Cancer colon si anus contra naturii

26-08-2013
anamaria122
Nu este medic/terapeut
anamaria122
Buna ziua! Fratele meu a fost diagnosticat cu cancer la colon. Inca nu are nici un grad este doar la nivelul mucoasei.
In prima faza am fost la un doctor recomandat de o ruda. Acesta dupa mai multe investigatii si colonoscopii a decis sa-l opereze. Cumnata mea s-a speriat ingrozitor cand a vazut ca nu mai iese dn salon deoarece era vorba doar de o noua colonoscopie, dar doctorul s-a decis pe moment sa incerce sa-i scoata polipul asista de un profesor. Operatia a decurs bine dar tot la clasica taietura pe burta s-a ajuns. Am mers la alt doctor care este renumit, este seful unei dintre echipele de recoltare a organelor din Romania. Polipul s-a refacut si se afla la 5-6 centimetri de anus, credeti ca se poate face legatura cu anusul, tinand cont ca, cancerul nu are un grad avansat si nu s-a facut chimio terapie sau altceva?
3 comentarii
0
27-08-2013, ora 15:57
Dr. Alexandru Cristian
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian
Daca am inteles bine este vorba despre o rezectie incompleta sau o recidiva locala. In cazul in care diagnosticul de neoplasm a fost pus in urma unei analize anatomopatologice din piesa recoltata initial, tratamentul de electie cu viza de radicalitate este cel oncologic care din pacate se termina cu anus contra naturii dar scade riscul recidivelor locale si implicit al diseminarilor ulterioare. Este o decizie grea dar trebuie luata... aici timpul (intarzierea) lucreaza in defavoarea pacientului. Va doresc numai bine.
0
27-08-2013, ora 22:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Puteti incerca sa "topiti" acel polip inainte de a va gandi la o noua operatie de scurtare a colonului, care este ultima alegere !
0
07-03-2014, ora 11:32
GeoSpn
Nu este medic/terapeut
GeoSpn
Buna ziua,
Va rog sa imi explicati cat de grava este starea tatalui meu ( operat de tumora stenozanta de colon descendent, urmare a ocluziei intestinale; specific si faptul ca in urma operatiei s-a format si anus contra naturii. )
Examen macroscopic: Fragment de intestin de~20 cm cu zona ingustata situata la jumatatea fragmentului.
Examan histopatologic:
- margini de rezectie piesa examinata-perete colonic cu hiperemie, infiltrat inflamator ( PMN ) slab transmural, indemn oncologic
- zona ingustata-ADK bine diferentiat ( G1 ) ulcerat, cu arii de mucinos ce invadeaza toate straturile peretelui colonic, rupand seroasa
- tesut gras peritoneal-1 ggl si peste 20 microggl fara invazie
- mezou-tesut fibro adipos cu hiperemie, indemn oncologic
pT3, pN0, pMx st II.


Multumesc anticipat!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.