Cancer Colon - Ex. Histopatologic

10-03-2014
hca2001
Nu este medic/terapeut
hca2001
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte!
Poate cineva sa-mi 'traduca' rezultatul acesta ? Est evorba despre tatal meu 65 de ani, Operat acum 1 saptamana.
Deocamdat este in convalescenta si nu a fost recomandat un tratament ulterior cu citostatice sau radiologic.

Diagnostic trimitere
NEOPLASM RECT MIJLOCIU
Piesa
RECTO-SGMA
Macroscopie
Piesa de rezectie intestinala are lungimea de 19 cm, este formata din sigma si rect. La 1, 5 cm de
marginea de rezectie distala si la 12 cm de marginea de rezectie proximala se afla o formatiune
tumorala ulcero-infiltranta de 5, 2/5/1, 6 cm. Pe sectiune tumora pare sa fie limitata la peretele
intestinal. Marginea de rezectie radiala este la 1 cm de tumora.
Microscopie
Peretele colonului examinat contine un adenocarcinom tubular de tip intestinal moderat diferentiat,
dezvoltat pe un adenom tubulo-vilos. Leziunile glandulare maligne infiltreaza musculara si pe o foarte
mica zona patrund in subseroasa. Nu am evidentiat invazie vasculara sau perineurala si nici metastaze
in cei 19 limfoganglioni izolati si examinati. Transele de rezectie sunt libere.
Concluzii
Adenocarcinom tubular moderat diferentiat de colon. pT3N0MxL0V0 G2 St IIA.
34 comentarii 12 Înainte ›
0
10-03-2014, ora 20:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este un cancer de rect intermediar ca extensie, la care ar fi fost util sa se faca radioterapie INAINTE de operatie. din moment ce banuiesc ca nu s-a facut, ar fi cazul sa mearga acum pentru o programare la radioterapie, pe care poate sa o faca impreuna sau fara chimioterapie concomitent, dupa cum stabileste medicul.
0
05-06-2014, ora 13:10
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic.

Tatal meu a fot operat in urma cu aprox o luna si jumatate. Mai jos redau exact Buletinul de examen Histopatologic.

Diagnostic clinic de internare: Tumora maligna retroperineu
Piesa trimisa pentru examinare: Tumora retroperitoneala
Examen extemporaneu: Tumora sarcomatoasa, posibil GIST
Examen macroscopic: Formatiune tumorala de 18 x x15 cm, aspect necrotico-hemoragic, cu baza de implantare de 5 cm la nivelul peretelui intestinal
Examen microscopic: Proliferare tumorala cu aspect de Tumora stromala gastrointestinala (GIST) cu caractere de malignitate; necroza pe arii intinse, mitoze mai mari de 2/10 HPF, infiltrate in tesutul fibroadipos (mezenter). La nivelul colonului infiltreaza extrinsic musculature proprie fara sa o depaseasca. Limfonoduli (5) cu aspect reactiv fara metastaze. Margini de rezectie fara infiltrate tumorale. pT3N0 M8936/1. Se recomanda examen IHC pentru precizarea diagnosticului.

Acum suntem in asteptarea acestui examen de la V. Babas.

Multumesc mult pentru raspuns.
0
05-06-2014, ora 17:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care este intrebarea ?
0
06-06-2014, ora 11:46
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Buna ziua,
Intrebarea este: Ce inseamna mai pe romaneste acest diagnostic?
E cancer? Ce grad? Nu inteleg acesti termeni medicali si cautarile pe google ma nelamuresc si mai tare...

Multumesc mult.
0
06-06-2014, ora 12:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e clar ce tip de cancer e: la microscop s-au redus posibilitatile la doua fie GIST (gastro-intestinal stromal tumor), un cancer care creste din peretele extern si inspre exteriorul tubului digestiv, sau sarcom. fiecare dintre acestea are tratament diferit, motiv pentru care s-a cerut imunohistochimia. revino, te rog, cand ai rezultatul acestei investigatii! in sumar insa, este vorba de cancer, ramane de vazut de care.
0
06-06-2014, ora 12:55
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Inteleg. multumesc mult pentru raspuns.
O sa revin cu rezulattul la IHC.

Puteti insa s-mi spuneti dacas e poate deduce din coordonatele: pT3N0 M8936/1 ce grad este?
Multumesc.
0
08-06-2014, ora 23:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EBABAN intra la logare modifica profilul si vezi ca tiam trimis un mesaj pe privat la mesaje primite.
0
10-06-2014, ora 10:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu pot pentru ca informatiile sunt contradictorii, sau cel putin neclare pana la imunohistochimie: GIST-ul nu se stadializeaza dupa "T N si M". Iar gradul nu e acelasi lucru cu stadiul.
0
10-06-2014, ora 13:16
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Multumesc.
o sa revin cand am mai multe info.
0
24-06-2014, ora 08:23
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Buna ziua,

Am rezultatul la IHC:

HISTOPATOLOGIC: Proliferare tumorala alcatuita din celule rotund-ovalare si fuziforme cu citoplasma eozinofila si nuclei hipercromi dispuse intr-un pattern solid, fasciculat, cu arii de necroza si hemoragie; mitoze prezente (5/50HPF); tumora infiltreaza peretele colonic pana la nivelul muscularei propria.

IMUNOHISTOCHIMIC: 'CD117' pozitiv difuz in celule tumorale; CD34 negativ in celule tumorale, pozitiv in endoteriu vascular; S100 pozitiv difuz in celule tumorale; ACT negativ in celule tumorale; AE1-AE3 negativ in celule tumorale; Ki67 pozitiv ~50-55% in celule tumorale

CONCLUZII: Aspectul histopatologic si testele IHC corelate cu datele de macroscopie pledeaza pentru diagnosticul de tumora stromala gastrointestinala (GIST) cu risc crescut de progresie tumorale (~71% - adaptat dupa Miettinen si Lasota 2006)

RaulDuke astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra.
E grav? Ce tratament se impune in continuare?

Multumesc mult.
0
24-06-2014, ora 09:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul este deci GIST operat, cu risc mare de recidiva. indicatia e clara: imatinib 400mg pe zi timp de 3 ani (evident, daca nu exista contraindicatii).
0
24-06-2014, ora 10:36
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Multumesc.
0
24-06-2014, ora 10:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere!
0
24-06-2014, ora 10:52
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
As mai avea insa o intrebare: daca este purtator al virusului hepatic B poate urma acest tratament cu imatinib?
Alte probleme de sanatate nu are, decat o tensiune cam ridicata, care in urma operatiei s-a reglat (probabil datorita faptului ca acum nu mai fumeaza, nu mai bea nimic si mananca fara sare - nu stiu?)
Oncologul a cerut inca un CT inainte de a prescrie vreu tratament.

Multumesc din suflet pt raspunsurile dvs.
0
24-06-2014, ora 11:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
depinde cat de afectat este deja ficatul. daca nu are insuficienta hepatica si analizele bune, e in regula, se poate face tratamentul normal cu o minima monitorizare. evident ca medicul care prescrie acest medicament trebuie sa stie cum sa administreze si riscurile si efectele adverse potentiale, deci nu ajuta prea mult sa ma intrebati pe mine, caci nu sunt eu medicul in cauza.
0
24-06-2014, ora 11:47
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Am inteles.
Multumesc pt raspunsurile dvs.
Sanatate!
0
25-06-2014, ora 13:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
09-07-2014, ora 08:53
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Buna ziua,

Va scriu din nou cu rugamintea de a-mi transmite opinia dv.ref la urmatoarele
(sper sa nu ma cinsiderati sacaitoare, dar nu am pe cine sa inreb - medicul tatei nu ofera prea multe detalii, lamuriri..)
Tata a facut un nou CT (au trecut 2 luni de la operatie) - solicitat de medicul oncolog - o sa il postez in continuare - desi este cam lung - este ingrijorator - de aceea va cer parerea. Este o recidiva? cancerul este extins? cat este de rau?
Examen CT abdomino-pelvin (la 2 luni de la operatie)
- Mai multi noduli tisulari grupati retroperitoneal dreapta - in jurul genunchiului inferior duodenal si duodenului III, regiunii cefalo-uncinate pancreatice, in grosimea peritoneala dreapta, placate pe fascia pararenala anterioara, o parte cu tendinta de confluare si cu dimensiuni max de 23 mm (cel mai mare, localizt intre procesul uncinat pancreatic si genunchiul duodenal inferior), toti cu idofilie moderata si omogena, fara zone necrotice sau calcificari-determinari secundare; mai multi noduli similari dispusi si intraperitoneal, pericecal, de max 13 mm
- Cateva adenopatii intramezenterice, de max 10 mm; fara alte adenopatii abdomino-pelvine.
In rest:
- Ficat cu dimesiuni normale, suprafata regulata, fara determinari secundare; prezinta trei chiste biliare in segmentele V si VII, cea mai mare de 10 mm. Fara dilatatii de CBIH sau CBEH. Colecist cu dimensiuni normale, fara calculi radioopaci.
- Splina, suprarenale, pancreas - aspect normal
- Rinichi cu pozitie, dimensiuni si functie normale, rinichi drept cu structura nornala, rinichi stang cu un chist cortical de 10 mm in polul inferior. Fara calculi renali si ureterali, bilateral, fara dilatatii de SPC si ureterale, bilateral.
- Prostata cu dimensiunid e 40/30 mm in sectiune axiala, cu calcificari periferice drepte, iodofilie omogena, contur net
- Vezicule seminale-aspect normal
- VU-in repletie, aspect normal
- Rectaspect normal
- Sigmoid cu cateva imagini diverticulare infracentrimetrice, fara semen de diverticulita acuta
- Fara ascita/colactii abdomino-pelvine
Examenul CT thoracic evidentiaza:
- Ambele parenchime pulmonare normal expansionate la peretele thoracic
- Pahipleurita apicala bilaterala
- Discreta ingrosare, neregulata, a pleurei viscerale postero-toracice bilaterale, corespunzand lobilor inferiori-posibile mici determinari secundare pleurale - de monitorizat
- Nodul subpleural de 3 mm, in segmental laterobazal al LIS, nespecific-secundar? - de monitorizat; fara alte leziuni parenchimatoase pulmonare si pleurale
- Mediastin in pozitie normal, cu cateva imagini limfoganglionare pe grupele paratraheale inferioare drepte si in loja Barety, de max 8 mm, unele cu centru grasos-fara caractere patologice
- Cord, vase mediastinale-aspect normal
N.B. doua leziuni osteocondensante pe osul iliac stang, cea mai mare pe creasta, de 10 mm si una osteolitica, pe acelasi os, de aprox 10 mm.

Concluzii:
- Noduli tumorali intra si retroperitoneali drepti-determinari secundare; adenopatii intramezenterice
- Nodul pulmonary unic LIS, ingrosari ale pleurelor viscerale posterioare-posibil leziuni secundare - de monitorizat
- Leziuni os iliac stang-secundare? - de corelat cu scintigrafia osoasa
- Fara determinari secundare parenchimatoase abdominale

Mdicul oncolog a zis ca o sa trimita un dosar la min. sanataii in vederea aprobarii unui tratament, care poate dura (aprobarea) 1 luna, doua, trei - si pana atunci ii va prescrie un alt tratament - probabil mai ieftin - nu ne-a spus ce anume inca. Credeti ca ar trebui sa mai cerem a doua opinie? mi se pare ca se intarzie cu tratamentul, nu stiu, nu vreau sa supar pe nimeni, sunt doar ingrijorata.
Va rog sa-mi spuneti si pareare dvs.

multumesc mult.
0
09-07-2014, ora 13:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este un cancer metastatic si, din pacate, nevindecabil. totusi prognosticul este foarte mult imbunatatit cu tratamentul adecvat, respectiv medicamentul de care am vorbit deja: IMATINIB. acesta e si medicamentul pentru care medicul oncolog va intocmi un dosar catre casa nationala de asigurari. din pacate altceva nu este de facut.
0
09-07-2014, ora 13:21
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Multumesc.
0
10-07-2014, ora 22:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EBADAN din ce oras esti? MOMENTAN SUNT FONDURI PT CANCER, AM INTREBAT EU CAND AM DEPUS DOSARUL PT MINE ( PRELUNGIRE) SI SA STII CA DOSARELE SE TRIMIT DE LA CNAS CATRE COMISIE PANA PE DATA DE 7 ALE LUNII PT LUNA IN CURS, si daca este complet se aproba in luna in care lai depus daca respecti acea data, cel mai sigur este sal depui personal la CNAS pt ca casele judetene sau opsnaj, nu fac altceva decat sa intarzie acest lucru, CNAS este situata pe linia tramvaiului 5 pe BARBU VACARESCU de la KAUFLAND PRIMA STATIE pe dreapta 300metri.
EU ca pacient te sfatuiesc sa vorbesti cu medicul curant sati dea toate actele si sa depui dosarul la casa in doua exemplare cu ct, rmn, scintigrafie, referatul medicului care recomanda, externari din spital, copie buletin, adeverinta venit valabila.
0
18-07-2014, ora 22:14
mandolina1978
Nu este medic/terapeut
mandolina1978
Buna ziua,

Mama mea in varsta de 66 ani a fost operata pe 10 iulie la colon de unde s-a extirpat o tumoare pentru care astazi am primit rezultatul biopsiei:

diagnostic neo jonct recto sigmoid

1. Piesa de rezectie R-S cu L=35 cm, prezentand la 7 cm de transa chirurgicala distala o proliferare tumorala vegetant - infiltrativa de 4/3.5cm, ce ocupa 1/2 din circumferinta cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat diferentiat invaziv pana in subseroasa (pT3). Limfoganglioniiregionali recoltati (nr.13; diam max=0.7cm) prezinta aspect imunoreactiv. Transa distalade rezectie prezinta arhitectura conservata.

In tesutul adipos peritumoral se evidentiaza o formatiune nodulara albicioasa (diam=1cm) cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat diferentiat G2.

Proximal de proliferarea tumorala descrisa pe o L de 10 cm se evidentiaza mai multe formatiuni sacciforme cu diam de max 0.5 cm cu aspect microscopic de diverticuli necomplicati.

2. Fragment colonic cu arhitectura conservata.

Concluzie: Adenocarcinom rectal moderat diferentiat G2 (pT3 pN1c pMx)

cod 8140/3

Am rugamintea sa-mi traduceti rezultatul biopsiei de mai sus. In ce stadiu este, ce trebuie facut mai departe? Sunt metastaze la nivelul sitemului limfatic (pN1c) si de ce nu au putut di evaluate metastazele la distanta (pMx).

multumesc,
0
18-07-2014, ora 23:09
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MANDOLINA medicul care a operat-o pe mama ta dupa ce va vedea biopsia iti va da mai multe informatii pt ca el stie cel mai bine cazul mamei tale, si alte informatii cum ar fi ce alte boli are etc.
0
19-07-2014, ora 10:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stadiul este cel putin III, chiar IIIB. in mod evident ca pe acel buletin histopatologic NU are cum sa se afle si evaluarea metastazelor, caci metastazele sunt de obicei in organe la distanta, de exemplu ficat sau plamani, organe care nu au fost operate si puse pe masa anatomopatologului. este vorba deci de un cancer de rect destul de avansat, pentru care ar trebui sa existe cel putin o tomografie de torace, abdomen si pelvis cu substanta de contrast. din pacate, pentru ca e rect, tratamentul standard ar fi fost sa faca radioterapie+citostatice dinainte de operatie. oricum, acum tot trebuie facut acel CT (computer tomograf) si, daca nu exista metastaze, tot trebuie sa primeasca radioterapie pe rect.
0
19-07-2014, ora 15:54
mandolina1978
Nu este medic/terapeut
mandolina1978
multumesc mult pentru raspunsuri. Marti voi merge la oncolog.
0
20-07-2014, ora 12:53
ebaban
Nu este medic/terapeut
ebaban
Buna ziua,

Stie cineva cat dureaza aprobarea, dupa depunerea dosarului la CASMB?
Este posibil sa se aprobe in 3 luni? asa am auzit si ma cam inspaimanta gandul asta.
Dosarul se depune pana in 3 ale lunii, am inteles.multumesc.
0
20-07-2014, ora 14:55
anisoara vara
Nu este medic/terapeut
anisoara vara
tatal meu in v de 75 diag cu cancer colon acum in ultima faza a suferit un blocaj renal in urma caruia i sau inrodus 2 stende jj sau sonde.la cit timp se inlocuiesc.am inteles ca se schimba si se pun2 mai mari.el deja nu se mai ridica.va multumesc.
0
20-07-2014, ora 15:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EHABAN dosarele se trimit la comisie pt aprobare pana pe data de 7 ale lunii in curs pt a intra in comisia din acea luna, momentan din octombrie anul trecut nu mai exista lista de asteptare, dar conditia este sal depuneti personal la CNAS daca-l depuneti la o casa judeteana mai intarzie si ei putin mai mult pana ajunge la cnas.Eu am primit aprobarea in luna in care a intrat la comisie dosarul, si la continuarea tratamentului la fel, pt ca se aproba tratamentul pe 6 luni dupa care se reia depunerea dosarului.
0
20-07-2014, ora 15:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Anisoara eu am cunoscut persoane care au avut aceeasi problema si siau revenit complet numai ca aceia erau mai tineri.NU VA PIERDETI SPERANTA.
0
23-07-2014, ora 14:21
anisoara vara
Nu este medic/terapeut
anisoara vara
va multumesc ptr incurajare dar nu mi ati raspuns la intrebare.la cit timp se inlocuiesc sondele jj de la rinichi?va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.