Cancer colon neoperabil dar fara metastaza

27-06-2011
ancaa88
Nu este medic/terapeut
ancaa88
Buna ziua!

Va rog din suflet sa va opriti putin si la mesajul meu si sa ma ajutati cu un raspuns. Mama a fost operata acum app 4 luni de cancer la colon.Tumoarea nu a putut fi scoasa deoarece sa spus ca este de jur imprejur la aorta (are apx 10 - 15 cm) I sa facut baypass.Metastaza ne-a zis ca nu are.Pe biletul de externare dupa operatie scrie asa:
"Se intervine chirurgical si se gaseste o tumoara volu, inoasa de extremitate dreapta, colon transerv, invaziva in d3, pancreas cefalic si radacina mezenterului comun, respectiv invazia unei anse jejunale.Se practica enterectomie segmantara si ileotransverso stomie derivativa " iar diagnosticul este : "TUMOARA COLON TRANSEVERS EXTREMITATE DREAPTA PARTIAL STENOZANT INVAZIV IN PANCREASUL CEFALIC SI RADACINA MEZENTERULUI COMUN CU INVAZIA UNEI AMSE JEJUNALE".
Va rog din tot sufletul sa imi spuneti si mie ce inseamna diagnosticul si daca mai este ceva de facut, are 53 de ani, face citostatici( oxaliplatin 200mg perfuzabil si 14 zile cu XELODA) si acum urmeaza sa faca a treia sedinta.Marcari la ea sunt: CA 19-9(MARKER TUB DIGESTIV)SER - 8.81 ; CEA (AG CAREIMOEMBRIONAR) - 6 se mai poate retrage tumoarea?, se mai poate opera. ce sanse are., va rog sa nu ignorati acet mesaj.
Multumesc !!!!
5 comentarii
0
27-06-2011, ora 09:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua draga mea,
stiu si ma gandesc ce inseamna sa ai fiinta cea mai draga de pe pamant- bolnava.
Roaga-te
si fii alaturi de ea, incurajeaz-o ca,
altfel se va stresa si mai tare, stiind ca are un copil..si ca NU-I va putea fi de ajutor.
Sigur va intra pe forul un medic si-ti va zice si si cum!
Din cele prin care a trecut matusa mea stiu (acum 20 ani operata la Cluj pt. cancer la san)..si care, a recidivat la colon, iata dupa aprox. 20 ani.
NU s-a putut opera, au trecut 2 ani de la depistare, si
urmare chimio..radio..etc..tot arsenalul la care a fost supusa si-n Romania si-n Ungaria si la Novisad (stiai ca, acolo este o clinica unde profeseaza si medici romani..intra si cauta pe Google)...
se simte bine, chiar lucreaza TOT ceea ce trebuie intr-o gospodarie (e la sat) si tot de aceeasi varsta cu mami tau..
DAR..
a primit SI ca tratament NICOLIT...
intra tu pe Google si vezi
ceea ce scrie despre acest miraculos medicament care, SE POATE LUA IN PARALEL cu orice tratament dat de medici si
care.."TINE BOALA PE LOC"..
sa stii ca, MACAR atat si tot e de BINE.
Costa 150 lei/luna..si daca esti din Buc. costa 120 lei/luna adica fara taxe transport..
matusei mele i-a fost de mare folos si..daca nu si nu...ORICUM nu-i face rau...
ai acolo si nr. de tel..poti vb. cu dl DOCTOR...(sunt medici romani in Romania noastra) si vei vedea rezultate spectaculoase !!!
Ma repet:
nu interzice ci chiar este indicat tratamentul prescris de medicul mamei tale.
Interzice doar cateva alimente...nu le-am retinut...dar scrie...pe Google...

Sanatate mamei si
S-auzim de BINE.

O zi faina.
0
27-06-2011, ora 16:29
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
buna ziua,
v a trebui sa astepti sfarsitul sedintelor de chimio, apoi i se v a face o reevaluare, si in functie de aceasta se v a decide daca tumora intradevar a raspuns la tratament si a devenit operabila.Sanatate!
0
28-06-2011, ora 10:13
ancaa88
Nu este medic/terapeut
ancaa88
Buna,

Lucia iti multumesc ptr incurajari ea face si un tratament naturist cu noni si ganoderma.

Speranta e in Dumnezeu acum, Hipocrat, cum ai spus si tu asteptam sa termine citostatice dar din pacate luna aceasta nu am gasit oxaliplatin si ia numai xeloda.Mai are inca trei sedinte.Va multumesc, dar poate imi spuneti si mie ce calmante de durere mai ar putea sa ia.Acum ia ketonal duo si a inceput organismul sa se obisnuiasca si nu prea isi mai face efectul.Tador(sau cam asa ceva ) nu ii face bine..., no-spa nu are efect...ce as putea sa mai iau?
0
28-06-2011, ora 10:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
draga mea
chiar asta NU stiu,
dar sigur va intra un medic si poate-ti va scrie.
Ce ma gandesc?
Mai posteaza odata intrebarea asta, poate-poate iti va raspunde cineva..
asta cu..calmante pt.dureri.

Sanatate la ambele si
Numai bine SA FIE.
Doamne ajuta!
0
28-06-2011, ora 12:18
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
buna ziua, ar putea lua fortrans, sau morfina daca durerile sunt asa mari.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.