Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 12131415 16 ÃŽnainte ›
0
24-12-2013, ora 08:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1) evident, tratamentul hormonal merge bine! efectul pe supresia hipofizei e aratat prin scaderea nivelului de testosteron la valorile pe care le relatezi, si inca e posibil sa scada in continuare, iar PSA in mod evident scade si el, in consecinta. lucrurile sunt favorabile deci.
2) trebuie, ca in toate cazurile de acest gen, sa te consulti cu oncologul si cu medicul de familie simultan, pentru a elimina posibilitatea vreunei alte cauze pentru aceste suparari/dureri. odata ce ai facut asta, si deci nu exista alta boala (reumatologica de exemplu), iar simptomele sunt defapt efecte adverse ale tratamentului, caci asa pare ce descrii tu, poti si chiar trebuie sa incepi sa iei masuri. acuma nu mai stiu exact stadiul bolii tale si cat e planuit sa faci tratamentul hormonal, dar indiferent ce durata ar avea, e posibil sa ai de a face cu niste astfel de probleme, mai ales daca se prelungeste si dincolo de radioterapie. scaderea masei musculare, dureri musculare si osoase/articulare, osteoporoza, sunt posibile efecte secundare ale acestei terapii. pentru dureri nu ai ce sa faci decat sa iei niste analgezice usoare, ca algocalmin in combinatie cu paracetamol, eventual, dar pentru osteoporoza si diminuarea masei musculare nu ai ce sa faci decat un abonament la sala, si asta cat mai curand! asta sau alte tipuri de exercitii, de intensitate progresiva. pentru osteoporoza trebuie sa te urmaresti, deci vorbeste cu medicii despre asta, ca si despre alte potentiale efecte adverse ale tratamentului si cum pot fi manageriate.
3) pai evident nicio diferenta, ambele au scazut, numeric, valoare PSA de la aproape 14 la aproape 4 ng/dl. se poate spune ca ai o tumora care e foarte dependenta de substratul hormonal, si orice influenta adusa lui, are un efect mare in progresia ei. totusi avodart are un alt mecanism de actiune, nu este la fel de eficient in tratarea cancerului de prostata si deci nu este recomandat, nici ca tratament nici in profilaxie. de asta cand tratezi un adenom de prostata simptomatic, ca medic, trebuie sa te asiguri mai intai ca nu e cancer! exprimarea cu "scade fals PSA" a urologilor nu a fost chiar una fericita. scaderea PSA sub avodart e ceva cat se poate de real, pentru ca PSA este o substanta secretata si de prostata normala sau hipertrofiata; ce au vrut ei sa spuna e ca pur si simplu avodart NU SE DA pentru cancer de prostata.
4) am parerea cum ca unii medici, fie din plictiseala, fie din slabiciune mintala fie din alte motive mai mult sau mai putin materiale, incep sa dezvolte (mai ales in romania) astfel de hobby-uri prostesti care nu stiu cui fac bine, nici macar la psihic; desigur ca trebuie facuta o diferenta intre ceaiuri si homeopatie sau "palma vindecatoare", care sunt departe de a putea sa demonstreze orice fel de eficienta in ce priveste oncologia, si exercitii fizice, asa cum fac parte din qui gong sau yoga, etc. pari un om destul de instruit si mai mult decat capabil sa pui la indoiala si sa verifici singur ce e rezonabil si ce nu, chiar daca faptul ca te afecteaza direct pe tine iti poate afecta obiectivitatea, un pic.

sarbatori fericite !
0
08-01-2014, ora 22:59
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Daca se poate, cineva mai priceput, sa-mi spuna si mie care este protocolul standard de tratament hormonal. Dupa prostatectomie, urmata de radio+hormonal, medicul oncolog i-a recomandat sa faca o pauza, dupa implinirea a 2 ani de tratament hormonal: zoladex si bicalutamida. Acum este in "pauza". Care este rostul acestei pauze si ce ar urma? Daca si cand trebuie sa reia tratamentul hormonal?
Mentionez ca dupa radio- nu a intrerupt nici un moment hormonalul, asa ca nu stim, practic, ce efect a avut radioterapia si daca boala mai progreseaza sau cat e de agresiva. Pacientul are 62 de ani.
0
08-01-2014, ora 23:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce stadiu initial al bolii a avut si ce fel de radioterapie a facut ? apoi... ati vorbit cu oncologul ? ce v-a spus ultima oara ?
0
09-01-2014, ora 19:00
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Buna ziua. As avea o intrebare pt Dr. Raul.

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la prostata si urmatorul pas a fost sa-i facem scintigrafie osoasa pentru ca are dureri de oase. La scintigrafie a iesit ca are metastaze osoase pe coloana (zona lombara mai ales), stern, umar, pelvis si cap. Scintigrafia am facut-o ieri. Azi am avut primul consult la oncolog ( Dan Emil Belu de la Euromedic). Oncologul a fost recomandat de DR. urolog Sebastian Voinea. Dupa discutia cu oncologul urmatorii pasi au fost: azi am facut dupa amiaza un eco la inima, iar maine va face niste analize de sange si CT la pelvia abdomen si torace. Nu stiu exact ce analize de sange o sa faca pentru ca trimiterea ne-o da domnul oncolog maine dimineata inainte de prelevare, pentru ca azi nu am avut nici noi trimitere pentru oncologie de la medicul de familie. Intre timp ne-a luat mama trimitere si ne-a trimis-o la Bucuresti din provincie. Intrebarile pe care mi le pun sunt 1000. Dar sa incepem cu cele prioritare. Ceea ce am facut pana acum este bine din punctul tau de vedere? din pacate nu am avut timp sa consultam si a alte pareri - am mers pe mana DR. Voinea si Belu.
0
09-01-2014, ora 19:22
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Continuare: La eco cord s-a vazut: V. mitrala si aortica usor ingrosate si cu mobilitate buna. V tricuspida si pulmonara - normale. Contractilitate: hipokinezie difuza de pereti VS, predominanat SIV, usuoara disinergie septala (secundara tulb de conducere i-v) Concluzii: disfunctie sistolica severa VS (aspect cardio-miopatic). Presiuni pulmonare usor crescute.

As vrea sa stiu daca aceasta pb la inima ar putea fi un impediment in inceperea tratamentului pentru cancer. Dr care a facut eco-cord a zis ca trebuie sa-l internam la o clinica de cardiologie si sa facem investigatii amanuntite.

Tatal meu are 47 de ani si este un tip gras ( 120 kg la 1.75 m inaltime). Eu l-am pus acum la dieta, dar nici asta nu stiu daca fac bine. Incerc totusi sa-i dau sa mananace mai putin si mai sanatos: salate, supe, iaurturi, fructe, oua. Asta acum cateva zile cat mai sta cu mine in Bucuresti. Apoi o sa mearga in provincie. Despre tratament - am vrea sa il faca cat mai aproape de satul nostru (asta ar fi la Constanta), dar nu cunosc nici un medic acolo si nici din ce capat sa o apuc. Dr. oncolog de la Euromedic mi-a zis ca daca incepem tratamentul al Bucuresti la ei, atunci sa continuam numai acolo, desi ar fi foarte greu pentru ca mama sta singura acasa si nu are ocupatie si dispera, iar eu trebuie sa merg la munca si nu pot sa langa el in permanenta. De asta cred ca la Cta ar fi mai usor ca ar fi impreuna si s-ar sustine unul pe altul. Va rog sa-mi dati un sfat, o indrumare, orice. Fac orice pentru tatal meu - este un om extraordinar.
0
09-01-2014, ora 19:25
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Maine voi reveni cu rezultatele de la CT. Sper sa nu fi facut metastaze si la organe. Va multumesc frumos pentru orice raspuns! Sanatate!
0
09-01-2014, ora 19:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles oarecum. situatia este destul de clara din punct de vedere oncologic: standard ar fi deci tratamentul hormonal, care consta intr-o injectie lunar sau la 3 luni + un medicament specific pentru metastazele la oase, care cel mai des se face tot in perfuzie, lunar. nu vad absolut niciun motiv pentru care acest tratament relativ simplu + urmarirea simptomelor si a PSA nu s-ar putea face in teritoriu. sunt medicamente disponibile practic oriunde, odata inceput tratamentul in bucuresti. situatia din pacate se complica datorita problemelor cardiovasculare, care chiar daca nu sunt o contraindicatie in sine pentru tratamentul hormonal despre care am vorbit, totusi pot pune probleme daca sunt necontrolate si netratate. pentru asta aveti nevoie de o continuare a evaluarii cardiologice si cel mai probabil de tratament, iar scaderea ponderala este absolut critica!
0
09-01-2014, ora 20:53
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
aveti vreo sugestie legata de medicul oncolog care se ocupa in acest moment de tatal meu? trebuie sa cerem si alte pareri?
0
09-01-2014, ora 22:51
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
[[ce stadiu initial al bolii a avut si ce fel de radioterapie a facut ? apoi... ati vorbit cu oncologul ? ce v-a spus ultima oara ?]

IInainte de radio, la RMN s-a vazut ca erau invadati mai multi ganglioni inghinali, de ambele parti din cate imi amintesc. Nu avem dovezi ale vreunei metastaze (RMN de abdomen si pelvis). A facut radioterapie in tot bazinul, la Fundeni, cu aparatul cel vechi (nu stiu ce tip).
Medicul oncolog nu ne-a dat mai multe detalii, doar a zis ca asa e protocolul standard, ca dupa 2 aniu sa faca o pauza. I-a mai mai spus ca ii va da sa faca investigatii mai amanuntite la urmatorul control (care ar fi cam dupa 3 luni de "pauza hormonala").
Toate protocoalele pe care le-am mai citit eu, vorbesc de tratament hormonal continuu, cat timp organismul raspunde. Nu mi-e clara intentia in acest caz.
0
10-01-2014, ora 12:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
paulacaladei: nu.

zburi: din moment ce nu poti zice prea multe despre stadiul initial, decat ca nu existau metastaze dar ca nu a fost operat, nu pot decat sa presupun ca stadiul a fost unul localizat sau local avansat unde tratamentul standard este format din radioterapie + hormonoterapie care cam atat trebuie sa dureze, 2 ani. reevaluarile vor arata daca boala mai e in evolutie, iar daca nu, urmarire este tot ce trebuie facut!
0
10-01-2014, ora 17:54
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Multumesc frumos si din suflet DR. Raul. Luni o sa primim rezultatele de la CT si o sa va mai cer parerea atunci. Am horat cu mama sa luam rezultatele luni si sa mergem direct la un oncolog in Constanta. Nu are rost sa inceapa aici in Bucuresti ca sa continue in Constanata si sa-l mai pun pe drumuri inca o data. Ma voi duce totusi luni la oncologul din Bucuresti sa-i cer parerea. Eu as fi vrut sa faca tratament aici in Bucuresti, dar este departe de casa si un drum de 4 ore pe microbuz nu este prea placut acum, dar mai tarziu ma gandesc ca va fi si mai rau. Va rog sa-mi recomandati un oncolog bun din Constanta. Oricine poate sa-mi raspunda. Va multumesc tuturor celor care cititi cazul nostru si aveti sa ne dati o parere, o idee, orice. Paula
0
11-01-2014, ora 04:28
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Pentru paulacaladei

Buna sera
Cum a fost descoperit cancerul de prostata al tatalui tau. A facut biopsie? Daca da, ce stadiu are si ce Scor Gleason? PSA cat a fost?
0
11-01-2014, ora 09:07
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
PaulAdrian: multumesc pentru interesul acordat

Prin biopsie am descoperit. Scor Gleason 4+3. Oncologul a zis ca este stadiul 4. Stadializarea TNM nu este completa, pentru ca nu stim deocamdata (pana luni) daca are metastaze si la organele interne. PSA a fost initial 13, dar in decurs de o luna a crescut la 40 (banuiesc ca din cauza antibioticelor puternice pe care le-a facut in Noiembrie, pentru ca initial doctorii din Constanta au crezut ca e infectie si l-au imbibat de antibiotice: Fortum, Gentamicina si altele) Cand am vazut ca PSA a crescut la 40 si urologul din Cta a vrut sa-i mai prescrie inca o cura de antibiotice, am hotarat sa venim la Bucuresti si aici de la primul control s-a vazut ca are prostata tare, apoi am facut punctia.

Ciudat este ca la Cta - cel mai mare urolog de acolo la tuseu rectal a zis ca nu are nimic si nici la Eco nu s-a vazut nimic. A mai fost si la alt urolog, tot in Cta, care in urma tuseului rectal a zis ca nu se simte nici o anomalie.

La Buc - tata mi-a zis ca l-au pus in alta pozitie decat la Cta pentru tuseu. Din prima au zis ca nu e in regula.

Am pierdut 1 luna pentru ca am crezut ca urologul din Cta ( care este si profesor universitar) stie ce face.
Oricum nu mai putem schimba nimic acum, dar ca sunt mahnita. Nu invinuiesc pe nimeni pentru ca nu ne ajuta cu nimic, sper doar sa nu pateasca si altii ce am patiti noi. Recomand tuturor sa ceara mai multe pareri.

As avea o intrebare: daca tata a luat trimiterea de la medicul de familie pentru oncologie pe care a dat-o oncologului de la Euromedic ca sa faca CT si analize la sange, mai poate luat alta ca sa mearga la Constanata cu rezultatele si sa inceapa tratamentul acolo?

Multumesc frumos tuturor!
0
11-01-2014, ora 13:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Desigur!
0
11-01-2014, ora 22:18
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Multumesc din suflet!
0
13-01-2014, ora 16:28
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Buna ziua,

Am primit azi ultimele analize si rezultatul de la CT. Daca are timp vre-un doctor care intra pe forum, as vrea sa cer parerea lui.

Multumesc frumos!
0
14-01-2014, ora 01:24
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Buna seara.

Pe acest forum exista un singur doctor - RaulDuke.
El este singurul de aici ce va poate raspunde avizat la intrebarile dumneavoastra.
Pentru a va putea raspunde la intrebari si a-si spune o opinie, e nevoie sa postati rezultatele de la anlize si CT.
Noi, ceilalti, mai punem din cand in cand cate o intrebare, mai postam cate o informatie sau ne povestim experientele noastre legate de aceasta boala, adica lucruri ce pot fi utile si altora.

Toate bune.
0
15-01-2014, ora 00:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
De multe ori aflii mai multe de la alti pacienti decat de la medici deoarece ei nu au timp sa discute cu tine, este la sfarsitul programului, este si el om, sau nu vrea sati dea vesti rele, si multe altele.
Cel mai rau este ca se pierde timp se pierd vieti si se chinuie oameni din comoditate cateodata, si nimeni nu se gandeste la familiile bolnavilor.
0
17-01-2014, ora 12:10
paulacaladei
Nu este medic/terapeut
paulacaladei
Buna ziua,

As vrea sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. Stiu ca medicii nu au timp sa stea la discutii, abia acum inteleg cat de important este timpul pentru acestia si cat de presati sunt acestia din acest punct de vedere - mai ales la oncologie

Tocmai de aceea accept orice sfat/parere, din partea oricui a avut/are de-a face cu aceasta crunta boala si multumesc in avans pentru timpul acordat.

Nu o sa mai pun rezultatele analizelor pentru sunt vre-o 5 pagini. Le am facute poze, daca este cineva interesat, le pot trimite pe mail.

Intre timp, iata ce s-a mai intamplat cu tatal meu.

Tatal meu a fost internat de luni pana miercuri la oncologie Constanta. Am avut noroc sa fim primiti de o doamna doctor minunat a, care mi-a ajutat parintii cu internarea si stabilirea unui plan de "batalie".
Eu am trimis rezultatele investigatiilor din Bucuresti tot luni, iar a doua zi le-a dus mama la spital.
In acest timp i s-au administrat medicamente pentru controlul durerii si altele: Arnetin, Motilium, Dulcolax, Dexametazona, Hidrocortizon. Nu stiu doze si alte detalii, asta e tot ce am putut afla de la telefon de la ai mei, care si ei sunt bulversati si nu au putut sa stea sa memoreze tot ce i s-a administrat tatalui meu.

De Miercuri, cand a fost externat, a inceput tratamentul cu Casodex. Pe 27 ianuarie suntem programati pentru a merge la control si pentru a i se administra Zoladex si acid zoledronic. Pentru aceste medicamente, doamna doctor a zis ca trebuie sa faca dosar si de aceea, tocmai pe 27 le va primi.

Doamna doctor a zis ca va incepe si radioterapia dupa ce mai slabeste un pic ( 5- 10 kg). Am incredere ca este pe maini foarte bune. Stiu ca are doua specializari oncolog si radioterapeut si este foarte apreciata de toata lumea din Constanta.

Sper sa raspunda bine la tratament si mergem cu Dumnezeu inainte. Doamne ajuta !
0
17-01-2014, ora 14:00
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
PAULA ITI DAU MESAJ PE PRIVAT CU ADRESA MEA DE YAHOO SI NUMARUL MEU DE TELEFON PT DISCUTII.
0
23-01-2014, ora 17:41
sunflower2000
Nu este medic/terapeut
sunflower2000
Pentru RaulDuke :
V-as ruga sa-mi spuneti ce ati mai face ( ce tratament ati mai incerca ) in cazul unui cancer de prostata ( mCRPC ) care nu a raspuns nici la Docetaxel, apoi nici la Abiraterone si nici la Enzalutamida, facand progresie permanent ( PSA si simptomatic ) ?
Multumesc anticipat
0
23-01-2014, ora 20:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inrgijire simptomatica, sau ce se cheama "best supportive care" si poate as incerca sa-l inrolez intr-un trial de faza III sau macar II, daca as avea unul disponibil, cu virtualmente orice...
0
23-01-2014, ora 20:43
sunflower2000
Nu este medic/terapeut
sunflower2000
Ar mai fi Sipuleucel-T ( tratament biologic ) si Xofigo (radium-223 dichloride) dar momentan "imposibile" in Europa, deci doar optiuni teoretice. V-am intrebat ce ati face pt. ca sunt pareri care spun ca ar mai merge o noua incercare de deprivare hormonala dupa o pauza ( eventual folosindu-se medicamente ce nu s-au mai folosit, cu care organismul nu s-a obisnuit ), desi mi-e greu sa cred ca ar merge
0
24-01-2014, ora 00:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eheeee, asta nu se poate elucida pe baza doar a cata informatie am schimbat noi in 2 posturi de fiecare. tine foarte mult de ce a facut si cum a raspuns si cat timp, cum a tolerat, etc. eu am raspuns la intrebarea ta care ilustra un caz in care toate celelalte mijloace au fost complet si fara echivoc epuizate.
0
24-01-2014, ora 13:47
sunflower2000
Nu este medic/terapeut
sunflower2000
Pai cam asa a fost, cum ati rezumat si Dv. : dupa ce a devenit rezistent la tratamentul hormonal am incercat cu Abiraterone inainte de Docetaxel si n-a mers ( am incercat 4 luni, a suportat su stoicism efectele secundare dar a facut progresie ), apoi Docetaxel si iar n-a mers ( 6 sau 8 sedinte, trebuie sa verific... ), apoi Enzalutamida si iar n-a mers ( 2 luni ). Si aici suntem in acest moment. Starea s-a deteriorat, progresa a fost continua, PSA creste continuu, au aparut meta hepatice ( erau numai osoase ). Cum n-avem niciun trial relevant in derulare inca nu stim ce decizie sa luam...Cred ca o sa facem o pauza si reincepem cu ceva ce n-a facut ( hormonal ), nu stiu ce sa mai zic
0
26-01-2014, ora 14:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
suspicionez ca s-a trecut prea repede prin toate tratamentele, sincer. as avea nevoie de o analiza amanuntita a intregului lui dosar oncologic ca sa imi pot forma o parere mai ca lumea. are vreun istoric intocmit de vreun medic din care se poate desprinde corect relatia intre simptomatologie, PSA si tratamentul facut, cronologic ?
0
28-01-2014, ora 15:13
sunflower2000
Nu este medic/terapeut
sunflower2000
Nu exista un istoric sistematizat, dar il pot face eu coreland tratamentele cu analizele, cronologic. Revin cu istoricul, dar nu, nu s-a trecut prea repede, asta a fost evolutia, in afara de tratamentul hormonal la care a raspuns, in rest nu a raspuns la nimic.
0
03-02-2014, ora 14:47
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule doctor am fost operat de cancer de prostata la Cluj in data de 20 iunie 2013, , prostatectomie radicala asistata de robot.La sapte luni PSA-ul e de 0, 003 ng/ml, urocultura rezultat absent.Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca ar putea sa se exitina la oase.Multumesc anticipat.
0
04-02-2014, ora 09:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume sa se extinda ? daca ai fost operat, atunci sansele sunt ca NU mai ai cancer, deci nu mai are ce anume sa se extinda nicaieri. riscul tine de existenta metastazelor, chiar si mici, "subclinice", inca din momentul operatiei, dar pentru a evalua acest risc e nevoie de mult mai multe date medicale.
0
04-02-2014, ora 11:23
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Multumesc pt.raspuns.Dar revein cu date din examenul histopatologic unde la concluzii se mentoneaza scor Gleason 3+3 pT3aNxMxLoVoRo iar la examinarea microscopica se precizeaza ca infiltreaza muschiul striat anterior(virf lob sting).Aceste precizari ma determinat sa va intreb de o eventuala extindere a bolii.Imi cer scuze de neplacere care vi le creez dar atit ma pricep.Astept un nou raspuns petru care va multumesc anticipat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 12131415 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •