Cancer gastric | Forumul Medical ROmedic

Cancer gastric

26-11-2013
oanaglo
Nu este medic/terapeut
oanaglo
Buna ziua,
Saptamana trecuta tatal meu a primit un diagnostic groznic:
-insuficienta respiratorie clinic manifestata
-metastaze pulmonare ganglionare si hepatice cu punct de plecare neoplasm gastric cu infazie in pancreas
-deficit motor
-sindron algic sever
Mentionez ca tatal meu acum 3-4 saptamani avea 67 kg 1.70cm, 53 ani iar acum are 48 kg, se deplaseaza greu, nu prea mai are putere, oboseste repede.. dna doctor a zis ca maxim cateva luni va mai trai... va rog sa imi spuneti daca avand in vedere diagnosticul pe care il are mai putem face ceva sa il salvam... VA MULTUMESC si astept raspunsul Dvs.
6 comentarii
0
26-11-2013, ora 14:36
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Cu parere de rau va spun ca nu mai aveti nimic de facut la un diagnostic care include neoplasm gastric cu metastaze pulmonare, hepatice si pancreatice.
0
26-11-2013, ora 15:04
oanaglo
Nu este medic/terapeut
oanaglo
Va multumesc foarte mult Dna Doctor Dangel pentru raspuns, conteaza foarte mult ptr mine. In disperarea mea nu mai stiu ce sa fac si inca mai sper intr-o minune.. este ingrozitor sa iti privesti parinte cum se stinge sub ochii tai si sa nu poti face nimic. Momentan este internat la Spitalul din Craiova- Clinica de Oncologie- astazi a inceput tratamentul cu citostatice si vad ca le suporta. Oare sa mai cred intr-o minune sau doar in amelioararea durerilor ?
0
27-11-2013, ora 21:46
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
din pacate tratamentul aplicat acum este doar paliativ...multa putere tie si familiei,
0
28-11-2013, ora 14:38
oanaglo
Nu este medic/terapeut
oanaglo
Astazi tati a venit acasa. Dna doctor a zis ca desi se pare ca totusi la plamani nu are nimic, ficatul, stomacul si pancreasul lui sunt cu metastaze si nu mai are ce sa ii faca. Nu stiu cat va mai rezista si ma doare sufletul ca nu am putut sa il ajut cu nimic. Acum stau si astept si ma rog la Dumnezeu sa faca o minune.
0
28-11-2013, ora 21:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Acum ca tot nu mai aveti nimic de pierdut va recomand sa incercati pt cancerul gastric solutie de bicarbonat ( 1 lingurita plina la 200 ml apa plata sau ceai de galbenele ) in care adaugati 2- 3 picaturi de MMS, dimineata pe stomacul gol !
Pentru celelate metastaze puteti incerca perfuziile cu bicarbonat sau terapia cu sare alcalina !
0
16-05-2014, ora 01:14
lali atg
Nu este medic/terapeut
lali atg
buna seara in 2o13 febbraio am operato pe mama de neoplasm gastric subtotala 3/4 chimioterapie 4cicluri iulie radioterapie Rmn noiembrie ok markeri ok endoscopia arata o gastrita eritematosa dar din febroarie markerii su explodat au crescut.RUGAMINTEA MEA E SAMI EXPLICE ACEST EXAMEN SUNT DISPERATA CU AS MAI PUTEA AJUTA PE MAMI"".revin cu examenul pet ct facut 12/05/2014 ; examinareaPet ct la nivelul tentoriui paba 1/3 proximala a coastelor efectuaa la 60minute dupa adimistrarea intravenoasa 246MBq 18F-FDG si ingestua per os a 10 ml substabta de contrast iodata diliuata 1/10(omnipaque), cu achizitii axiale de 3, 75mm sirecobstructii in plan coronal sagital.Rezultat ; regiune cervicala nornal conformata cu captare fiziologica a radiotrasorului Fara leziuni cu fixare patologica a FDG ka nivelul ambelor parenchime pulmonare.Micronodul pulmonar de 6mm, situat in segmentul postero-bazal al lobului inferior drept, necaptant pentru FDG(sub limita de rezolutie PET) Staza vasculara pulnonara bazala bilaterala.Pleurezie stanga dispusa decliv, in cantitate medie, cu grosime maxima de 40mm, necaptanta pentru FDG ce determina colaborarea parenchimului pulnonar subiacaent.Adenopatii meduastinale (loja Barety, spatiul prevascular, infracatinal) si hilar pulmonar bilatera l, cu captare crescuta a radiotrasorului (SUV max 5, 6) si dimensiuni de maxim 13mm (lija Barety).Status postgastrectomie subtotala 3/4cu gastroenterroanastomaza termino-laterala captare focala la nicelul anastomozei gastrojejunale (SUV max.5, 6) fara corespondent oe secventa CT nativa de monotorizat endoscopic.Infiltratia difuza a peritoneului anteto-lateral superior stang ce asociaza captarea moderata a FDG.Cateva captari focale, cel mai probabil peritoneala situate pe fata diafragmatica a lobului stang hepatic (SUV max 6, 1) si adiacent polului antero superior al splinei.Pe fata viscerala a lobului stang hepatic, superior de hil se vizualizeaza un focar hipercsptant cu SUVmax4, 8fara corespondent pe secventa CT, cel mai probabil cu apartenenta peritoneala. Adenopatii moderat captante pentru FDG (SUVmax4) situate obturator intern drept cu diametrul de max.11mm Ficat pancreas, colecist, splina, glande suprarenale cu captura fiziologics a radiotrasorului si fara anomalii morfologice vizibile CT nativ.Ascita

Intergastro-splenic, pe fata diafragmatica a lobului stang hepatic si interspleno-diafragmatic.Excretie fiziologics a FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare.Fara foxare cu captare patologica a FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare.fara focare cu captare patologica a FDG la nivelul segmentelor osoase scanate ; minime modificari degenerative etajate toraco-lombare.concluzii; Determinari secundare peritoneale si ganglionare active metabolic.va rog din sufket sa-mi explicati si mie despre ce e vorba meastaza plamani abdomen? ???? Nu inteleg nimik dr oncolog este in concediu sunt disperata va rog ce as putea face msi departe pt mami meu poate ar mai exista o portita.va multumesc din suflet.

Adaugă un comentariu / răspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici