Cancer col uterin - riscuri?

28-03-2012
stefanl
Nu este medic/terapeut
stefanl
Saptamana trecuta Luni(19.3.2012) mama mea a fost internata in spital pentru analize care au fost trimise la Cluj. Saptamana aceasta Marti(27.03.2012) au venit rezultatele: Cancer de col uterin 'carcinom epidermoid cheratinizant cu zone slab diferentiate'. Doctorul a spus ca trebuie sa-i scoata uterul, ovarele si trompa. Am facut programare la Cluj, iar Marti (3.04.2012) merge pentru internare. Va rog mult sa-mi spuneti un REGIM ALIMENTAR, ce sa manance pana marti cand merge la Cluj la operatie. este grav? se poate trata? exista riscuri daca mai asteapta inca o saptamana pana la operatie? Este o fire optimista. Va multumesc pentru ajutor, toate cele bune!
21 comentarii
0
28-03-2012, ora 22:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Nu se intampla nimic pana la internare..
Alimentatie normala.
Este buna propunerea medicului si in functie de stadiul bolii, va face chimioterapie.
Trebuie sa o sustineti, nu este singura, sunt multe femei in situatia ei, unele chiar f. tinere.
Cand intrati pe forum, tastati HISTERECTOMIE TOTALA SI CAUTA, veti gasi multe postari legate de boala mamei.
Multa sanatate, bafta, putere si cu ajutorul lui Dumnezeu va trece si peste..
0
28-03-2012, ora 22:53
stefanl
Nu este medic/terapeut
stefanl
Dupa operatie daca va respecta regimul alimentar indicat de doctor (legume, fructe, fara efort fizic mare...etc), sunt sanse sa recidiveze boala? si am auzit ca, chimioterapia/radioterapia poate avea efecte secundare. Este adevarat? Va Multumesc!
0
28-03-2012, ora 23:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Este adevarat ce ai auzit, dar fiecare organism are modul sau de reactie, asa ca ai rabdare si pas cu pas vei intelege cum va fi viata dupa operatie.
Cati ani are mama???Sa sti ca in astfel de situatii si psihicul conteaza f. mult.
As dori sa ai putere sa lupti, vor fi si zile grele, dar vor trece..
0
29-03-2012, ora 09:10
stefanl
Nu este medic/terapeut
stefanl
Are 42 de ani. Toti din jurul ei o incurajam, stam de vorba cu ea, ii suntem alaturi si ne rugam la Bunul Dumnezeu sa o salveze!
0
29-03-2012, ora 22:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca ne-ai spune si un "stadiu", ar fi foarte util, caci stadiul in cancer presupune si o anumita abordare terapeutica si o secventa anume. s-a mentionat ceva de genul stadiul I sau II sau asa ceva ? daca nu, aveti cumva rezultatele unui CT sau RMN de pelvis, cu sau fara abdomen ? ar fi absolut esential. daca se preteaza la operatie, fara indoiala ca medicul chirurg a considerat ca este un stadiu MIC, localizat la colul uterin, usor de operat. astfel e important sa stim ce analize s-au facut, spre a se aprecia STADIUL, caci uneori chirurgii se grabesc cu operatia.
0
03-06-2012, ora 20:05
Nykyy
Nu este medic/terapeut
Nykyy
Buna seara!Bunica mea s-a operat de neoplasm de col uterin(ni s-a explicat ca e cancer de col uterin dar in forma incipienta G1 sau G2, nu imi mai amintesc).I-a scos "tot" si apoi a trimis biopsia la analize.Cei din Timisoara nu puteau sa se hotarasca exact asupra rezultatului, asa ca am hotarat sa trimitem biopsia in Franta.Intre timp a facut tomografia, in urma careia s-a constatat ca toate organele sunt sanatoase, sunt in stare absolut normala si ca nu apare nici o "urma" de cancer niciunde.Ulterior a sosit rezultatul din Franta, care spunea ca la biopsie a iesit Sarcom si nu mai stiu cum..Adica(asa cum ne-a explicat) un fel de cancer foarte rar si s-au cam speriat.In consecinta, oncoloaga din Timisoara a decis ca cel mai bine e sa faca 5-6 sapt de radioterapie preventiv(asa s-a exprimat), ca in cazul in care poate mai exista ceva celule canceroase in organism (desi la tomografie nu a iesit absolut nimic)sa le eradicam de acum(caci la acest tip de cancer exista riscul sa ramana in organism celule canceroase foarte greu de depistat si care pot "exploda" dintr-o data).
Astfel, intrebarea mea este urmatoare:este indicat sa faca aceste raze chiar daca nu este 100% ca ar mai avea celule canceroase in corp?Care este procedura?Caci am inteles ca razele ar trebui sa se faca inainte de operatie si nu dupa..Si am si auzit tot felul de pareri contrare acestor raze..Va rog mult sa imi raspundeti.Va multumesc mult!
0
03-06-2012, ora 20:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ca sa iti putem da orice tip de raspuns trebuie sa furnizezi rezultatele analizelor de la examenele histopatologice (de la biopsie, cum zici tu). numai pe baza acestei analize, a stadiului FIGO, si pe baza altor factori de risc descrisi in acest buletin, se pot da informatii ulterioare.

revino, deci, te rog, cu aceste informatii si vom putea sa te ajutam si in continuare!
0
10-05-2014, ora 19:35
andita
Nu este medic/terapeut
andita
In anul 2010 aveam 56 de ani si in urma unui test papanicolau si apoi a unei biopsii a reesit ca trebuie sa ma operez. Diagnosticul a fost, , carcinom epidermoid st.I b". Medicul care m-a operat, prof.dr.Peltecu Gheorghe de la Sp.Filantropia Bucuresti m-a asigurat imediat dupa operatie ca nu va fi nevoie nici macar de radioterapie. Am 4 ani de la operatie, fac papanicolau in fiecare an si examen ginecologic la acelasi medic si rezultatul este satisfacator, ma simt foarte bine si pot sa va spun ca si cu viata sexuala e OK. Sa nu credeti ca daca la o femeie i se face histerectomie totala, devine, , mutilata". Depinde foarte mult de gradul de cultura al sotului si de psihicul femeii. Sfatul meu e sa mergeti la ginecolog chiar daca nu aveti sangerari in timpul menopauzei.Eu asa am facut, si am fost o norocoasa! Nu costa mult un Papanicolau, faceti-va timp pentru dumneavoastra! Daca acest comentariu il citeste o persoana tanara o indemn sa-si sfatuiasca mama sa mearga la medic chiar daca zice ca se simte bine.Sunt optimista, dar daca cineva a fost in situatia mea si totusi boala a recidivat va rog sa-mi raspundeti ca sa stiu cum sa procedez. Multumesc anticipat.
0
11-05-2014, ora 15:50
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Ati avut in vedere si instituirea unui tratament alternativ ?
0
14-05-2014, ora 01:43
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Nu, daca sunteti amabil, in ce ar consta tratamentul alternativ? Am uitat sa mentionez ca in urma biopsiei si rezultatului anatomo-patolgic, m-a vazut medicul oncolog, care m-a trimis la Spitalul Filantropia din Bucuresti, eu fiind din P.Neamt. Am fost operata ( histerectomie totala radicala ) 5 ganglioni examinati, 0-invadati.Examenul anatomo patologic dupa operatie a fost efectuat la Maternitatea Polizu.
0
19-05-2014, ora 23:00
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Domi88, te rog, sa-mi spui in ce consta tratamentul alternativ?
0
21-05-2014, ora 17:19
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua. Fac referire la tratamente cu praparate naturiste. Daca ati folosit si altceva decat ceea ce a indicat medicul?
0
21-05-2014, ora 17:49
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Medicul nu mi-a indicat un anume tratament, am luat eu de la Forever -Aloe vera-gel.Ca si alimentatie-consum fructe si legume, fara bauturi carbogazoase. Ceaiuri-coada soricelului, sunatoare, sovarf.
0
21-05-2014, ora 17:52
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Va recomand un tratament care sa aiba la baza: extract din rostopasca si curcumina. Ceaiurile le puteti folosi in continuare. Cand folositi ceai de sunatoare sa nu va expuneti la soare. Daca iesiti la plimbare e preferabil sa il consumati seara.
0
21-05-2014, ora 18:01
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Medicul nu mi-a indicat un anume tratament, am luat eu de la Forever -Aloe vera-gel.Ca si alimentatie-consum fructe si legume, fara bauturi carbogazoase. Ceaiuri-coada soricelului, sunatoare, sovarf. Consum si carne, nu exagerat, ce pot sa spun, ma simt bine, dar in fiecare zi ma gandesc ca am ajuns la medic la momentul potrivit.Sunt eu optimista de felul meu, dar recunosc ca tot stau cu, , frica-n san".
0
21-05-2014, ora 18:03
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Multumesc mult de tot pentru raspuns, am sa va urmez sfaturile.
0
21-05-2014, ora 18:09
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
O sa va rog sa imi transmiteti rezultatele examenului anatomopatologic pe e-mail. Ati mai avut in familie cazuri?
0
21-05-2014, ora 18:10
andita
Nu este medic/terapeut
andita
, , Stefani" te rog sa-mi relatezi starea de sanatate a mamei tale. Diagnosticul este la fel ca al meu, cu deosebirea ca eu la data operatiei aveam 56 de ani.
Multumesc anticipat.
0
21-05-2014, ora 20:02
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Concluzii-anatomie patologica:
Leziune reziduala: - Infiltratie carcinomatoasa in jumatatea stanga a colului uterin (carcinom epidermoid)Total ganglioni:examinati=5. invadati=0
PTNM pT1b. PNo pMx. Figo l B
0
21-05-2014, ora 20:09
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Am omis sa va spun - mama mea a avut cariochineza gastrica, operata in 1986 si a decedat in 198, la varsta de 59 de ani.
0
22-05-2014, ora 17:02
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Ma scuzati, anul 1987.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: