Cancer de col uterin

23-01-2011
Amnael
Nu este medic/terapeut
Amnael
Este rpimul meu post pe acest forum. M-am decis sa postez aici pentru a incerca sa imi lamuresc niste nedumeriri.
Este posibil ca mama mea sa sufere de aceasta afectiune. Zilele trecute i s-a gasit un "polip", insa nu se stie inca de ce natura este. Saptamana urmatoare urmeaza investigatiile amanuntite.
Am cautat pe internet informatii despre aceasta boala, si am gasit destule site-uri chiar si in romana. Insa la unele aspecte se contraziceau.
Ea s-a prezentat la control in urma unei mici (din cate sustine ea) sangerari aparute. Tin sa mentionez ca are 56 de ani. Pe unele site-uri acesta este indicat ca fiind un simptom timpuriu al boli, in primele stadii, in timp ce pe altele se mentioneaza ca ar fi un stadiu inaintat (cand ar fi deja tarziu in majoritatea cazurilor).
De aceea, as dori sa ma lamureasca un doctor oncolog, sau care are cunostiinte de acest gen, care este adevarul. Este un simptom timpuriu sau nu? Am vazut si aproximarea pe stadii, de la I la IV. Stiu ca este greu de raspuns fara un control, insa as dori sa stiu macar aproximativ in ce stadiu apare aceasta manifestare. Si cat de dificil este de invins boala in acest stadiu.

Cum am mai spus, saptamana viitoare vor urma investigatii mai amanuntite, insa va rog sa ma credeti ca nu mai am rabdare pana atunci. Va multumesc.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.