Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 23 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
04-01-2010, ora 16:35
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR MIHAELA :CONDOLEANTE, SINCER IMI PARE RAU ;IMI DAU SEAMA PRIN CE TRECI SI CAT DE GREU ITI ESTE MAI ALES CA TE-AI IMPLICAT F MULT .SPER SA MAI INTRI PE SITE SI SA MAI VORBIM ;ORICE SFAT PE CARE IL PRIMESC DE LA OAMENII CU ACEASI PROBLEMA MI SE PARE BINE VENIT CHIAR LE ASTEPT CU NERABDARE .ASTAZI AM FOST LA ONCOLOGIE .AM LUAT RETETA PTR CASODEX SI ELIGARD .MAINE VOI MERGE CU TATAL MEU LA UN ECO ABDOMINAL .ACUZA O DURERE IN PARTEA DREAPTA MAI MULT O JENA NU O DURERE ACUTA .NU POT SA VA SPUN CAT DE GREU TRECE VREMEA PANA MAINE CU TOATE CA SPER DIN TOT SUFLETUL SA FIE BINE .SI LUI I S-AU FACUT ANALIZE AMANUNTITE LA BUCURESTI RMN PELVIN, ABDOMINAL SCINTIGRAFIA OSOASA , TOATE AU IESIT BINE ADICA NU EXISTA METASTAZE , PSA A SCAZUT MULT DE LA 300 LA 12, AM MERS LA CONTROL LUNAR MEDICUL UROLOG L-A VAZUT LA ECO ULTRASONOGRAFIC FARA SA REPETAM RMN SAU SCINTIGRAFIA . DAR .STI CUM E TOTUL DEPINDE DE DUMNEZEU ASTA E PAREREA MEA SI NIMENI NU POATE SA MI-O SCHIMBE.TATAL MEU NU IA NIMIC NATURIST DECAT 2L DE CEAI DE PUFULITA CU FLORI MICI SI GHIMPE .GANDESTE LA MINE PRIN CE TREC CAND MA GANDESC CA E VB DE TATAL MEU CARE ARE 59 DE ANI STIU CA ATUNCI CAND E VB DE CINEVA APROPIAT NU CONTEAZA VARSTA .SI MAI GANDESTETE CA EU TREC SINGURA PRIN TOATE ASTEA (ALATURI DE SOTUL MEU DAR EL NU REALIZEAZA ADEVARATA GRAVITATE A LUCRURILOR ) .II IUBESC ATAT DE MULT PE AI MEI : FETITA MEA , MAMA TATA SOTUL MEU SI BUNICA MEA _AM SI O BUNICA DE 84 DE ANI CARE NU A FOST BOLNAVA NICIODATA _ INCAT DE FIECARE DATA CAND MA ROG LA DUMNEZEU ZIC ASA :DOAMNE DA-MI MIE TOATE BOLILE GRELE DIN LUMEA ASTA DAR TINE-I PE EI SANATOSI. STIU CA DUMNEZEU MI-A DAT ASTA CA PE O INCERCARE SI AM INCREDERE CA VA FI BINE .INCA ODATA CONDOLEANTE SI VREAU SA TINEM LEGATURA IN CONTINUARE.
0
04-01-2010, ora 16:40
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR D EUGEN .SPER DIN TOT SUFLETUL CA ATUNCI CAND MERGETI LA EVALUARE SA FIE TOTUL BINE .POATE AM GRESIT CA I-AM ASCUNS ADEVARUL TATALUI MEU DAR NU AM PUTUT ALTFEL SI NICI ACUM NU POT .ASA CUM DVS NU ATI FACUT METAS OSOASE SI TATAL MEU A AVUT NOROCUL SA NU LE FACA ASTA ALTA MINUNE DE LA DUMNEZEU.MI S-A SPUS CA SUB TRATAMENT ACEST LUCRU NU ESTE POSIBIL ...DAR CUM SPUNEAM MAI SUS TOTUL DEPINDE DE CEL DE SUS ...DACA PSA DVS E 0 INSEAMNA CA NU VETI MAI LUA TRATAMENTUL ?
ABIA ASTEPT SA VB
MAINE VOI INTRA DUPA ECO ...
0
04-01-2010, ora 16:51
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt mihaele86, SUNT foarte mahnit si-mi pare rau pt bunicul tau si pt tine si familia ta, nu stiu ce sa-ti scriu in astfel de momente. DUMNEZEU sa-l ODIHNEASCA ! Cu respect si deosebita considerare Eugen.
0
04-01-2010, ora 17:07
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
va multumesc amandorura pentru mesaje si incurajari. va spun de asemenea ca stiu prin ce treceti. o sa mai intru pe forum si va scriu ce cred ca v-ar putea ajuta. Pentru Loredana: Nu vreau sa va sperii dar metastazele se pot face sub tratament. Nici bunicul nu a avut la inceput, dar pe parcurs au aparut si credeti-ma lua exact acelasi tratament pe care l-ati descris. Poate totusi ar fi bine sa incerce si ceva naturist pe langa tratamentele recomandate de medicii oncologi. Daca il doare in partea dreapta sub coaste si se simte putin tare, ficatul ii face probleme. Aceeasi durere poate sa apara din cand in cand in partea dreapta mai sus, aproape de "capul pieptului". Sa ne scrieti rezultatele la eco ( neaparat eco la ficat). Numai bine si multa sanatate! Sa stiti ca nici noi nu i-am spus bunicului despre boala, a aflat singur, a citit prospectul medicamentelor! Aveti grija!
pentru Eugen: Va multumesc. Eu sper ca nu v-am descurajat. Sa aveti curaj sa luptati cu boala. E important sa nu cedati niciodata chiar daca vor fi momente grele cu dureri si suferinte. Luptati pana in ultima clipa si rugati-va lui Dumnezeu. De Sus vine totul! Multa sanatate!
0
04-01-2010, ora 17:08
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt GRIGORE LOREDANA. Sa sti ca si eu snt nerabdator sa aflu rezultatul de la ECO al tatalui, desi eu n-an incredere in acest "aparat", pt mine RMN-ul este SFANT. vb maine knd intri. DUMNEZEU sa FIE cu tine MAINE ! CU BINE, eugen.
0
04-01-2010, ora 17:11
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
noi la eco am descoperit mestazele la ficat. daca medicul care face eco e bun se pot vedea multe. RMN-ul ramane sfant intr-adevar!
0
04-01-2010, ora 18:43
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pentru Anca Cornea. Multumesc mult pentru atenti acordata si te rog sa ma ierti ca nu ti-am raspuns pana acum. In leg cu schema de tratamnt naturist verificata si propusa de tine, sa sti ca m-ar tenta dar pe viitor pt ca acum fac un tratamnt (naturist) avand la baza Ganoderma si altele in combinatie. N-am timp de citit si studiat materilele enumerate de tine pt ca snt ff ocupat, iar de mine se ocupa altii, eu doar respect tratamntle si indrumarile lor (merg pe mana lor). EX : Acest tratamnt naturist mi-a fost dat de Dr Alex Vanatoru, de kre snt f multumit. Am doar doua probleme nerezolvate inca, dar sper ca in timp se vor rezolva. Prima, si dupa mine f imp este inceputul unei Ginecomastii(TIN F MULT LA FIZIC), datorita acestui tratament hormonal de supresie androgenica, iar a doua, care vine tot ca o reactie adv la aceltratamnt est problema disfunctiei sexuale care s-ar parea ca se va rezolva, nefiind irevrsibila. Ptr prima probl mi s-a recomandat un tratamnt naturist cu CURCUMIN95. ce parere ai ? ai auzit de acest medicament? Astpt un eventual raspuns, cu BINE, Eugen.
0
06-01-2010, ora 11:00
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Grigore Loredana. Buna, ce mai faci ? M-am adus aminte ca tatal tau a efectuat exam Ecografic, a-ti luat rezultatul ? Sper ca totul sa fie bine. Cu bine, Eugen.
0
06-01-2010, ora 11:58
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Loredana si eu urmaresc sa vad cand raspunzi. Sunt curioasa ce raspuns ati primit!
0
06-01-2010, ora 13:41
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
VA MULTUMESC DIN SUFLET AMANDURORA .EU NU M-AM TINUT DE CUVANT SI NU AM INTRAT IERI .AM FOST F OBOSITA.AM FOST LA ECO .TOTUL ESTE BINE LA FICAT DAR COLECISTUL ESTE F LENES SI PLIN DE "NAMOL".MEDICUL RADIOLOG LA CARE AM FOST I-A FACUT SI UN RX PULMONAR ; SI AICI E IN REGULA .MEDICUL STIE DE DG PE CARE IL ARE TATAL MEU. MI-A PROPUS SA-I FACEM SI UN CT SA VEDEM CUM STA CU ADENOPATIA INGHINALA SI CU TOATE CELELALTE .SPER SA-L FACEM MAINE.. VOI INTRA SI VA VOI TINE LA CURENT ...
PTR D. EUGEN :DV ATI AVUT SI ADENOPATIE INGHINALA ?
MIHAELA ITI MULTUMESC DIN SUFLET .
0
06-01-2010, ora 15:09
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ma bucur sa aud ca nu sunt probleme la ficat. Pentru Colecist lenes probabil o sa va recomande ceva medicul. Bun este si ceaiul de sunatoare. De asemenea ar trebui sa cam evite prejelile. De acolo veneau si durerile in partea dreapta de care spuneati. Aveti totusi mare grija pentru ca poate si afectata in tim vezica biliara asa ca ar trebui sa ia un tratament pentru lenea colecistului. Daca la plamini e bine mai ram oasele. Nu mai stiu daca ati facut scintigrafie osoasa. Ar fi bine sa o faceti ca sa va luati o grija. Analizele de sange cum sunt?(Hemoleucograma completa) Numai bine si multa sanatate tatalui
0
06-01-2010, ora 16:07
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Scintigrafia ososasa facuta in iulie a aratat ca nu exista metastaze osoase. De atunci nu am repetat-o , hemogarama este buna -zic eu -leuc 6000 , hemoglob 13 , trombocite 245, formula leucocitara este modificata neutrofilele 42% si limfocitele 46 %, ureea este 39 , creatinina 0.88 , tgp 22.8, tgo 20 , urina buna far modificari (toate i le repet cam la 40 de zile ).Astazi am fost la internist si mi-a prescris o reteata ptr litiaza biliara si silimarina ca hepatoprotector .Despre scintigrafie osoasa voi vorbi cu medicul urolog la care mergem la control ( Bucuresti ) sa vedem cand ar fi bine sa o repetam .Stiu ca se face cu o substanta de contrast destul de radioactiva .vom vorbi si dupa tomograf ...multumesc mult ( ce bine ar fi fost daca v-as fi cunoscut de asta vara cand eram distrusa .dar e bine si acum ...)
0
07-01-2010, ora 11:06
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Grigore Loredana : Buna, ce mai faci ? Am citit msj-ul tau si ma bucr fff tare ca a fost Ok rez la ECO In leg cu adenopatia inghinala, nu, n-am avut TE ROG SA MA TII LA CURENT Cu BINE, eugen..
0
07-01-2010, ora 12:06
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna Loredana. Eu am adaugat ieri un commentariu dar nu stiu de ce nu a fost adaugat. Numarul de leucocite este bun, hemogrobina este insa spre limita inferioara. (o posibila anemie si-ar putea face aparitia, urmariti evolutia pentru ca o scadere ar putea duce la complicatii) Formula leucocitara este usor modificata, nu aveti de ce sa va faci griji dar trebuie urmarita si este foarte bine ca repetati analizele lunar. Cand modicarile devim mai mari se poate spune ca este suspect de leucemie. Nu te speria leucemia poate fi tinuta sub control cu tratament daca este inceput la timp si este respectat. Cel mai probabil modificarile din ultimele analize sunt cauzate de problemele de la colecist. Daca faceti tomograf nu mai este necesara scintigrafia osoase. La tomograf se poate vedea foarte clar daca oasele bazinul au fost afectate. De obicei la aceasta boala acolo apar primele modificari. Da intr-adevar substanta de contrast de la scinti este radioactiva si nu se recomanda utilizarea ei la un interval mai mic de 6 luni, dar de nevoie se face chiar si odata la trei luni. Silimarina este un hematoproctector foarte bun, ba mai mult ajuta si la regenerarea celulelor hepatice. Iti recomand Silivit F de la Vita Care. Este foarte bun si contine exact Silimarina. De asemenea si Armurariu de la Rota Natura este foarte bun. Luati cu incredere ajuta! O celula hepatica se regenereaza in aproximativ 6 luni deci cu cat incepe mai devreme cu atat o sa fie protejat pe parcurs. Ar fi foarte bine sa ia continuu timp de 6 luni, rau sigur nu fac, sunt defapt suplimente alimentare. Sa ne scrii rezultatele dupa tomograf. Ai grija de tatal tau, dar nu uita sa ai grija si de tine. Trebuie sa fii puternica si sanatoasa in aceasta perioada, sa ai mult curaj. Stiu ce inseamna sa umblii prin spitalele din Romania, nu-i usor deloc. Multa sanatate va doresc!
0
08-01-2010, ora 16:03
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pentru Loredana Griigore Buna, am intrat pt a te intreba in leg cu CT-ul tatalui tau.Ai luat rezultatul ? dak da, da-i si mie de veste. snt sigur ca este favorabil . Cu bine, Eugen.
0
08-01-2010, ora 16:57
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Buna.am fost la ct .Rezultatul il voi lua luni ;asistentul care a facut inregistrarea pe cd mi-a spus ca totul e in regula adica ficat , rinichi, vezica, ganglioni inghinali, dar o prostata marita .parerea lui neoficiala -din experienta pe care o are. Alte zile de asteptare .pana luni ...Ca protector hepatic i-am cumparat tatalui meu LAGOSA ..si tratamentul pe care ni l-a prescris internistul ptr colecist "lenes "..
D.Eugen stiti ce nu inteleg ?De ce - daca nu aveti nici adenopatie si nici alte metastaze iar psa a scazut la 0 deci agresivitatea cancerului nu mai este asa de mare- nu vi se face o interventie chirurgicala de indepartare a prostatei.nu ar fi mai bine sa indepartati raul .La tatal meu nu s-a putut din cauza adenopatiei .Parerea mea .. La revedere...voi intra dupa ce aflu rezultatul ct-ului.
0
08-01-2010, ora 18:15
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
O interventie chirurgicala in aceste cazuri este destul de riscanta. In primul rand in timpul interventiei se pot extinde celule canceroase in organism. Dar exista un tip de interventie chirurgicala care poate fi facuta in acest caz, interventie prin inghetarea zonei cu tumora si extirparea ei. In acest caz sansele de extindere sunt foarte foarte mici. Din pacate la noi in tara din cate stiu doar in Cluj se practica astfel de interventii chirurgicale.
0
09-01-2010, ora 00:40
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Buna tuturor! Sunt in aceasi barca cu dvs. Tatal meu 76 ani este suspect de cancer prostatic, PSA 30, luni primim resultatele biopsiei. Am sunat la spital dar asistenta care ne-a rugat sa sunam, a refusat sa ne spuna resultatul biopsiei...Am cautat sa ma informez cat mai in amanunt de aceasta boala si sansele de supravietuire, evolutia sa etc. Am gasit cateva filmulete pe youtube foarte informative. Am sa le postez aici pentru cei care sunt in cautare de info, sunt in engleza...

As dori sa intreb ce sanse de supravietuire sunt in cazul unui cancer prostatic metastazic sau invazie perineurala (cazurile in care nu este operabil). Si as mai vrea sa stiu pentru cei care au urmat si tratamentul radiologic, care sunt efectele rele, cum se simt persoanele dupa aceste radiatii. Mi-e teama sa-l supun pe tata la radiatii, sunt foarte puternice si distrug foarte mult in jur, pe langa partile afectate...slabeste foarte mult sistemul imunitar. Mama mea a murit de cancer pulmonar acum 5 ani, a urmat tot ce se putea urma la vremea respectiva...si CIT si Rad...naturist...dar nu a avut mari sanse, am descoperit tarziu cancerul :(...sunt disperata sa ma gandesc ca il pot pierde si pe tata in acelasi mod, sufleteste este inuman sa treci de 2 ori prin aceasi durere.
L-am pus pe tata sa urmeze un regim vegetarian strict, se numeste macrobiotic, unde se manaca numai anumite alimente, fara nici un fel de proteina animala, doar proteine vegetale. Poate ati auzit de regimul Oshawa. Tata l-a inceput imediat ce am aflat ca e suspect de cancer. Laptele de soia ajuta mult in combaterea cancerului prostatic. Bea 1 litru de ceai de pufulitza cu ghipe pe zi si 1L de ceai verde dimineata. De cand merge pe acest sistem, se simte mult mai bine, urineaza bine, dar luni se va afla ce este cu adevarat acolo.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat in legatura cu intrebarile mele. Mi-e frica ca doctorul nu ne va spune adevarul luni. Spre deosebire de dvs, tata e constient ca posibilitatea de cancer este mare, plus ca m-a rugat mult sa ii spun adevarul...
0
09-01-2010, ora 00:42
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Am uitat sa postez linkurile:
Prostate Cancer - Your Treatment Options part 1
http://www.youtube.com/watch?v=Orp8l7wh-lAfeature=related

Prostate Cancer - Your Treatment Options part 2:
http://www.youtube.com/watch?v=ItqQ4BFl05sfeature=related
0
09-01-2010, ora 01:05
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna. In general cancerul de prostata are o evolutie lenta si fara simtome. Din cauza ca pana la un anumit stadiu nu sunt prezente simtomele acest tip ce cancer este periculos. Tocmai de aceea este recomandat ca barbatii trecuti de varsta de 40 de ani sa mearga o data la 6 luni si sa isi faca analiza PSA. Din cate inteleg din mesajul dumneavoastra inca nu stiti daca exista metastaze. PSA 30 este mare intr-adevar, dar sa stiti ca bunicul a avut initial PSA 75 si nu avea metastaze. PSA-ul care indica metastaze este cel trecut de 150 ( nu este o regula stricta aceasta, dar daca trece sunt metastaze pe undeva sau exista si alte probleme - mai sunt si alte cazuri in care PSA-ul depaseste 150). Nu sunt medic de profesie dar ceea ce pot sa va recomand este o carte: "Cancerul. Tratamente Naturiste" scrisa de Eugen Giurgiu. Acolo este explicat regimul alimentar pentru fiecare tip de cancer. Sa stiti ca nu este bine sa nu se alimenteze cu proteine de origine animala. Acestea au un rol foarte important in organism si sunt necesare, dar bineinteles ponderat. Incercati sa gasiti aceasta carte. Daca nu o gasiti puteti lua legatura cu autorul si dansul va va recomanda un regim alimentar corespunzator si daca doriti de asemea va poate recomanda si un tratament naturist corespunzatori (ceaiuri, tincturi... - care sincer nu sunt deloc scumpe in comparatie cu ceea ce este pe piata si culmea sunt foarte eficiente). Va inteleg pe deplin disperarea, dar trebuie sa va tineti curajul, sa ganditi pozitiv tot timpul si sa il ajutati si pe dansul sa gandeasca pozitiv. Stiu, este foarte greu mai ales in cazul dumeavoastra care ati mai trecut prin asa ceva. Stiu cum este, am trecut si eu prin asta de curand. Dumnezeu sa fereasca pe toata lumea de asa ceva. Doctorul trebuie sa va spuna adevarul, este de datoria dansului. Oricare ar fi raspunsul trebuie sa va ganditi bine ce faceti in continuare, pe cate planuri mergeti. Eu personal am avut o experienta proasta cu tratamentul dat de medicul oncolog de la I O Fundeni. Au tratat doar cancerul, au uitat ca in organism mai sunt si alte organe indispensabile vietii si au ignorat orice le spuneam. Eu va spun asa. Daca vreti informatii despre cancer citit cartea respectiva. Eu personal o am, dar am imprumutat-o recent. Va doresc sanatate si numai bine!
0
09-01-2010, ora 06:05
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Draga Mihaela, iti multumesc pentru raspuns, e incurajator. Voi afla mai multe amanunte luni, despre Gleason si tipul T de tumora. Cat despre proteina animala e stiut ca ajuta la dezvoltarea celulelor cancerigene, iar tata are un aport de proteina vegetala suficienta, pe zi, si de asemenea suplimentele de vitamite B12 de rigoare. Nu-mi fac probleme din punctul asta de vedere.
Ce vroiam sa adaug si mai ales sa aflu pareri acum este despre tratamentul hormonal sau anti-hormonal cum ii spun americanii, practicat in cancerul prostatic:

http://www.youtube.com/watch?v=YZpaly9LQB4

pe acest link spune ca pacientii supusi tratamentelor medicamentoase hormonale, au ca efecte adverse: pierderea masei musculare, pierderea vointei de a face ceva (pierderea staminei care e generata de testosteron), ingrasarea, somnolenta, oboseala, scaderea puterei de munca.
Imi poate spune cineva care a urmat acest tratament daca a intampinat aceste simptome post?
Tot acest tratament scade mineralele din oase, mai ales Calciul, si dupa un tratament hormonal de 10 luni, pacientul poate dezvolta Oseoporoza, fracturi de stress cum le spune acel doctor.

Este cineva care a intampinat astfel de dificultati?
0
09-01-2010, ora 06:50
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Buna dimineata .Imi pare rau sa aflu ca ni s-a mai alaturat un coleg de suferinta.Dar poate totusi nu va fi asa rea situatia ;pana nu aveti rezultatele de la medic credeti in minuni-- exista ...
tatal meu a avut psa 300 si nu au existat metastaze... nu s-a operat , urmeaza acest tratament hormonal antiandrogenic; avem 7 luni de la tratament...;se simte bine nu s-a ingrasat ;somnolent nu este iar de muncit i-am interzis eu sa mai munceasca asa cum ar vrea el .ii ajunge cat a muncit ...Asa mi s-a spus si mie ca in timp scade rezistenta oaselor si va duce la osteoporoza dar lucrul asta mi l-a spus urologul nu oncologul ( binenteles ca urologul este adeptul interventiei chirurgicale nu al tratamentului hormonal ).dar sti ce cred eu in final zilele si sanatatea ti le da DUMNEZEU, nu ti le da nici urologul, nici oncologul, nici radioterapia, nici hormonoterapia si nici plantele. eu la concluzia asta am ajuns ;am citit si despre metoda de vindecare a cancerului cu ultrasunete focalizate (Bioteramed -Bucuresti ), despre inghetarea prostatei cu azot , metode care costa dar sunt sigura ca exista oameni cu bani bolnavi de cancer care apeleaza la aceste metode sau ar apela in speranta sa se vindece (sunt atatia actori straini plini de bani care mor in tari f avansate din puct de vedere medical de ce nu apeleaza la aceste metode ? de ce ? ptr ca asa cum spuneam numai DUMNEZEU HOTARASTE , EL ne alege , EL ne daruieste zilele pe care le mai avem de trait ...Nu uita sa te rogi si sa crezi in minuni ...Sanatate multa ...
0
09-01-2010, ora 07:01
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Am gasit pe Google la CEAI ANTITUMORAL un site se numeste "Bine ati venit " este f interesant cititi...
0
09-01-2010, ora 07:06
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Buna Loredana, si multumesc de incurajari. Asa este, pana nu vad exact rezultatul biopsiei si ce va sugera medicul, sper in orice, chiar si sa nu fie malign.
Am citit si eu despre metodele mentionate de dvs mai sus, dr din cate am inteles, aceste interventii chirurgicale sunt recomandat in cazul tumorilor de tip T2, eventual T3, dar daca este cazul T4 se merge pe tratament medicamentos, de asemeni in corelare cu scorul gleason care indica agresivitatea cancerigena...Pana la urma nu e o optiune la alegerea pacientului. Credeti-ma ca as alege orice este mai putin dureros si eficient pentru tatal meu, si fara sangerare, dar nu tine de liberul nostru arbitru numai...

Am gasit acest anuntz pe un site:
"Bolnavii cu afectiuni grave ale prostatei vor putea scapa rapid de probleme, gratie celui mai performat aparat medical din domeniu, care a ajuns acum si la Bucuresti.

Aparatul a fost achizitionat de spitalul Sfantul Ioan unde au si fost operati primii pacienti, informeaza Realitatea TV.

In doar 20 de minute, aparatul topeste practic tesutul prostatic, il vaporizeaza, iar rezultatul este extrem de rapid si fara niciun pic de sangerare.

Daca ar fi fost operat cu laserul, pacientul ar fi stat pe masa de operatie o ora, iar recuperarea ar fi durat trei luni.

Si pretul este mult mai bun, fiind de zece ori mai ieftin in cazul noului aparat. Astfel, daca o operatie cu laser ajungea la circa 1.500-2.000 de euro, acum costul se va ridica la circa 150 de euro."
N-am ajuns sa verific informatia.

Pentru ca este un site medical, poate unul din medicii inscrisi aici, ar putea sa confirme sau sa infirme, sau sa completeze toate research-urile facute de noi.

Din cate vad, vorbim numai noi pacientii.:(
0
09-01-2010, ora 11:04
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pentru BITZU 0611. Am citit comentaiile voastre de dimineata, ptr a te documenta mai mult in leg cu aceasta boala si ptr a nu ma repeta, te rog sa citesti comentariile anterioare dintre mine(eugen49), mihaela86r si Grigore Loredana ; de asemeni, ma poti apela -, ptr a-ti da mai multe relatii, cu bine, Eugen.


(*modificat de administrator)
0
09-01-2010, ora 17:26
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Cei de la sf Ioan din capitala au spus ca aparatul pe care il au (din cate am inteles ar fi tot ultrasunete focalizate ) este eficient doar in stadiile 1 si 2. Si eu imi doresc ptr tatal meu tot ce e mai bine, sa nu sufere , sa nu-l doara .Eu a trebuit sa decid de una singura ce avem de facut in situatia data (nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu )el avand st 4 si un gleason 9; medicul de la sp Panduri mi-a recomandat interventia chirurgicala cu cat mai repede cu atat mai bine .oncologul nu a fost de acord .prof sinescu la fel mi-a recomandat trat hormonal ...iar eu eram debusolata si speriata si nu stiam ce sa fac ...Ma rugam la Dumnezeu sa-mi dea un semn , sa-mi lumineze calea pe care trebuie sa o urmez.Am ales tratamentul hormonal ...ma rog sa fie bine ...
0
09-01-2010, ora 17:54
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Pentru Eugen: Am citit toate comentariile nu numai de pe acest site...Multumesc de telefon, eu nu sunt in tara momentan, dar cand vin, am sa te apelez neaparat. Pana tunci aflem si rezultatele clare.

Pt Loredana: din documentarele facute pe cancerul de prostata, cel putin ce am vazut eu pana acum, T4 cu 9 (tumora este raspandita si foarte agresiva) nu e posibil sa fie rezolvat chirurgical. Cel putin asta e ce spun medicii din vest, si aplicarea trat. hormonal ar fi cea mai buna alegere. Dar eu nu sunt medic asa ca spun si eu din documentare.
0
09-01-2010, ora 18:23
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Ptr bitzu0611. Am observat k esti documentat in leg cu aceasta boala. e bine sa astpti rezultatele pt a-ti pune planul de ATAC in aplicare. Dak tot esti "AFARA", te rog sa te interesezi de acest ANTICORP impotriva cancerului de prostata avansat, descoperit de curand in STATE, botezat F 77 . Astpt vesti, cu bine, Eugen.
0
09-01-2010, ora 19:01
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Ptr Loredana. Are dreptate bitzu0611. LA cancerul de prostata, dak tmora a depasit invelisul prostatic(capcula prostatica), nu este indicata operatia chirurgicala, ci doar trat hormonal combinat cu radioterapia ; este posibila o interventie la nivelul prostatei doar dupa ce dispar adenopatiile din regiune iar tumota prostatica s-a resorbit(cazul meu si sper ca va fi si cazul tatalui tau). Dupa axceste 2 etepe trebuie sa intervenim pe prostata si locoregional cu interventii alese cu mare discernamant dpdv tehnico- revolutionar in medicina ptr a nu recidiva sau dak da, recidiva sa fie peste 30 de ani (gumesc), sa fie cat mai tz posibil. La toate acestea dak se adaugaun srgim si stil de viata adegvat, combinat cu o medicatie naturista ptr toata viata, SANT SIGUR CA-L VOM INVINGE ! Eu asa voi face si cred in ceeace fac. Skuze de greseli dar snt fff grabit.P.S. : Cemai face tatal tau ? sper ca bine, ca si mine. saluta-l din partea mea. CU bine, eugen.
0
09-01-2010, ora 19:14
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Eugen, multumesc de info, desigur voi cerceta pe acest subiect si cum am ceva info am sa le postez imediat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 23 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •