

Cu orice te mai pot ajuta, iti stau la dispozitie.
Sa dea Dumnezeu numai bine, tuturor.


(*modificat de administrator)
0
30-01-2010, ora 13:59
Rosalinda
Nu este medic/terapeut
Rosalinda
Buna ziua. Ce sa va zi : eu tocmai mi-am ingropat mama, a murit de cancer la colon. La momentul operatiei, nu avea nici un organ afectat. La recomandarea medicului chirurug, a inceput citost. la 2 luni dupa operatie.
Dupa prima tura de citost, dupa care sa simtit f bine, am fost la control. La ecograf sa vazut pe ficat noduli de 12 mm, va dati seama, dupa 2 luni? Sa continuat cu tratamentul citost, mama nu avea nici o simptoma nici greata, nici varsaturi, numai slabea pe zi ce trecea. Dupa vreo jum de an, ia fost schimbat tratamentul, ficatul a dat in ceroza umeda, tumorile sau raspandit la toate organele din jur. Abia acum a inceput sa ii fie rau dupa citost : isi pierdea vocea, stari de voma, nu manca.ia cazut parul ; dar dupa 2-3 zile isi revenea. Am incercat tot felul de tratamente, ceaiuri, pastile, vitamine, regim la sange, totul in zadar. Avea scaune diareice si cate 5-6 pe zi. A ajuns ff slaba, avea o burta imensa, nu mai avea putere, practic nu o durea nimic decat picioarele care se umflau, ia cazut parul. Si incet incet se stingea vazand cu ochii, pana pe 14 noiembrie, exact la un an dupa operatie a murit ( asa ne-a zis si doctorul ). A fost un cosmar, numai cine trece prin asa ceva, stie ce inseamna suferinta si a mea ca am stat cu ea, si a ei ca nu mai putea. Asa ca va dati seama ce as putea sa va mai zic : va dati seama singuri
0
05-03-2010, ora 10:41
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
pentru miha bc. Te rog frumos spune-mi si mie care au fost primele semne ale bolii si ce analize s-au facut la inceput pentru detectarea acestei boli. Multumesc si Sanatate maxima la toata lumea !!!
0
05-03-2010, ora 11:20
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
pt. andreey90
primele semne ale bolii (desi, cam la 2 ani, zic doctoriii ca s-au manifestat!) au fost scaunele dese-uneori doar senzatii de mers la toaleta- apoi, ceea ce a pus capac, au fost scaune insotite de sange. drept pt. care am mers urgent la dr. de familie: GRESEALA! nu ne-a spus decat sa nu ne alarmam, poate fi doar un polip. iar pt scaune diareice "luati imodium!" astfel am mai intarziat vreo sapt., doua, dupa care s-a ajuns la colonoscopie. asta tb facut NEAPARAT pt a evita orice complicatie ulterioara. sanatate!!
0
05-03-2010, ora 12:04
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
sarutmana. si eu urmeaza sa fac o colonoscopie peste 2 sapt. dar acele scaune erau frecvente? sange abundent ? cum se mai simte sotul dvs acum la 2 ani de la operatie ?
0
05-03-2010, ora 12:20
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
da, devenisera destul de frecvente. sangerari nu prea abundente. daca vrei, putem vb si pe mess. ai adr. pe 1.09
0
07-03-2010, ora 13:05
g1orge
Nu este medic/terapeut
g1orge
miha bc in primul rind iti doresc tie si sotului tau tot binele din lume si continuati sa fiti asa cum ai descris in prima ta postare pe acest fourm acum revenind la problemele cauzate de citostatice eu pot spune ca sint informat si m-am informat decind nasa mea de cununie a fost diagnosticata cu cancer ovarian sep 2009 a fost operata sp Militar Bucuresti a trebuit sa inceapa curele de citostatice le face la 21 de zile distanta intre ele dar foarte important este cateterul pe unde curce perfuzia in corp eu spun asta pentru ca mi sa spus si mie de medici oncologi din strainatate Germania a aparut acum un dispozitiv cateter care se monteaza prin o mica interventie chirurgicala in jugulara accest cateter mai are o camera de filtrare si spun medici ca este mult mai bine pentru organism sa treaca citostaticul prin o vena mai mare a organismului decit prin o vene mai mica atit mi sa dat informatia atit pos sa spun si eu dar surprinderea mea a fost cind am ajuns la Bucuresti cu dispozitivul nu stia nimeni de existentia lui mai cu seama de montare (eu iti dau un link sa vezi cam cum arata ca sincer sa fiu am cautat pe net si am gasit destul de putine despre el http://www.temco.ro/imgprod/7843catetere.jpg)a trebuit sa merge cu nasa mea la cea mai apropiata clinica care montau sistemul acesta de cateter asta fiind Austria dar din toata povestea asta am reusit sa iau 2 medici de la spitalul SF MARIA din Bucureti sa faca o pregatire in austria pentru montarea dispozitivului acum stiu sigur ca se monteaza si la spitalul sus mentionat pov toate lucrurile astea ca tu sa-ti faci o ideie.Se spune ca dispozitivul asta mai filtreaza din toxinele sau le da drumu in organism altfel decit prin clasicul cateter dein mana. Nasa mea joi(11-03-10) face a 9 cura intr adevar este iadul pe pamint dar ea a urmat la indrumarea medicilor din tara si din strainatate un simplu tratament in timpul curelor (pentru protezarea ficatului ESSENTIALE 1D-1P-1S, obligatoriu iar seara inainte de cura pentru starile de Voma medici i-au recomandat KYTRIL ijectabil si la terminarea perfuziei la fel (TREBUIE TOTUSI INTREBAT MEDICUL DVS ONCOLOG)e adevarat ca a 2 a zi pina in a 4 a zi ai niste stai de rau dar nu vomiti asa de mult cum descri tu mai te doar incheieturile bufeuri etc ca si dieta ce maninca nasa mea f multe fructe Mere, pere grefuit preparate pe loc atunci la masa pui de curte la tara exclus market cu vointa se gaseste si rabdare peste preparat sub diferite fore fara prajala radacinoase crude diferite salate si apa 2-3 litri pe zi a si dupa ce se termina citostaticul nu trebuie stat in pat trebuie mers cel putin 15 minute chiar daca sint ameteli nasa mea le are dupa citostatic(ajutat la brat de insotitor) si medici recomanda in perioada dintre cure aer curat departe de oras)foarte mult plimbare nu stat in casa nici decum la pat. RABDARE multa VOINTA.In sparanta ca am fost un pic de folos pentru dvs gindulmeu este alaturi de dvs si va dores tot binele din lume
0
11-03-2010, ora 11:02
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
multumesc mult g1orge.
acum suntem bine. azi trebuia sa fim la cj pt tratament, dar nu este medicamentul. ni s-a promis pe maine.
sanatate multa rudei tale.
0
01-04-2010, ora 20:53
cami9
Nu este medic/terapeut
cami9
Pt Miha bc
Cum se mai simte sotul tau? Am citit experienta ta cutremuratoare. Si tatal meu trece prin ceva similar tsadiul IV colorectal cu carcinomatoza peritoneala si face chimio FOLFIRI de 8 luni cu raspuns favorabil adica s a micsorat markerul tumoral CA 19 9 de la 2000 la 100 Unitati. Asteptam reevaluarea sa vedem asta dupa 1, 5 ani de la operatie, ce vom mai face.
E important sa nu i dai sa manance dulciuri sau in principiu nimic dulce pentru ca intradevar celulele canceroase au un metabolism de cateva zeci de ori mai mare decat celulele normale preponderent prin consumul glucozei sau glucidelor.
Tata uraste dulciurile dintotdeauna, insa e rau ca nici fructele nu i prea plac fie ele si mai putin dulci.
Voi ce mai mancati?
0
06-04-2010, ora 15:57
miha bc
Nu este medic/terapeut
miha bc
Buna cami9
Acum e bine, chiar foarte bine. Maine plecam la Cluj pt sedinta de poimaine. A schimbat tratamentul de tura trecuta si nu a fost prea grozav dupa. De mancat, cat se poate de "natural". Fara carne (doar peste si pui, si astea gratar sau fierte), fara grasimi, fara prajeli, fara oua, ulei etc, etc. Legume, branzeturi, fructe...
Am id-ul mai sus. Daca pot sa te mai ajut cu cv...
Sanatate multa!
0
26-04-2010, ora 09:59
Astrit
Nu este medic/terapeut
Astrit
Buna ziua,
doresc sa va ser parerea in legatura cu un produs farmaceutic pentru boala de cancer, as dori sa stiu daca pot sa postez denumirea produsului (avand in vedere ca este interzisa orice forma de reclama) pe forum?
multumesc.
Astrit.
0
26-04-2010, ora 21:43
Astrit
Nu este medic/terapeut
Astrit
Va multumesc pentru raspunsul prompt.

Deci, mama mea in varsta de 57 de ani a fost diagnosticata in urma cu doua saptamani, cu, cancer de colon, peste o saptamana urmeaza sa fie operata. In primul rand doresc sa va cer sa ma ajutati sa inteleg mai mult despre diagnostic, rezultatul biopsiei a iesit si diagnosticul este numit :, , adenocarcinom". Nu stiu nimic despre cancer, cu atat mai mult acest termen ma incurca, complet, am cautat pe internet dar nu am gasit nimic, clar.Intrebarea mea era daca mama are cancer care revine sau are cancer care prin operatie este extirpat definitiv.
Cealalta intrebare este daca in Romania este cunoscut recunoscut medicamentul MMS - Miracle Mineral Supplement descoperit de Jim Humble, cineva mi-a recomandat acest produs.
0
15-12-2010, ora 01:00
Astrit
Nu este medic/terapeut
Astrit
Buna ziua la toata lume si multa sanatate !

in urma cu, cateva luni am postat mesajul de mai sus si nu am primit decat o reactie... intre timp in schimb am primit raspunsuri la intrebarile mele simplu in practic: zi dupa zi traind evolutia si urmarind procesul bolii mamei mele... da, a intrat in metastaze, in acest moment nu poate sa urmeze tratamentul traditional cu chimo deoarece are mereu caderi de leucocite, primul ciclu de 6 sedinte nu a dat foarte mare rezultat iar acum incep sa ma gandesc la acest timp ca fiind inceputul sfarsitului cu mamica mea. Inca se invarte prin casa, face lectii cu nepotica mea, pot sa o aud la telefon zi de zi si ma bucur traind fiecare clipa pe care o mai am cu ea sperand ca nu va trebui sa moara in dureri chinuitoare...
Daca stie cineva sa ma sfatuiasca, daca, cunoaste cineva un medic naturist la Oradea sau imprejurimi ?
Va doresc din toata inima multa credinta si nadejde in Dumnezeu celor care santeti in suferinta dar si celor care santeti alaturi de cineva drag in suferinta, multa putere si Dumnezeu sa ne calauzeasca pe toti, sa ne mangaie si sa ne vina in ajutor.
Cu drag.
0
18-07-2011, ora 17:45
ElenaDara
Nu este medic/terapeut
ElenaDara
In atentia g1orge

Spuneti ca sunt 2 medici de la spitalul SF MARIA din Bucuresti care au facut cursuri pentru montarea cateterelor abdominale. Imi puteti va rog indica numele acestor medici si, daca se poate, detalii de contact. Daca imi puteti eventual spune si clinica din Austria unde au facut trainingul, v-as fi recunoscatoare.

Mama mea este bolnava de cancer de peste 15 ani (cancer la san, cu extindere la plamani, coloana, creier si acum un an noua lovitura a fost un cancer la colon), cu numeroase cure de citostatice si radioterapie. Din pacate, am fost sfatuiti prea tarziu sa montam cateter. Dupa 3 incercari nereusite de instalare a unui cateter in zona subclaviculara, am aflat de curand ca am putea incerca instalarea un cateter in zona abdomenului.

Astept cu mare interes si speranta raspunsul dvs.
0
22-08-2011, ora 23:15
mikandi
Nu este medic/terapeut
mikandi
Pentru miha bc.
As avea mare nevoie sa vorbesc cu tine.-*. Sunt din Piatra Neamt


(*modificat de admin)
0
28-02-2012, ora 16:37
mihaelamihai27
Nu este medic/terapeut
mihaelamihai27
D-na doctor as avea o intrebare:un prieten care a fost diagnosticat cu neoplasm de cec, a fost operat, rezultatul biopsiei fiind cancer colon faza III.In prezent urmeaza tratament cu Xeloda.Mi s-a plans ca are incontinenta urinara si isi simte ganglionii pulsand(in spatele picioarelor, la nivelul globilor oculari si prostatei), este obosit si ca simptomatologie subiectiva mi-a spus ca efectiv isi pierde memoria, uita unde se afla, nu doarme noaptea.Intrebarea mea este daca macar unul dintre aceste simptome are legatura cu efectele secundare ale acestui anticancerigen Xeloda.Va multumesc din suflet

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.