Calcifieri semnificative ale cartilajelor condrale | Forumul Medical ROmedic

Calcifieri semnificative ale cartilajelor condrale

02-12-2010
danydadd
Nu este medic/terapeut
danydadd
Buna, in urma cu o saptamana am facut un CT in zona toracelui, deoarece de aprox 1an jumate ma lupt cu o durere de oase in zona sternului si diagnosticul a fost de CALCIFIERI SEMNIFICATIVE ale cartilajelor condrale. Pana sa ajung la acest CT m-am luptat cu o multime de medici incercand sa le explic durerea mea, dar a fost fara rezultat, asa ca am cerut medicului balneolog care ma avea in evidenta sa-si dea acceptul pt o examinare CT. Am crezut ca afland acest rezultat vad o luminita in capatul tunelului... dar se pare ca e foarte departe, si diagnostice prezumtive incep iar sa se lipeasca de mine. Cunoaste cineva ceva despre acest diagnostic? Normal eu am un diagnostic doar ca nu cunosc cauza. Nu stiu daca pot sa pun o sectiune de pe cd-ul cu CT ca ar fi interesant de vazut.
6 comentarii
0
02-12-2010, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depunerile de calciu in articulatii sau formarea calculilor. sunt urmarea unui regim alimentar gresit sau a unui metabolizm eronat..
trebuie sa vorbiti cu un medic Nutritionist
0
02-12-2010, ora 22:58
danydadd
Nu este medic/terapeut
danydadd
Buna seara, cred ca ar fi simplu sa fie doar atat, dar cine garanteza? Oricum o sa tin cont de recomdarea facuta.
Multumesc.
0
02-12-2010, ora 22:59
danydadd
Nu este medic/terapeut
danydadd
Problema este ca aceste calcifieri sunt doar in zona sternului...
0
03-12-2010, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un traumatizm mai vechi in acea zona NU va amintiti?
0
03-12-2010, ora 11:21
danydadd
Nu este medic/terapeut
danydadd
Din pacate nu-mi aduc aminte, tot ce stiu e ca s-a declansat la 0 luna dupa nastere.
0
07-01-2011, ora 09:00
danydadd
Nu este medic/terapeut
danydadd
Revin asupra problemei mele si sunt foarte bucuroasa ca am avut sansa sa trec ganitele tarii si sa ajung in Austria...norocul meu ca altfel ajungeam mai rau de atat lasandu-ma pe mana medicilor din Romania(cica LUPUS, SAFO, HIPOPARAT, COSTEOCONDRITA, FIBROMIALGIE.etc.brrrrr trebuie sa ma scutur bine de aceste etichete ca am trait un cosmar ). Ma bucur ca totusi la cate probe terapeutice am fost supusa in Romania dpdv al administrarilor de medicamente am avut taria sa nu beau nici unul din acestea, oricum erau pe langa ceea ce aveam eu si adica, foarte simplu : INELELE 2 si 3 ale coloanei deviate, lucru care a dus la calcefierea sternului si oarecum la malformarea si artrozarea lui. Dar slava Domnului ca in Austria un medic generalist in medicina de familie a stiut sa interpreteze un banal CT(lucru care ar fi trebuit sesizat in interpretarea CT-ului si de cei de la HIPERDIA CLUJ, dar mai au de invatat...)si sa puna aceste inele la locul lor. Ce sa zic nu am cuvinte.daca ai sansa sa iesi din tara asta sa vezi si alta mentalitate medicala nu sta pe ganduri, in Romania pentru noi exista o singura rezolvare la orice diagnostic la care nu reusim sa-i dam de capat...PSIHIATRU...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câmpul magnetic È™i hidrogelurile ar putea fi utilizate pentru creÈ™terea de cartilaj nou
  • Proprietățile unice ale È›esutului cartilajului, explorate în cadrul unui nou studiu
  • Cartilaj artificial creat cu ajutorul imprimantei 3D
  •