Cancer esofagian

13-01-2010
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
scriu in speranta ca poate ma va ajuta si pe mine cineva cu un sfat. Tatal meu, 65 de ani, a fost diagnosticat cu cancer esofagian si cu metastaza la plamani, la trahee si putin spre stomac. imi poate da cineva un sfat daca se mai poate face ceva ? imi poate ceineva recomanda un doctor de la institutul oncologic din cluj (am citit ca sunt medici f buni acolo) ? Multumesc
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
15-01-2010, ora 01:18
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
nu stiu daca o operatie i-ar fi benefica in situatia actuala. I-ar putea face mai mult rau decat bine. Pot doar medici oncologi sa va recomand. Dr Carmen Floares se ocupa de cancere mai avansate din cate am auzit si se poarta frumos cu pacientii. Oricum, la sectia de chimioterapie din instututul de la Cluj (la etajul 3) toti sunt buni si tratamentul e hotarat de o comisie nu de o singura persoana. Deci orice doctor de la institut ati alege tot acelasi tratament ar primi tatal dumneavoastra. Sau poate sa faca citostaticele in orasul dumneavoastra dupa schema pe care o veti primi de la doctorul/comisia din Cluj pentru ca e o aglomeratie de nedescris in fiecare zi.
0
15-01-2010, ora 10:14
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
Catre : radicus

Va multumesc tare mult pentru raspuns. Noi suntem din Bucuresti si am auzit ca si acolo sunt doctori foarte buni (m-am interesat intre timp). Inca face investigatii momentan fiind internat la Sf.Ioan. Cea mai mare speranta imi este in Bunul Dumnezeu, dar daca stiti dvs sau altcineva de tratament naturist (am citit cate ceva despre marul lupului) pentru boala lui, macar sa i se mai prelungeasca viata, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc inca o data.
0
15-01-2010, ora 17:58
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
din pacate nu stiu tratamente naturiste si pot sa spun ca nu sunt adeptul lor in tratamentele pentru cancer. Desigur, tratamentele naturiste te pot face sa te simti mai bine, sistem mai rezistent. Poate pentru tatal dvspoate i-ar fi un ajutor important un tratament naturist pentru a-i intari putin sistemul. Dar mare atentie, sunt multe tratamente naturiste concepute de sarlatani sau de multe ori chimioterapia si tratamentele naturiste se neutralizeaza reciproc. Intrebati doctorul oncolog inainte sa folositi orice tratament naturist (incusiv anumite ceaiuri) pentru a nu-i facemai mult rau.
0
18-01-2010, ora 11:56
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
multumesc pentru sfat o sa vorbim cu medicul oncolog. multa sanatate va doresc.
0
20-01-2010, ora 10:36
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
Il cunoaste cineva pe dl dr.DAN SABAU de la Spitalul Judetean Sibiu ? Ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon al dansului sau cum pot lua legatura cu dansul ? Este seful clinicii de chirurgie si a operat in foarte multe cazuri de canecr esofagian chiar si in ultima faza. Va multumesc
0
21-01-2010, ora 14:52
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua! si eu am aceeasi problema cu tatal meu !! are 56 de ani si are un cancer esofagian in partea superioara !! a facut 30 de sedinte de radioterapie si 3 cure de citostatic la fundeni si tumora s-a redus dupa cum arata ultima tomografie ! la el nu a plecat nici o celula este localizat doar la nivelul esofagului, a fost ceva pe trahee dar acum nu mai este, iar chirurgul ne-a spus ca poate sa-l opereze dar din cate am auzit operatia este f grea si riscanta. imi poate da cineva vreun sfat? pt magda eu zic sa ai incredere si putere si o sa raspunda la tratament asa cum a fost si la noi !!! mult noroc si sanatate!!!
0
30-01-2010, ora 16:44
fag
Nu este medic/terapeut
fag
buna ziua.sotul meu a fost operat de cancer la colon de3 ani.a fost depistat in stadiul 3 al bolii.a fost operat la cluj de dr lisencu.este un dr dur care nu da explicatii prea multe, dar spune exact ce e de spus.ca medic isi da toata silinta.sotul meu a stat 7 ore in operatie, si-a amanat celelalte operatii, nu va asteptati sa va ridice moralul, nu e felul lui, mie mi-a spus ca 30% a salvat el si 70% salveaza dumnezeu.sotul meu se simte bine si va dati seama ca este in stadiu avansat.a fcaut chimioterapie si ii dau tratament naturist care se chiama MEGAMIN.va trebuie putere si incredere.sa nu cedati cu moralul ca atunci boala isi face de cap.sanatate
0
01-02-2010, ora 13:52
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
buna ziua. scriu cam tarziu sa va multumesc pentru sfaturi dar am reusit sa ajung cu tatal meu la spitalul din sibiu la prof.dr.sabau ii va pune proteza la esofag (stent) ca sa se poata hrani. sunt in stadiul de asteptare a protezei din strainatate iar el este pe perfuzii pentru hrana. sper sa ne ajute dumnezeu sa rezolvam cat mai repede.

Pentru riciu luati legatura cu acest profesor si cred ca o sa rezolve si problema tatalui dumneavoastra. cautati pe net " operatie cancer esofagian" si o sa gasiti articole despre operatii facute de acest dr eu asa am aflat de el si dupa aceea am sunat la spital am vb cu el personal, fara nici un fel de relatii, si m-a chemat de urgenta cu tatal meu si cu toate investigatiile facute. sa ne ajute dumnezeu pe toti.
0
01-02-2010, ora 14:01
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
pt pfmagda: as vrea sa va intreb daca tatal dvs a facut ceva tratament oncologic, si unde anume are in partea de jos sau in partea de sus a esofagului ? de ce este pe perfuzii pt hrana ? de ce ii pune acea proteza, ii scoate tot esofagul? la tatal meu ii scoate doar partea bolnava si ii inlocuieste cu colon, asa ne-a spus, o sa-l opereze prof cordos, deja il interneaza miercuri, nu stiu ce sa fac. ati mers acolo personal sau cum a ajuns sa spuna ca il opereaza tinand cont ca are si ceva metastaze ? multumesc!
0
01-02-2010, ora 15:48
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt riciu tatal meu are cancer esofagian la partea dinspre stomac si are si metastaza la plamani. protezarea esofagului inseamna introducerea unui stent (asa se cheama cautati pe net) care dilata esofagul pentru a se hrani. se face laparoscopic. tatal meu din decembrie cand inca mai putea manca cate ceva acum nu mai poate inghiti decat cateva linguri de lapte sau supa. eu am ajuns miercuri dimineata la sibiu la spital si l-a internat pe loc este pe perfuzii cu glucoza si vitamine si astept acea proteza care vine din elvetia si costa in jur de 7-800 de euro.
daca doriti si alte lamuriri cu mare drag vi le impartasesc. doamne ajuta!
0
01-02-2010, ora 16:50
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
imi cer scuze daca nu inteleg : si atunci la tatal dvs nu se opereaza practic esofagul, adica sa-l curete de acel cancer, ma rog, atat cat se poate curata ?? tatal meu are tumora mai sus in cutia toracica practic, metastaze nu are pe nicaieri, a facut 30 de radioterapii si 3 cure de citostatic, pe care le-a suportat binisor, iar tumora s-a redus la jumatate in urma tratamentului iar medicul a zis ca acum poate sa-l opereze chiar daca la inceput nu s-a pus pb operatiei pt ca era cam mare tumora. tatal meu maninca f f bine chiar daca inghite un pic mai greu si arata bine, dar e f speriat de perioada postoperatorie. in concluzie noua asta ni s-aspus ca o sa-i scoata partea de esofag cu tot cu tumora si o sa-i puna in loc o buc de colon. nu stiu exact ce o sa fie dupa dar am zis ca este sansa lui si tb sa o facem si pe asta. d-zeu sa-i ajute pe tatii nostrii sa lupte cu boala !!!
0
04-02-2010, ora 13:51
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua!! pt pfmagda: cum se mai simte tatal dvs? tatal meu se opereaza luni pe 8 feb, la prof cordos de la spitalul marius nasta.
0
05-02-2010, ora 10:15
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
buna ziua !!! riciu : tatal meu a fost operat miercuri dimineata se simte bine sa vedem cand va incepe sa manance cum va fi. in spital chiar si cu el in salon mai este un domn la fel operat de vineri si cred ca de duminica a intrat deja pe mancare.nu se putea ca inainte sa faca tratament la oncologie pentru ca a slabit in nici 2 luni mai bine de 16 kg. sa ii ajute dumnezeu sa se faca bine.
0
05-02-2010, ora 11:18
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
ma bucur enorm pt tatal dvs, sper sa fie si tata bine dupa operatie, cum a fost operatia tatalui dvs? cat a durat ? acum cum se alimenteaza? d-zeu sa va ajute!!!
0
08-02-2010, ora 15:09
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
multumesc sa de-a bunul dumnezeu sa fie bine si mai departe si al dvs la fel. operatia a durat in jur de 1 ora si jum mananca bine putin deocamdata ca i s-a strans stomacul. are voie sa manance orice dar sa mestece f bine. mai departe sa vedem ce fac la oncologic ma voi duce intai eu cu hartiile sa stiu despre ce e vorba si ce va urma si dupa aia cu el. dumnezeu sa ne ajute pe toti!!!!
0
08-02-2010, ora 18:01
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
operatia lui tata va dura cam 7 ore, ni s-a spus ca ii va scoate bucata de esofag cu tumora si ii va pune in schimb o bucata de colon !! tb sa aiba loc astazi operatia dar din pacate mi-a murit bunicul si a tb sa o amanam !! am emotii f f mari in privinta operatiei dar sper ca o sa fie bine !!
0
12-02-2010, ora 13:18
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
pt pfmagda: cum se mai simte tatal dvs ?
0
15-02-2010, ora 12:26
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt riciu : al meu se simte bine trebuie sa ajung zilele astea la oncologie. al dumneavoastra cum se simte?
sincere condoleante ptr bunicul dvs. sa va ajute dumnezeu sa fie bine.
0
15-02-2010, ora 21:20
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
taticul meu s-a operat azi, a durat operatia 9 ore, i-a scos bucata de esofag cu tumora si a pus in schimb colon. acum tb sa ne rugam la d-zeu sa treaca cu bine peste perioada critica !! sanatate multa !!
0
09-03-2010, ora 22:06
picola_ully@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
picola_ully@yahoo.com
pt pfmagda :buna ziua..am citit mesajul dumneavoastra si vroiam sa va intreb cum a decurs operatia la dr dan sabau.. cum se simte tatal dupa operatie si daca a inceput tratamentul cu citostatice.. ma aflu in aceeasi situatie cu tatal meu care este programat pt operatie pe 16 martie..daca se poate vreau sa va intreb cat a costat operatia..tatalui meu in urma analizelor i-a fost depistat in zona superioara a esofagului...nu este metastaza
0
10-03-2010, ora 13:52
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt picola_ully : buna ziua. operatia a decurs foarte bine, se simte foarte bine, mananca bine. nu a inceput tratamentul cu citostatice pentru ca din pacate nu putem sa ii spunem ce are in realitate, este si o fire destul de dificila, refuza sa inteleaga ca are o problema la plamani (nu am putut sa ii spun despre metastaza) nu vrea sa mai auda de spital. in momentul de fata face tratament naturist pentru cancer (o reteta cu aloe si miere se gaseste pe net, pastile cu ciuperca reisha), pentru metastaza o alta retea naturista (cu untura, unt..etc, tot de pe net) si mai departe cum o vrea dumnezeu. de cost ce sa va zic intrebati in spital. nu mi-a spus nimeni nimic concret. depinde si de situatia financiara a dvs. ce pot sa va spun insa este ca acolo nu se da atat de mult ca in bucuresti, dar intrebati bolnavii din spital cat au dat. in general fiecare da cat poate. sanatate multa ajutor sa va dea dumnezeu.
0
10-03-2010, ora 13:56
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt riciu : multa sananate tatalui dumneavoastra
0
10-03-2010, ora 13:59
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
pt pfmagda : multumesc din suflet ! ma bucur ca tatal dvs este bine. la noi e mai greu. luni face o luna de cand este in spital si inca nu este asa bine. a facut complicatii, venele sunt praf si este f slabit. poate vrea d-zeu sa fie mai bine. sanatate multa !!
0
10-03-2010, ora 21:32
picola_ully@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
picola_ully@yahoo.com
pt pfmagda: multumesc pentru ca a-ti raspuns mesajului meu..noi nu mai putem merge la sb, initial operatia de pe 16 martie este la cj la spitalul "leon danielo" la dr bogdan popovici si speram sa fie bine chiar daca este o operatie foarte grea.. multa sanatate tatalui dumneavoastra..
0
11-03-2010, ora 11:47
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt riciu : imi pare rau sa aud asta sa va ajute dumnezeu ca oricum numai cum vrea el se va intampla. la mine asta e singura speranta pt ca toti dr de pana acum nu i-au dat, din cauza metastazei de la plamani, decat 3-6 luni. si ce as putea sa fac ? nu vrea sub nici o forma sa mai auda de spital. si atunci nu pot decat sa ma rog la dumnezeu sa il ajute si tratamentele naturiste sa faca minuni. sa ne ajute dumnezeu


pt.picola_ully : pacat ca nu puteti ajunge la sibiu. va spun cu mana pe inima ca acest dr.sabau face minuni (cautati articole despre pe net el) si fara ajutorul lui cu siguranta tatal meu ar fi fost acum poate mort sau cel mult pe un pat de spital cu perfuzii. eu sunt din bucuresti si nu mi-a fost usor sa stau la pensiune 2 saptamani si sa fac drumul de la buc la sibiu cand am cumparat proteza dar dupa ce am citit articolele de pe net am STIUT ca numai acest dr il va putea ajuta sa manance din nou normal. e groaznic sa vezi cum un om normal de 75-77 kg ajunge in 2 luni la 50 kg. doamne fereste nu spun ca dr care va face operatia nu ar fi bun ca nu stiu dar stiu ca acest dr de la sibiu la care nu m-a trimis nimeni m-a primit ca si cum m-ar fi cunoscut tot personalul din spital este extraordinar fara pretentii dar cu suflet mare. va doresc numai bine sa va ajute dumnezeu !!
0
12-03-2010, ora 12:56
picola_ully@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
picola_ully@yahoo.com
pt pfmagda - in cat timp dupa ce a-ti luat legatura cu dr sabau v-a programat la operatie?
si cum a-ti luat legatura cu el ?inca mai am putin timp pana marti sa vb daca ma pute-ti ajuta cu un nr de tel sau cum a-ti luat dumneavoastra legatura..astept un raspuns poate mai este timp inca doamne ajuta.. multumesc
0
16-03-2010, ora 12:10
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt picola : am luat telefonul spitalului de pe net am cerut la prof dr.sabau si i-am zis prin telefon care este problema m-a intrebat cat de repede pot sa ajung la sibiu. dupa ce am cumparat proteza a 2 a zi l-a operat.
0
14-04-2010, ora 20:28
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
pt pfmagda : cum se mai simte tatal tau? a inceput tratamentul??
0
16-04-2010, ora 12:42
pfmagda
Nu este medic/terapeut
pfmagda
pt riciu : din pacate nu m-am putut intelege cu tatal meu si nici altcineva sa mearga la oncologie, nu prea vrea sa ia nici medicamentele naturiste decat cu mari discutii. nu stiu ce se va intampla mai departe. tatal dvs ce face ? cum se simte ?
0
16-04-2010, ora 13:09
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
imi pare rau sa aud asta ! tatal meu se simte bine acum. este acasa de 2 saptamani, nu mai are dureri ba chiar a inceput sa faca si ceva treaba pe langa casa. trebuie sa inceapa chimioterapia dar inca este f slabit si asteptam sa se mai intareasca, el este f ascultator si vrea sa inceapa tratamentul pt ca stie ca este spre binele lui. cam ce tratament naturist ii dai tatalui tau ? as vrea sa-i dau si eu ceva mai ales acum pt a se mai intrema putin. eu inainte de operatie i-am dat germeni de brocolli si i-a facut f bine, a actionat impotriva tumorii f bine. acum nu stiu ce sa-i dau sa-si revina mai repede dupa operatie. sanatate multa !!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: