Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
22-01-2010, ora 15:03
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Eugen, Care a fost pana la urma rezultatul? Metastaze osoase sau doar inflamatii? Ai mers sa ceri sfatul si altui medic? Nu sta asa, mergi si la alti medici, chiar si din romania, nu astepta, boala asta nu asteapta dupa nimeni din pacate... Multa sanatate va doresc!
0
23-01-2010, ora 00:30
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Multumesc Mihaela de incurajari. Pai alt drum nu ai decat sa sper si sa mergi inainte...cam asta e.
De operatie, nu este legat de tumoare, este operatia de castrare (indepartarea testiculelor) care ar opri productia de hormoni, ceea ce si tratamentul hormonal urmareste acelasi lucru...deci nu e legat de tumoarea in sine, ci doar de stimuli.
0
23-01-2010, ora 01:30
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Da, am inteles asta, dar orice interventie chirurgicala in momentul de fata poate deveni foarte periculoasa. Daca are metastaze osoase inseamna ca "tumorile au plecat de la locul lor". O interventie chirurgicala poate sa le ajute si mai mult sa se extinda. Aveti grija, cereti sfatul cat mai multor medici. Aflati ce spune fiecare. Este periculos, dar poate este mai periculos fara sa-i faca interventia aceasta. Nu stiu ce sfat sa va dau mai mult de atat! Numai bine!
0
25-01-2010, ora 16:39
Pocoyo
Nu este medic/terapeut
Pocoyo
Buna ziua. Imi pare tare rau sa citesc cati sufera de aceasta cumplita boala, si mai ales pentru cei care sunt atat de tineri! Am urmarit subiectul de la inceput si as vrea sa cer si eu parerea voastra :
Tata, 65 ani, diagnosticat in mai 2009 cu cancer de prostata cu metastaze osoase deja, PSA peste 500 (asa au zis doctorii ), scor Gleason 8 ( 5+3). A fost operat in mai, i-au scos tumora de pe prostata (era destul de mica, deci nu i-au scos si prostata) si testiculele, din pacate, cat de mica era tumora a produs diseminari in sistemul osos. Tot din pacate, nu a avut nici-o problema cu prostata, si de aici, a descoperit prea tarziu cancerul, cand deja avea dureri osoase. PSA-ul i-a scazut pana la 12.Tratamentul a fost cu Casodex, apoi in august cand s-a dus la Fundeni (unde a fost operat si tratat), PSA-ul ii crescuse peste 20 iar, dar oncologul si urologul nu au facut nimic, doar eco sa vada daca vezica functioneaza normal, si examen clinic (pt ca arata f bine, isi revenise). Ca urmare, ne-am indreptat spre clinica din Istanbul, unde la PET-CT s-a descoperit ca se inmultisera metastazele osoase, dar si un lob al ficatului fusese afectat putin ( mici metastaze). A facut 10 sedinte de radioterapie, in plus Casodex si Zometa, ficatul s-a vindecat, cat si o parte serioase din oase, i-au mai ramas doar cateva puncte pe coloana si pe vertebre, si la picioare. La ultima evaluare din decembrie, rezultatul a fost urat iar, PSA 4000. La PET _CT s-a descoperit ca avea metastaze pe ficat, pe lobul celalalt, dr de acolo au zis ca de data asta sunt mari metastazele, ca tratamentul pe baza de hormoni nu a avut efect si ca nu mai au alte solutii, decat o injectie f scumpa, care tine loc de radioterapie pt sistemul osos, se numeste Samarium 153 -Quadromet si se importa din State. Pt asta insa, trebuie sa aiba hemoglobina peste 12, ori el abia daca ajunge la 10, cu transfuzii de sange.
Mai grav e, ca de 2 saptamani ii este f rau, vomita, are scaunde diareice, nu prea mananca decat fortat, nu mai are putere...ce mai, se simte f rau! noi suntem disperati, desi ni s-a zis ca ar fi si urmarile chimioterapiei ( a facut ultima perfuzie in decembrie ), ca dc nu s-a manifestat in timpul, de obicei se manifesta asa, dupa ce termina. NU stim daca e de la chimio sau de la ficat!
NI se pare ciudat ca nimeni nu i-a prescris nimic pt ficat!! Oncologul de aici a zis ca " ce ne mai agitam atat ( cu Istanbulul) ca si-asa nu mai are sanse!" - ce atitudine, ce fel de oameni sunt asemenea medici?!
Ce ma sfatuiti? ce sa-i mai dam sa-l ajutam cu ficatul si cu starea asta de voma ??
Mentionez ca noi ii dam tratament cu aloe de la Forever, a luat din mai pana in septembrie si acum l-a reluat, ii mai dam de vreo luna Cartilaj de rechin si de curand, mama a aflat de la alt pacient in situatie asemanatoare, de Silimarina, si ii da si asta de vreo 3 saptamani.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat, ca nu stim incotro sa mai apucam !
0
25-01-2010, ora 21:32
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Pocoyo, am citit si mi-am dat seama cat suferi. parerea mea, ca om care sufera de aceeasi boala, am studiat f mult despre stadializarea bolii si metodele de tratament, este ca la tatal tau s-a gresit de la inceput, adica : Ori nu i s-a facut o stadializare corecta a bolii, ori dak i s-a facut, nu trebuia (se interzice prin protocoale internationale)sa se intervina chirurgical. La el, (ca si la mine) trebuia aplicata terapia hormonala Zoladex sau Dipherelin, Casodex, Zometa, combinate cu Radioterapia(perfect in turcia, eu am facut-o la fundeni). Sa fie PACATUL celor care iau astfel de decizii, jucandu-se cu viata OAMENILOR ! Pt viitor, eu va rog sa nu disperati, ci sa mergeti mai departe, dar nu pa mana celor de la noi din tara. Va rog sa sperati, sa margeti mai departe iar cu ajutorul lui DUMNEZEU, sin sigur ca veti reusi ! De medicamentele mentionate mai sus, nu cunosc. Multa sanatate tatalui si multa speranta si va fi BINE
0
26-01-2010, ora 01:11
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Pentru Pocoyo: Imi pare foarte rau sa aud in ce stare grava se afla tatal tau. Stiu foarte bine prin ce treci. Medicii din Romania asa sunt marea majoritate. Am avut si noi o experienta foarte proasta. Ne-au spus ca bunicul nu mai are sanse si ca ce mai vrem sa traiasca la varsta asta (avea 79 de ani). Plus ca ne-au spus ca nu mai rezista mai mult de trei luni. A rezistat 9. Noi am trecut pe tratament naturist. Aveam la fel metastaze oasoase, metastaze hepatice. Tratamentul l-am procurat de la Eugen Giurgiu. (poti sa cauti pe internet, vei gasii informatii). Nu zic ca il va ajuta, la noi s-a simtit mult. Starea de greata este de la ficat dupa cum ai descris tu nu are cum sa fie de la cito. Opriti tratamentul cu cito si altele gen zometa... distrug ficatul de tot. In asemenea situatii nu se mai prescriu astfel de medicamente. Medicii nu o sa va zica niciodata asta. Este o situatie grava in acest moment. Pentru ficat : Silivit F de la Vita Care si ceai hepatic de la dacia plant sebes. (ceai cat mai mult zilnic). Multa sanatate! Luati legatura neaparat cu Eugen Giurgiu-. Suntem datori sa-i ajutam sa traiasca cat mai mult, si sa le alinam suferintele, chiar daca este vorba de o zi in plus sau de un an. Inca odata multa sanatate tatalui!
0
26-01-2010, ora 10:18
Pocoyo
Nu este medic/terapeut
Pocoyo
Eugen si Mihaela, va multumesc tare mult pt gandurile bune si sfaturi!
Eugen, sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste boala, s-o tineti in frau, stiu sigur ca se poate! am intalnit cazuri care au imbatranit si au murit de batranete cu cancer de prostata, deci optimismul si lupta cu boala conteaza la maxim, sa nu cedati niciodata!
Mihaela, va inteleg f bine cat ati suferit pt bunic, si eu mi-am iubit bunicii din partea mamei si inca plang dupa ei, desi nu mai sunt de 8 ani, dar ei m-au crescut si as fi facut orice posibil sa le mai prelungesc viata! va doresc multa sanatate si fericire!

Cu tata, o sa iau legatura si cu Eugen Giurgiu, de ieri, de cand am citit subiectul acesta ma batea gandul, dar asteptam si parelile voastre. Tata a intrerupt orice tratament cu citostatice din decembrie deja. Mi-e teama si ma infioara gandul ca nu se mai poate face nimic!! of, crunta e soarta asta pentru unii!!

Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate tuturor!
0
26-01-2010, ora 10:43
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Pocoyo, e mai bine fata cito decat cu cito in momentul in care ficatul este afectat. Daca ficatul nu functioneaza la capacitatea maxima tumorile nu eu efectiv pe unde sa iese din organism. Marea gresala a medicilor este ca nu dau protectoare de ficat. Din pacate ficatul este doctorul organismului, prin el se elimina toate toxinele. Silimarina este buna. Din nefericire o celula hepatica se reface in 6 luni. Trebuie ajutat cat mai mult sa reziste aceste 6 luni, dupa totul va devenii mai usor. Tocmai de aceea ar trebui sa va axati acum pe tratarea ficatului. Eu chiar sper sa reusiti pentru ca stiu foarte bine prin ce treceti. Bunicul a avut o hepatita in trecut. A facut zometa, casodex, dipherelin si zoladex, iar celulele hepatice au ajuns la ficat. Ficatul nu a facut fata. Am aflat tarziu de tratamentul naturist, de plantele care ajuta ficatul si dupa 7 luni, ficatul a incetat sa functioneze. Tatal dumneavoastra are dureri de ficat? Este tare ficatul? Incercati sa gasiti cartea "Cancerul. Tratamente Naturiste" scrisa de domnul despre care am scris aici. Acolo sunt si cateva solutii pentru greata, dureri si alte probleme care apar in cazul acestei boli. Nu stiu ce sa va spun in astfel de momente. Pastrati-va curajul! Incercati sa il incurajati chiar daca o sa-l ia pe nu in brate. Trebuie sa manance cat mai mult ca sa nu cedeze restul organismului. Si eu am copilarit cu bunicii, de cand m-am nascut pana cand am plecat la liceu, iar acum e ca si cum bunicul ar fi acasa, acolo unde il stiam eu dintodeauna. Inca nu realizez, desi odata pe saptamana aprind o lumanare pentru el. A fost greu atunci si va inteleg foarte bine prin ce treceti. Banuiesc ca deja a inceput sa slabeasca. Dar sa stiti ca numai Dumnezeu stie ce se va intamplat. Trebuie sa aveti increde si sa va rugati si o sa vedeti ca o sa fie bine, oricum ar fi. Multa sanatate tatalui si multa sanatate si dumneavoastra!
0
27-01-2010, ora 16:08
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
PT TOTI ! Azi mi-a spus cineva a carui sot bolnav de cancer prostata metastaze s-a tratat si vindecat (s-a jurat) cu grasime sau osanza de Bursuc ! Stie sau a auzit cineva ?
0
31-01-2010, ora 20:36
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Buna tuturor. In sfarsit am ajuns in tara si il gasesc pe tata cu o trombocitopenie severa, ceea ce l-a impidicat sa faca operatia de castrale, la care era programat vineri.
STie cineva sau i s-a intamplat sa aiba asa o situatie in acest caz de cancer prostatic?
Am consultat cativa medici, dar maine merge sa facem mai multe investigatii la hematologie.
De asemenea am citit prospectul Casodexului si este stipulat ca avand side effects pe afectiuni sanguine, dar ocazional. Din cate am vorbit cu cativa doctori (peste weekend), au confirmat ca 80% ar fi de la acest medicament, mai ales ca tata nu a avut vreo problema cu trombocitele inainte de a incepe tratamentul (analizele o spun) plus ca nu prezinta nici unul din simptomele acestei boli, nu are sangerari, nu are echimoze, mai ales ca i s-a luat sange pt analiza sangelui de 2 ori...
Problema mare este daca el nu tolereaza Casodex-ul, cine are alt medicament care nu ar avea acest side effect?
0
31-01-2010, ora 21:00
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Da. Din pacate bunicul a avut astfel de problema. Dupa o perioada de tratament s-a dovedit ca avea leucemie. Sper sa nu fie acelasi diagnostic si la dumneavoastra. Trombocitopenia apare deseori cand maduva osoasa este afectata (leucemie), atunci nu se mai pot produce trombocite. Faceti analizele necesare si stabiliti diagnosticul. Daca e asa trebuie actionat in consecinta. Multa sanatate!
0
31-01-2010, ora 21:12
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Buna Mihaela.
Tata urmeaza tratamentul cu Casodex doar de 2 saptamani, iar la Ct nu i-au iesit metastaze pe coloana...Cand ati aflati de trombocitopenia bunicului dumneavoastra. Tata acum 2 luni cand i s-au facut analizele si biopsia trombocitele erau in termeni normali, si acum o luna la fel.
0
31-01-2010, ora 21:18
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Nu zic ca nu e posibil sa fie din cauza Casodex-ului. La bunicul a fost de pe o luna pe alta schimbarea.( de exemplu: In luna martie nu avea nimic la maduva osoasa, iar in luna aprilie cand si-a refacut analizele a iesit trombocitopenia care s-a dovedit apoi prin biopsie ca este leucemie). Evolutia acestei boli este foarte neasteptata. Eu chiar sper sa fie din cauza Casodex-ului. Daca e asa, sa nu-l mai faca. Cereti sfatul cat mai multor medici. Multa sanatate.
0
01-02-2010, ora 21:36
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Pt Mihaela: am inteles. Suntem la faza de investigatii mai mult pentru a determina cauza. Se pare ca nu-i de la Casodex...Ce tratament a urmat bunicul tau pt leucemie daca i s-a dat ceva? Tatei i s-a propus transplant de trombocite si mai vedem maine ce altceva. Multumesc mult pt toate info.
0
01-02-2010, ora 22:20
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Bunicul nu a luat un tratament special pentru leucemie. Nu a facut nici transplant. A mers pe multe ceaiuri naturiste. Va dati seama ca la noi a intervenit si varsta inaintata. Mai nou in Romania nu prea se mai gandesc medicii ca nu conteaza varsta, din pacate. Am auzit inclusiv cuvintele: "Cat mai vreti sa traiasca?". Deci la noi a fost si un dezinteres din partea medicilor din aceasta cauza. Tocmai de aceea nu va descurajati si luptati in continuare. La bunicul leucemia a stagnat cu tratament naturist. Lua atunci ceva siropuri de la doamna doctor Haimovici. Dupa doua luni de tratament analizele erau cu mult mai bune. (bineinteles medici nu le-au luat in seama, au spus doar ca leucemia nu prezinta un pericol, este sub control) Daca doriti puteti cauta pe internet despre aceste siropuri. (Tumorles si inca unul al carui nume nu mi-l amintesc acum). Eu sper sa aveti parte cu totii care sunteti bolnavi de medici adevarati, de medici pentru care sa nu conteze altceva decat sanatatea pacientului. (pentru ca orice parinte, copil sau persoana apropiata a bolnavului si chiar si bolnavul va face eforturi financiare sa-i rasplateasca pe acei medici, si nu in ultimul rand vor primi rasplata de Sus). Din pacate la noi in tara exist putini medici adevarati. Cu toate astea sa aiba Dumnezeu grija sa aveti parte de dansii. Eu am cunoscut si astfel de medici. A fost si ramane o onoare. Toata stima. -* Sper sa va fiu de ajutor. Multa sanatate! Probabil ar fi bine sa faca cei putin cateva trasfuzii de sange, pentru moment, iar pe langa un tratament.

(*modificat de administrator)
0
05-02-2010, ora 14:39
maia1
Nu este medic/terapeut
maia1
Citesc de mult timp cu interes comentariile dvs.despre cancerul de prostata.
Tatal meu 68 de ani a fost descoperit in 2007 cu cancer de prostata, PSA 60, scor 7, a fost operat, apoi castrat la Fundeni. I-a fost prescris flutamida 3/zi, a mers f.bine (psa in limite) pana in decembrie 2008 cand psa a crescut la 20. I-a fost schimbat tratamentul pe casodex, dar nu a avut efect. In ianuarie 2009 am facut scintigrama, care a iesit bine. A mers cu casodex pana in septembrie 2009 cand psa a crescut f.mult la 90. Oncologul i-a prescis estracyt, a urmat o apoape 2 luni cu acest tratament, psa a scazut la 34, dar nu a mai putut urma cu acest tratament deoarece nu l-a suportat. Oncologul i-a schimbat cu androcur, dar nici acest medicament nu il tolereaza, iar psa a crescut iar la 88. Acum ia din nou estracyt si i-am dat de o saptamana ganoderma. L-am programat la CT si astept cu sufletul la gura rezultatele. Sper sa fie bine. Eu va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa ne aibe in grija sa.
0
06-02-2010, ora 20:12
angst
Nu este medic/terapeut
angst
maia, nu ne-ai spus un rezultat al biopsiei. daca a fost operat de ce mai creste PSA?
nu am mai scris de mult pt ca nu am avut nimic nou.ieri am fost cu tata la medicul oncolog-cam dezamagita de indiferenta d-nei dr. am intrebat de un tomograf sau rmn- mi-a spus ca la PSA 15 nu pot fi metastaze.saptamana viitoare facem toate analizele. sper sa fie bine. o sa va scriu. multa sanatate la toti. o sa facem si un tomograf din proprie initiativa.
0
07-02-2010, ora 11:16
nicoleta37
Nu este medic/terapeut
nicoleta37
Buna ziua! Am citit despre suferintele dumneavoastra si cu speranta ca totul va fi bine pentru toti va rog sa ma primiti sipe mine alaturi si sa ma ajutati cu cateva sfaturi
Este vorba tot despre tata, care in iulie s-a prezentat la urolog iar dupa consultatie i-a dat sa faca testul PSA care a iesit in limite normale. La fel va spun ca sunt singura la parinti iar tata atunci mi-a spus ca nu are nimic, probabil ca sa nu sufar. Acum doua zile insa am aflat ca medicul i-a spus ca in septembrie sa mearga la operatie. Din explicatiile tatalui am aflat ca are foarte, , multe formatiuni crescute si daca nu se opereaza va ajunge sa nu mai poata urina si sa aiba nevoie de sonda""Sunt explicatiile tatalui, un om de la tara Intrebandu-l el pe medic daca nu este vorba despre cancer, acesta i-a spus ca asta o sa afle dupa operatie.
Miercuri l-am programat si atunci merg cu el.
Va intreb daca este bine sa faca operatia daca nu-i face inainte o biopsie?
Mentionez ca tata are 75 ani, urineaza des ziua si noaptea, are dureri puternice la bazin si picioare, iar daca sta la caldura durerile se amelioreaza insa picioarele nu se incalzesc niciodata.
Multumesc celor care au rabdare in a alina si suferintele celorlalti!
0
07-02-2010, ora 12:55
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna Nicoleta. Imi pare rau sa aud ca se alatura inca o persoana la astfel de suferinta. Din ce ai scris tu reiese o probabilitate destul de ridicata ca tatal tau sa aiba cancer. Ar trebui sa repetati analiza PSA acum si sa vedeti care este valoarea ei (PSA-ul il puteti face la orice cabinet de analize medicale). Daca valoarea PSA este mai mare de 10 atunci probabilitatea tinde spre 100% cancer. In caz contrar este posibil ca in zona bazinului sa se fi dezvoltat formatiuni tumorale care sa provina din alta cauza. Ar trebui sa faca biopsie, inainte de operatie diagnosticul ar trebui sa fie sigur nu presupus. Daca durerile se amelioreaza la cald atunci exista posibilitatea sa fie formatiuni tumorale la nivelul oaselor bazinului, sau poate sa fie un alt tip de cancer. Investigati inainte de a lua o decizie cum este interventia chirurgicala. Va doresc sanatate tuturor.
0
07-02-2010, ora 13:30
nicoleta37
Nu este medic/terapeut
nicoleta37
Multumesc Mihaela ! De cand am aflat doar ma informez. Nu mai am rabdare pana miercuri si m-am gandit sa merg maine eu la medic cu rezultatele sa vad despre ce este vorba si o sa-i cer sa faca o biopsie inainte.
Sanatate multa tuturor!
0
07-02-2010, ora 20:38
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
pt mihaela86: cum as putea sa iau leg cu dvs si sa va intreb cateva detalii despre leucemie? Multumesc.
0
07-02-2010, ora 23:17
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Prea multe nu stiu despre leucemie, stiu doar ce ne-au spus si noua medicii si cam ce am citit si eu prin carti cand am aflat diagnosticul bunicului. Va pot ajuta poate doar cu sfaturi si eventual va pot spune cum a decurs totul in cazul nostru. Nu sunt medic, din pacate. Multa sanatate. -*


(*modificat de administrator)
0
08-02-2010, ora 13:14
maia1
Nu este medic/terapeut
maia1
Daca a incercat cineva bio bran pana acum si ce poata sa-mi spuna despre el. Este eficient?
A mai urmat cineva tratamentul cu estracyt?
Multa sanatate va doresc la toti.
0
09-02-2010, ora 13:37
angst
Nu este medic/terapeut
angst
tata a repetat analiza PSA dupa trei luni de tratament si este 0, 6. sper sa fie bine.joi mergem la control. sanatate la toti.
0
22-02-2010, ora 21:05
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR D EUGEN ATI FACUT AZI SCINTI OSOASA ?-...
EU I-AM FACUT TATALUI MEU TOT ASTAZI 22 II SI SUNT DISTRUSA...
0
24-02-2010, ora 10:39
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Loredana si nu numai.
N-an facut scintigrafia pt ca n-aveau substanta de contrast la IOB iar prof Anghel nu vrea sa o fac in alta parte, asa ca voi astepta sa le aduca substanta ptr luna martie ; in schimb am fost ieri la control urologic la Conf Jinga (Panduri) si mi- dat o scrisoare medicala catre medicul meu oncolog de la Cta in care-i sugereaza oprirea tratamentului hormonal ! PSA-ul este aclasi (0, 2), ma simt fffb si astept sa vina data de 06 apr cand sant progr la Viena pt a face si acolo o consultatie si pt a mai afla si o alta opinie. Ma scuzati ca n-am mai intrat dar am fost sfatuit sa nu maai intru. ptr binele meu ! Loredana imi pare nespus de rau ptr tatal tau dar te rog sa nu fii distrusa ptr ca snt sig ca va fi bine ; nu uita ca totusi Lumea Medicala nu doarmesi vine cu noitratamente cel putin ptr a ne prelungi viata. (cauta pe net ABIRATERONE, medicament de ultima generatie care va fi pe piata anul acesta ) !

Cu bine, eugen

bitzu0611 ce mai face tatal tau ? Suna-ma sau mes.
0
01-03-2010, ora 13:31
mireliordan
Identitate neconfirmată
mireliordan
pentru cei care se simt stresati de atmosfera apasatoare de la IOB as avea o recomandare. dupa 7 ani de oncologie acolo sunt acum medic oncolog la clinica privata Focus, in bd. Ferdinand 141, Bucuresti. consultatia si tratamentul sunt decontate prin casa de asigurari iar mediul este calm, primitor, fara asteptari interminabile, cu programari care se respecta.
in alta ordine de idei, nu ii poti nega tatalui tau dreptul de a-i spune adevarul, cu atat mai mult nu lua decizii in numele lui in privinta unui tratament necesar. ai suporta gandul ca il ai pe constiinta?
tatal meu a murit in urma cu 3 ani de cancer, dar nici un moment nu i-am ascuns boala pe care o are. hotararea de a urma sau nu un tratament trebuie sa fie a lui. e VIATA LUI in joc
0
01-03-2010, ora 14:22
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
In sfarsit si la noi in tara! Felicitari!
0
14-03-2010, ora 22:03
zolika
Nu este medic/terapeut
zolika
Buna seara tuturor. Sotia mea afost diagnosticata cu cancer la pancreas si metastaza la ficat in stare avansata. Pronosticul medicilor era ca va trai doua luni.A urmat un tratatament oncologic. Intre timp afolosit un supliment alimentar denumit CULEVIT si a mai trait inca doi ani. La mijlocul anului trecut am inceput sa am probleme cu urinatul.Dupa trei luni de tratament medicamentos am trecut la tratament naturist care consta din urmatoarele: dimineata pe stomacul gol o lingura de ulei din seminte de bostan persat la rece, mananc multe zarzavaturi si fructe si evit carnea, beau ceai verde si ceai de pufulita cu flori mici, nu consum alcool si intrei intrei ore iau cite doua pastile de CULEVIT. Inprezent nu am probleme cu urinatul, nu trebuie sa ma scol noaptea si ma simt bine.
0
16-03-2010, ora 22:29
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Procedura HIFU si in Bucuresti.

Bazata pe terapia cu ultrasunete in diverse forme neoplazice. hifu ro...Au pretzuri un pic cam mari poate pentru bugetul romanesc de azi, dar...poate va este de folos informatia.
Sanatate tuturor!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •