Calculatorul creaza nivel ridicat de adrenalina ?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua,
sint o persoana in varsta de 38 de ani, de sex masculin si imi petre, prin natura serviciului, aproximativ intre 7 si 9 ore pe zi in fata computerului.
De citva timp ma simt destul de "ciudat".
Ameteli, tahicardii cu puls pina la 110 batai per minut, senzatie de pierderea echilibrului, o stare identica cu cea care o simti cind incerci sa-ti tii respiratia si sa stringi din dintii concentrind toata musculatura ( cred ca acest exercitiu l-au incercat multi in joaca).
Am facut o serie de EKG-uri, inclusiv la efort, si au iesit perfecte, conf. declaratiei cardiologului...cu mentiunea ca cele la efort sint chiar mai bune decit cele in repaus. Banuin o cauza neurologica la ameteli si dureri de cap am facut si un CT care nu e relevat nimic deosebit. Am efectuat doua seturi de analize totale ale singelui in doua laboratoare diferite si rezultatele sint foarte bune ( un colesteror scazut ~100 si un nivel de calciu crascut). Asa ca nu gasesc explicatia acestor stari. Unul dintre cardiologi mi-a spus ca ar putea fi computerul care induce o concentratie marita de adrenalina vinovata de aceste stari. Ma simt bine daca iau unu maxim doua comprimate de distonocalm per zi.
Ce sfaturi puteti sa-mi da-ti.
Multumesc ptr raspuns.
-
tudor
6 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Incearca sa faci o pauza de 10 min la o ora petrecuta in fata calculatorului.
-
Dr.Mihaela
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Aceste stari hiperkinetice, de hipertonie simpatica pot fi provocate si de un hipertiroidism. La un endocrinolog ati fost?
Nu stiu ce sa zic in legatura cu calculatorul. Cu siguranta are efectele lui. Cel putin stresul vizual datorita refresh-ului monitorului. Asta poate determina cefalee, senzatii de ameteli si chiar greata. E obligator sa faceti pauze la anumite intervale de timp, asa cum a zis si colega mea.
-
romedic
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
As vrea sa intreb care sint manifestariel uror vizibile in cazul unui hipertiroidism. Multumesc. O sa consult si un medic cu o astfel de specializare.
-
tudor
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
revenire...am cautat o legatura intre hipertonia simpatica si distonocalmul, medicament dupa administrarea caruia spuneam ca ma simt bine, si am gasit ceva interesant : " Nume: DISTONOCALM, comprimate filmate
Producator: Sicomed
Compozitie: Un comprimat contine: propranolol 15 mg, sulfat de atropina 0, 20 mg, ergoton 0, 30 mg, amobarbital sodic 25 mg.
Actiune terapeutica: Propranololul are actiune beta-adrenolitica, inlaturand efectele datorate activarii beta-receptorilor adrenergici. Substanta este activa mai ales in tulburarile cardiovasculare care apar la bolnavi cu hipertonie simpatica. Prin acelasi mecanism are actiune inhibitoare asupra sistemului nervos central. Alcaloizii din secara comuta au actiune simpatolitica centrala iar in periferie blocheaza receptorii alfa-adrenergici. In asociere cu propranololul realizeaza o diminuare globala a nivelului functional al sistemului simpatic. Sulfatul de atropina are efecte parasimpatolitice diminuand sau inlaturand tulburarile care apar in cazul cresterii tonusului functional parasimpatic. Aceste efecte se manifesta mai ales asupra aparatelor digestiv, respirator si excretor, la nivelul carora parasimpaticul are actiune activatoare. Amobarbitalul este un barbituric cu actiune de durata medie metabolizat in proportii mari de enzimele sistemului oxidazic microzomal hepatic si care nu produce efecte reziduale. Substanta are efecte inhibitoare proprii asupra sistemului nervos vegetativ si potenteaza actiunile asocierii medicamentoase din Distonocalm.
Indicatii: Distonii neuro-vegetative cu manifestari digestive (dureri abdominale, difuze sau localizate, senzatie de balonare sau greutate epigastrica, arsuri epigastrice, greturi, varsaturi, tulburari ale tranzitului intestinal), cu manifestari cardiovasculare (tahicardie, extrasistole, palpitatii, puls labil, crize de vasoconstrictie sau vasodilatatie cu senzatie de valuri de caldura, transpiratie, ameteli, extremitati reci, parestezii etc.)"
ce este interesant ca tocmai aceste manifestari care sint precizate la Indicatii constituie si starile care se manifesta la mine si carora nu le gasesc ( ma rog, nu le gaseam) cauza.Manifestari pe cele trei segmente: digestiv, respirator si excretor, care atunci cind apar, apar asociate. Am dat vina pe un colecist sub forma de carlig si eram pe punctul de a merge si scoate colecistul ( imi scapa termenul medical), dar dupa aceste randuri ale Dvoastra o sa consult prima data un endocrinolog. Revin cu rugamintea de a mi se preciza simptome externe vizibile in cazul unui hipertiroidism.Multumesc.
-
tudor
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Manifestarile frecvente ale hipertiroidiei sunt:
- nervozitate, labilitate emotionala, insomnie, tremor
- transpiratie excesiva, intoleranta la caldura
- piele calda si umeda, eritem palmar (roseata palmei)
- scaderea in greutate, in ciuda mentinerii sau cresterii apetitului
- slabiciunea musculaturii cu pierderea fortei
- tremor fin al degetelor si al limbii, reflexe osteo-tendinoase accentuate
- privire fixa, marirea fantelor palpebrale, rarirea clipirii, incetinirea miscarilor pleoapei
- dispnee (respiratie dificila), palpitatii
- tahicardie, aritmii, suflu sistolic
- accelerarea tranzitului intestinal (diaree)
La indivizii tineri predomina simptomele de nervozitate.
0
14-07-2011, ora 11:15
GABRIELA CERNAT
Nu este medic/terapeut
GABRIELA CERNAT
Buna ziua.Aceleasi simptome le am si eu...sant o persoana de sex feminin, 45 de ani.fac niste extrasistole cred.ptr. ca nu mi le=a prins nimeni la EKG...o sa fac un holter sambata...Interesant este ca simptomele sant cam la fel, si scad sau chiar dispar dupa una sau doua pastile de distonocalm.bineinteles luate pe rand, adica una la 12 sau chiar 24 de ore.Am facut ecocardiografie si mi s-a spus ca inima e ok...am facut analize medicale si sant ok, astept rezul;tatele de la glanda tiroida care vor venii abia saptamina viitoare...S-ar parea ca exista o suspiciune de tiroidita autoimuna, asta daca am inteles eu bine.Oricum aceste stari aiurea apar la calculator, dar mai nou imi apar dimineata...DEci stimate domn faceti si d-voastra analize la tiroida..si sa speram ca se va gasi rezolvarea repede, pentru ca e destul de aiurea sa te simti rau cand te astepti cel mai putin.Iar daca nu gasim raspunsuri la intrebari Anatate la toata lumea!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: adrenalina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: