fractura diafiza tibie operata.. cat dureaza recuperarea, pentru a merge fara carje?

24-01-2014
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Buna ziua! Am suferit o fractura de tibie cu deplasare, pe iesirea din spital a fost pus diagnosticul de fractura diafiza tibie operata, s-a intervenit chirurgical sub reducere ortopedica si osteosinteza tibie cu 2 tije ender. A 3 luni de la operatie si am inceput sa cal in picior, dar in zona unde a fos rup este putin umflat si ma doare cand palpez. Ce credeti ca este?
Cat dureaza recuperarea, pentru a ajunge sa merg fara carje?
17 comentarii
0
24-01-2014, ora 21:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cati ani aveti?
tijele Ender nu sunt facute pentru a stabiliza fracturile de tibie (ele sunt facute pentru fracturi de femur proximal - pertrochanter - insa nu mai sunt folosite in lumea moderna)
in mod normal o fractura de tibie se vindeca in 3 luni, insa depinde mult de modul de stabilizare
o umflatura locala palpabila in treimea medie la o persoana subtire vindecata prin calus osos poate fi normala insa poate fi si semnul altor probleme. durerea este iarasi ceva care intr-o masura poate fi normala, insa o durere exagerata poate fi semnul unei infectii, instabilitati etc.
fara un examen fizic si fara a vedea radiografiile este imposibil de precizat in ce stadiu este vindecarea.
0
24-01-2014, ora 21:37
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Am 17 ani! Umflatura este mica, ma doare atunci cand fac mai mult efort. As putea sa va dau poze cu radiografiile daca ati putea intelege de pe poza, am radiografie de acum o luna. Durea nu este exagerata.
0
24-01-2014, ora 22:09
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
As vrea sa aflu daca pot calca pe picior fara a fi ajutat de carje ? astept raspuns
0
24-01-2014, ora 23:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti calca pe picior daca fractura este vindecata, acesta poate fi apreciata numai examinand radiografiile si pacientul.
ce a zis medicul care v-a operat, respectiv care v-a examinat?
la 17 ani in mod normal fractura ar fi trebuit sa se vindece in 3 luni, insa fara radiografii si examen fizic nu putem sa spunem acesta cu certitudine
0
25-01-2014, ora 12:25
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Doctorul care m-a examinat a zis sa calc pe picior, dar acum cand a vazut zona putin umflata a zis ca trebuie sa facem o alta radiografie, dar aceasta era programata peste o luna de doctorul care ma operat. Nu stiu ce sa fac sa astept inca o luna sau sa fac radiografiea saptamana viitoare sa vada cum e fractura.
0
25-01-2014, ora 14:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
radiografii se fac cu multe scopuri. daca mi se pare ceva suspect si vreau sa stiu daca s-a modificat ceva (dislocatie, infectie, tija e rupta/dislocata) atunci fac o radiografie cat mai curand si nu peste o luna. intr-o luna se pot intampla multe.
0
25-01-2014, ora 22:51
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Multumesc mult pentru raspunsuri. Daca fac acum si mai fac si peste 3 saptamani radiografie, nu ma afecteaza cu nimic ?
0
25-01-2014, ora 22:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
radiografiile inseamna radiatie, trebuie facute cat mai putine, insa suficiente pentru a afla informatiile necesare.
daca se face una acum atunci trebuie reanalizata necesitatea efectuerii uneia peste 3 saptamani in functie de rezultatul acesteia
0
14-02-2014, ora 16:59
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Buna ziua am 4 luni de la opetatia de tibie si astazi doctorul mi-a zis ca pot sa renunt la carje si sa calc pe picior cu ajutorul unui baston. Dumneavoastra ce parere aveti este bine sau mai trebuie sa merg in carje?
0
14-02-2014, ora 23:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti posta radiografiile? sau puteti sa trimiteti pe adresa mea de mail.
0
15-02-2014, ora 00:04
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
pai daca vreti le trimit pe adresa dumneavoastra, dar numai sa le fac poza cu web-ul.?
0
15-02-2014, ora 00:15
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
file:///C:/Users/Cosmin/Desktop/webcam-toy-photo3.jpg

file:///C:/Users/Cosmin/Desktop/webcam-toy-photo6.jpg
0
15-02-2014, ora 10:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu cred ca aceasta adrese se afla pe computerul Dvs deci nu pot fi accesate de noi.
scrieti un mail pe adresa mea pe care el veti gasi pe profilul meu si atatasti imaginile la mail
0
15-02-2014, ora 19:25
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Lasati-mi mail-ul dumneavoastra aici, intr-un comentariu.
0
15-02-2014, ora 19:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu este permis sa scriem in comentarii adrese si nr. de telefoane.
daca dati un clic pe numele meu se va deschide profilul meu, acolo veti gasi o adresa de mail
0
15-02-2014, ora 20:20
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
Am trimis pozele.Astept raspuns.
0
18-02-2014, ora 19:11
calinescu cosmin1
Nu este medic/terapeut
calinescu cosmin1
buna seara, am 4 luni de la operatie de tibie pot sa merg fara carje?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul