Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

24-06-2009
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna ziua Bunicul meu in vasrta de 70 ani a fost diagnosticat anul trecut cu cancer de prostata Depistarea bolii a fost realizata prin realizarea analizei PSA 76 ng ml urmata de o biopsie Medicul a hotarat un tratament corespunzator o injectie pe luna impreuna cu medicamente dupa prima luna PSA ul era in scadere 22 ng ml iar dupa trei luni a ajuns la 5 5 ng ml Acum trei luni PSA era 2 5 ng ml si ni s a spus sa nu ne mai facem probleme cancerul de prostata este sub control dar maduva este invadata 50 Nu stiu exact cat de grav este dar stiu ca este leucemie Saptamana trecuta a reluat analizele La maduva a ramas la fel glicemia a scazut fusese mare o perioada de timp restul analizelor in limita normala dar rezultatul PSA venit este urias 2248 46 ng ml Este posibila o astfel de valoare De cand a fost depistat cancerul de prostata si pana acum valoarea ce a mai mare a fost 76 ng ml Va multumesc aticipat
455 comentarii 12 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
24-06-2009, ora 14:15
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
corectare 2248 46 ng ml
0
24-06-2009, ora 17:58
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Din pacate se pare ca pun degeaba punct sau virgula deoarece sunt ignorate. Valoarea PSA este aprozimativ 2248 ng/ml si as vrea sa stiu daca este o valoare posibila.
0
08-07-2009, ora 15:22
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Da, este posibila o astfel de valoare. Date mai multe: varsta, boli asociate, examen histopatologic, graficul tratamentului si valori PSA fara virgula, analize de laborator pentru anemie, functia hepatica, renala, medicamente pentru alte boli, examenul ultim urologic cu dimensiunea prostatei, ecografia abdomino-pelviana, scintigrafie osoasa, eventulal CT.
silviu-m74-sunteti groaznic!
0
09-07-2009, ora 09:57
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Pentru lyanageorgescu: Am fost cu bunicul si a refacut analiza. A iesit tot mare, adica peste 150. Varsta este de 70 ani, are diabet dar este sub control si glicemia acum este in valori normale(nu ia niciun fel de medicament, doar regim alimentar), ia medicamente pentru inima (insuficienta cardiaca, o bataie in plus a inimii) ia Liv52 pentru ca i-a fost afectat ficatul de la medicamentele pe care le lua pentru cancerul de prostata. Face o injectie lunara pentru cancer. Maduva ii este invadata in proportie de 50%. A fost depistat intr-un nodul/neg care i-a aparut pe piele cancer. A fost trimis sa isi faca un tomograf abominal-pelvian. Analizele de urocultura au valori normale.
Pentru silviu_m_74: Am citit depsre medicamentul specificat de dumneavostra. Momentan nu poate sa il ia pentru ca deja ia cateva suplimente alimentare de la Calivita. (Noni, Shark Aid, si Culevit). Dupa ce v-a termina tratamentul cu aceste suplimente alimentare, o sa continue cu cel recomandat de dumneavoastra.
Shark Aid chiar este de la 4 life.
Va multumesc. (atat doamnei lyanageorgescu cat si domului silviu-m-74)
0
09-07-2009, ora 17:51
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pentru mihaela86-La valorile acestea ale PSA prezenta metastazelor este certa. In functie de localizarea metastazelor si starea generala a pacientului, tratamentul se poate diversifica. Cancerul de prostata raspunde in general bine la tratament.Am tratat pacient cu PSA 7200 ng/ml si traieste bine mersi de peste un an, are acum PSA 2. DAR CONTEAZA LOCALIZAREA METASTAZELOR. Metastazele de maduva osoasa se trateaza diferit de cele de os si au prognostic diferit.Leucemia este altceva, depinde de ce fel este si se trateaza si ea separat. Daca maduva este afectata in proportie de 50, care este nr. de leucocite, trombocite., hematii. Vreau sa spun ca Dvs. imi dati o interpretare a analizelor, interpretare pe care nu ai cum sa te bazezi-este logic, iar eu v-am cerut sa-mi scrieti valorile analizelor asa cum vi s-au dat de la laborator, interpretarea urmand sa o fac eu. In ce oras este tratat bunicul Dvs.?Poate va pot ajuta. Va doresc numai bine!
0
09-07-2009, ora 18:13
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
In Bucuresti, la spitalul Fundeni. Din pacate nu am cum sa va scriu valorile analizelor pentru ca dosarul complet cu toate analizele se afla in acest spital. Multumesc
0
09-07-2009, ora 19:06
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
iNSTITUTUL ONCOLOGIC? Ce medic?
0
09-07-2009, ora 19:49
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Da, la Institutul Oncologic, doamna Asist. univ. dr. Nicoleta Laurentia Minea.
0
09-07-2009, ora 19:56
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Indiferent ce are, e pe maini bune, adica face tot tratamentul posibil in cazul sau.Sanatate!
0
09-07-2009, ora 19:59
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ma bucur sa aud asta. Nu m-am indoit de tratament niciodata. Asteptam sa vedem ce rezultate primeste de la tomograf unde o sa mearga miercuri, bineinteles la indrumarea doamnei doctor.
0
09-07-2009, ora 20:03
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Singura problema era ca analiza respectiva de PSA nu a facut-o acolo, ci in Tg.Jiu la Bioclinica. Atunci mi s-a parut enorm de mare avand in vedere ca era in limite normale cu doua sau trei luni inainte chiar si doamna doctor a ramas mirata de o asa evolutie. A repetat-o si in alt loc ramanand mare. Acum continuam tratamentul si indrumarile doamnei doctor. Va multumesc!
0
10-07-2009, ora 14:45
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
O cunoasteti pe doamana doctor? Sau de unde stiti ca este pe maini bune?
0
10-07-2009, ora 17:01
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Sunt medic oncolog
0
10-07-2009, ora 17:10
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Nu zic ca mi-am format o parere despre doamna doctor. Nu o cunosc, nu stiu multe despre dansa. Bunicul meu a fost acum doua saptamani la Intitut pentru analize, i s-au efectuat o serie de analize exceptand analiza PSA. El prezenta o durere de ficat si doamna doctor a fost pusa in tema. A spus ca medicamentele i-au afectat ficatul, ceea ce putea sa fie adevarat si i-a dat Liv52. pe care bineinteles l-a luat, dar durerile au continuat. Citind diverse articole si deoarece am si eu o cultura generala destul de dezvoltata am mers cu el la un ecograf astazi si am vazut cu ochii mei ce inseamna sa ai un ficat plin de tumori. A facut metastaza la ficat. Imi pare rau sa o spun dar daca eu m-am gandit la un ecograf, fara sa fi terminat o facultate sau vreun studiu in domeniu, atunci. Este programat la tomograf miercuri si il vom duce. Apoi va merge la Institutul Oncologic pentru noi investigatii. Sper sa nu aiba dreptate ecograful, iar daca are spre ca urmatoarea perioada care urmeaza sa fie una scurta si mai putin dureroasa pentru el. Numai bine va doresc si sa insanatositi cat mai multe persoane care sufera de aceasta boala sau de oricare alta. De asemenea va multumesc pentru raspunsuri.
0
25-11-2009, ora 15:50
angst
Nu este medic/terapeut
angst
mihaela, te rog sa-mi spui cum ati depistat cancerul la prostata.Tatal meu are 62 ani si a facut analiza PSA in urma cu 3 saptamani. a iesit 18. A repetat-o impreuna cu PSA free si raportul a iesit 0, 17.sapt. trecuta a facut biopsie la timisoara dr. Agapie si a iesit cancer. nu am vazut inca rezultatul. maine mergem. dl. dr. mi-a spus ca e o forma agresiva si este ceva in zona pelvina. la tuseu a simtit un lob al prostatei includat. el se simte normal si nu il doare nimic. nu a slabit. nu are nici o simptoma specifica prostatei. am inteles ca boala (cancerul) este foarte avansat. se poate fara nici o durere? sunt disperata.
0
25-11-2009, ora 15:53
angst
Nu este medic/terapeut
angst
am uitat sa spun ca la repetarea analizei PSA A IESIT 15. Cum a scazut fara tratament?
0
19-12-2009, ora 15:45
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Prea mult nu a scazut valoarea analizei PSA. In general daca PSA-ul este mai mare de 10 este cancer. A scazut mult prea putin valoare PSA, si da se poate sa varieze, dar daca nu a scazut sub 10 atunci este mai complicat. Cancerul de prostata se poate sa avanseze fara nicio durere. Tocmai aceasta este problema acestui tip de cancer, pacientii ajungand foarte tarziu la doctor. Bunicul meu inca traieste, dar ficatul nu ii mai functioneaza. Si noi am depistat la fel cancerul de prostata. Bunicul deja prezenta dureri insuportabile si nu putea urina. PSA-ul a iesit 17 si a fost cancer. Pot sa va recomand pe cineva care da tratamente naturiste pentru cancer. -. Multa sanatate.
0
30-12-2009, ora 18:25
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
ptr d-na dr oncolog lyanageorgescu :tatal mau a fost diagnosticat in luna iulie a acestui an cu adkp , gleason 9, mai exact pe externare scrie adkp t4n3m0 , psa 300 free , psa 30. am refuzat interventia chirurgicala pe un psa asa de mare dar am mers la oncolog unde i-a fost prescris un tratament cu casodex 50 mg 1/zi si eligard 22, 5 o injectie la 3 luni .dupa 90 de zile de tratament psa a fost de 12 iar free psa 5 . nu am facut radioterapie asa cum mi-a indicat prof. dr . rodica anghel de la io fundeni . mentionez ca tatal meu se simte f bine . eu nu am putut sa-i spun adevaratul diagnostic . poate am gresit dar este un om extrem de sensibil .si tot din cauza asta nu am putu sa-l duc la io fundeni ptr ca el ar intelege despre ce e vorba .are doar 58 de ani este f tanar il iubesc f mult si de cand am aflat acest diagnostic (intamplator i-am recoltat un set de analize printre care si un psa )sunt disperata .orice sfat, orice vorba de incurajare mi-ar prinde bine . am aflat si de metoda hifu .dar parerile sunt impartite .daca ma puteti sfatui cumva .acum de cateva zile mi-a spus ca simte o durere in partea dreapta in spate in loja renala doar atunci cand teseste , stranuta , sta intr-o oarecare pozitie , deci nu o durere acuta .o sa mergem la ecograf si la urolog marti pe 5 ian.va multumesc anticipat si va urez tuturor multa sanatate . abia acum am realizat ca in viata este singurul lucru important si nu-l poti cumpara cu bani .
0
01-01-2010, ora 20:22
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Buna seara, ma numesc Eugen si ma aflu intr-o sit aproape identica cu cea a tatalui tau, de aceea te rog sa nu disperi pt ca situatia nu este delo tragica. Pe 15 06 2009 em fost diagnosticat cu ADK prostata la Spit Panduri cu scor GEASON 4+4=8. tratamentul este asemanator(hormonal) numai ca mie mi-au dat in plus ZOMETA, o injectie pe luna. IN leg cu PSA-ul, mie mi-a scazut dupa aprox 40 zile de la initial 30.000 la 4.72 iarla ultimle doua analize, am avut(23 12 2009) PSA ZERO ! Si eu, ca si tatal tau sunt tanar(eu chiar mai tanar) 49 ani. IN urma cu aprox 30 zile am terminat 33 sedinte de radioterapie la I.O Bucuresti si ma simt F bine.-*
Sanatate multa tatalui !

(*modificat de administrator)
0
02-01-2010, ora 14:45
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Buna ziua si la multi ani .imi pare f rau sa citesc aceste randuri in care imi spuneti prin ce ati trecut.cunosc f bine suferinta si imi dau seama prin ce ati trecut dar.ma bucura in acelasi timp lucrurile bune pe care le-am aflat in final .cateodata am impresia ca dumnezeu ne da cate o palma sa ne trezim la realitate .asta e ...eu sunt totusi impacata ca am descoperit aceasta boala a tatalui meu (intampaltor , fara ca el sa-mi spuna ceva -a considerat ca nu trebuie sa ma supere )cand totusi se mai poate ceva , fara sa existe metastaze .am fost daramata la inceput si sunt sigura ca sti , cunoasteti sentimentele .dar acum m-am linistit ...oarecum..si va multumesc ptr incurajare .tatal meu a fost diagnosticat tot la sp panduri - dr iconaru -dupa externare am fost la prof sinescu care mi-a spus sa merg pe tratamentul hormonal dar mi-a recomandat-o pe prof anghel ptr radioterapie . dar eu nu am avut curajul sa-l duc pe tatal meu la iob ptr ca ati vazut f bine ce este acolo (atata durere stransa intr-un hol nu am intalnit in viata mea )tatal meu s-ar fi imbolnavit mai rau .el nu stie adevaratul diagnostic .nu stiu daca am facut bine sau rau ca nu i-am spus dar nu am avut curajul acum in nici un caz nu mai pot .deci nu am facut radioterapie .profesoara anghel mi-a spua ca are pacienti care merg ciu acest tratament de 10 ani si sunt biune mersi...cu sau fara radioterapie dar ar fi bine daca am face ...mi-a fost teama si de reactiile adverse ale radioterapiei
dv. spuneti ca va e f bine . psa tatalui meu este 12 dupa a 2-a injectie cu eligard de la 300 cat l-a avut la inceput. .acum in ianuarie o vom face pe a 3-a si apoi la 30 de zile repetam psa ..am niste emotii...dar am speranta ca totul va fi bine ...mai ales dupa ce am citit mesajul de la dv ...va multumesc din suflet .din cate am inteles eu dv faceti zometa ptr oase asta inseamna ca sunt metastaze osoase. va doresc multa sanatate si mai ales liniste sufleteasca si putere sa treceti peste toate .oricum mie mi-ati dat mult curaj .
0
02-01-2010, ora 14:46
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR D.EUGEN ...
0
02-01-2010, ora 15:03
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pentru Grigore Loredana. AM avut noroc ca nu am facut metastaze. Zometa mi- au recomandat cei doi PREVENTIV, pt ca acest tratament hormonal, in afara altor reactii stiute si traite doar de cai ce-l administreaza mai poate (sigur) slbi si oasele Osteoporoza. Din punctul meu de vedere procedati gresit ca-i ascundeti tatalui adevarul ! E barbat si va face fata, ganditi-va ca in mod inevitabil va afla, de la altii. Sunt sigur ca-i va fi mai rau atnci si cred ca se va supara. -* astept.

(*modificat de administrator)
0
02-01-2010, ora 20:02
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Aveti grija sa nu va fie afectate alte organe. Exact acelasi tratament a avut si bunicul meu. Exact la fel a fost si la el. PSA-ul a scazut dar dupa cateva luni de bucurie si buna-dispozitie in urmatoarea luna cand a facut analizele am fost surprinsi sa vedem un PSA de 150.000, de unde rezultau metastaze... Unde? La oase, aparuse leucemia si pe langa asta ficatul era tumoral... facuse metastaze la ficat. Si toate acestea in conditiile in care cu o luna inainte PSA-ul era 4, 5. Aveti mare grija. Daca simtiti orice durere prezentati-va la medic. Nu la oncolog ci la endocrinolog, mai ales daca simtiti dureri de ficat sau simtiti in partea dreapta ca ficatul s-a intarit. Trebuie sa protejati si celelate organe atunci cand faceti un asemenea tratament pentru ca acestea nu vor rezista in timp sub astfel de tratamente. Luati protectoare hepatice (pe baza de silimarina sau armurariu. Liv52 este "apa de ploaie" in caz ca vi s-a recomandat). Eu va doresc multa sanatate si numai bine!
0
02-01-2010, ora 22:25
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Acum 5 min am citit mesajul tau " care totusi nu reuseste sa ma sperie. am incredere in D-zeu ca ma voi face bine. Sper ca peste cateva zile, cand voi merge la Buc pt o noua evaluare totul sa fie bine. Apreciez si va multumesc pt sfaturile date si voi tine cont de ele.
0
04-01-2010, ora 09:56
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Nu vreau sa va sperii. Eu am avut o experienta neplacuta cu medicii oncologi. Ei vad doar partea lor de boala si nimic mai mult tocmai de aceea v-am spus ca ar fi bine sa mergeti la un medic endocrinolog pentru un ecograf complet abdominal unde se pot vedea aproape toate organele interne. Doamna doctor oncolog la care a fost bunicul ne spunea ca nu poate fi vorba de metastaze la ficat si iata ca au fost. Ma bucur mult ca aveti incredere in Dumnezeu. Un renumit doctor biochimist spunea ca boala poate fi invinsa daca aveti incredere in Dumnezeu, speranta si putere de a invinge. Cancerul este o boala cu care se poate trai mult si bine daca faceti ceea ce trebuie. Multa sanatate va doresc in noul an si numai bine.
0
04-01-2010, ora 13:51
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt mihaela86r : Merci din nou pt sfaturi, dar aceste investigatii eu le-am facut in urma cu aprox 2 luni (ECO, CT, RMN, Scintigrafie osoasa -deci am facut o ivestigatie totala si amanuntita, inclusiv la ficat) iar rezultatele au foso perfecte. acum ma preocua fff mult evaluarea pe care o voi face peste aprox o sapt sperand ca, printr-o minune DUMNEZEIASCA, medicii sa-m- propuna sa nu mai continuu tratamentul hormonal si Zometa. Am omis sa-ti scriu faptul ca in afara de tratamentul alopat dat de medici, in urma cu aprox 2 luni am inceput si un tratament naturist dat de Dr Alex Vanatoru(Buc), o schema terapeutica bazata pe Ganoderma lucidum Flavin7 Ulei de canabis Detoxiplant. dupa aceasta terapie, ce va mai dura o perioada, imi va da o alta terapie, bazata tot pe Ganoderma pe care vreau su va trebui ca o tin oata viata, ptr a nu va recidiva Dsmanul ascuns ! Scuza-mi greselile, dar snt ff grabit. MULTA SANATATE Eugen
0
04-01-2010, ora 14:01
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Ma bucur sa aud aceasta. Ganoderma este foarte buna, eu am auzit tarziu despre aceste ciuperci. Stiu si eu pe cineva care recomanda tratamente naturiste pentru astfel de boli si chiar sunt eficient ( Dr biochimist Eugen Giurgiu din Alba Iulia). Dupa pararea mea este foarte bine sa urmati astfel de tratamente naturiste chiar si in paralel cu cele recomandate). Ciudat totusi ca v-au prescris Zometa fara ca dumneavoastra sa aveti ceva la oase, poate doar pentru prevenire, desi din cate stiu zometa este destul de "cito". Poate scapati de acest tratament. Numai bine va doresc si multa sanatate.
0
04-01-2010, ora 16:02
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt mihaela86. Multumesc pt raspuns ! In leg cu Zometa, aceleasi probl m-i le-am pus si eu si neavand totusi incredere prea mare in medici mi-am facut o scintigrafie osoasa iar rezultatul a fost neg (fara metastaze osoase) ; dar, lasa-ma pe mine, skuze c-am uitat, ce face bunicul tau, cum se simte ? Sper din tot sufletul sa se simta mai bine si poate cine stie, la vara knd va fi kld sa ne intalnim pe litoral, nu glumesc deloc ! CU bine, Eugen.
0
04-01-2010, ora 16:10
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
mi-e foarte greu sa va spun. tocmai de aceea nu am adus vorba de bunicul, nu vreau sa va descurajez sau sa incepeti sa ganditi negativ. Sunteti tanar, aveti un organism puternic, am observat de asemenea ca sunteti optimist si sa nu uitati il aveti de Dumnezeu langa dumneavoastra tot timpul. Bunicul s-a stins din viata inainte de sarbatori, a facut metastaze hepatice, iar tratamentele au fost in zadar, dar noi am inceput totul putin cam tarziu. Delasarea e marea problema. Mai toti spunem cand simtim o durere: "Lasa ca trece!". Unele chiar nu trec de la sine si nu trebuie ignorate. Daca rezultatul la scinti a fost negativ atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme. Stiu de asemenea un domn doctor biochimist care recomanda tratamente naturiste. Numele dansului este Eugen Giurgiu si daca il cautati pe google o sa gasiti informatii despre dansul. Cu bine, Mihaela
0
04-01-2010, ora 16:20
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
scuze ca am repetat informatii in mesajele pe care le-am scris, dar sunt la serviciu si imi este greu sa recitesc ceea ce am scris

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 12 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •