Cancer Uterin--ultima faza???

29-01-2007
Patra
Nu este medic/terapeut
Patra
Mama este un caz nefericit al neglijentelor si lipsei de profesionalism din spitate romanesti. Mama in varsta de 53 de ani. In aparenta ce parea o simpla operatie de fibom avea sa distruga viitorul ei cat si a celor din jurul ei.S-a operat la Spitalul Judetean din Bacau dar D-na doctor X nu a tinut cont de rezultatele analizelor( Papanicolaus) si a operat-o fara sa-i faca biopsie si fara si fie doctor in oncologie.Cancerul de la fibrom s-a extins rapid in toata zona de jos, in cele din urma ajungand si la plamani. Doctorii de la Cluj au spus k nu au ce sa-i faca deoarece boala este extinsa sa nu s-a localizat la un anume organ. Dupa spusele doctorului de la Cluj prin asa numitele scurgeri ar insemna si ultima faza a cancerului.As dori sa mi se confirme daca acestea sunt adevarate si dak ar mai exista vreun tratament in acest stadiu.Va multumesc
11 comentarii
0
24-04-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Medicul oncolog nu opereaza ci chirurgul. Sigur mama trebuie sa urmeze cura de citostatice asociata sau nu cu iradiere. Asta este situatia acum. Pentru a suporta cura de citostatice si iradiere apelati si la medicatia naturista. Doamne ajuta.
0
24-04-2007, ora 00:00
Patra
Nu este medic/terapeut
Patra
DIn pacate mama a decedat pe 5.04.2007, aveti dreptate, dar doamna doctor ginecolog vazand ca Papanicolau e modificat, atutomat trebuia sa nu o opereze, trebuia sa o trimita la oncolog, iar acespta trebuia sa o pregateasca prin tratament cu citostatice si cu raze. Cu o singura sedinta de raze ii oprea hemoragia..dar asta a fost destinul ei, o eroare si o lipsa de profesionalism la doctorita respectiva, acum nu mai putem spune nimic, decat "Dumnezeu sa o ierte" si sa ne urmam viata inainte fara ea.
0
03-06-2007, ora 00:00
ralucutzza
Nu este medic/terapeut
ralucutzza
bunica mea are cam aceeasi problema dar nu a DECADAT INCA E PE MOARTE. A VOMAT NEGRU, A FACUT BLOCAJ RENAL ce pot face?? tot din cauza operatiei de fibrom dar de acum 25 de ani. acum i s-a declansat cancerul. iar bunica are 51. tu ai aflat ceva de atunci?
ce pot sa-i fac?
0
10-10-2007, ora 00:00
olimpia22
Nu este medic/terapeut
olimpia22
condoleante! dumnezeu sa o ierte! sunt din bacau si vreau foarte mult sa te intreb care este numele acestei doctorite care a dat dovada de atata lipsa de profesionalism deoarece nana mea are cancer de endometru in ultima faza iar mama are cancer de col in faza incipienta! nu vreau ca mama sa ajunga pe mainile unui astfel de doctor! iti multumesc anticipat
0
31-03-2008, ora 00:00
raluki
Nu este medic/terapeut
raluki
buna fetelor sunt o mamica a unui baietel de 11 luni si de 3 zile ma confrunt cu o situatie disperata.va rog ajutatima-in urma cu 4 zile mama mea a facut un control gineco ptr o scurgere o leucoree.si i s-a descoperit o mare rana pe uter.i sa recoltat o biopsie. diagnosticul a fost clar cancer numai dupa un consult.eu sunt din bacau.mi sa spus ca bine ar fi sa fie un stadiu 3b. am trimiso urgent la cluj la inst.oncologic.acolo cand a vazuto medicu a trimiso urgent la raze.dr de la raze a spus ca este un cancer f avansat cam 3bsi f intins si adanc.imi cer scuze ca nu sunt prea coerenta. credetima ca sunt terminata
am inteles ca o sa faca si raze si chimio in acelasi timp ca e destul de grav.ma simt legata si de maini si de picioare ca nu pot fi langa ea imi e tare greu ca nu imi pot lasa nici baietelu.am sa merg sambata la ea sa ii duc tot ce ii trebuie ca o sa stea intro gazda.nu stiu ce trat naturiste sa ii duc si cu ce sa incep.incerc sa ma agat de o speranta dar iar imi vine in minte ca o sa o pierd.ea nu cred ca constientizeaza cat e de rau.va dog sfatuitima ce sa fac.sa trezit si puiutul meu si nu pot sa mai stau.pupici si multa sanatate.eu sunt din bacau-va rog sa ma ajuti daca aveti cazuri asemanatoare
0
03-04-2008, ora 00:00
olimpia22
Nu este medic/terapeut
olimpia22
Imi pare foarte rau sa aud de atatea persoane care sufera de aceasta boala cumplita! eu in noiembrie am suferit foarte mult cand am pierdut.o pe nana mea eram foarte apropiate! Sa incercati si prin metode naturiste gasiti multe tratamente pe internet si vedeti ca la Iasi s.a pus in functiune acceleratorul pe particule! din cate m.am informat acceleratorul de particule poate prelungi viata cu pana la 5 ani! Va urez sanatate si Dumnezeu sa va ajute!
0
03-04-2008, ora 00:00
raluki
Nu este medic/terapeut
raluki
as dori din suflet sa va dati cu parerea.am gasit pe net un trat MIRACULOS si sincera sa fiu nu am asa mare incredere in el.cu toate ca sunt disperata sa o ajut pe mama.se numeste REISH BALANCE si se spune ca vindeca metastazele.daca, cautati google o sa vedeti niste povesti.costa cam 5 milioane de lei.as vrea sa aud si alte pareri ca parca suna reclama
0
03-04-2008, ora 00:00
olimpia22
Nu este medic/terapeut
olimpia22
Sicer nu vreau sa te dezamagesc dar un tratament miraculos care sa vindece metastazele mi.e greu sa cred ca exista! Un tratament care sa amelioreze metastaza si sa prelungeasca viata este posibil! intreaba si la medic cum evolueaza boala si cum raspunde organismul mamei tale la tratament! oricum sa nu renuntati important este ca ea sa.si doreasca! Sanatate!
0
03-04-2008, ora 00:00
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Este cumplita aceasta boala. Nu stiu prieten sau familie care sa nu aibe macar un caz, o ruda care sa aibe sau sa fi avut cancer. Persoane din ce ce in ce mai tinere au aceasta boala. Pe seama ei si a disperarii oamenilor aflati in aceasta situatie profita o gramada de vanzatori de produse miraculoase. Pe de alta parte circula foarte multe istorii despre cazuri miraculoase. Sincer nu stiu ce sa cred sau ce sa spun despre aceste produse. Ele nu fac rau, dar nici nu vindeca ele, prin ele insele, in mod miraculos. Poate miracolul vine din sufletul si mintea bolnavului care, daca intr-adevar crede in aceste produse, reuseste sa lupte cu boala. Cred ca totul depinde de persoana in cauza si de vointa si puterea ei de lupta. Deci, parerea mea sincera este ca Dvs - raluki - trebuie sa alegeti unul dintre aceste tratamente, pe care insa sa i-l prezentati mamei ca fiind cel mai bun si cu rezultate si sa o determinati sa creada ca realmente se va vindeca.

Nu sunt medic, doar cunosc foarte multe cazuri. Si dintre acestia unii au obtinut ani buni in plus prin atitudine. Este foarte bine ca mama Dvs nu realizeaza gravitatea situatiei.

Sper sa nu va fi suparat cu nimic, este doar o parere...Multa sanatate si putere de lupta cu boala atat pentru Dvs cat si pentru mama Dvs!
0
28-06-2008, ora 00:00
monica47
Nu este medic/terapeut
monica47
Raluki, scuze pt. deranj.sunt in aceeasi situatie cu mama mea.are 66 ani..totul a inceput in februarie 2008...acum face radio si chimioterapie...inca nu se stie daca se va opera sau nu...dar este grav.Mama ta cum este? sper din tot sufletul sa fie bine..(cat de bine se poate in asa situatie) te rog scrie-mi. Va doresc snanatate si putere sufleteasca sa puteti luptacu boala asta necrutatoare. Daca poti sa ma contactezi -...ar fi si mai bine..Va rog, daca stie cineva ceva metode naturiste sau orice ce ar stopa sau macar incetini evolutia acestei boli sa ma contacteze pe email sau pe forum. Va multumesc
0
28-01-2012, ora 23:07
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
as fi vrut mult sa stiu numele acelui dr de la bacau :(

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.