Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
24-03-2010, ora 17:00
elena_58
Nu este medic/terapeut
elena_58
Cum nevoia te impinge sa cauti pe net raspunsuri la intrebari care te depasesc, am descoperit acest site.Am citit toate comentariile dv. si mi-am dat seama ca sunteti niste oameni extraordinari.Poate ma lamuriti si pe mine ce inseamna psa 13.70 si -4.Scuze dar nu am notiuni medicale si nu prea stiu sa, , citesc" rezultatele.Mentionez ca este vorba de tatal meu care are 77 ani.Azi i-au venit rezultatele si nu am fost inca la doctor. Urmeaza luni.Sunt deprimata dar caut sa stiu adevarul.Multumesc tuturor.Felicitari pentru omenia dv.
0
24-03-2010, ora 17:07
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna Elena,
Nu sunt medic dar din cunostintele mele pot sa iti spun urmatoarele. Un PSA care depaseste 10 nu este bine deloc. In cele mai multe cazuri indica un carcenom de prostata, dar nu trebuie sa disperi pentru ca PSA-ul poate avea o astfel de valoare chiar si in cazul in care nu este cancer. Continuati investigatiile. Cereti sfatul cat mai multor medici. (internisti, urologi, oncologi - preferabil cel putin unul din fiecare) Nu trebuie sa fii deprimata, trebuie sa actionezi in consecinta. Chiar daca este cancer de prostata poate sa traiasca fara interventie chirurgicala si doar cu tratament adecvat multi ani de zile. Multa sanatate va doresc!
0
24-03-2010, ora 19:18
elena_58
Nu este medic/terapeut
elena_58
Multumesc Mihaela pentru promptitudine. Din comentariile tale am inteles multe lucruri. Ai fost utila multor de aceea sper ca-mi vei raspunde cu sfaturi ulterioarelor intrebari. Mama mea este cu moralul la pamant iar eu trebuie sa disimulez, sa ma arat altfel decat simt. Luni ma duc la medicul care a recomandat analiza sa vad ce zice. Asistenta care a dat rezultatul a zis ca nu e asa grav si se poate rezolva cu laser. Incerc sa fiu tare. Multumesc pentru incurajari si sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
0
24-03-2010, ora 21:11
zolika
Nu este medic/terapeut
zolika
Buna seara Elena.

La 67 ani si eu sufar de aceiasi boala ca si tatal tau. Analizele mele de PSA aratau 8, 3 cu 13, 5. Cifra de 13, 5 reprezinta PSA liber (Free PSA) si in mod normal este mai mare decit 23. Daca mai mica este suspect de cancer.Diagnosticul corect se stabileste prin biopsie. Dela mine au recoltat 12 probe din prostata si numai intrun loc este suspect, restul e normal. Am urmat un tratament cu medicamente de trei lunni si tin un regim alimentar impreuna cu un supliment alimentar impotriva tumorilor, si ma simt bine, cea ce doresc si tatalui tau.
0
24-03-2010, ora 21:25
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ca sa nu te inducem in eroare uite aici informatii avizate medical: http://www.synevo.ro/psa-freepsa/
0
25-03-2010, ora 17:53
elena_58
Nu este medic/terapeut
elena_58
Multumesc pentru informatii ZOLIKA. Suntem abia la inceput, sa vedem ce zice medicul luni. Voi tine seama si de cele comunicate pe acest forum. Este o situatie noua si vreau sa ma documentez.
Multumesc MIHAELA86r pentru site. Cum nu am cunostinte in domeniu, orce informatie ma face sa pot adresa medicului anumite intrebari si sa pot intelege ce-mi va spune.
0
06-04-2010, ora 19:52
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR D-NUL EUGEN : ASTAZI ESTE 6 APRILIE SI SPER CA ATI PLECAT LA VIENA PTR CONSULTATIA PROGRAMATA .ASTEPT CU NERABDARE SA INTRATI SI SA NE POVESTITI .MULTA SANATATE.
0
11-04-2010, ora 09:25
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Loredana si nunumai...! M-am intors de la Wiena vineri.am fost consultat de Prof. Michael Marberger, o somitate in acest DOMENIU. Dupa consult si analiza dosarului(traducere) s-a ajuns la o concluzie neasteptata de mine: Intreruperea definitiva a tratamentului pe o perioada nedeterminata, monitorizand doar PSA-ul din trei in trei luni.Loredana, pt mai multe detalii, ma poti suna -.Si eu vreau sa aflu de tatal tau si de tatal Gabrielei. MULTA SANATATE EUGEN


(*modificat de administrator)
0
08-07-2010, ora 21:57
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Loredana, ne mai dai te rog un semn? Aceeasi rugaminte o am si pentru bitzu0611. Vorbeam cu Eugen despre voi si ne-am dat seama ca nu am mai primit niciun semn.
0
12-07-2010, ora 20:53
angst
Nu este medic/terapeut
angst
nu v-am mai scris de mult. tata este bine, are PSA 0.02.a facut si analiza ACE si a iesit 1.16(e ceva care arata cate celule canceroase sunt in corp).ia in continuare Flutan 2 pe zi si o injectie Diferelin la 3 luni. nu mananca nici acum carne decat de pui si peste. dl Giurgiu i-a spus ca nu mai trebuie sa ia tinctura de la el ca nu mai e necesar. a facut si tomograf si nu a iesit nimic decat o usoara spondiloza. acum o sa mergem sa vedem ceva si pt spate. mergeti la dl Giurgiu! sper sa fie bine.sanatate.
0
13-07-2010, ora 15:30
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
Sotul meu de 43 ani are ADKP N0M0 Gleason 7, face tratament de 3 luni cu casodex si zoladex.Radioterapia a ramas la alegerea sa desi nu stim in ce masura putem decide noi ce e mai bine pt el.Rog pe cei ce se confrunta cu aceasta boala sa ne dea un semn.Ce sanse operatorii are sau ce urmeaza sa mai facem pt binele lui?Ce cunoasteti despre medicii din viena-urologi?Va rugam indrumati-ne spre bine
0
13-07-2010, ora 15:52
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Mihaela67M va sfatuiesc sa incercati un tratament naturist. Domnul Eugen Girugiu va poate ajuta. (gasiti informatii pe internet despre dansul) De asemenea Eugen de pe acest forum cred ca poate sa va dea informatii despre medicii din Viena.Multa sanatate dumneavoastra si sotului! Cancerul nu mai este de neinvins, m-am convins desi noi nu am reusit sa-l invingem. Important este sa mergeti pe calea cea buna si sa aveti incredere! Numai bine!
0
15-07-2010, ora 13:56
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
Multumesc mihaela86r.Vom lua legatura cu d-l Giurgiu.Ce ma debusoleaza e faptul ca exista o multitudine de remedii naturiste incat e dificil sa alegi.E greu sa alegi la voia intamplarii, chiar daca unii au avut rezultate pozitive.Fiecare organism e unic, cu punctele lui tari sau slabe.Multumim inca o data.
0
15-07-2010, ora 16:21
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Mihaela eu inteleg foarte bine ceea ce spui. Pana si domnul Girugiu o sa iti spuna asta. Stii cum e uite: unele persoane pot sa ia o aspirina pentru durerea de cap si le trece, altii rezolva aceasta problema cu algocalmin pentru ca aspirina nu are efect. La fel si cu tratamentele naturiste. Important este sa incepeti din timp cu ceea ce aveti la indemana. Eu ti-am recomandat acest domn pentru ca rezultatele au fost pozitive (chiar si pentru bunicul meu care s-a stins din viata in urma acestei boli el avand o hepatita netratata care s-a manifestat tarziu, mai precis odata cu cancerul). De asemenea "angst" de pe forum a apelat la acest domn si ei au avut rezultate mult mai pozitive. Tratamentul nu este deloc scump in comparatie cu alte tratamente naturiste de acest gen. Nu vreau sa crezi ca fac reclama, nu am apucat din pacate sa-l cunosc personal. Il contactez doar atunci cand am nevoie de ceva. Dar il apreciez enorm. Aceasta este doar parerea mea. Cereti sfaturi cat mai multor persoane. Dumnezeu sa va ajute!
0
16-07-2010, ora 15:29
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
mihaela86r, multumesc.Cat costa un astfel de tratament?Ce stiti de biobran?Ce stiti se dr tutu?Ce stiti de Lungu Gabriel?sau ganoderma?saubioenergie?sau. sau... etc
0
28-07-2010, ora 11:13
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
daca este cineva operat de prostatectomie radicala cu eliminarea ganglionilor limfatici la Viena, va rog dati-mi un raspuns.Kent 008 stiu ca a trecut prin asa ceva.Rog raspuns urgent
0
11-12-2010, ora 00:38
georgiana709
Nu este medic/terapeut
georgiana709
Buna ziua. Tatal meu are 53 ani si un test PSA 82, care s-a transformat in 95 intr-o saptamana. In jur de 2 saptamani vom afla si rezultatul biopsiei - care a fost recomandata de toti medicii pe care i-am consultat.
Din cate am mai citit pe internet, aceasta valoare a testului PSA indica in proportie destul de mare ca este cancer. Poate cineva sa ma ajute cu mai multe informatii? Am inteles ca ar fi indicate mai multe analize (scintigrama osoasa, teste la plamani, un scan cu substanta de cotrast) - dar medicul de la Panduri unde i-a fost facuta biopsia nu considera ca este cazul.
De asemenea, pt cei care au fost la consult/tratament in clinici din Viena sau in Istanbul (am citit in comentariile voastre) - puteti sa imi comunicati numele acestor clinici, medici, cum ati luat legatura/cum ati reusit a va faceti programare?
Ce ar trebui sa facem dupa ce soseste rezultatul biopsiei? Sa consultam un oncolog? Cum vom sti care este cea mai buna cale de urmat?
Va multumesc anticipat pt ajutor.
0
11-12-2010, ora 16:55
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna Georgiana,

Imi pare sincer rau sa aud asta. Eu chiar acum am un al doilea caz in familie, dar de data aceasta cancer renal. PSA-ul este foarte mare si probabil chiar este cancer, mai ales daca nu a luat medicamente care sa aiba ca efect secundar cresterea PSA-ului. Daca rezultatul biopsiei este pozitiv va trebui sa consultati un medic oncolog, probabil aceasta va fi si recomandarea medicului. Eu insa nu stiu ce sa va spun, sper sa aveti noroc de un medi oncolog bun. Cel mai bine ar fi sa faceti un RMN abdominal, scintigrafie si testul la plamani respectiv coloana. Sunt primele organe/locuri unde se extinde daca a plecat din locul care l-a generat. Ce va pot eu recomanda din experientele acestea pe care le-am avut este sa faceti in paralel cu orice tratament indicat de medici si unul naturist. Cautati pe google numele: Eugen Giurgiu. O sa gasiti multe detalii. Va doresc multa sanatate si multa putere in lupta cu boala!
0
14-12-2010, ora 20:51
oneone082
Nu este medic/terapeut
oneone082
buna seara..
socrul meu in varsta de 57 de ani a oservat ca sperma era cu sange...dupa fiecare contact sexual..Cand urineaza nu are nici un fel de probleme..Deci doar in sperma apare sange..
A mers la un dr si a facut urmatoarele analize: testosteron valoarea este 200
PSA liber valoarea este 0.68
PSA total valoarea este 0.78
PSA F valoarea este 0.87
medicul respectiv i-a recomandat urmatoarele medicamente: OMNIC TOCAS 0.4 mg timp de 3 luni
si VESICARE..
Noi suntem ff ingrijorati ca nu ne-a spus un diagnostic clar.
M poate ajuta cineva cu un sfat??? Multumesc anticipat
0
15-12-2010, ora 00:27
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Pt oneone082: Consultati si alt medic, de preferinta internist.
0
19-12-2010, ora 19:27
oneone082
Nu este medic/terapeut
oneone082
Multumesc pt sfat..Vom merge si la un internist..
0
23-12-2010, ora 13:57
yrenne23
Nu este medic/terapeut
yrenne23
Bunicul meu a trecut peste 3 operatii - acum 2 luni, se simte bine desi varsta e foarte inaintata (aree 88 de ani) si ne dorim cu totii sa aibe multi inainte. Momentan ia Catavit si am inteles de la el ca se simte foarte bine.
0
28-01-2011, ora 09:41
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
Buna Mihaela.
Am observat ca recomanzi un tratament naturist prescris de dl Giurgiu(am inteles eu bine ca este din Alba Iulia?). In urma cu 7 luni am descoperit o valoare a PSA de 61, biopsia nu a iesit concludenta. A refuzat o a doua biopsie si anul acesta am reluat investigatiile. Un nou test al PSA a indicat o valoare de peste 100.
Da-mi te rog niste date de contact ale dl Giurgiu.
-*
Iti multumesc.


(*modificat de administrator)
0
28-01-2011, ora 12:00
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ai inteles bine. Poti sa gasesti informatii de contact pe google. Detalii pot sa iti dau pe email. -*


(*modificat de administrator)
0
28-01-2011, ora 15:16
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
Multumesc Mihaela pentru intentie.
Am reusit sa dau de dl doctor, chiar mi-a si raspuns la emailuri.

PENTRU ADMINISTRATORI : LASATI ADRESELE DE EMAIL DIN MESAJE!
NOI DORIM SCHIMB DE INFORMATII NU SA NE MODIFICATI VOI AIUREA MESAJELE!
FORUMUL DACA L-ATI DESCHIS E FOARTE BINE, DAR NU "CENZURATI" AIUREA MESAJELE!
0
28-01-2011, ora 15:25
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ma bucur ca ai reusit sa iei legatura cu domnul Eugen Giurgiu. Eu am mai scris odata datele de contact aici si au fost sterse. Din cauza asta ti-am spus sa cauti numele pe google sau sa imi trimiti email ca sa iti dau datele pe care le am.
Multa sanatate va doresc si numai bine!
0
29-01-2011, ora 19:48
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
Salut Mihaela.
Azi l-am si vizitat.
0
29-01-2011, ora 19:56
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
Salut Mihaela.
Azi l-am si vizitat. AMai jos este un film interesant. Nu l-am urmarit dar dl Giurgiu mi-a recomandat sa o fac. Ieri am primit linkul dar nu am avut timp sa il vad. Maine o voi face.
Numai bine.
0
29-01-2011, ora 19:57
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
http://altamedicina.com/adevarul-despre-cancer-documentar/
Asta e linkul.
0
14-04-2011, ora 03:17
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
Buna seara, in urma unui bilant de rutina tatal meu in varsta de 52 de ani a avut un PSA de 2, 9. A fost efectuata tehnica vaporizare prin plasma in contextul unei retentii de urina moment in care a fost luata si biopsia. Rezultatul biopsiei a fost de adenocarcinom, T3M0N0 la un Gleason de 10 pentru care a fost recomandata criogenia, care a fost efectuata acum 2 saptamani. In prezent este sub tratament hormonal cu Eligard(1 fiola/zi) si Flutamida(2 comp/zi). Intrebarea mea este urmatoarea pentru ca medicii din Cluj la care a fost operat nu sunt foarte cooperanti de ce nu i sa facut si scintigrafie deoarece la CT se pun in evidenta 3 micronoduli subpleurali pulmonari si ficat cu 2 chiste de 13 si respectiv 9 mm in segmentul VIII pentru a vedea daca intradevar nu sunt metastaze. Nu sunt lamurita nici de ce au recomandat Flutamida care putea fi inlocuita cu Casodex si de ce nu se face paralel radioterapie sau brahiterapie.(cred ca e prea putin tratamentul hormonal pentru un Gleason atat de mare) O alta intrebare ar fi daca se mai poate face prostatectomie dupa ce a facut criogenie, nu stiu daca nu se modifica pozitia anatomica.
Din experienta pe care o aveti ce puteti spune.Multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •