Calcul canal salivar, Glanda submandibulara

27-02-2015
NeaguCristian
Nu este medic/terapeut
NeaguCristian
Buna ziua, in urma unui control si a unei radiografii am descoperit ca am un canal salivar blocat, respectiv cel al glandei submandibulare. Piatra a fost localizata, are aproape 1cm... o simt chiar cu limba fiind situata undeva sub aceasta la 1, 5-2cm fata de iesirea din canal. Mi s-a spus ca piatra respectiva nu poate fi scoasa decat printr-un tratament (pastile) insa,
avand in vedere ca are o dimensiune destul de maricica la mine este putin probabil ca tratamentul sa aiba vreun efect. Mi s-a precizat ca trebuie sa iau o decizie dupa tratament... scot glanda sau nu (pot sa raman asa si sa ma chinui in continuare pentru ca se umfla cand saliva nu poate fi eliminata). Intrebarea mea este... Chiar nu exista o clinica in Romania unde
se poate scoate piatra respectiva? Din intamplare am cautat pe internet si am observat anumite operatii cu laser care durau aproximativ cateva minute iar piatra era inlaturata extrem de simplu (in alte tari). Am apelat la doi medici diferiti... unul mi-a spus ca se poate scoate piatra, altul ca nu.
Imi puteti da cateva informatii sau sfaturi in aceasta privinta? Va multumesc frumos.
4 comentarii
0
27-02-2015, ora 19:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se opereaza in cinici de MAXILO_FACIAL
nu la stomatologi si nu la orl
2 cauza formarii sunt depunerile de calcificari
asa ca renunti la toate fructele citrice, struguri, rosii, lactate.. care au calciu in exces
0
27-02-2015, ora 20:41
NeaguCristian
Nu este medic/terapeut
NeaguCristian
Va multumesc pentru raspuns insa imi cer scuze poate nu am fost destul de explicit in exprimare si nu am inteles raspunsul dvs. La ce va referiti cand spuneti "se opereaza" la extirparea glandei salivare sau la calculul de pe canalul salivar? Va multumesc, Stima.
0
28-02-2015, ora 17:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu DVS decideti
decide medicul de la Maxilo-facial
care dupa investgatii o sa spuna ce este mai bine pentru DVS
0
28-02-2015, ora 19:44
NeaguCristian
Nu este medic/terapeut
NeaguCristian
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.