Calculi renal

21-04-2013
ionel1978
Nu este medic/terapeut
ionel1978
Buna ziua! Pot pune o intrebare, legat de o problema de sanatate. Mai exact am calculi renali. Rinchi stang conform buletin ecografic " fara staza pielica, contine M1 - M2, 2 calculi de 4-5 mm. Rinichi drept cu moderata staza pielica, contine M1 calcul de 4 mm. Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce inseamna staza pielica. Mentionez ca la rinichi drept am o durere moderata in spate sub coasta ca o presiune, ce iradiaza in sus spre plaman. Aceasta durere are aproape o luna. Dr. a spus, sa consum multe lichide ceaiuri ca am o piatra care sta sa iasa. Ecografia am facut-o Luni 15 Aprilie la dr. de familie. Intrebare, citind pe net am inteles ca staza inseamna retentie, cu alte cuvinte exista o retentie de urina in rinichi, cat de grav este se poate ajunge pana acolo la pierdere rinichi? Ce inseamna staza pielica? Mentionez ca am primit un tratament cu rowatinex dar dupa cateva administrari ma doare stomacul, am avut un ulcer duodenal. In prezent singurul medicament pe care il i-au este dizapem de 10 mg, o jumatate sau o pastila intreaga depinde de context, atunci cand ma culc, adica pe la 12 noaptea, pentru insomnie cronica si anxietate generalizata. Va multumesc si astept un raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: