Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
01-09-2013, ora 15:46
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Pentru Raul Duke

Simptome: dificultate la urinare, cu mictiuni in timpul noptii mai frecvente. Nu a urinat cu sange.
A vorbit cu un medic chirurg urolog care i-a recomandat prostatectomie radicala robotica cu limfadenectomie regionala.
Diagnostic:
Adeno carcinom prostatic.
Care este mai buna chirurgia endoscopica sau robotica sau conteaza mai mult experienta chirurgului?
Ar fi o alta solutie mai buna decat operatia chirurgicala?
Multumesc.
0
01-09-2013, ora 17:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cam care e starea lui generala ? are si alte boli serioase ? de asemenea as vrea sa stiu daca ati facut vreo investigatie care sa arate cat de extinsa este boala, un RMN de pelvis sau macar o ecografie pelvina.

de principiu, daca vi s-a propus operatia, nu pot decat sa presupun ca boala este localizata. nu se face nimic "endoscopic" ci doar prostatectomie totala "clasica" sau "robotica". e greu de spus care este mai "buna", tine de experienta chirurgului si a centrului unde se face. ca alternative de tratament exista iradierea externa tip 3D-CT sau IMRT cu tratament hormonal eventual si cu brahiterapie, cu rezultate absolut comparabile si ceva efecte secundare mai usoare decat prostatectomia radicala.
0
01-09-2013, ora 18:25
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Multumesc mult pentru sfaturi!
I s-a facut ecografie pelvina. RMN nu a facut. Ecografia a fost facuta la o clinica privata, iar pe fisa de consult nu era specificat nimic in afara de diagnostic si recomandarea medicala.
Precizez ca tatal meu sufera de cardiopatie ischemica, hipertensiune arteriala. Starea generala este buna.
Interventia chirurgicala clasica am putea sa o facem la Baia Mare iar cea robotica la Cluj. Ati putea sa ne dati vreun sfat in acest sens ?
Brahiterapia se poate face la spitalele de stat sau numai la cele private? care ar fi acestea?
Care ar fi spitalele care fac tratamentele indicate prin iradiere?
0
01-09-2013, ora 22:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu stiu detalii de acest tip, dar in general e recomandabil ca oricand ai de a face cu diagnosticul de cancer, sa vezi un oncolog dintr-un spital mare, clinic, daca se poate un institut, asa cum e la Cluj sau Iasi sau Bucuresti.
0
03-09-2013, ora 09:52
mihaf
Nu este medic/terapeut
mihaf
tatal meu a fost depistat cu adenocarcinom de prostat si as dori sa aflu ce tratamente naturiste ar ajuta pe langa tratamentul medicamentos?
0
03-09-2013, ora 22:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
farmaciile sunt pline cu asemenea produse pe care nimeni nu va ezita sa te tenteze sa dai banii, dar totusi nu exista vreo dovada medicala ca vreunul din acestea ar ajuta vreun pic.
0
11-09-2013, ora 00:27
little_angel_1964
Nu este medic/terapeut
little_angel_1964
Am o problema la care caut raspuns. Pacient in virsta de 50 ani cu limfom hodgkins in remisie totala, cu tratamentt de citostatice protocol ABVD incheiat cu cca 4 luni in urma face analize cu urmatoarele valori: PSA:1, 54 si free-PSA 17.54. Pacientul este si sub tratament cu Sintrom pentru TVP veche. Cum se poate corela un PSA bun cu un freePSA prost in contextul in care, celule maligne cu dezvoltare rapida sint distruse sub tratament cu citostatice??

Nu exista probleme la urinare, nu sint urinari nocturne, complet asimptomatic.

Multumesc mult,

C
0
11-09-2013, ora 00:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in niciun fel. situatia pe care o descrii nu justifica masuri pentru cautarea unui cancer de prostata. iar free PSA nu e prost deloc !
0
11-09-2013, ora 10:21
little_angel_1964
Nu este medic/terapeut
little_angel_1964
Multumesc pentru raspuns.
Pe foaia cu rezultatul de la free-PSA spune ca ar trebui sa fie mai mare de 23. Iar rezultatul este scris cu rosu, adica este o atentionare pentru valoarea se 17, 54. Eu nu sint de specialitate- sint inginer- si o analizez asa, la bunul simt tehnic. Daca una e buna si alta rece, poate fi o eroare la analiza, sau poate ca daca PSA-ul e bun, atunci nu se mai ia in calcul free-PSA???
0
11-09-2013, ora 10:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact!
0
11-09-2013, ora 10:44
little_angel_1964
Nu este medic/terapeut
little_angel_1964
:))) presupun ca raspunsul se refera la ignorarea freePSA daca PSA e bun... :)))) asa-i????

Multumesc mult Raul.
0
11-09-2013, ora 11:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. cu placere !
0
16-09-2013, ora 17:23
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Pentru Raul Duke
tatal meu a facut acum un RM WHOLE-BODY. Rezultatul este urmatorul:
EXAMEN RM nu evidentiaza mase patologice la nivelul parenchimului cerebral.Atrofie cerebrala cu multiple leziuni vasculare periventriculare si subcorticale.
Fara modificari patologice la nivelul regiunii cervicale.
Chist de 3 cm in sinusul maxilar stang.
Mici ganglioni submandibulari si latero-cervicali bilaterali.
Fara formatiuni mediastino-pulmonare vizibile pe secventele achizitionate.
Ficat cu dimensiuni normale, contur clar si regulat si structura omogena.
Staetoza hepatica difuza.
Cai biliare intra si extrahepatice normale.
Pancreas, splina, suprarenale, ambii rinichi normale.
Prostata de 4, 6/3, 5/4, 5 cm, cu un nodul cu aspect tumoral care ocupa aproape in intregime zona periferica stanga.
Vezicule seminale normale.
Vezica urinara fara calculi cu perete usor ingrosat.
Ampula rectala normala fara adenopatii patologice abdomino-pelvine.
Fara lichid de ascita.
La nivelul acetabului stang se evidentiaza o leziune de 29 mm hiposemnal T1 si hipersemnal T2.
Leziuni cu acelasi aspect se evidentiaza la nivelul acetabului stang de 13mm, la nivelul ramului ilio-pubian stang (de 8 mm)
si ilaic stang (de 10 mm.).
Fara mase tumorale la nivelul partilor moi.
Concluzii:Formatiune tumorala prostatica cu determinari secundare la nivelul scheletului bazinului.

Care credeti ca ar fi cea mai indicata metoda terapeutica?
Aceste leziuni la nivelul acetabului stang ce inseamna?
In zilele urmatoare, asa cum ne-ati sfatuit, vom ajunge si la un medic oncolog.
0
16-09-2013, ora 17:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca trebuie sa ajungeti la un oncolog, pentru ca in contextul bolii metastatice, asa cum sugereaza RMN-ul de mai sus, adica o boala ce are diseminari la nivelul oaselor (cum se intampla cel mai des in cancerul de prostata), interventia chirurgicala de scoatere a prostatei nu mai este indicata. din perspectiva oncologica, si cred ca asta va recomanda si oncologul pe care o sa-l vedeti, cred ca tratamentul care se indica este unul hormonal, de tipul unei injectii lunare cu un produs de tipul Zoladex sau Eligard... etc. de asemenea eu personal as recomanda sa faceti si o scintigrafie osoasa, cu trimitere de la oncolog, la inceperea acestui tratament.
0
16-09-2013, ora 18:07
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Multumesc foarte mult.
Deci acele leziuni la nivelul acetabului stang reprezinta, de fapt metastaze osoase?
Cand am sunat pentru programare la oncolog, ni s-a spus ca nu exista substanta de contrast in toata tara pentru efectuarea unei scintigrafii si de aceea ni s-a recomadat sa facem un RM-WHOLE BODY.
Ce reprezinta acea atrofie cerebrala cu multiple leziuni vasculare periventriculare si subcorticale?
0
16-09-2013, ora 18:35
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Ce face acest tratament hormonal? Care sunt efectele adverse?
Tine boala sub control?
Exista vreo sansa de vindecare doar cu acest tratament hormonal?
Va multumesc pentru timpul acordat.
0
16-09-2013, ora 22:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in cazul in care exista metastaze, boala nu poate fi din pacate vindecata. totusi, mai ales in cazul unui cancer ca cel de prostata, si cu tratament adecvat, cum este aici cel hormonal, evolutia bolii poate fi mult intarziata, speranta medie de viata in aceasta situatie ajungand chiar la multi ani de zile. tratamentul hormonal este in general bine tolerat, fara probleme majore.
0
17-09-2013, ora 21:05
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Azi am fost la oncolog. Problema este ca, acest RMN care arata metastaze osoase nu este in concordanta cu PSA 13, 78 facut azi(si care nu s-a modificat de cateva luni) si un scor Gleason de 3+3.
Tatalui meu i s-a recomandat bicalutamida timp de o luna si reanalizarea lamelor cu probele ce s-au recoltat la biopsie. Dupa ce vom primi raspunsul sa faca tratament hormonal de castrare chimica si iradiere. Ce parere aveti dumneavoastra?
S-ar putea ca acele leziuni osoase se nu fie metastaze ci altceva? Ar trebui sa faca o biopsie ososasa ca sa stabilim daca sunt metastaze sau mai exista o alternativa?
Multumesc.
0
19-09-2013, ora 00:11
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Un PET-CT ne-ar ajuta mai mult pentru a vedea cu certitudine daca sunt sau nu metastaze osoase?
0
19-09-2013, ora 11:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru metastazele osoase sau suspiciunea de asa ceva, in cancerul de prostata MAI ALES, prima investigatie care se cere este SCINTIGRAFIA OSOASA. daca gasiti un chirurg sau un radiolog interventionist care sa faca o biopsie, desigur ca asta ar fi cea mai buna metoda. intr-adevar trebuie facut ceva pentru clarificarea problemei, pentru ca RMN de structura osoasa nu este cea mai fiabila metoda, mai ales in contextul unei investigari "whole body".
0
19-09-2013, ora 12:46
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Am intrebat oncologul daca nu ar fi indicata o scintigrafie osoasa, in acest caz neclar, si raspunsul lui a fost urmatorul:
chiar daca scintigrafia osoasa ar fi negativa, el tot RM l-ar lua in considerare. Ce as mai putea sa spun?
Ma gandeam daca acest PET-CT nu ne-ar fi de folos. In cazul in care am ajunge la iradiere am vazut ca exista niste aparate performante care ar face acel IMRT-VMAT sau acel aparat Cyberknife sau Elekta.
Ce parere aveti?
Oricum acum sunt putin debusolata si nu stiu pe ce drum s-o luam.
Bicalutamida ce rol are?
1
19-09-2013, ora 14:36
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Buna ziua doctore Raul

Sunt eu, cel cu scrisul mult. Revin cu vesti noi.

Am efectuat RMN-ul de abdomen si pelvis cu substanta de contrast, ier rezultatul este urmatorul (scuze daca e iar mult, dar n-am stiut ce sa selectez):
Ficat cu dimensiuni normale, contururi nete, fara procese inlocuitoare de spatiu evidente nativ si postcontrast; semnal omogen al parenchimului hepatic in secventa T1 in phase, cu reducerea semnalului in secventa T1 opposed phase la nivelul lobului drept, aproape in intregime (steatoza hepatica); ax vends portal permeabil, omogen opacifiat cu substanta de contrast.
Colecist cu continut strict lichidian, pereti cu grosime normale.
Splintă, pancreas, glance suprarenale cu aspect IRM nativ şi postcontrast normal.
Ambii rinichi cu pozitie, structură şi dimensiuni normale; fără dilataIii de SPC.
Vezica urinară in aproape complet evacuate, continut lichidian.
Prostata in ansamblu are dimensiuni crescute (diametral AP 4, 5 cm, transvers 5, 2 cm, CC 4, 4 cm):
- zona centrală are dimensiuni usor crescute si semnal heterogen T2 - aspectul IRM pledeaza pentru hipertrofie benigna de prostata;
- zona periferică a prostatei are dimensiuni crescute si prezintă hipersemnal T1 neomogen in portiunile sale posterioare si laterate - hemoragie postbiopsie: semnal usor neomogen, predominant hipointens T2 la nivelul prostatei periferice: secventa de difuzie evidentiaza cateva arii cu ADC redus (restrictie de difuzie) in portiunile postero-lateral dreapta si antero-lateral stanga ale prostatei periferice; postcontrast zona periferică se incarca intens (mai pronuntat la nivelul zonelor cu restrictie de difuzie) si usor neomogen cu substanta de contrast.
Nu se vizualizeaza un plan grasos de clivaj intre prostata posterioară si rect; in rest grasimea periprostatica are semnal in limite normale;
Vezicule seminale cu aspect IRM nativ ÅŸi postcontrast normal.
Fară adenopatii abdomino-pelvine; fără ascită; fără acumulari fluide la nivelul sinusurilor costo-diafragmatice.
Segmentele osoase din campus de examinare au semnal in limite normale.
Concluzii/Recomandări:
Pacient diagnosticat cu adenocarcinom de prostata (examen histopatologic postbiopsie prostatatica recenta). Avand in vedere biopsia prostabra recenta, examenul IRM nu poste identifica cu certitudine zonele de transformare maligna din prostata periferica.
Zona periferica a prostates spare tumefiata, cu stergerea santului prostatic si are modificari importante de semnal atat in achizitiile T1 (hipersemnal sugestiv pentru hemoragie postbiopsie) cat si in achizitiile T2 (hiposemnal difuz ce sugereaza in principal edem postbiopsie si eventuate zone de degenerare maligna); totusi pe acest fond de hiposemnal T2 difuz periferic (ce reprezinta in mare parte edem postbiopsie) prezenta unor aril cu restrictie de difuzie si priza de contrast mai pronuntata ridica suspiciunea unor zone cu transformare maligna (de mentionat ca aceste zone corespund ca localizare zonelor din care au fort recoltate fragmentele bioptice pozitive pentru diagnosticul de adenocarcinom).
Fară determinari secundare abdomino-pelvine sau la nivelul segmentelor osoase din campul de examinare: vezicule seminale cu semnal in limite normale.

Acum, ca sa fiu sigur, saptamana viitoare, voi efectua si o scintigrafie osoasa.

In ceea ce priveste tratamentul, medicul meu urolog, de la Spitalul Panduri, mi-a recomandat acelasi tratament pe care mi l-ati recomandat si dumneavoastra. Adica tratament hormonal plus radioterapie externa IMRT.
Tratamentul hormonal l-am si inceput - o injectie (care se repeta la 3 luni) cu Diphereline de 11, 25 mg.
In ceea ce priveste radioterapia (cuprinzand aprox. 35 de sedinte), in tara am aflat ca se face doar in doua locuri: la Gral si la Amethyst. Casa de asigurari compenseaza ceva, cam 11.000 lei, diferenta urmand s-o achit eu. Asta ar insemna aprox. 41.000 lei - la prima clinica si cam 20.000 lei la cea de-a doua. Habar n-am de unde provine diferenta. Asta e!
Mai urmeaza sa vad si la Spitalul Coltea, daca au asa ceva.
Mai mult ca sigur ca pe la sfarsitul lunii voi incepe tratamentul.

Ce parere aveti despre:
- rezultatul RMN;
- mai e nevoie si de scintigrafie?
- prostata este inca marita, tratamentul hormonal ajuta la micsorarea ei?
- ce analize evalueaza efectul injectie hormonale si dupa cat timp apar efectele benefice? Ea conduce la scaderea PSA-ului? La cat trebuie sa ajunga valoarea testosteronului?
- in afara de cele 2 tratamente, mai e nevoie de un alt medicament care sa ajute la micsorarea prostatei si la usurarea urinarii?

Toate bune dumneavoastra si tuturor forumistilor!
0
19-09-2013, ora 16:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lorena05: bicalutamida face parte din tratamentul hormonal; de obicei se incepe cu ea la vreo 2 saptamani inainte de administrarea injectiei de Zoladex sau Diphereline sau ce o fi. nu inteleg justificarea oncologului pentru a NU face scintigrafie, caci RMN-ul descrie metastaze, iar ca atare nu se poate aplica un tratament local doar al prostatei. PET/CT ar putea fi util, dar nu este aprobat de casa nationala de asigurari pentru decontare, in acest caz.

PaulAdrian: nu am nicio parere de RMN, arata favorabil in ideea ca nu descrie metastaze sau o extensie prea mare a bolii; despre utilitatea scintigrafiei ti-as putea spune mai multe daca as stii si datele cele vechi, de exemplu daca ai simptome sau valoarea initiala a PSA. tratamentul hormonal ajuta la micsorarea prostatei, efectele pe simptomatologie si micsorarea PSA-ului se vad in maxim cateva luni, uneori poate chiar 3 sau 4; daca Dipherelinul are efectul dorit, testosteronul ar trebui sa ajunga la sub 50 ng/dl.
0
19-09-2013, ora 17:53
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
In cazul in care se confirma metastaze osoase la nivelul bazinului care ar fi cel mai bun tratament pe care l-am putea face astfel incat sa rezolvam cele 2 probleme?
Un regim alimentar bazat doar pe cruditati, fara carne si lapte ar ajuta organismul intr-o astfel de problema ?
0
19-09-2013, ora 18:12
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule doctor Raul am fost operat de prostata laparascopic asistat de robot, PSA la o luna o fost o, o41, la doua luni a fost o, oo3 iar la trei luni o, oo8.Intrebare se poate considera in luna a treia ca ar fi o crestere fata de luna a doua ? Multumesc anticipat.
0
19-09-2013, ora 23:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lorena05: daca boala e intr-adevar metastatica, tratamentul standard ramane cel hormonal si atat (de exemplu cu zoladex). o dieta ca cea pe care o descrii nu cred ca ajuta, dimpotriva!

mihai(multecifre): nu.
0
17-10-2013, ora 22:48
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Pentru RaulDuke
Buna seara, am fost ieri la medicul oncolog. Tatalui meu i s-a administrat o injectie cu Eligard si i s-a spus sa continue tratamentul cu bicalutamida. Dupa 6 luni facem o noua evaluare (cred ca RMN) urmand sa vedem daca acele leziuni
osoase se modifica sau nu, pentru a se vedea cu certitudine daca sunt metastaze osoase sau nu. Mentionez ca dupa o luna de tratament cu bicalutamida PSA a iesit 5, 87 fata de 13, 74 cat era inainte.
S-a facut analiza histopatologica a lamelor si la Cluj si scorul Gleason a iesit tot 3+3.
Ce parere aveti?
Mentionez faptul ca biopsia s-a facut din 9 zone si doar in 3 au fost gasita celule maligne.
Aceasta asteptare nu este in detrimentul tatalui meu?

Am insistat pentru scintigrafie si mi s-a spus ca pentru leziuni atat de mici ar putea sa iasa negativa si el nu-si asuma riscul unei alte metode terapeutice.
multumesc.
0
19-10-2013, ora 12:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am nicio parere despre scorul gleason. in momentul de fata faptul ca boala e considerata metastatica prevaleaza ca importanta in decizia terapeutica. totusi, este un scor mic care denota, teoretic, o agresivitate mai mica.

despre asteptarea detrimentala... nu inteleg la ce asteptare te referi! a inceput tratamentul, nu ?
0
19-10-2013, ora 16:00
Lorena05
Nu este medic/terapeut
Lorena05
Da, tratamentul a fost inceput acum o luna cu bicalutamida de 50mg si acum s-a facut injectia cu Eligard care trebuie administrata pesta 6 luni din nou. Nu ar trebui sa ia ceva pentru protejarea ficatului?
Cum vi se pare acesta scadere a PSA de la 13, 78 la 5, 87 dupa o luna de tratament cu bicalutamida? Asta inseamna ca organismul a reactionat foarte bine la tratament sau asta se intampla in mod normal la inceperea tratementului?

Multumesc.
0
20-10-2013, ora 04:51
PaulAdrian
Nu este medic/terapeut
PaulAdrian
Buna seara sau buna dimineata Domnule doctor Raul

Revin cu unele noutati fata de postarile anterioare din 29 august si 19 septembrie pentru a va cere parerea la unele nelamuriri ale mele.

â–  â–  â–  Am sa va reamintesc, pe scurt, situatia mea:
- Noiembrie 2012 - PSA = 18, 60; volum = 60 cc; tuseu rectal normal; fara reziduu urinar.
- Februarie 2013 - biopsie (in 12 puncte): nu s-a descoperit cancer.
- Iulie 2013 - PSA = 12, 80; volum = 55 cc; repetat biopsia (in 24 puncte): descoperit formatiuni canceroase in 4 puncte.

â–  Diagnostic: ADK Stadiul II, Scor Gleason 7.

- August 2013 - examen RMN abdomen si pelvis: nu poate identifica cu certitudine zonele de transformare maligna din prostata; vezicule seminale cu aspect IRM nativ şi postcontrast normal; nu se vizualizeaza un plan grasos de clivaj intre prostata posterioară si rect, in rest grasimea periprostatica are semnal in limite normale; fara determinari secundare abdomino-pelvine sau la nivelul segmentelor osoase din campul de examinare.

â–  Recomandare medic urolog Panduri: tratament hormonal (Diphereline de 11, 25 mg) si radioterapie externa (prostata si ganglioni).

â–  â–  â–  Noutati
- Septembrie 2013 - Scintigrafie osoasa completa: nu evidentiaza modificari sugestive pentru leziuni secundare; se recomanda monitorizare la 6 luni.
- Septembrie 2013 - inceput tratament cu Diphereline de 11, 25 mg (o voi repeta la 3 luni); PSA (inainte de injectie) = 14, 50.
- Octombrie 2013 - PSA (la o luna de la injectie) = 4, 30.

â–  â–  â–  Pentru radioterapia externa (IMRT, eventual VMAT) am discutat cu 4 medici radioterapeuti din 4 centre diferite (pe la sfarsitul lui septembrie), iar recomandarile lor m-au bagat in ceata, astfel:
- Unul dintre ei mi-a spus ca trebuie sa fac radioterapie la prostata, dar si la ganglioni (preventiv), chiar daca acestia nu apar mariti. Dar, PSA-ul fiind mare (14, 50) si Scorul Gleason 7, trebuie sa astept 3 luni pentru ca sa vada daca tratamentul hormonal isi face efectul si PSA-ul scade. Si ca protocolul pentru tehnica IMRT necesita un PSA mai scazut. De asemena, mi-a recomandat sa duc probele de la biopsie la Institutul Victor Babes pentru o analiza ce se cheama IHC (ceea ce am si facut acum 3 zile), iar in decembrie sa repet PSA-ul (inainte de a doua injectie cu Diphereline), dupa care sa revin pentru o noua evaluare.
- Al doilea mi-a spus ca trebuie sa incep imediat tratamentul, fara nici o legatura cu tratamentul hormonal.
- In sfarsit, ceilalti doi, mi-au spus ca este egal daca incep radioterapia acum sau dupa ce tratamentul hormonal isi face efectul, dar ca un PSA mai mic face mai usor de distrus tumorile.

â–º Acum am cateva intrebari si sfaturi de la dumneavoastra:
1) Dumnevoastra ce mi-ati recomanda legat de opiniile medicilor radioterapeuti referitoare la momentul inceperii radioterapiei si motivatia lor?
2) E posibil sa fie suficient doar tratamentul hormonal?
3) Daca organismul raspunde bine la acest tratament, la cat ar trebui sa scada PSA?
4) Nu inteleg un lucru: daca un PSA mare reprezinta o suspiciune de cancer, iar in cazul meu, chiar o certitudine, faptul ca dupa un tratament (cum e cel hormonal, de exemplu) PSA ajunge la limite normal (3 - 4), asta inseamna ca nu mai e cancer sau doar ca e tinut sub control?
5) Dupa ce fac tratamentul hormonal si radioterapia, ce analiza (investigatie) spune daca cancerul a fost distrus si ca sunt vindecat?

Va doresc toate cele bune.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •