Cancer faringian?

16-09-2009
cAnca
Nu este medic/terapeut
cAnca
Buna seara!

Am o durere in gat (zona faringiana)de 5 luni iar in tot acest timp am fost la mai multi medici si am luat 2 tratamente(bioparox, aerus, pinosol, moldamin, dexametazona) care nu au avut niciun efect asupra durerii, ba mai mult durerea s-a acutizat acum fiind insuportabila, iar acum am si un inceput de ragusala.Locuiesc in Braila si aici nu am gasit niciun cabinet cu fibroscop pt o analiza mai clara asupra problemei pe care o am.Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti daca as putea avea cancer faringian, daca acesti medici la care am fost pot vedea semnele cancerului cu ochiul liber in esofag, iar daca cunoasteti un cabinet ORL dotat cu un fibroscop in Braila sau Galati ar fi ideal, dar in acest moment as fi dispusa sa merg oriunde pt a rezolva aceasta problema.

Cu Respect
Anca C.
24 comentarii
0
16-09-2009, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai des.. cancerul creste fara sa doara si este descoperit in forme avansate.. asa ca aveti un motiv sa va bucurati.. prezenta durerii + faptul ca medicii nu au vazut nimic suspect... este un semn bun.
va recomand sa faceti investigatii gastrice ( fibroscopie gastrica, ecografie gastrica, sa mergeti la un medic gastrolog.. posibil problema sa fie de acolo.
0
16-09-2009, ora 22:36
cAnca
Nu este medic/terapeut
cAnca
Va multumesc foarte mult pt raspunsul prompt insa as mai avea o intrebare.Am facut si eco abdominal din care nu au rezultat probleme.M-am exprimat gresit mai devreme, durerea este sub nodul gatului iar din pozele d le internet am vazut ca acolo este traheea, mai exact ma doare in zona v-ului d sub nodul gatului.Din aceasta cauza cred ca medicii nu au putut vedea atat d jos.Prima data am facut tratament cu moldamin, bioparox, aerius si olinth, dupa aceea mi-au spus ca am o faringita cronica si mi-au dat tratamentul mentionat mai sus + dexametazona si hexoral.Am facut exudat si analize la sange (toate) si nu mi-a iesit nimic decat un VSH 40.Aslo negativ exudat negativ.De fiecare data durerea mi-a cedat timp de 2-3 saptamani iar acum a revenit si o am cam de o luna si jumatate. Sunt fumatoare de 5 ani si ma gandesc sa nu fie vreo rana care sa provoace aceste dureri cronice, este posibil?...in speranta de a nu fi ceva mai grav?

Multumesc foarte mult!
Anca C.
0
16-09-2009, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu aveti o rana. Rana sar vedea.
1. la wexterior in acea ziona se gaseste tiroida. tre sa faceti o ecografie cervicala si sa mergeti la endocrine.
2. prin interior este intradevar traheia ( dar traheia nu doare.. ci provoaca tuse si sufocare). mai profund se gaseste esofagul.. si acolo ar putea fi un diverticol de esofag sau o esofagita de reflux.
faceti.. un Tranzit baritat esofagian si mergeti la gastrolog
0
16-09-2009, ora 22:57
cAnca
Nu este medic/terapeut
cAnca
Va multumesc foarte mult pt raspunsul prompt inca o data.Odata cu analizele am facut si ecografie la tiroida si nu a iesit nimic decat un pic marita.Ecografie cervicala nu am facut, voi merge maine sa fac analizele care mi le-ati propus.Va voi tine la curent cu starea mea.Daca as avea cancer in gat mai adanc un orl-ist ar putea sa vada semne la un simplu control fara fibroscop?Durerea este constatnta iar cand beau apa sau mananc ma doare si mai tare.



Va multumesc inca o data
0
17-09-2009, ora 15:02
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
Am o intrebare...
am fost la consultatii insa mi s a spus ca nu e nimic grav...mi s a dat vitamina a, bioparox, inhalatii.lucruri minore fara antibiotice...problema e ca simt cateodata ca ma sufoc, chiar ziua in amiaza mare, altadata seara m am trezit ca nu puteam sa mai respir si deabia am scapat vomitand...am tot timpul o senzatie de tuse..ca ceva ce sta sa explodeze..si cateodata v m spus parca traheea se blocheaza..nu mai intra si nu mai iese aer...problemele au inceput cand nu puteam sa mai cant mi se schimba voceai, iar dc continuam fara sa fac o pauza mica ramaneam fara voce cum de fapt s a si intamplat odata...tin sa va spun ca sunt sensibil la usa deschisa, curent, fereastra, si parca tot timpu trebuie sa curat ceva de pe corzile vocale, cateodata simt o ameliorare cateodata nu.nu stiu ce sa ma fac si ce sa cred, de felul meu sunt si putin sperios.mentionez ca nu ma doare nimic, amigdalele nu sunt inflamate
m am dus la 3 cabinete diferite...insa nu mi s a facut un examen amanuntit cu endoscopul, m i s a spus sa tin regim fara iute si acidulat...starea s a ameliorat, insa v am spus cu aceste mici sufocari..in sensul ca indiferent dc vorbesc sau cant trebuie sa ma opresc brusc..ca si cand cineva da pe mute...
as vreau un raspuns dc se poate...va multumesc
0
18-09-2009, ora 20:18
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
D-le dr Fluerariu ! Sotul meu cu cc faringian a trecut prin 2 serii de citostatice si 33 aplicatii de cobalt ia decompesat ciroza hepatica preexistenta dar care este sub control.Problema cea mare este ca s-a extins cc la plamani.Este posibil asa ceva sub tratament intens oncologic? Mentionez ca in luna iulie dupa prima serie de citostatice a fost internat pt hipo TA a fost investigat si pulmonar si nu era nimic patologic.Cu multumiri!!!
0
19-09-2009, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rodrigues.
cu siguranta nu ai nicio problema ORL.
trebue sa faci un consult gastrologie.. pentru a exclude o problema gastrica
2. un consult la un medic Homeopat( acele senzatii de sufocare. pot fi de la sistemul vegetativ, care nu are tratament alopat( nuami acupunctura si homeopatia pot actiona la sistemul vegetativ.

szelena.
din pacate, da, este posibil ca sub tratament o tumora sa dea metastaze...
0
24-09-2009, ora 18:41
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
D-le dr Flueraru ! Din fericire nu sunt metastaze ci este lichid pleural.Maine vor drena acest lichid. A ramas cu o micoza orofaringiana rebela la tratament (nistatin, acid boric )Ce mai putem incerca? Il ustura gura si prefera sa nu manance.Va multumesc pt comentariile si sfaturile de pana acum.Nu m-am simtit singura in aceasta batalie.Cu mult respect!!
0
24-09-2009, ora 23:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multa gargara cu ceaiuri calde + putin bicarbonat de sodiu.
vit A uleioasa in nas 4=5 pic din 4 in 4 ore ajunge in gat si scoate senzatie de uscaciune.
pentr cavitaea bucala.. Ossidenta.. apa de gura.. gargara cat de des posibil
echinaceea si cartilaj de rechin ca imunostimulator...
0
27-09-2009, ora 07:50
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
Am fost la un cabinet, si am fost diagnosticat cu faringo laringita cronica.of of
0
07-10-2009, ora 13:33
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
D-le dr Flueraru ! Din pacate s-a terminat. Acel lichid a fost de fapt puroi.Dupa drenaj (2 litri de puroi) la 16 ore sotul meu a decedat.Am un sentiment de vinovatie pt ca l-am incurajat sa faca tratamentul oncologic.Am lucrat in sanatate 39 de ani si am vazut ca cc nu mai era o boala de netratat. Parerea mea e ca nu s-a tinut cont de ciroza hepatica preexistenta si nu s-a evaluat corect cat bine si cat rau ii poate face tratamentul.In cazul lui ia facut numai rau. Va multumesc ca a-ti fost alaturi de noi!!! Cu multa stima!!
0
07-10-2009, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa va invinovatiti..
daca nu faceati nimic.. boala avansa si rezultatul era acelas.
atunci avea sa va invinovatitii pentru faptul ca nu ati incercat.
esa e omul.. se naste ca sa moara...
incercati sa acceptati lucrurile asa cum sunt.
nu aveti Dvs nici o vina !
mulrta sanatate si rabdare Va doresc...
0
15-11-2009, ora 20:00
cAnca
Nu este medic/terapeut
cAnca
Buna seara D-le Dr. Flueraru!,

Va rog foarte mult sa-mi dati adresa d-voastra d e-mail deoarece vreau sa va trimit filmuletul cu endoscopia digestiva superioara(contine numele meu si al medicului si as dori discretie).Am mers la 2 medici si am ceva nelamuriri.


Multumesc anticipat
C. Anca
0
16-11-2009, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
-
este postata si la adresa personala de aici de pe site.( unde este si descrierea cabinetului medical ORL)
0
20-11-2009, ora 12:24
pipa
Nu este medic/terapeut
pipa
buna ziua, am si eu o problema, am 23 ani, am fumat cam din liceu, de ceva timp in spatele amigdalei stangi vad o pata alba, un fel de afta, si simt o jena, ca si cum as ave aun rest ceva, amigdalele au caverne si din cand in cand fac puroi intr-o forma mai solida, sunt foarte speriata depoarece citind pe net corespund simptomelor de cancer. iar dc ar fi asa care sunt sansele?
0
22-11-2009, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cavernele.. ar fi de aspect normal.. asa se prezinta amigdalele. dar despre acea pata.. nupot sa spun nimic
mergeti la ORL.. si ne spuneti diagnosticul.
0
22-11-2009, ora 20:08
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
Buna ziua d nu dr Flueraru...pt diagnosticul faringo.laringita cronica, ce as putea sa fac, as vrea un tratament fara antibiotice, dc se poate...multumesc
0
22-11-2009, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa tii un regim vocal
2 un regim alimentar.. fara acru, rece si acidulat
3. inhalatii si gargara de 3 ori pe zi.
4. Bioparox spre.. 2 puf la 4 ore 10 zile.
0
25-11-2009, ora 22:14
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
In ce consta regimul vocal...gargara cu ce fel de ceai...mentionez ca sambata si duminica nu pot sa tin acest repaos...multa tamaie
0
25-03-2010, ora 15:20
iuliana adriana
Nu este medic/terapeut
iuliana adriana
Buna ziua!
Am si eu o problema, simt o jena continua(nu durere) in gat cred ca mai jos de corzile vocale pe partea dreapta, imi da tot timpu senzatia de a inghiti si cateodata ma fortez de a tusi cu speranta de a expectora.Cand inghit nu ma deranjeaza nimic, , iar dupa ce mananc nu mai simt nimic.Cand apas mai tare pe locul unde simt aceasta jena parca ma doare un pic si imi vine sa tusesc.Vocea nu este schimbata.Am fumat prin liceu, iar in prezent dupa ce stau in fum ma deranjeaza si mai rau.
Mentionez ca aceasta jena dureaza de mai mult de 5 luni, am fost la 3 doctori, tratament: bioparox, vitamina A, (primul tratament) al doilea vibrocil, ospen, pastilute de supt, marimer.Am deviatie de sept pe nara stanga, dimineata ma trezesc cu nara dreapta infundata.
Exudat am facut si a iesit negativ iar ASLO mi-a iesit 400.Am thalasemie minora
Credeti ca poate fi cancer farigian/laringian/oral/in gat?Credeti ca ar fi cazul sa fac o endoscopie faringiana?
0
25-03-2010, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cancer NU
dar o endoscopie.. poate cher esofago-gastrica.. ar fi binevenita
0
26-03-2010, ora 00:36
iuliana adriana
Nu este medic/terapeut
iuliana adriana
Mentionez ca eu am mai simtit aceasta jena in ultimi 2 ani cred, dar imi trecea cu tantun sau hexoraleten n, adica o simteam mai ales cand eram racita, dar acum dupa atat timp de cand am senzatia asta, simt ca un corp strain, ca o rana, e o senzatie ciudata, Multumesc Mult!
0
19-04-2010, ora 13:35
rida
Nu este medic/terapeut
rida
am niste gadilaturi in laringe care imi provoaca tuse i n urma unei viroze penru care am luat 2 luni de trat[antitusive, antialergice. antiinfl], inh cu flixotide, si tot nu mi trece
0
19-04-2010, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL.. si gastroogie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •