Cancer esofagian

06-04-2011
Monica I
Nu este medic/terapeut
Monica I
Buna ziua
M-am hotarat sa scriu si sa incerc sa aflu ce se poate face in situatia tatalui meu in varsta de 77 ani care, in data de 28 februarie 2011 a fost diagnosticat cu cancer esofagian.
Mai precis pe rezultatul endoscopiei digestive superioare scrie : " De la 34 cm pana la 45 cm ( incluzand jonctiunea eso-gastrica) de arcada dentara formatiune infiltrat-ulcerata, burjorata, fribila, ce sangereaza la atingere. Se poate face trecrea cu endoscopul in stomac. Se preleveaza biopsii multiple. Stomac: normal, Pilor : normal, DI: normal, DII: normal, Concluzii : ADK esofag inferior-bio AP
In rezultatul tomografiei ( examenul pe care la facut imediat dupa endoscopie la cererea imediata a medicului gastrolog) scrie "... multiple adenopatii avand diametrul maxim de 40 mm situate in mediastinul mijlociu, pe marginea convexa a crosei aortei si in ambele hiluri pulmonare. Aorta toracica si abdominala normal, omogen opacifiate. Multipli noduli interstitiali pulmonari bilaterali avand diametru maxim de 13 mm. Formatiune tumorala vegetanta situata la nivelul jonctiunii esogastrice, cu extensie importanta la nivelul fornixului gastric unde are diametrul de 60mm. Stenoza secundara luminala la nivelul esofagului toracic inferior si la nivelul cardiei. Ficat de dimensiuni normale, prezentand la administrarea substantei de contrast multipli noduli, solizi, hipodensi, avnad diametrul maxim de 15 mm, situati in ambii lobi. Adenopatii multiple avand diametrul maxim de 18mm, situate pe mica curbura gastrica la nivelul grupului celiac, in hilul splenic si preaortice. Fara lichid de ascita. T de jonctiune esogastrica std. T4 N3 M1"
In Buletinul histopatologig (biopsie) scrie : "Patru fragmente niopsie recolate din tumora esofagiana prezinta aspect histopatologic de adenocarcinom bine diferentiat"
Cu aceste analize ne-am dus la medicul gastrolog care ne-a comunicat foarte sec ca din pacate nu se mai poate face nimic pentru tata si ne-a recomandat un medic oncolog.
Mergand si la acest medic oncolog cu analizele si acesta ne-a dat vestea terifianta ca nu se mai poate face nimic si ca ar mai avea de trai intre 2 si 4 luni !!!!
Acum intrebarea este : AM inteles ca din pacate nu se mai poate face nimic chirurgical, chimio sau radioterapie dar problema cea mai mare este ca tata are din ce in ce mai mari grutati la inghitire. Mananca din ce in ce mai putin ( cate dou -trei lunguri de supa sau gris cu lapte foarte diluat, etc.)
Tot asa cu aceste analize ne-am dus la medicul de familie care ne-a confirmat daca se poate spune asa situatia si ne-a dat o reteta cu 2 medicamente ( din pacate nu le-am retinut numele) unul care sa reduca aciditatea gastrica iar al doile o combinatie a doua medicamente pentru dureri.
O alte problema ar fi ca de vreo doua luni acuza dureri de cap pe care tata nu le avea inainte nici macar dupa vreo bauta (gen mahmureala).
AAA sa nu uit tatalui meu nu i s-a spus ca are cancer esofagian cu metastaza ( dupa cum ne-a explicat medicul de familie).
Avand in vedre situatia de mai sus prezentata ce putem face noi familia? Cum il putem ajuta ? Cum ii putem explica ca mai are de trait 4 luni maxim (exprimate de medicul oncolog)? Cum ii putem usura suferinta?
Ni s-a reprosat ca nu-i dam perfuzii, ma rog nu noi si o asistenta sau internat in spital, dar in momentul acela va sti foarte clar pentru ce anume i se fac perfiziile.
Intreband medicul de familie daca ar fi posibila aceasta varianta de ai pune perfuzii cu glucoza, vitamine si mai stiu eu ce alte substante pentru ca nu mai poate manca (atat cat ne-am dori noi), medicul ne-a spus ca perfiziile nu se pot pune oricum si oricand deoarece la situatia in care este tata si "pompand" o cantitate de lichide in corpul si asa foarte slabit de acest cancer ar putea suferii un atac de cord sau cine stie, vreo hemoragie care sa-i grabeasca sfarsitul sau si mai rau sa-l omoare instant !
Va rog din suflet sa ne kuminati ce putem face !!!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va rog sa scuzati greselile sau poate incoerenta situatiei prezentate.
11 comentarii
0
07-04-2011, ora 10:31
Tiana81
Nu este medic/terapeut
Tiana81
Buna ziua,

imi pare rau ca treceti prin momente atat de grele. Alimentatia in situatii precum cele de fata se poate face, din cate stiu eu, printr-o sonda introdusa in stomac. Ar trebui sa va adresati unui chirurg generalist.

Multa santatae si putere!
0
07-04-2011, ora 10:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buna, monica! imi pare rau pt. tatal tau.
din pacate, chiar daca nimeni nu poate stii exact cat o sa mai traiasca tatal tau, speranta medie de viata in cazul lui este undeva pe acolo, de ordinul lunilor. intr-adevar nu exista o solutie de vindecare. tot ce se poate face este ameliorarea suferintelor. pentru asta trebuie sa stie ce are, sa inteleaga de ce se simte din ce in ce mai rau, nu doar sa constate asta orbecaind prin necunoastere, caci, daca te pui in situatia lui, vei vedea repede ca asta e o sursa enorma de tulburare. totusi sa-i spui ce are nu e treaba ta, ci a medicilor, e drept. insa din proprie experienta iti zic ca bolnavii terminali de cancer inteleg si accepta MULT MAI REPEDE ce li se intampla, decatapropiatii lor.
intr-adevar cel mai bun lucru pentru el, in cazul in care poate suporta o operatie, este sa i se puna un tub (chirurgical) din stomac direct la piele, prin care sa se poata hrani. durerea poate fi manageriata cu medicamente specifice. treaba cu perfuziile este o gogoritza, nu stiu care e motivul pentru care ti-a zis cineva asa ceva, dar nu suna rezonabil dpdv medical. poate daca tatal tau are multe alte boli asociate, foarte grave... dar nici asa.
trebuie sa-l duci la medic, daca se poate la oncolog, chirurg, si apoi sa-l iei in evidenta intr-un serviciu de ingrijire paliativa/terminala. exista si servicii care pun la dispozitie cadre medicale pentru ingrijire la domiciliu. intreaba oncologul pentru asa ceva! orice asigurat bolnav de cancer avansat are dreptul la 90 de zile pe an de asa ceva gratis.
0
07-04-2011, ora 11:13
Monica I
Nu este medic/terapeut
Monica I
Va multumesc enorm pentru raspunsuri.
Pentru RaulDuke: Eu personal daca as suferi de o boala letala, daca pot supne asa ceva nici nu as concepe sa nu stiu despre ce este vorba. E adevarat ca as fi socata, deprimata si toate starile ulterioare, dar as vrea sa stiu pentru a putea lua decizii pe care nu am avut nevoie sa le iau sau sa-mi aranjez restul vietii fara a lasa probleme pe care sa le rezolva altii mai tarziu.
Toti medicii pe care i-am intrebat inclusiv medicul oncolog ne-au spus ca ar fi mai bine sa nu-i spunem tatalui meu ce are !
Pentru noi este cumplita perioada asta : asteptarea sa se intample ceva !!! Si asa ma gandesc ca in momentul in care tata ar afla ce are pe langa faptul ca sufera dureri si toate cele cred ca starea de asteptare l-ar termina mult mai repede. Asa macar (cred eu) chiar daca sa zicem ca el "stie in sinea lui" macar mai are o speranta (daca se poate numi asa) ca "poate nu e chiar ceea ce banuiesc". Ma rog...
O sa mai mergem zilele astea si la un alt oncolog si poate vom putea obtine si o alta parere care sa-l ajute intr-un fel mai bine.
Inca o data va multumesc pentru raspunsuri.
0
07-04-2011, ora 11:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oricand! cel mai bun lucru este sa ceri pareri de la medici vorbind fata in fata cu ei. eu sunt medic si chiar oncolog, dar valoarea "consultatiilor" pe internet este foarte redusa.
totusi tatal tau are o boala pentru care nu exista speranta de vindecare, trebuie sa iei act de chestia asta, pentru ca el deja face asta, pot sa te asigur. are 77 de ani de viata in spate, cu bune cu rele. moartea e un lucru cat se poate de normal iar faptul ca stii cand si chiar cum o sa se produca (chiar si numai in linii mari) este un privilegiu, daca stai sa reflectezi bine. unde se mai poate umbla, in cazul tatalui tau, este la capitolul "suferinta". aici poate fi ajutat.
iti urez mult succes si celeritate ! si tie si tatalui tau !
0
27-06-2011, ora 16:39
marissa1979
Nu este medic/terapeut
marissa1979
pentru Monica I: imi pare rau pentru situatia grea prin care treci tu si familia ta, in special tatal tau; si tatal meu are aceeasi problema; sa ne intareasca Dumnezeu sa trecem cu bine peste asta. Legat de dificultatile la inghitire, noi am optat pentru alternativa acelui tub in stomac (care ni s-a parut traumatizant psihic) si am ales montarea endoscopica a unui stent autoexpandabil care-i tine esofagul dilatat si poate manca. Costul acestuia este cam ridicat, in jur de 5000 lei, dar, pentru a-i fi lui mai bine...orice sacrificiu am fost si suntem in stare sa facem. Mai departe, asteptam sa incepem chimioterapia dupa ce trec durerile provocate de montarea acestui dispozitiv (nu am spus ca nu este dureros, iar interventia a avut loc pe 16 iunie). Echipa care a efecuat interventia se afla la spitalul Floreasca din Bucuresti, condusa de dl. dr. Gabriel Constantinescu, o echipa extraordinara. Multumim din suflet!
0
21-07-2011, ora 11:38
Monica I
Nu este medic/terapeut
Monica I
Inevitabilul s-a produs !
Pe data de 28 Iunie 2011 la ora 22:00 tata a murit !
M-am simtit datoare sa va instiintez de acest fapt.
Va multumesc pentru sfaturile si gandurile voastre.
Si ca o coincidenta stranie adaug numai urmatoarele : Tata s-a nascut pe 28 Ianuarie, a fost dignosticat pe 28 Februarie si a murit pe data de 28 Iunie !
0
21-07-2011, ora 14:40
marissa1979
Nu este medic/terapeut
marissa1979
Condoleante, Monica! Sincere regrete pentru pierderea suferita! Nu stiu ce altceva sa mai zic, Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l aiba in paza!
0
02-09-2011, ora 11:58
marissa1979
Nu este medic/terapeut
marissa1979
si tatal meu s-a dus, probabil intr-o lume mai buna...pe 23 august, la fix 3 luni de la aflarea diagnosticului, pe 23 mai; nu pot sa cred ca este adevarat, ca nu mai este cu noi; nu pot sa trec peste asta, il vad tot timpul langa mine si ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui in fiecare secunda! Este foarte greu.numai cand ma gandesc la modul in care ne-a parasit.a refuzat sa mai lupte...
1
03-09-2011, ora 14:56
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
condoleante monica si marissa1979 !! imi pare f rau, sincer !! nu exista cuvinte pe care as putea sa vi le spun in aceste situatii, stiu din proprie experienta ! au trecut 4 luni de cand tati a parasit aceasta lume si refuz sa vb de el la trecut, il simt cu noi tot timpul insa mi-e groaznic de dor de el, as da orice sa-i mai aud vocea odata !!! marissa1979, tatal meu a murit intr-un mod cumplit, nu pot sa uit acea imagine !! nu ne asteptam sa se intample asa, dar.cuvintele sunt de prisos !! d-zeu sa-i ocroteasca acolo sus si sa-i aiba in paza !!!
0
07-09-2011, ora 17:48
dana_dragutza23
Nu este medic/terapeut
dana_dragutza23
buna trebuie neaparat sa vorbiti cu doctorul chilurg despre sonda gastrica daca va ganditi sa o montati in primul rand va spun caci curge foarte rau si sotul meu are montata o sonda si este foarte greu curge lichid si sta cu pampars am uitat sotul meu are cancer eso-gastric st. 4 cu metastaze la ambii plamani
0
07-09-2011, ora 17:51
dana_dragutza23
Nu este medic/terapeut
dana_dragutza23
condoleante monica s-a dus intr-un loc mai bun fara durere Dumnezeu sa-l ierte

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: