Caldura vs. Tbc

24-06-2008
Xander
Nu este medic/terapeut
Xander
Un prieten a fost diagnosticat cu tbc, pasiv activ-medicii au fost incerti in aces sens. Au trecut 5 luni de la externarea lui din spitalul de pneumologie din Palazu Mare(Cta) si el nu are voie sa stea in soare. Carui fapt se datoreaza aceasta interdictie? Sau mai concret spus, Ce legatura are soarele cu bacilul Koch?
1 comentarii
0
07-10-2008, ora 00:00
Almitra
Nu este medic/terapeut
Almitra
Si eu am fost diagnosticata cu TBC pulmonar lob stang, in vara aceasta, desi un diagnostic sigur 100% nu am in acest sens. Nu a fost depistat bacilul nici la cultura de 2 luni, iar simptomele nu stiu in ce masura indica aceasta afectiune...Am stat timp de o luna cu febra continua, putin peste 37 in prima parte a zilei, iar apoi, dupa orele 17-18 urca spre 38.5 chiar 39.02. Dupa ce am mers la diversi medici si am primit diverse diagnostice si tratamente, constatand ca febra nu scadea, m-am internat la Boli infectioase si mi s-a depistat o pneumonie. Dupa o saptamana de tratament, la radiografie inca aparea o pata pe plaman, asa ca mi-au pus diagnosticul prezumptiv de TBC si m-au transferat la spita de pneumologie, pentru investigatii mai amanuntite. Numai ca la acest spital nu a mai fost vorba de investigatii pt stabilire de diagnstic, ci doar pentru a se depista bacilul Koch, care nu a fost evidentiat nici la bronhoscopie. In shimb, mi s-a administrat tratament pt TBC cu 3 zile inainte de inceperea investigatiilor (m-am internat intr-o vineri). Sunt in continuare sub tratament de TBC si medicul imi psune ca "preferam sa credem ca aceasta a fost problma, si nu ne-am inselat in privinta diagnosticului!". In aceste conditii, sunt foarte derutata, pt ca e tare neplacut sa urmezi un tratament atat de dur fara sa fii sigur ca e cazul. Ma ajuta cineva prin descrierea simptomelor initiale, in cazul TBC-ului pulmonar? Mai este cineva care s-a confruntat cu incertidudinea in privinta diagnosticului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.