Cancer col uterin

19-03-2011
MihaiEduard
Nu este medic/terapeut
MihaiEduard
Oameni buni...ma adresez ca fiu al unei mame care trece printr-o boala grava, sau cel putin eu sunt foarte speriat. Mama mea s-a operat la Euroclinic in Bucuresti de catre dr Petre Bratila dupa care i-a fost pus urmatorul diagnostic histo-patologic:
Carcinom scuamos invaziv al colului uterin, G3, ulcerat, cu arii de necroza interesand stroma colului si canalului cervical.
Uter cu leiomiofibromatoza difuza cu arii de adenomioza interna. Endometru cu glande in faza secretorie, corion lax, rare glande.
Epiteliu pavimentos stratificat continuu de tip vaginal fara interesare tumorala.
Ganglioni pelvici drepti - 3 limfoganglioni cu metastaze de carcino scuamos invaziv si 8 limfoganglioni cu aspect reactiv.
Ganglioni pelvici stangi - 2 limfoganglioni cu meta de carcinom scuamos si 7 limfoganglioni cu apsect reactiv.
Cod tumora: 8070/3.

La o luna dupa operatie i s-a spus ca trebuie sa faca 25 de sedinte de radioterapie si sa i se faca 5 citostatice. Dupa terminarea acestui tratament i s-a spus ca in functie de cum raspunde tratamentul i se vor mai administra alte citostatice 1 la 21 de zile timp de 6 luni, asta depinzand de cum va raspunde dupa primele 5 cito si cele 25 radio.
Problema mea este ca sunt foarte disperat si nu stiu ce sa mai fac. Medicii nu vor sa spuna prea multe detalii. Cu o zi inainte sa inceapa acest tratament i-a murit fratele mamei, adica unchiul meu cum ar veni, ceva care ne-a daramat pur si simplu. NU stim cum mai rezistam.
Va rog sa imi spuneti din tot sufletul ce sanse de supravietuire sunt, ce stadiu are cancerul, daca ii va cadea parul de la aceste citostatice, ce vrea sa insemne de fapt acest diagnostic ca nu prea imi dau seama?
Acum a trecut o saptamana de cand a inceput radioterapia, de cand a murit fratele ei(unchiul meu). Va rog sa imi raspundeti repede, repede multe mult de tot!
25 comentarii
0
19-03-2011, ora 20:38
MihaiEduard
Nu este medic/terapeut
MihaiEduard
Am uitat sa mentionez ca are 42 de ani.
0
20-03-2011, ora 09:40
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Doamne ce tinara e pt. un dg.atit de grav! Sincer, imi pare rau atit pt. mama ta cit si pt. tine...iti trimit un mesaj privat cu citeva indicatii.
0
20-03-2011, ora 12:53
mihalachepetrica
Nu este medic/terapeut
mihalachepetrica
Buna ziua am o nedumerire de curand am facut niste analize fiind un papanicolau si va rog sa ma ajutati sa vad ce inseamna acestea:
" Frotiu satisfacator pentru interpretare; sunt prezente celule din zona endocervicala / de transgormare.Frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, cu modificari celulare reactive asocite cu inflamatia, cu frecvente celule superficiale si intermediare in placarede, cu hipertrofie nucleara, cu normocromazie si rare binucleeri ; relativ frecvente celule parabazale si bazale izolate ; relativ frecvente grupuri de celule glandulare endocervicale; relativ rare grupuri de celule meta plaziate scuamos tipice; PMN frecvente, histiocite rare ;flora vaginala frecventa; citoliza moderata."
0
23-03-2011, ora 17:32
mihaela firica
Nu este medic/terapeut
mihaela firica
buna ziua,
am facut o biopsie de col si rezultatul este:
descriere microscopica-fragment de exacol cu marcata acantoza si infiltrat inflamator cronic subepitelial
mentionez ca hpv este 61-risc scazu
ce imi puteti pune ?e ceva grav?
medicul meu e plecat si as dori sa aflu daca e urgent sa merg mai departe cu alta investigatii

multumes mult
0
23-03-2011, ora 19:12
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna seara, Draga MihaiEduard acelasi diagnostic l-am primit in urma cu an mai exact pe 8 martie carcinom scaumos invaziv col uterin G3. acum sunt operata am facut 25 de sedinte de radioterapie, chimioterapie cu cisplatin parul nu mi-a cazut deloc, numai ca eu am facut tratamentul inainte de operatie, rezultatul histopatologic a iesit bun acum trebuie sa merg periodic la control in general ma simt bine. Acum mama ta are nevoie de sprijin.de incurajare ca nu este usor urmeaza o perioada grea dar totul o sa treaca cu ajutorul bunului Dumnezeu.Eu tot tratamentul l-am facut in spitalul militar central CAROL DAVILA. Stadiul la mine a fost 2 A.Multa sanatate mamei tale si acordatii toata atentia si sprijinul familie ca are nevoie.
1
28-03-2011, ora 17:55
sanda55
Nu este medic/terapeut
sanda55
Mihai Eduard, eu am 4 ani de cand am fost operata de aceeasi boala, la 39 de ani. Nu va fi usor sa treaca de tratament dar cu incurajari si foarte multa intelegere din partea apropiatilor, va trece. La fel ca si doamna Maria iti voi spune ca nu mi-a cazut parul.
0
29-03-2011, ora 06:49
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna dimineata, Pentru Sanda55 in sfarsit gasesc si eu o persoana care este operata de mai multi ani.Doamna nu va suparati daca indraznesc sa va intreb, ce stadiu ati avut la diagnostic???? Eu traiesc cu frica ca poate recidiva oricand, am 9luni de la operatie ma simt aproximativ bine mai am probleme, cu urinarea din cauza radioterapie. Va doresc sanatate multa si sa ne ajute bunul Dumnezeu sa trecem peste toate.
0
29-03-2011, ora 09:11
sanda55
Nu este medic/terapeut
sanda55
Stadiul 2B. Si mie mi-a fost frica in primii doi ani, dar conteaza foarte mult sa fiti optimista si sa nu va ganditi doar la boala. La urma urmei se poate intampla sa murim si cand traversam strada din cauza unui sofer inconstient.
Ca si incurajare, va pot spune ca matusa mea are 81 de ani si este operata in urma cu 16 ani, stadiul 3 A.
0
29-03-2011, ora 13:36
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Doamna Sanda, multumesc pentru raspuns, eu am avut stadiu 2A, mi-ati dat speranta ca putem trai si cu acest sanatate diagnostic, eu sunt bine atat cat se poate, ma supara bufeurile dar sper sa treaca, sanatate multa va doresc.
0
29-03-2011, ora 14:12
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
scuze pentru greseala (sanatate)
0
31-03-2011, ora 23:27
MihaiEduard
Nu este medic/terapeut
MihaiEduard
Mama mea este in timpul tratamentului. E foarte ff greu, mainile le are vineti de la atatea intepaturi, face foarta multa hidratare pentru fiecare citostatic.
Vroiam sa va intreb ce se poate manca, consuma in timpul radioterapiei/chimioterapiei. E f greu sa gasesti o mancare care sa ii permita.
Si inca ceva... dupa ce termina cu radioterapia si chimioterapia am inteles ca trebuiesc facute niste aplicatii cu electroliza. Asa este? Asta mi-a spus-o cineva, nu doctoru
0
01-04-2011, ora 06:48
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Dupa ce terimina radioterapia, trebuie sa faca 2 aplicatii intravaginale, ca alimentatie iti spun ce am mancat eu; peste rasol sau la gratar, supe, ciorbe, piept de pui la gratar sau fiert branza fara grasime, mere coapte, compoturi facute in casa, legume fierte si pasate fara cartofi, mazare, iaurt degresat, cas dulce, svaiter, daca nu se constipa poate consuma banane, mainile si eu le-am avut vinetii de la intepaturi, trebuie sa aveti grija de ea sa consume cel putin 2 litri de apa plata pe zi ca sa elimine repede efectul citostaticilor, este foart greu dar o sa treaca tot si o sa fie doar o amintire urata, sanatate multa ii doresc mamei tale si sa aiba putere sa treaca peste tot si inca ceva trebuie sa foloseasca un unguent dupa fiecare raza ca sa nu -i se arda pielea.
0
02-04-2011, ora 20:58
mihaela b.
Nu este medic/terapeut
mihaela b.
As dori sa stiu ce sa fac cu mama mea?A fost depistata in decembrie pe colul uterin cu niste bucati de carne.dupa ce au venit analizele i s-a spus ca este in faza incipienta 0.Ce sa fac? sa o operam sau sa mai incercam pe cale naturala, cu ajutorul plantelor.Bucatile de carne au fost scoase.Acum nu are nimic.Dar exista riscul sa creasca din nou si sa dea in cancer??????????Va rog. Astept un raspuns.Ea tot amana operatia, nu stim nici la ce medic sa mergem, nu stim cat costa.
0
03-04-2011, ora 14:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mihaela b., in primul rand ca nu stim ce sunt "bucatile acelea de carne" pentru ca nu ne-ai furnizat nici o informatie din vreun bilet de externare sau buletin anatomopatologic sau orice din vreun document medical. nici macar unde a fost diagnosticata/tratata nu ne-ai spus. CE ANUME e in faza incipienta ?
cu privire la nerespectarea recomandarilor doctorului, faceti asta pe propria voastra raspundere. dar daca tot faceti asta, eu sugerez sa cereti o alta opinie a unui alt medic, daca se poate oncolog, la care sa mergeti cu documentele medicale. in nici un caz sa inlocuiti asta cu "tratamente naturiste" pentru ca nu exista asa ceva, sunt apa de ploaie, si puteti pierde timp important care sa va puna in pericol chiar viata.
apoi despre cat costa... asta nu trebuie sa fie un factor, cand e vorba de viata/sanatate. daca ai asigurare medicala ai dreptul la tratament gratuit. chiar daca NU ai asigurare, conform legilor din romania, teoretic, daca ai cancer ai acces la PROGRAMUL NATIONAL DE SANATATE in mod automat. cu privire la platile informale/cadouri/etc pe care vrei sa le faci personalului cu care intri in contact, asta e treaba ta personala, e greu sa gasesti un raspuns pe net! totusi astea nu sunt un lucru important in luarea deciziei de a merge la medic si a-i urma recomandarea, dupa parerea mea...
mergeti la medic si faceti ce va zice!!!
0
03-04-2011, ora 14:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mihai eduard: nu trebuie sa faca nici o aplicatie cu nici o electroliza. sincer nici nu stiu ce e asta dar cu siguranta ea nu reprezinta un standard medical. despre mancare: absolut ce vrea si ce ii place, in cantitati moderate!
cu privire la prognostic: nu ne-ai furnizat prea multe date. nu ai spus daca au fost identificate sau nu metastaze; in cel mai fericit caz, in care NU exista metastaze, oricum boala se situeaza probabil intr-un stadiu III, pe baza ganglionilor invadati de tumora. asta nu confera un prognostic foarte bun. totusi nimeni nu poate spune cu exactitate nimic. la ora actuala este recunoscuta o medie globala de supravietuire timp de 5 ani de zile, in acest stadiu, cu tratament, de aproximativ 35% sau chiar mai putin, mult mai putin cu metastaze prezente (adica in stadiul IV). repet: MEDIE GLOBALA! aplicat la un singur individ nu se poate face o predictie exacta, dar ca sa ai o idee despre posibilitati in linii mari... cam asta e.
imi pare rau!
iti urez numai bine si noroc! ai grija!
0
06-05-2011, ora 20:35
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
MihaiEduard, cum se simte mama ta?
0
25-05-2011, ora 15:54
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Mama are 5 ani de la operatie (neo de endometru) si anul acesta a recidivat..in boala asta e fff important sa nu uiti nicicand ca esti bolnav dar sa nu traiesti numai cu gandul acolo.noi ne-am linistiti prea devreme si anul trecut nu am facut tomograful.:|
0
28-05-2011, ora 17:57
sanda55
Nu este medic/terapeut
sanda55
Aralex, ce stadiu a avut mama ta ? Eu merg in iulie la control si chiar daca stiam ca exista posibilitatea recidivei, de cand am citit mesajul tau sunt ingrozitor de speriata.
0
30-05-2011, ora 08:11
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
mama era in st IIb cand a fost diagnosticata. Dar nu trebuie sa fii speriata, nu asta era ideea, trebuie doar sa fii precauta si sa iti faci toate analizele la timp...e posibil sa nu recidiveze nicicand (cunosc personal cazuri care se simt bine la 10 ani de la operatie) dar, daca recidiveaza e bine sa aflii cat mai din timp ca sa se poata interveni cat mai eficient...cel mai bine ti-ar spune o persoana avizata treburile astea.
Te rog, nu te speria.
0
15-06-2011, ora 10:55
mazida
Nu este medic/terapeut
mazida
Buna dimineata, as dori sa adresez o intrebare la care:medicul ginecolog a evitat sa imi raspunda iar pe internet nu am gasit nimic foarte clar!
In 2004 am fost depistata in urma testului papa nicolau cu cin ||| si mi s-a facut prin terapie laser conizatie.
Au urmat, an de an, papa nicolau, in fiecare an au iesit in regula.
Anul acesta, evident l-am refacut si... surpriza:celule endocervicale prezente!!
La spitalul Municipal mi s-a propus scoaterea unei bucati de uter.
Intrebarebarile mele sunt urmatoarele(mentionez ca sunt constienta de faptul ca este mai important sa traiesc!!):
-Sint casatorita de 23 de ani:cit de mult aceasta operatie imi va afecta libidoul?
_Dupa aceasta operatie mai exista riscul de a reveni aceasta "afectiune"?
-Dupa aceasta operatie mai exista riscul de a ramane insarcinata?
-Voi mai avea ciclul menstrual?
Va multumesc anticipat pentru tot si astept raspunsuri de la dumneavoastra,
Cu respect
0
16-06-2011, ora 00:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
- in mod normal o asemenea operatie nu treuie sa afecteze direct libidoul, mai ales pe termen lung.
- niciodata riscul acestei "afectiuni" pusa in discutie aici, respectiv cancerul, nu este redus la 0% teoretic. in medicina nu exista "siguranta". totusi acest risc scade foarte mult de pe urma unei operatii care indeparteaza mai mult sau mai putin din organul vizat.
- e greu de spus pe internet daca mai exista riscul sa "ramai insarcinata" pentru ca nu stiu exact cazul si ce operatie isi propune respectivul chirurg sa faca. daca face o histerectomie totala, chiar fara scoaterea ovarelor, nu mai poti ramane insarcinata.
- la fel si cu ciclul menstrual.
0
16-06-2011, ora 13:33
mazida
Nu este medic/terapeut
mazida
Multumesc frumos RaulDuke pentru raspunsuri, da, sunt constienta de faptul ca nu se reduce riscul "reintoarcerii" la 0%!Evident un raspuns clar il voi avea dupa operatie(dupa cum ma voi simti)
Oricum, ceea ce este clar aici, este FRICA mea...
M-au trimis sa fac biopsia...dupa...voi stii mai multe si promit sa va tin la curent si...curaj ptr.toate persoanele in situatia mea!!!
Cu Dumnezeu inainte!!
0
18-06-2011, ora 00:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
bafta oarba !
0
23-01-2014, ora 14:59
MihaiEduard
Nu este medic/terapeut
MihaiEduard
Buna ziua,

Revin aici dupa o perioada cam lunga, aproape 3 ani de cand mama a fost diagnosticata. Pot spune ca acum este in afara oricarui pericol, se simte foarte bine, parul i-a crescut la loc, merge la controale ginecologice regulate la dr. Bratila care este un profesionist desavarsit, un medic f bun. In alimentatia pe care a avut-o aproape ca a eliminat carnea, a facut foarte multe sucuri din legume si fructe, catina. Se simte foarte bine acum chiar daca d.p.v psihic a suferit cateva mici schimbari pana la urma de inteles avand in vedere prin ce a trecut.
Va doresc multa sanatate si asa cum spune dr. Bratila: "Exista viata dupa cancer!"
1
02-02-2014, ora 20:00
mitra
Nu este medic/terapeut
mitra
Slava Domnului! Ma bucur ca ai postat recent si ne-ai spus cum mai este starea mamei tale. Asa ai dat sperante femeilor
care trec prin acest calvar. Sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: