Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 15 16 Înainte ›
0
31-10-2013, ora 23:33
getaa70
Nu este medic/terapeut
getaa70
Pt Lorena05

Din cate am inteles, regimul trebuie continuat pentru mai mult timp, deoarece grasimile si zaharul hranesc celulele canceroase. Deasemenea trebuie redusa cantitatea de carbohidrati (cred ca am omis aspectul acesta), adica cartofi, paste fainoase, paine.
In ce priveste ceaiul de pufulita mentionat de Stevens, acesta era probabil eficient probabil, de pe la varsta de 45- 50 ani ca si tratament preventiv sau de mentinere a parametrilor functionali ai prostatei, nu in momentul in care boala a avansat.

Parerea mea este ca atunci cand te confrunti cu o boala de genul acesta, este bine sa consulti mai multi medici.
0
01-11-2013, ora 09:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Va felicit Doamna pt modul in care l-ati ingrijit pe tatal dv, in special pt ca ati fost atenta la dieta, care in mod sigur a facut cel putin jumatate din tratament !

Intr-adevar trebuie eliminati total din alimentatie carbohidratii rapizi ( zahar, fructoza ) si cat se poate din cei lenti ( paine alba, paste ) ! In aceeiasi masura trebuie scos din alimentatie tot ceea ce da reactie acida - exces de carne, otetul, alcoolul, mancarea fiarta.. Grasimile provenite din surse vegetale ( ulei de masline, nuci, avocado ) sunt bune si de preferat celor de origine animala care incarca sau blocheaza ficatul si vezica biliara !

Multa sanatate !
0
01-11-2013, ora 09:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Este pacat, dar mai ales plictisitor, Stevens, ca nu te poti abtine si ca insisti sa postezi imbecilitati, desi ai zis ca te retragi!
0
01-11-2013, ora 14:34
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Pentru ierbivori

Dupa cate stiu eu, natura l-a facut pe om omnivor. Indiferent ca esti adeptul creatiei sau al evolutiei, in decursul istoriei sale, omul a fost si agricultor si vanator. Si din punct de vedere anatomic, omul are structura de omnivor si nu de ierbivor. N-are stomacul cu patru compartimente si nici nu rumega ca vaca sau elefantul.

Mai mult, creierul omului s-a dezvoltat in urma consumului de proteine animale si nu vegetale. De aceea, in intelepciunea populara, se spune:esti prost ca oaia sau ce te uiti ca boul, dar nu sa auzi nicaieri in lume: esti prost ca leul sau ca delfinul.

E adevarat ca trebuie tinut un echilibru intre cele doua feluri de alimentatie: vegetala si animala, si ca nu trebuie exagerat. E posibil ca in anumite afectiuni sa ti se impuna anumite restrictii sau interdictii. E posibil, de asemenea, ca pentru anumite boli si pentru anumite perioade sa fie indicate diete mai severe, poate chiar vegetariene. Dar de aici si pana la a deveni vegetarian pe viata, ori a explica o anumita boala prin consumul de carne, e cale lunga. Oricum, succes la pascut.
0
01-11-2013, ora 17:23
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Stevens nu povesteste imbecilitati, asa ca nu are de ce sa se retraga, doar ca sa te simti tu, RaulDuke, comod.
Steve, spune-le oamenilor si despre MMS (MIRACLE MINERAL SOLUTION), spune-le ca intr-o faza incipienta a cancerului, acest produs le poate aduce vindecarea si, prin urmare, le poate salva viata, fara absolut niciun risc. Spune-le!

Uitati, aici puteti citi despre MMS (MIRACLE MINERAL SOLUTION):

-*

Este cu adevarat miraculos, trebuie doar sa incercati.

Multa sanatate tuturor! Iar tie Raul, pe langa sanatate, iti doresc si minte luminata!

(*modificat de admin)
0
01-11-2013, ora 17:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mersi, dar te asigur ca nu sunt eu cel care duce cea mai mare lipsa de pe aici de pe forum... mai degraba v-as ura celor ca voi... sa aveti si voi o ocupatie si sa nu va mai plictisiti asa tare incat sa debidati ineptii fara fundament si care nu sunt meseria voastra, rintre oameni cu probleme reale.
0
02-11-2013, ora 03:23
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Spune-ne Stevens, spunene-ne, n-o lasa pe Ilincunta sa te roage.

Pana o sa ne lumineze Stevens, cum nu-mi dadea pace curiozitatea sa vad ce-i cu acest MMS, an inceput sa caut pe site-urile indicate si nu numai. Si am descoperit urmatoarele miracole:

1) In denumirea produsului apare cuvantul "Miracol". Numai asta ar fi de ajuns sa te increzi orbeste in efectele sale anticancer si anti orice boala. De fapt, e un fel de sare de lamaie.

2) Pe site-ul autorului acesta abereaza, dupa cum se vede in continuare:
- Autorul minunii zice ca nu sustine ca MMS trataeaza vreo boala, ci doar ca alimenteaza sistemul imunitar (!)
- Si mai zice ca "sistemul imunitar devine in mod evident (care-i evidenta?) de cel putin o suta de ori mai performant". De de o suta de ori si nu de 50 de ori sau de 200 de ori. Cum a a facut masuratoarea.
- Si, in sfarsit, autorul ne da pe spate cu afirmatia asta: "Deoarece nu avem la dispoziţie milioane de dolari pentru cercetări, trebuie să ne rezumărn demulte ori, la raţionamente." Deci nu s-a facut nici un studiu care sa confirme beneficiile, care sa spuna care-i doza, daca-i toxic sau nu. Nimic, nimic.
- Cand vine vorba de mod de utilizare, tot autorul ne spune cum sa-l luam. Daca sunteti in picioare, luati loc si tineti-va bine, ca urmeaza ceva demential: iei cateva picaturi dizolvate in apa, dar e musai sa nu tragi aer pentru ca iti oxideaza limba si trebuie obligatoriu ca imediat, dar imediat, sa sugi o juma de bomboana, iar celalta jumatate s-o arunci (!). In alta parte zice ca poti inlocui bomboana cu o sticla de Cola.
- De asemenea nenea ne zice ca trebuie sa luam, dupa inghitirea MMS-ului, ceva antiacid (bicarbonat, ni se recoamnada). Incep sa intuiesc o conspiratie, foarte subtila de altfel. Iata cum: Ti se indica sa iei MMS (care-i acid si te strica la ph, mai mult favorizeaza si intretine cancerul - dupa cum ne invata Steven), dupa care iei imediat Bicarbonat care te pune pe picioare. Deci, in final, tot Bicarbonatul te vindeca si nicidecum MMS, care-i acid, deci nu e bun, e caca. Parerea mea este ca aici e mana multinationalelor medicamnetoase, iar Steven e obligat sa intervina. Chiar il somez.

3) Pe site-ul care vinde produsul ni se spune ca:
- MMs-ul se vinde doar pe site, dar bu se spune cine-i fabricantul.
- MMS nu poate fi considerat un medicament ...... Acesta este vândut doar ca un dezinfectant pentru apă.
- Nu ne asumam nici un fel de responsabilitate in legatura cu efectele presupuse sau demonstrate ale MMS-ului asupra starii dvs. de sanatate
4) In sfarsit, pe un blog a lui MMS, ni se ofera protocolul de utilizare a a panaceului in caz de cancer: numar de picaturi, cate pe zi si de cate ori, cate zile tine tratamentul etc. Credeti ca acest protocal (indicatii terapeutice) este oferit de vreu doctor, de vreun spiter sau de insusi descoperitorului? As! Suntem anuntati ca reteta a fost transmisa de doamna Elena (Helen, in original), o femeie din Spania a carei fiica fiind bolnava s-a vindecat cu MMS. Pe onoarea mea ca asa zice!

Urez amatorilor succs la MMS, combinat, eventual, cu bicarbonat. Daci luati sare de lamaie cu sare de bucatarie, la care adaugati putin praf de copt si puteti uita de radoterapie, tratament hormonal etc. Daca nu merge, incercati cu SMS.

Reinnoiesc provocarea transmisa intr-o postare anterioara:
â–  Rog persoana (persoanele) care a avut cancer (dovedit de biopsie), care nu a urmat niciun tratament clasic, ci doar unul neconventional, fie el si bicarbonat, MMS, usturoi sau orice altceva si care s-a vindecat de cancer (confirmat de un medic) sa ia legatura cu mine. Acelasi lucru este valabil si pentru orice cetatean care cunoaste personal o fiinta vindecata de cancer, doar in condiile de mai sus. Daca exista o astfel de persoana, atunci voi reconsidera total sau partial afirmatiile anterioare si altele asemenea. Daca nu, ramanne cum am stabilit mai sus.

Evident ca Steven iese din discutie, pentru ca mi-a spus deja ca nu cunoaste personal nici un om vindecat de cancer prin astfel de metode neconventionale.
0
02-11-2013, ora 04:21
ELIVIA
Nu este medic/terapeut
ELIVIA
Domnule PaulAdrian v-am scris mesaj privat; da-ti clik pe modifica profilul.
0
08-11-2013, ora 17:05
oanafl
Nu este medic/terapeut
oanafl
Buna ziua domnule doctor Raul.
Am mai scris pe acest forum in urma cu ceva timp in legatura cu tatal meu care are 66 ani si, in urma cu 2 ani( 19 dec 2011), a fost operat la Cluj, operatia fiind prostatectomie radicala asistata robotic.PSA-ul inainte de operatie a fost 9, 47ng/ml.
Examenul histopatologic este adenocarcinom prostatic acinar scor Gleason 7(3+4) p T0 N0 MX L0 V0 R1.Tumora ocupa 20% din volumul prostatei. Dupa operatie nu s-a recomandat nici un fel de tratament.
In ianuarie 2012 PSA a fost 0, 08
In iunie 0, 005
In septembrie 0, 051
In octombrie 0, 063
In ianuarie 2013 0, 095
In septembrie 0, 126.
Am vazut un medic oncolog care a spus sa asteptam pina ce PSA -ul ajunge 0, 2-0, 5 si sa facem radioteraie 36 sedinte.Intre timp am vazut alt oncolog care a zis sa mai asteptam inca o luna, sa facem PSA-ul si sa incepem atunci terapia hormonala.Eu am intrebat in cit timp apare rezistenta iar el a spus in 12 luni.
Intrebarea mea pt tine este daca este bine in aceste conditii sa incepem terapia hormonala sau sa asteptam sa face radioterapie sau sa mai stam sa nu facem nimic???Multumesc anticipat pt raspuns.
PS:
Am uitat sa specific ca a facut RMN luna aceasta si nu are nimic anormal, ECHO abdominal e normal, Rx pulmonar normal, analize bune, stare generala f buna!!
Multumesc din nou!
0
09-11-2013, ora 11:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
a facut deci un RMN de pelvis si nu are nimic anormal ? adica NU exista o recidiva a bolii locale ? atunci ce anume se doreste iradiat ? cred ca ar fi util daca ai putea sa scrii aici rezultatele/concluziile examenului RMN de pelvis. de asemenea cred ca este utila o scintigrafie osoasa, chiar daca nu are dureri osoase.

revino cu aceste informatii (daca poti), si cu rezultatul unui PSA lucrat iarasi, in noiembrie (ar fi util), si voi putea sa te lamuresc mai bine; oricare ar fi rezultatele a ce ti-am solicitat, sa stii ca variantele de tratament sunt multiple si va trebui ca pana la urma tot tu/voi singur/singuri sa luati decizia finala; eu nu voi putea decat sa-ti explic pe larg fiecare varianta, pentru a le intelege cat mai bine. nimeni nu poate sa faca alegerea in locul vostru, iar un standard de fier in aceasta situatie nu exista.
0
11-11-2013, ora 18:40
oanafl
Nu este medic/terapeut
oanafl
Draga Raul,
Multumesc pt raspunsul dat.Tatal meu a facut un RMN de bazin si pelvis dar nu s-au evidentiat metastaze.Va face o scintigrafie si un PSA si voi revenii cu toate rezultatele pt a vedea care ar fi indicatia ta de tratament in situatia actuala.Stiu ca trebuie sa fie tot alegerea noastra dar e important ce spune un medic, respectiv tu.Voi scrie rezultatul complet al RMN-ului cind am si celelalte rezultate.Multumesc foarte mult pt atentia data!!!!
0
11-11-2013, ora 21:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine, asteptam rezultatele ! daca ai putea sa scrii si concluziile RMN-ului eventual tot atunci, ar fi minunat. numai bine !
0
12-11-2013, ora 17:50
oanafl
Nu este medic/terapeut
oanafl
Buna ziua domnule doctor Raul si nu numai!!!
Astazi au sosit analizele PSA 0, 142 (ultima data in 19 septembrie era 0, 126) si LDH 175. Sint suparata din cauza cresterii PSA-ului dar astept ca in 22 luna aceasta sa faca si scintigrafia osoasa.Oncologul cu care am vorbit a spus ca daca nu e nimic osos poate urma radioterapie fiind vorba de recidiva( in histopatologic spune clar R1).Om vedea despre ce este vorba !!!!!!
In alta ordine de idei, sper sa te mai gasesc aici pe site si sa nu lasi persoane ca Stevens sa te enerveze!!!!!
Domnule Stevens nu-ti dai seama ca induci lumea in eroare cu aberatiile pe care le postezi??????????Sint pacienti bolnavi de CANCER cei carora li te adresezi si nu e cazul sa te joci cu viata lor.
Domnule Paul Adrian multa sanatate si felicitari pt modul de abordare si atitudinea pe care o ai in fata acestei boli !!!
Multa sanatate!!!
0
12-11-2013, ora 20:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Stimabila nu cred ca v-am recomandat personal nimic pt ca oricum nu ati intelege, asa ca cereti socoteala medicului care va trateaza tatal ! Nu din cauza mea sau a doctorului Simoncini a crescut PSA-ul tatalui si pretul benzinei !
Tratamentul de care am spus oricum nu este disponibil decat in tara de bastina a sus-numitului, deci contributia mea la acest subiect a fost pur informala !

Referitor la seriozitate, va spun si dv ca am facut o informare oficiala catre ministerul sanatatii (nr. 8925 din 07.02. 2013) despre aceasta terapie, la care am primit raspuns (nesatisfacator) de la comisia nationala de oncologie (prof. Irimie) !

Multa sanatate tatalui !
0
12-11-2013, ora 22:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oanafl, pare justa abordarea propusa de oncolog, chiar daca putin dificila in contextul in care nu se vede practic nimic pe RMN. sa asteptam rezultatele scintigrafiei! PSA nu pare intr-o crestere fulminanta, pare chiar foarte lent. in cazul cancerului de prostata, toate aceste tratamente nu este clar nici pana in ziua de azi ce beneficii aduc, in stadiile incipiente sau cu risc scazut/moderat, asa ca de multe ori nu e usor de luat o decizie.
0
13-11-2013, ora 07:55
oanafl
Nu este medic/terapeut
oanafl
Domnule doctor Raul va multumesc pt raspuns!Sa ne auzim cu bine!
0
13-11-2013, ora 19:19
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule Paul Adrian va multumesc mult de tot pentru informatiile date pe forum referitor la clinicile din tara care fac radioterapie cit si preturile care le practica, Sint aproape in aceeasi situatie ca si d-stra.Va rog sa-mi dati adresa d-stra de mail ca as dori daca sinteti amabil sa aflu ce nu a putut spune pe forum d-na Elivia.
0
13-11-2013, ora 20:27
ELIVIA
Nu este medic/terapeut
ELIVIA
De ce nu ma intrebati direct?
E vorba de terapii alternative care nu se discuta pe un forum medical.
0
19-11-2013, ora 20:25
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule doctor RaulDuke am fost operat in data de 20 iunie a.c. de adenocarcinom prostatic acinar.Rezultatele PSA dupa operatie au fost intre 0, 041 si 0, 003..De ce citesc pe acest forum sint clinici in tara si strainatate care dispun de aparatura extrem de performanta in ce priveste radioterapia.Atunci ma intreb si va intreb nu era mai binne sa fi facut direct radoterapie si nu mai trecem prin calvarul unei operatii, bineinteles ca intrebarea e tardiva, dar asa pt.mine cum era mai bine de procedat sau poate pentru altii care sint in aceeasi situatie.
0
22-11-2013, ora 13:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca radioterapia este o alternativa foarte buna (atunci cand e intr-adevar performanta, si din pacate in romania... pe bani), dar nu pot sa stiu cu exactitate care ar fi fost mai indicata in cazul tau. despre daca ti-a fost sau nu prezentata si aceasta optine initial, nu am de unde sa stiu. daca nu ti-a fost prezentata, cu siguranta ca nu a fost un lucru chiar corect, din punct de vedere medical. din cate imi amintesc, totusi, parca noi 2 am discutat acest aspect la momentul respectiv, cel putin... ma insel ?
0
24-11-2013, ora 17:33
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Multumesc de raspuns.Domnule doctor asa este nu va inseleti, am discutat despre acest aspect, radioterapia dar din ce informatii aveam eu atunci (operat la Cluj in data de 20 iunie a.c.prostactomie asistata de robot) nu erau prea bune si stiti la ce ma refer functia erectla si incontenenta urinara de care si d-stra a-ti pomenit, ma facut sa aleg variata operatiei.Abia luna trecuta am am aflat de centrul oncologic Brasov, fapt petru care inca o data ii multumesc lui Paul Adrian care a postat pe acest forum date foarte importante pentru noi bolnavii de cancer.Acum sincer sa fiu as alege variata radioterapei, dar bine intelesc o radioterapie cu aparatura performanta de ultima generatie.rVa mai informez ca inainte de operatiew m-i sa prezentat ca alterenative brahiterapia, crioghirurgia si terapia cu ultrasunete de care mi sa spus ca sint mult mai daunatoare organismului decit prostactomia radicala.Probabil nici cei de acolo nu erau poate in tema.
0
18-12-2013, ora 15:16
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Buna ziua,
Domnule doctor Raul, va rog daca se poate sa-mi spuneti daca pot sa ma mai linistesc un pic, tatal meu a fost trimis de medicul urolog sa-si faca analiza PSA, dupa un tuseu rectal care a fost bun.Analiza PSA 14, 5, ne-am speriat grozav, am mers cu rezultatul la medic a fost facuta ecografie, rezultat - fara probleme. se recomanda o noua analiza PSA. Problema este ca vin sarbatorile, analiza pe cand va fi gata nu mai avem medic, mentionam ca locuim intr-un orasel unde medicul urolog vine dar cand are program. Ramane suspiciunea de cancer valida ? Va multumesc
0
19-12-2013, ora 19:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ramane, dar nu in alta proportie decat ca si pana acum, adica mica: in speta PSA nu se face decat daca sunt niste simptome sugestive urinare. avea asa ceva ? mai ales din moment ce examenul digital rectal zici ca a fost normal.
0
20-12-2013, ora 14:33
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Va multumesc pentru timpul acordat, da, tatal meu urineaza des noaptea dar nu la fel, sunt nopti in care merge de 3, 4 ori si nopti in care a mers numai o data, dar vreau sa va intreb ceva, la ecografie se poate sa nu fie vazut nimic mai ales ca a fost facuta dupa ce medicul a citit rezultatul ?Tuseul rectal a fost facut inca o data diagnosticul medicului - curat. Poate par putin stresanta dar ce ar putea insemna mica?.in faza incipienta? Asteptam urmatoarea analiza si o sa va comunic si dumneavoastra. Va multumesc inca o data in numele meu si al fratilor mei.
0
21-12-2013, ora 14:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, poate ca ecograful sa nu arate nimic. sa vedem cum mai evolueaza lucrurile, analizele, etc. in orice caz, nu e cazul de graba.
0
21-12-2013, ora 17:42
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Va multumesc, am sa va scriu cand primim urmatoarea analiza(posibil luni).
0
23-12-2013, ora 15:22
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Buna ziua domnule doctor, ne-a venit si ultima analiza PSA - 18, 5.Medicul urolog ne-a recomandat biopsie la Cluj dupa sarbatori. Sa inteleg ca este cancer? In ce consta biopsia si daca puteti sa-mi spuneti un pret, am inteles ca nu este gratuita. Ce ne mai sfatuiti? Va multumesc si va doresc sarbatori fericite si multa sanatate. Ale nostre se pare ca s-au dus...
0
23-12-2013, ora 19:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca nu poti spune sigur ca e cancer, nimeni nu poate ! daca s-ar putea, doar pe baza PSA, atunci nu s-ar mai face biopsia. asa ca e momentul sa te relaxezi, pentru ca sunt sanse sa nu fie, iar daca totusi biopsia arata ca e, foarte multe cazuri de cancer de prostata (defapt chiar majoritatea) sunt fie foarte lent evolutive fie localizate si perfect vindecabile! cu siguranta ca nu e momentul sa disperi si nici sa iti agravezi sarbatorile pentru asta, pentru ca un cancer de prostata se misca lent, in luni de zile, iar de la a fi abia detectabil, sa zicem prin minime simptome sau PSA, pana la a deveni fatal, pot trece uneori ani de zile, uneori si 10 ani sau mai mult.
biopsia consta in introducerea unui ac, sub ghidaj printr-o ecografie intrarectala, prin peretele rectal, in prostata (care e vecina) si luarea a 12 sau mai multe mici probe de tesut, prin intepatura repetata. nu stiu cine v-a zis ca nu e gratis, este absolut gratis! se face de catre urolog cu bilet de trimitere. evident ca este gratis, teoretic ca orice manevra medicala standard, in romania.
repet deci: calmeaza-te si nu-ti face griji! asteptarea pana dupa sarbatori (chiar si mai mult), nu va pune probleme in cazul acestei boli. mai ales cand zici ca nu e simptomatic acum, deci trebuie si el ca si voi sa stea linistit in iarna asta, cu porc, cozonac si vin si la ce nu mai e alergic sau intolerant. numai bine, sanatate si noroc !
1
23-12-2013, ora 22:10
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Va multumesc din suflet, va dorim din nou sarbatori fericite pline de bucurii. In ceea ce priveste biopsia, medicul ne-a spus ca ca se plateste si nu stiam cati bani trebuie sa pregatim., o sa va mai scriu si va multumesc pentru raza de speranta care ne-ati dat-o in ajun de sarbatori.
0
24-12-2013, ora 06:30
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Buna seara sau buna dimimeata

In primul rand pentru dr Raul:
Pe la mijlocul lui ianuarie incep radioterapia IMRT-VMAT.
Fata de scintigrama osoasa care nu a indicat niciun fel de modificari, la indicatia medicului radioterapeut, am mai facut :
- IHC la Institutul V. Babes, care a confirmat rezultatul de la biopsie (scor Gleason 7 si Stadiul II);
- tomografie la torace - care nu a depistat niciun fel de modificari pulmonare sau osoase.
Acum 3 luni am inceput tratamentul hormonal cu Diphereline de 11, 25 mg - o injectie la 3 luni, iar acum cateva zile am facut a doua injectie.
Rezultatul tratamentului hormonal este:
- inainte de prima injectie): PSA =14 ng
- dupa 3 luni (inainte de a doua injectie): PSA = 4, 10; Testoseron = 0, 46 ng/ml (deci, daca ma pricep bine, 46 ng/dl).
Acum, in prag de Craciun, am si su doctore 2 intrebari legate de situatia mea si 2 intrebari legate de situatia prostatei, in general, a caror raspuns poate veni si dupa piftie, sarmale etc:
1) Cum crezi ca merge tratamentul hormonal?
2) De cand am inceput tratamentul au inceput sa ma doara toate oasel si muschii (ca la gripa), lucru pe care-l simt mai intens cand stau culcat in pat. Nu sunt foarte tari, dar sunt sacaitoare si-ti da o stare de moleseala si lipsa de putere.E normal? Exista vreun remediu - medicament care sa-mi ia durerile astea?
3) Ce diferenta este intre scaderea PSA-ului sub tratament hormonal (de exemplu, de la 14 la 4) si scaderea lui in urma tratamentului cu AVODART (tot de la 14 la 4, cum mi s-a intamplat acum 2 ani, iar doctorii de la Sp Panduri au spus ca a fost o prostie pt ca Avodartul face sa scada in mod fals PSA-ul!)?
4) In tratamentl pe care l-am primit acum vreo 2-3 ani, cand ziceau ca am adenom, pe langa Avodart, mi s-a recomandat de catre medicul urolog si: o lamaie pe zi; 100 gr seminte de dovleac; 1 pahar de vin rosu (pe siteul Sp Panduri se vorbeste si de tratamente ajutatoare oferite de medicina alternativa - plante, ceaiuri, extracte din diferite fructe, homeopatie, Qui gong, Reiki etc). Ce parere ai?

Pentru doamna Elvila si dl mihai14091950
Imi pare rau ca nu am avut timp sa va raspund, dar nu am mai fost pe site. ZIlele astea voi avea timp si va voi raspunde.

In final, va urez tuturor celor cu care am fost in legatura, dar si celorlati frati si surori de suferinta de pe acest site si nu numai Sarbatori fericite, sa aveti si sa avem taria de a trece peste boala si de a o invinge. Un 2014 si ceilalti ani, plini de sanatate. Doamne ajuta!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.