Cancer de colon, rog ajutor in materie de sfaturi

04-04-2013
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Buna ziua.Tatal meu a fost operat recent in februarie de o tumora pe colon de tip malign la spitalul militar din Bucuresti.
In scrisoarea medicala diagnosticul arata asa:1.Adenocarcinom jonctiune Rectosigmoidiana G2 stenozanta-operata
2.Fistula anostomotica tardiva
3.Hemangioame hepatice
4.HTA esentiala stadiul 2
5.Bloc de ramura dreapta
pe buletinul lui histopatologic scrie urmatorul rezultat:Adenocarcinom moderat-diferentiat al colonului invadand in peretele in totalitate.Linfoganglioni locoregionali (9) fara invazie tumorala.Bont rectal si bont sigmoidian fara invazie tumorala.Asa scrie pe ultima pagina in rezultatul examenului.
In timpul operatiei s-a taiat si un pic din vezica urinara.la Braila fusese diagnosticat initial in stadiul 2 al cancerului, dar se spune ca deoarece i-a taiat si un pic din vezica ar fi stadiul 3.Ma poate lamuri cineva?si ar mai fi sanse de supravietuire sau vindecare?Va rog din tot sufletul daca puteti sa imi dati un raspuns cat mai concret si realist, ca sa stim cat de repede ne miscam si unde sa ne ducem, macar pentru a-i prelungi viata tatalui meu.Are 59 de ani.Va multumesc frumos si o zi buna!
4 comentarii
0
04-04-2013, ora 22:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca sunt multe de facut si este o situatie foarte tratabila. din pacate sansele de vindecare tin foarte mult de un bilant facut corect, care trebuie sa includa:
- un examen CT de torace, abdomen si pelvis (sau la pelvis RMN), pentru a se vedea cert daca exista sau nu metastaze (de pilda notiunea de hemangioame din ficat... trebuie lamurita);
- cum evolueaza markerii, din februarie pana acum ? asta in conditiile in care au fost atunci crescuti, inainte de operatie, altfel nu au nicio valoare, daca acum sunt normali.

daca NU exista metastaze, pe baza buletinului histopatologic scris de tine, sansele de vindecare sunt foarte bune, dar exista un risc de recidiva, ca atare se indica sa faca CHIMIOTERAPIE si chiar si radioterapie, ulterior. despre "vezica" vad ca nu scrie nimic in buletinul histopatologic, deci pana una alta, sub rezerva a ce am spus despre necesitatea unui examen de bilant complet, cu CT, este vorba inca de un stadiu II cel mai degraba. trebuie sa va prezentati rapid la oncolog; defapt trebuia sa mergeti la o programare imediat ce aveati buletinul histopatologic in mana.
0
08-04-2013, ora 22:58
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Singurul lucru ce il mai stiu este ca ei la Bucuresti au mai vazut niste noduli pe intestin, si din aceasta cauza spuneau cei din Braila ca e gradul 3.
0
09-04-2013, ora 00:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inteleg. in limita a ce ai zis deja, ramane valabil ce am spus pana acum.
0
09-04-2013, ora 14:35
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: