Cancer esofagian sau?

19-01-2013
StefanMZ
Nu este medic/terapeut
StefanMZ
Buna ziua,

De 5 luni ma aflu in vacanta la tatal meu in Italia. In primele 3 luni am avut frecvent arsuri stomacale, iar in luna decembrie am inceput brusc sa am dureri in piept. Durerile le aveam indiferent ca stateam degeaba. mancam, respiram, stateam intins pe pat, faceam efort sau alte activitati. Am observat ca atunci cand ma fortam aveam reflux. La o luna si cateva zile durerea in mare parte a trecut (la inceput era puternica si chiar ma facea sa respir mai greu cand dormeam) dar au aparut niste dureri de spate. Am citit diferite lucruri si internet si de atunci mi-a intrat in cap ca sunt sanse sa mor de cancer esofagian.
Am fost la medicul de familie al tatalui meu (medic chirurg de profesie cu ani buni de experienta in domeniu) care mi-a spus ca nu am cum sa am cancer esofagian si mi-a prescris sa iau Maalox Plus pentru arsuri si reflux. Dupa ce am luat medicamentul am observat ca am incetat sa mai am arsuri si reflux (refluxul il aveam foarte rar doar cand ma fortam). De o saptamana si jumatate simt ceva in gat sub marul lui Adam care ma deranjeaza cand mananc si mai am dureri in piept (zona sternului as zice) care se extind uneori spre clavicule sau coaste si zona inimii. Am observat ca parca simt ceva piept cand inghit (relativ rar) si parca imi ramane ceva mancare in gat.
Cateva informatii ajutatoare: am 20 ani, nu fumez, nu beau, greutate normala, nu exista cazuri de cancer in familie, sufar de astm bronsic intermitent, diferente de temperaturi mari in casa, foarte speriat/fricos.

Multumesc anticipat pentru ajutor!
5 comentarii
0
19-01-2013, ora 17:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
mergeti la un gastroenterolog si faceti o gastroscopie daca aveti dubii. daca gaseste cumva ceva suspect acolo poate sa ia si o biopsie si se clarifica daca aveti cancer sau nu
0
19-01-2013, ora 21:56
StefanMZ
Nu este medic/terapeut
StefanMZ
O sa ma duc la analize cat de curand si am observat ca simt o presiune parca in piept cand mananc (eu unul sunt ingrozit cand ma gandesc ca pot sa mor).
0
19-01-2013, ora 22:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
http://en.wikipedia.org/wiki/Gastro-esophageal_reflux_disease
0
19-01-2013, ora 22:57
StefanMZ
Nu este medic/terapeut
StefanMZ
Am mai observat ca in general ce simt eu este ceva ca o caldura/arsura in zona sternului (acum dupa ce am citit ce scria acolo ma tem si mai mult dupa ce am dat click pe cancerul esofagian).
0
18-02-2013, ora 02:09
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
Cum adica iti e frica ca o sa mori?moartea e singura certitudine din lumea asta lol...esti un cyberhondru...n-ai nici pe dracu..la voi orice durere e cancer/tumora
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: